Telesaated

"Pealtnägija" võttis hooaja kokku

24.05.23 PEALTNÄGIJA ... Sel nädalal läks ETV-s eetrisse "Pealtnägija" käesoleva kevade viimane ja ühtlasi hooaega kokkuvõttev saade.

Haiglanäitleja: esimesel aastal valasin kodus palju pisaraid

17.05.23 PEALTNÄGIJA ... Varasemalt lasteaia- ja muusikaõpetajana töötanud kahe lapse ema Merli Hirbaum on viimased viis aastat käinud hoopis Pipi Pikksukka, koeratüdruk Lotte ja printsess Elsana Tallinna Lastehaiglas pisikeste patsientide meelt lahutamas. "Pealtnägija" uuris, kuidas Hirbaumist on töö kõrvalt saanud omamoodi mudilaste hingehoidja.

"Pealtnägija": väljasaadetud ukrainlane võitis Eesti riiki

17.05.23 EESTI ... Aktivistide väitel hakkas Eesti politsei ühel hetkel ukraina põgenikke liiga karmilt tagasi saatma. Hiljuti jõustus ilma suurema kärata esimene kohtuotsus, kus väidetav sõjapõgenik võitiski PPA-d, kusjuures välja tuleb ametnike piinlik vassimine. Kas Eesti võimud peedivad ukraina sõjapõgenikke, nagu väidavad mõned aktivistid?

"Pealtnägija": Eesti kõige osavam vähempakkuja

10.05.23 EESTI ... Ligi 42 miljoni eurosest kaitseväe sõidukite hooldushankest suurima tüki haukas ühemehefirma, kellel endal polnud ühtegi garaaži ega remondimeest. Kaitsevägi on praegu teenusega rahul, aga kriitikute sõnul on tegu potentsiaalse kobarkäki ja julgeolekuriskiga.

"Pealtnägija": legendaarne kunstiajaloolane osutus topeltagendiks

10.05.23 EESTI ... Lähipäevil ilmuvad legendaarse kunstiajaloolase ja kunagise Tallinna Kunstiülikooli (nüüdne Eesti Kunstiakadeemia) rektori Jaak Kangilaski postuumsed mälestused, milles ta tunnistab, et oli nõukogude sõjaväeluure GRU agent ja nende selja taga veel ka Rootsi luure kaastööline ehk topeltagent, selgub seekordsest "Pealtnägijast".

Režissöör: Eve Kivi on mänginud oma elu dramaatilisemalt kui filmirolle

03.05.23 PEALTNÄGIJA ... Näitleja Eve Kivi 85. sünnipäeva künnisel vaatas "Pealtnägija" tagasi filmidiiva pikale ja pöörasele karjäärile. Kivi on teinud rohkem kinorolle kui ükski teine Eesti naisnäitleja ning kohalikud televaatajad mäletavad teda eeskätt "Viimse reliikvia" nunna ja "Vallatute kurvide" medõena. Tegelikult sai ta aga isegi rohkem tööd, tunnustust ja tähelepanu väljaspool kodumaad.

"Pealtnägija": Rootsi kuninga pinginaaber oli eestlane

03.05.23 INIMESED ... Neil päevil on Eestis riigivisiidil kuningas Carl XVI Gustaf koos kuninganna Silviaga, sel puhul kaevas "Pealtnägija" välja üllatavaid fakte Rootsi monarhi ja õukonna kokkupuudetest Eestiga.

Aastate eest Kadriorus puu alla jäänud naine käib Tallinnaga siiani kohut

03.05.23 EESTI ... 62-aastane Irina Vladimirova jäi ligi kaheksa aastat tagasi 1. juunil Kadrioru pargis tuules langenud puu alla ja pidi uuesti kõndima õppima. Kohtuvaidlus, kui palju ja kas peaks linn naise vigastuste eest maksma, on kestnud juba üle viie aasta. Lisaks näib ekspertidele, et uus sarnane õnnetus ei küsi mitte kas, vaid millal, selgub seekordsest "Pealtnägijast".

Rudolf Tobiase tütre korterist leiti tuntud oratooriumi eestikeelne libreto

26.04.23 MUUSIKA ... 29. mail tähistatakse Eesti esimese elukutselise helilooja Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva, aga tema tuntuimat teost, oratooriumi "Joonase lähetamine" saadab intriig. Nimelt tulid alles mõni aasta tagasi ühest unustatud kohvrist päevavalgele Tobiase oma käega kirjutatud "Joonase" eestikeelsed tekstid.

Elmar Vaher: on olnud rõõmu, magamata öid ja tuksiläinud suhteid

26.04.23 EESTI ... Sel esmaspäeval istus 47-aastane endine mõrvauurija, Eesti ainus politseikindral Elmar Vaher "Pealtnägija" kaamera ette, et rääkida oma karjäärist, mis on täis dramaatilisi episoode, aga lahata ka esimest korda põhjalikult talle ning teistele tipp-politseinikele kelmuse kahtlustuse toonud pensioniskeemi, mis ähvardab pikale teenistusele inetu punkti panna. ERR-i portaal avaldab õhtul "Pealtnägija" eetris oleva intervjuu täismahus.

Peaprokurör: meie kindlus menetlust alustada ei ole võnkuma löönud

26.04.23 EESTI ... Kommenteerides Elmar Vaheri intervjuud "Pealtnägijale" esitas riigi peaprokurör Andres Parmas retoorilise küsimuse, mis juhtuks, kui prokuratuur peaks kedagi seadusest kõrgemaks ning otsustaks eriliste teenete, kamraadluse või omavahelise tiheda koostöö tõttu silma kinni pigistada.

"Pealtnägija" lahkas MTÜ Slava Ukrainiga seotud rahasegadust

19.04.23 EESTI ... MTÜ Slava Ukraini liigutas palju raha, veel rohkem hingi ja tegi Eestis kodanikualgatuse ajalugu. Nüüd saadab head üritust aga inetu kahtlus, et osa Eestis annetatud raha võis minna vahendajate isiklikku kaukasse. "Pealtnägija" tõi päevavalgele uusi detaile.

"Pealtnägija": ohvrid, eksperdid ja statistika ahistavast jälitamisest

19.04.23 EESTI ... Seltskonnategelane Brigitte Susanne Hunt, poliitik Siret Kotka aga ka laiale avalikkusele tundmatu raamatupidaja Ly Ilves ning veel tuhatkond inimest Eestis on teinud viimastel aastatel ametliku kaebuse ahistava jälitamise kohta. Alates 2017. aastast on kohtud langetanud üle saja süüdimõistva otsuse. "Pealtnägija" võttis appi ohvrid, eksperdid ja statistika ning koostas väikese jälitajate välimääraja.

Eestlaste sauna- ja pesukompleks aitab iga päev pooltsadat Ukraina sõdurit

12.04.23 PEALTNÄGIJA ... Märtsi lõpus toimetas MTÜ Saunad Ukrainasse rindele järjekorras juba teise siinsete toetajate ja meistrimeeste abil ehitatud mobiilse sauna- ja pesukompleksi, mis suudab päevas puhtaks küürida 50–60 võitlejat ning nende riided.

Üha korduvam probleem: naine ei saa peale kooselu lõppu välja ühisest laenust

12.04.23 EESTI ... Kolme lapse ema Kristel Lall ei saa pärast paarisuhte purunemist kuidagi välja ühiselt võetud kodulaenust. Asjatundjate sõnul on see üha tüüpilisem majandusliku vägivalla vorm, mille all kannatavad Eestis kümned naised.

"Pealtnägija": kas Kõlvartist võiks saada kunagi Eesti peaminister?

12.04.23 EESTI ... Mihhail Kõlvart heitis kinda Jüri Ratasele ning pürgib Keskerakonna esimeheks. Muu hulgas tähendab see, et Eesti võib ühel hetkel saada peaministri, kes ei rääkinud veel üsna hiljuti vabalt eesti keelt ja kelle minevikus on varje. Seekordne "Pealtnägija" küsis Kõlvartilt endalt – kas tema on selleks valmis ja kas Eesti on temaks valmis.

Eesti elavaima liiklusega teel on toimunud salakaubaveo plahvatus

05.04.23 EESTI ... Ikla-Pärnu teelõigul on toimumas midagi anomaalset – ainuüksi tänavu esimese kolme kuuga on Eesti elavaima liiklusega lõigul tabatud üle kümne suure salakaubasaadetise. Asjatundjate sõnul on plahvatuse taga suure tõenäosusega Venemaa-vastased sanktsioonid, mis lõid segamini ka kurjategijate kaubateed.

"Pealtnägija": mis on Eesti filmi edu valem ja kuidas seda mõõta?

05.04.23 FILM ... Viimastel nädalatel on tulnud mitu uudist, kuidas Eesti filmid said rahvusvahelisi lepinguid, alates värskelt Sundance'il pärjatud suitsusaunafilmist ja lõpetades Melchiori triloogiaga, mis murdis saksakeelsetele voogedastusplatvormidele, kus keskaegses Tallinnas rulluv krimilugu jõuab potentsiaalselt 40 miljonisse kodusse. "Pealtnägija" uuris, mis on filmiedu valem ja kuidas seda üldse mõõta.

Linnar Viik avab oma popkunstikoguga Tallinna südalinnas eramuuseumi

05.04.23 EESTI ... Avalikkus teab Linnar Viiki Tiigrihüppe vedaja, nõustaja ning iduettevõtjana, aga üht tahku on 58-aastane IT-visionäär seni varjanud. Nimelt on ta aastatega soetanud umbes 400 tööd maailma popkunsti absoluutsesse tippu kuuluvalt ligi 140 autorilt alates Warholist ja lõpetades Banksyga. Nende eksponeerimiseks avab lähiajal Tallinnas uksed eramuuseum, edastab "Pealtnägija".

"Pealtnägija": kunagised tsiviilvarjendid on kehvas seisus, aga uusi pole

29.03.23 EESTI ... Täpselt 30 aastat pärast seda, kui Eestis otsustati Nõukogude aja varjendite võrgust loobuda, hakati Ukraina sõja tõttu taas tsiviilkaitsesüsteemi üles ehitama. Kibekähku alustati hoiatussüsteemi rajamise ja avalike varjumiskohtade kaardistamisega, kuid aprillist hakatakse pakkuma raha ka korteriühistutele.

Jaagup Kreem: Termikas on läbi aegade vihastamisi ja solvumisi olnud

29.03.23 PEALTNÄGIJA ... Ansambel Terminaator on 35 tegevusaasta jooksul andnud mitu tuhat kontseti, avaldanud 15 albumit ja loonud palju hitte. Bändi ainus püsiv liige läbi aastate on olnud solist Jaagup Kreem, kellel täitus 28. märtsil 50 eluaastat. Kristjan Pihl uuris "Pealtnägijas" Kreemilt ja tema kaasteelistelt, mis on kauakestva rokkarikarjääri saladus.

"Pealtnägija": elundidoonorite lähedased tähtsast otsusest

29.03.23 EESTI ... Eestis ootab järjekorras uut elundit üle 70 inimese ja igal aastal sureb kümme inimest, keda siirdamine võiks päästa, kuid kellele sobilikku elundidoonorit ei leita. Seekordne "Pealtnägija" otsustas vaadata aga asja teise nurga alt ja uurida, mida tunnevad ja elavad läbi doonorite lähedased.

Jaapani seadused jätavad lahutavad välismaalastest vanemad hooldusõiguseta

22.03.23 VÄLISMAA ... Kui Eestis püütakse pere lõhki mineku korral tagada, et lapsed jääksid suhtlema mõlema vanemaga võrdselt, siis Jaapan on üks väheseid arenenud riike, kus õigus jääb pea alati ühele vanemale ja eriti kehv on lugu, kui üks pool juhtub olema välismaalane. "Pealtnägija" vaatas sisse Jaapani süsteemi.

Otepää mehe topeltabielu tõi ilmsiks nõrkuse süsteemis

22.03.23 EESTI ... Otepää väikettevõtja Mart Kollak oli elu jooksul neli korda abielus teadaolevalt kolme naisega, kusjuures kahega neist korraga. Nüüd on lesed ja lapsed pärandi üle tülis. "Pealtnägija" uuris, mis on aga kurioosse seebiooperi laiem moraal.

Marit Ilison viis sovetiaegsed tekid kõrgmoelavale

22.03.23 PEALTNÄGIJA ... Mitu põlvkonda eestlasi on maganud karedate nõukogude tekkide all ja ilmselt ka kõige veidramates unenägudes ei seostanud seda kogemust kõrgmoega. Kuni tuli Marit Ilison ja hakkas sovetiaja ühest kõige argisemast tekstiilitootest valmistama eksklusiivseid mantleid, mida imetletakse nii Pariisis, New Yorgis kui Londonis.

Eestit esindama hakanud skeletonisõitja tahab ka eesti keele selgeks saada

15.03.23 TALISPORT ... Suurema osa elust Lätit esindanud 22-aastane skeletonisõitja Darta Zunte kolis sügisel Eesti lipu alla. Zunte rääkis "Pealtnägijale", et tema eesmärk on jõuda esimese Eesti sportlasena skeletonis olümpiale.

"Pealtnägija": mida on väärt Euroopa Inimõiguste Kohtu otsused?

15.03.23 EESTI ... Kaheksa aastat tagasi šokeeris Eesti avalikkust väikelapse seksuaalse kuritarvituse juhtum, kus süüdistatav mõisteti menetluspraagi tõttu õigeks. Ilma suurema kärata jõudis asi vahepeal Euroopa Inimõiguste Kohtusse, mis pööras otsuse ringi ja ütles, et Eesti õigussüsteem vussis asja ära ega kaitsnud last. Samas pole selle otsusega õieti midagi peale hakata, leidis "Pealtnägija".

"Pealtnägija": Aivo Peterson võitleb Kremli jutupunktidega rahu eest

08.03.23 EESTI ... Teda on nimetatud Eesti tuntuimaks putinistiks, aga kindlasti on ta viimaste valimiste suurüllataja. Isegi rohkem kui Reformierakonna seljavõit riigikogu valimistel, šokeeris paljusid liikumise Koos/Vmeste esindaja, 52-aastase kahe lapse isa ja massööri Aivo Petersoni suur häältesaak.

"Pealtnägija": kas vaktsiinikahjude hüvitamises peaks midagi muutma?

08.03.23 EESTI ... Mullu maist töötab Eestis vaktsiinikahjude hüvitamise süsteem, mis peaks tagama neile vähestele, kellel tekkisid Covidi kaitsepookimisest tõsised kõrvalmõjud, õiglase kompensatsiooni. Kuna süsteemi kohta jagub omajagu kriitikat, vaatab seekordne "Pealtnägija" etteheidetele otsa ja analüüsib suuremat pilti – kas tagantjärele tarkusega oleks vaktsineerimisel pidanud tegema midagi teisiti?

Lapsi kasvatavad vanavanemad on liigse bürokraatia all murdumas

01.03.23 EESTI ... Eestis on sadu vanavanemaid, kes võtsid olude sunnil kasvatada oma laste lapsed. Need lood on niigi traagilised, aga eeskostevanemate sõnul on nad ülemäärase bürokraatia koorma all murdumas. Veebruari alguses justiitsministeerium justkui lihtsustas natuke aruandluse korda, aga eestkostevanemate sõnul on muutus kosmeetiline.

Loomakliiniku müünud Tiina Toomet: enam ei pea mõtlema ebameeldivatele asjadele

01.03.23 PEALTNÄGIJA ... Veterinaar ja endine omanimelise loomakliiniku juht Tiina Toomet müüs osaluse firmas maha ja tunnistas intervjuus "Pealtnägijale", et ameti mahapaneku põhjustas hirm end surnuks töötada.

"Pealtnägija" vaatas sisse niinimetatud kuldsete passide ärisse

22.02.23 EESTI ... Mitte ainult eksootilised pisiriigid, vaid ka mitu Euroopa Liidu liiget pakuvad või pakkusid alles hiljuti kodakondust investeeringu eest. Samal ajal on nn kuldsed passid tagauks Vene oligarhidele ning kuuldavasti on sellised passid ka paljudel Ukraina sõjaga sanktsioonide alla sattunud tegelastel.

Eesti arstid ja proteesimeister aitasid kaks Ukrainas haavata saanut jalule

22.02.23 EESTI ... Nii nagu Eesti oli üks esimesi, kes Ukrainale haubitsaid andis, on Eesti eesotsas ka meditsiiniabis, konkreetsemalt just sõjahaavatute taastusravis. Jaanuaris saabusid Eestisse taastusravile ning jalaproteesi saama kaks Ukrainas haavata saanud meest.

"Pealtnägija" ülevaade Eesti kaitsevõimekusest aasta pärast sõja algust Ukrainas

22.02.23 EESTI ... EKRE on juba mõnda aega kritiseerinud Eesti sõjalist abi Ukrainale, mis kulmineerus läinud nädalal avaliku sõnasõjaga partei esimehe ja kaitseväe juhataja vahel. Sel taustal otsustas "Pealtnägija" veel kord kriitiliselt üle vaadata, millised NATO jõud siin viibivad, millised on meie enda võimekused ja kas suures võrrandis oleme mullu 24. veebruarist alates muutunud tugevamaks või nõrgemaks.

"Pealtnägija" uuris, kuidas klassiga ajateenistuses käinud noormeestel läheb

15.02.23 PEALTNÄGIJA ... 2019. aasta alguses olid Tabasalu ühisgümnaasiumi 12. klassi poisid omamoodi trendiloojad, sest otsustasid minna üheskoos aega teenima – poisid määratigi ühte kaitseväe üksusesse. "Pealtnägija" jälgis toona nende siseheitlusi ja karastumist läbi ajateenistuse. Nüüd, kui maailm on vahepeal tundmatuseni muutunud ja samad mehed kuuluvad niinimetatud kuuma reservi, otsis Kristjan Pihl nad uuesti üles.

Türgist naasnud päästja: Eesti sai juurde 35 eksperti, kogemused ja teadmised

15.02.23 EESTI ... Teisipäeva õhtul jõudis Eestisse tagasi 35-liikmeline päästemeeskond, kes läks nädal varem appi Türki, mida tabas selle piirkonna sajandi suurim maavärin. Eesti päästjad jagasid "Pealtnägijaga" oma videopäevikut ja rääkisid, miks appiminek pole mitte ainult inimlik, vaid ka kasulik.

Aastaga langes kümneid inimesi intiimvideote tõttu väljapressija ohvriks

15.02.23 EESTI ... Alates nn Nigeeria kirjade ilmumisest on "Pealtnägija" teinud ohtralt lugusid kõikvõimalikest küünilistest skeemidest, kuidas inimesi kauge maa tagant rahast lagedaks tehakse. Paraku see tööpõld ei lõppe. Alates eelmise aasta algusest on politsei saanud vähemalt 50 ametlikku kaebust inimestelt, kes tegid veebis ettevaatamatult intiimvideo ja sattusid väljapressimise ohvriks.

"Pealtnägija": naiste elu Talibani võimu all on teel tagasi keskaega

08.02.23 VÄLISMAA ... Afganistani tüdrukud ei tohi Talibani võimu all koolis käia ning ilma meessaatjata naised peavad taksos istuma pakiruumis. Need on vaid mõned näited äärmusislamistlikest reeglitest.

Märt Avandi: kokaiinisõltuvust on natukene lihtsam varjata kui alkoholisõltuvust

08.02.23 PEALTNÄGIJA ... Näitleja Märt Avandi maadles kokaiinisõltuvuse ja depressiooniga kümme aastat ning otsustas "Pealtnägijale" selgitada lähemalt, mis teda sõltuvuskäitumiseni viis. Näitleja soovis ka omalt poolt hoiatada, et mõnuainetest sõltuvusse sattumine võib väga lihtne olla.

Arheoloogist tiktokker Monika Reppo populariseerib teadust sotsiaalmeedia videotega

08.02.23 INIMESED ... Monika Reppo on Eesti esimene ja seni ainus arheoloogia tiktokker, kelle uusi videoid ootavad sajad huvilised. "Pealtnägija" uuris, miks üks ajaloolane sukeldub teismeliste maailma, kus peamiselt jagatakse kassi- ja tantsuvideoid.

Maido Saar: see, mis on sulle südamele jäänud või vaeva teinud, tuleb välja ka tantsus

01.02.23 KULTUUR ... Eelmisel nädalal algasid ettetantsimised suvel toimuva noorte tantsupeo tarvis. Kui peaks nimetama ühe nime, kelle õlul püsib Eestis meeste tants ja Mait Agu mantlipärija vastutus, on see tantsupedagoog Maido Saar. Margit Kilumets käis koos temaga ettetantsimisel ja sai korüfeega lähemalt tuttavaks.

Ravimiamet tühistas pettuses kahtlustatava apteegi tegevusloa

01.02.23 EESTI ... Läinud neljapäeval tühistas ravimiamet Tallinnas Lasnamäel asuva Punase Apteegi tegevusloa, sest kahtluse kohaselt kuritarvitas pisike apteek patsientide teadmata nende retsepte ja müüs fiktiivselt maha rohkem kui tuhat retseptiravimit ning abivahendit, et saada haigekassa hüvitist, selgub seekordsest "Pealtnägijast".

Eesti ühel mõjukamal sõjablogijal on sadu tuhandeid jälgijaid üle maailma

25.01.23 EESTI ... Igor Taro, Teet Kalmuse ja teiste sõjablogisid on lugenud või neist vähemalt kuulnud väga paljud eestimaalased, aga Eesti mõjukaimaks sõjablogijaks võib pidada hoopis 26-aastast Artur Rehit, kelle vastaval kanalil on üle poole miljoni püsijälgija ning kelle klippide vaatamised ületavad 1,5 miljonit.

"Pealtnägija": kahe lapsena lähedase poolt pilastatud naise lood

25.01.23 EESTI ... "Pealtnägija" puudutas ühte kõige suuremat tabuteemat – kaks naist rääkisid oma näoga, kuidas lähedane neid lapsena seksuaalselt väärkohtles.

"Pealtnägija": ärimees pakub kütusemahuteid, riik ei võta vedu

25.01.23 EESTI ... Suurettevõtja Endel Siff pakub riigile kütusevarude tarbeks tuumakindlat hiigelhoidlat Viimsis, aga teemaga tegelevad riigiasutused ei ole seni eriti vedu võtnud. On see ärimehelt jumekas või omakasupüüdlik mõte, küsib tänane "Pealtnägija".

Olav Osolin Eesti esimestest diskodest: mööda seina tulid higinired alla, sest ventilatsiooni polnud

18.01.23 ELU ... 13. oktoobril 1972. aastal toimus Eestis esimene avalik disko, kus inimesed plaadimuusika järgi tantsisid. "Pealtnägija" otsis sel puhul üles vähenähtud kaadrid esimestest diskodest ja omaaegsed tippdiskorid, kes toonast melu kirjeldasid.

Eksperdid probleemi ei näinud: pere ostis ausõna peal püsiva katusega maja

18.01.23 EESTI ... Noor pere ostis maja, aga avastas tagantjärele, et pööning on põlenud ja katus püsib vaid ausõna najal. Laiem küsimus on, kuidas kõik eksperdid ja ametnikud, kes hoonet kontrollisid ja lube väljastasid, midagi ei märganud või öelnud.

Kunstieksperdid vaidlevad juhuslikult leitud Köleri maali ehtsuse üle

18.01.23 KUNST ... Mõned aastat tagasi leiti Peterburis Johann Köleri signeeringuga maal, mis Venemaa kunstiekspertide sõnul on Köleri originaalteos, kuid Eesti eksperdid on teose autentsuses kahtleval seisukohal. "Pealtnägija" uuris, kuidas käib üldse ehtsuse kontroll ja kellele jääb viimane sõna, kui kaalul on suur raha, egod ja ajalooline tõde.

"Pealtnägija": kes, kui palju ja miks annetab Eesti erakondadele?

11.01.23 EESTI ... Kas seadusi ja poliitikute soosingut on võimalik osta ehk kust jookseb piir maailmavaate toetamise ja mõjutamise vahel? "Pealtnägija" lõi kokku viimase kümne aasta jooksul erakondadele annetud summad, analüüsis asjatundjatega ja rääkis nii partei suursponsorite kui ka rahakotihoidjatega.

"Pealtnägija": kosmosehuvi ajas Eesti psühholoogi maisele Marsi missioonile

11.01.23 UNIVERSUM ... Organisatsioonipsühholoogia doktorant Andres Käosaar osales teadaolevalt esimese eestlasena Utah' kõrbes Marsi missiooni raskusi jäljendavas eksperimendis.

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: