13.03.23 KURIOOSUM ... Näitleja Hugh Grant andis Oscarite gala eel piinliku intervjuu reporter Ashley Grahamile, mis on internetis palju furoori tekitanud.
01.03.23 UNIVERSUM ... Sel nädalal nägi mitmel pool Eestis virmaliste vaatemängu. Füüsik Aigar Vaigu sõnul sõltub vaatemäng Päikese aktiivsusest, mitte aastaajast. Fotograaf Märt Varatu soovitab samuti virmaliste pildistamiseks jälgida Päikese aktiivsust kajastavaid ilmateateid.
28.02.23 PSÜÜHIKA ... Ühel inimesel 33 kohta esineb raskusi inimeste näo järgi ära tundmisega ja tal võib esineda teisigi näopimeduse tunnuseid, selgus Ameerika Ühendriikide teadlaste uuringust. Ühtlasi ei paista olema vahet, kui rangete põhimõtete alusel seda seisundit diagnoositakse.
07.02.23 TERVIS ... Viimasel ajal taas populaarsemaks muutunud mürageneraatorid aitavad küll täiskasvanutel ja imikutel kergemini uinuda, kuid nende kasutamisel tuleb silmas pidada, et nende heli poleks liiga vali, leiab Tallinna Ülikooli psühholoogiaõppejõud Avo-Rein Tereping.
03.02.23 LOODUS ... Kvollid on väikesed valgetähnilised ja roosa ninaga kukkurloomad, kes elavad Põhja-Austraalias. Nüüd kirjutavad Päikeseranniku Ülikooli teadlased, et loomakesed on valmis suguühte nimel oma eluga riskima. Isaskvollid võivad nimelt pikal teekonnal partneri juurde otsad anda.
19.01.23 AJALUGU ... Ida-Norrast päevavalgele tulnud ruunikivi vanus võib ulatuda 2000 aastani, tõotades lükata ka ruunikirjasüsteemi enda väljatöötamise kaugemasse minevikku.
16.01.23 LOODUS ... Alanud aasta lind on aul, kes laulab kõva häälega. Sealt ka tema nimi. Õige pea võivad aga aulid välja surra, sest nende arvukus väheneb järjepidevalt.
09.01.23 AJALUGU ... Rahvusvahelise teadlasrühma sõnul leidsid nad 20 000 aasta vanustelt koopamaalingutelt kirjaeelse märgisüsteemi. Kui nende oletus pädeb, on tegu maailma vanima teadaoleva tähendusliku kirjutisega.
20.12.22 AJALUGU ... Muistsed inimesed võisid meresõidu ära õppida juba pea miljoni aasta eest, osutab Kreeka teadlaste uus uurimus.
15.12.22 KURIOOSUM ... Tallinna Ülikooli antropoloogia lektorist ja hobisuusatajast Joonas Plaanist filmiti ebaharilik video, kus ta Tallinnas Lühikesest jalast alla suusatab. Video jõudis ka BBC ilmateate Twitterisse.
13.12.22 TEADUSELU ... Sel nädalal said teatavaks Vikipeedia rahvusvahelise teadusfotode võistluse võitjad. Eestlased leidsid äramärkimist mitmes kategoorias, esikoht õnnestus napsata ühes.
02.12.22 TERVIS ... D-vitamiini puudus kimbutab maailmas hinnanguliselt miljardit inimest. Eesti teadlased viisid hiirte peal läbi katse, mille tulemused näitasid, et D-vitamiini puudus halvendab lühi- ja pikaajalist mälu.
02.12.22 LOODUS ... Rühm USA teadlasi märkas esimest korda, et nukkuvad sipelgad eritavad piima meenutavat vedelikku. Eritis on toitainerikas, aitab ülejäänud koloonial end ära toita ja võis olla oluline sipelgate ühiskonna arengule.
01.12.22 KURIOOSUM ... Punases meres sukeldumas käinud sukeldumisinstruktor Egert Kamenik põrkas vee all kokku haikalaga. "Ringvaatele" antud intervjuus tõdes mees, et kuigi iga sukelduja soovib vee all haid näha, ei soovi ta ohtlikul kalaga tulevikus siiski kokku põrgata.
28.11.22 KURIOOSUM ... Londoni lõunaosas tegutseb maa-alune köögiviljafarm, mille tooted jõuavad suurtesse poekettidesse ja kohalikesse restoranidesse.
25.11.22 TEHNIKA ... Ilmselt on paljud lugejad olnud olukorras, kus pooltühjast ketšupipudelist sisu välja pigistades pritsib pudel laua punaseks. Nüüd avavad teadlased selle nähtuse tagamaid. Nad soovitavad pritsmete vältimiseks pigistada pudelit aeglasemalt ja eelistada laiema suuga pudeleid.
24.11.22 AJALUGU ... Mehhikos asuvast muistse Teotihuacani linnast tuli välja ämblikahvi luustik. See viitab arheoloogide sõnul linna diplomaatilistele suhetele toonaste maiade linnriikidega. Samas nähtub arheoloogilistest leidudest, et diplomaatilised suhted päädisid lõpuks Teotihuacani sissetungiga maiade võimukeskustesse.
17.11.22 LOODUS ... Mõnikord võivad ühes laudas elavad sead omavahel tülli minna. Itaalia teadlaste uuring osutab, et eriti vihase vastasseisu korral võib abi olla kolmandast seast, kes vaenutsejate vahel rahu sobitab.
15.11.22 TERVIS ... Meestearst Margus Punab rääkis Vikerraadio saates "Huvitaja", et tema vastuvõtule tuleb iga nädal paar meest, keda muu hulgas vaevab kiilanemine. Punabi peamine soovitus on õppida muutustega elama.
08.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejat huvitas, miks seest siiruviiruline, pealt kullakarvaline köögivili hakkides silmad kipitama ja pisarad voolama paneb.
02.11.22 ÜHISKOND ... Kõnesünteesi arendamisse viimase 15 aasta jooksul tehtud investeeringud hakkavad vaikselt vilja kandma, sest praeguseks suudavad masinad eesti keeles juba täitsa inimese moodi rääkida. Keeletehnoloogi sõnul suudavad pikas plaanis ellu jääda vaid omakeelse tehnoloogilise toega keeled.
26.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Üha enam leidub poelettidel tooteid, mis on märgistatud sildiga "laktoosivaba". Kui inimest aga laktoositalumatus ei kimbuta, kas siis sellegipoolest tasuks laktoosivabu tooteid tarvitada?
20.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on kõik eesti inimesed kuulnud väljendit tilk tõrva rikub meepoti. Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas see päriselt vastab tõele ja kuidas eesti keelde üldse sellised väljendid tekivad.
19.10.22 AJALUGU ... Ühe Egiptuse kloostri keskaegne pärgament peitis endas üllatavat aaret: kristlike tekstide all oli peidus teine, varasem kirjatükk. Teadlased usuvad selle olevat osa vanakreeka astronoomi Hipparchuse kaua kadunuks peetud tähekataloogist ehk vanimast teadaolevast taevakaardist.
17.10.22 TEHNIKA ... Austraalia teadlased kasvatasid laboris inimese ajurakke. Nüüd õppisid need rakud ära, kuidas mängida tennist meenutavat 1970. aastate videomängu Pong.
12.10.22 LOODUS ... Teisipäeval selgusid 48. korda võistluselNikon Small World parimad teaduslikud lähivõtted. Tänavusest esikümnest leiab muu hulgas pildi gekoloote jalalabast, hiire soolestiku veresoontest ja vetikakasvust.
11.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugeja avastas, et klaasi kallatud jook on liiga soe, aga sügavkülmast said kõik jääkuubikud otsa. Kas uue jää tegemiseks kasutatav vesi peaks olema soe või külm, et see kiiremini jäätuks?
10.10.22 KURIOOSUM ... "Ringvaate" stuudios käis värvidemaailmast rääkimas värvi- ja keeleteadlane Mari Uusküla, kes sõnas, et tehtud uurimused kinnitavad, et punane värvi seostub inimestele esimesena armastusega.
06.10.22 KURIOOSUM ... Neljapäeval algab Lasnamäel mitmes piirkonnas deratiseerimine ehk närilistele suunatud tõrje. Kahjuritõrjega tegelev Mirko Vahtra sõnas "Terevisioonis", et enim meelditavad rotte inimeste juurde elama vedelema jäetud toidujäägid.
05.10.22 KURIOOSUM ... Sel kevadel jõudis Vanemuise teatri lavale Priit Strandbergi lavastatud "Tõrksa taltsutus". Lisaks inimestele võib laval näitlemas näha ka Inglise hurta Totot. Palga eest, mida koer tehtud töö eest saab, ostab perenaine talle uued talveriided.
01.10.22 KULTUUR ... Tallinna muusika- ja balletikoolis MUBA toimus reedel pidulik avakontsert.
29.09.22 KURIOOSUM ... Jaapanis Kyoto ülikoolis tegid teadlased valmis roboti, kes saab naljast aru ning on võimeline koos inimestega naerma.
26.09.22 KURIOOSUM ... Eelmisel nädalal jõudis kinodesse Ove Mustingu lavastud mängufilm "Kalev", mis räägib loo Kalevi korvpallimeeskonna teekonnast Nõukogude Liidu viimaseks korvpallimeistriks. 1991. aastal toimunud mängu käis vaatamas Robert Kõrvits, kes sai endale osa võidukarikast, mis kohe pärast võitu kildudeks kukkus.
23.09.22 KESKKOND ... Ka muidu konservatiivses matuseäris saab pakkuda uutmoodi lahendusi: näiteks lõi Eesti Maaülikooli teadlane urni, mis on valmistatud seentest. Taolises urnis matmine tähendab, et ühel hetkel saadakse sõna otseses mõttes mullaga üheks.
21.09.22 KUNST ... Disainiöö raames jõudis lavale rõivadisainietendus "D_O_M – disain on moes". Ühtegi uut riideeset selleks puhuks ei loodud – etendus soovib inspireerida vähem uut looma ja väärtustama hoopis olemasolevat disainrõivast.
20.09.22 KURIOOSUM ... "Ringvaate" stuudios käis kuninglikest ehetest rääkimas ehtekunstnik Tanel Veenre, kes märkis, et kroonijuveelid on oluline osa ehteajaloost, mis tihti enim silma paistab.
16.09.22 TEADUSELU ... Neljapäeval 32. korda toimunud Ig- ehk pilanobelite galal leidis taas tunnust rida veidraid, kuid samas ka praktilisi teadustöid. Teiste seas pälvisid auhinna jäätise ja kemoteraapia kõrvalmõjude vahelisi seoseid lahanud uurijad ning tagarääkimise kasulikkust uurinud teadlased.
13.09.22 KESKKOND ... Viimastel päevadel on mitmetele Novaatori lugejatele silma jäänud ebaharilikult madal meretase. Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi juhi Rivo Uiboupini sõnul taganeb Eestis meri sedavõrd kaugele paar korda aastas.
08.09.22 AJALUGU ... Kui varem arvati, et inimkond muutus arstikunstis vilunumaks käsikäes põllumajanduse võidukäiguga, siis värske rahvusvaheline uuring lükkab selle arvamuse ümber. Kalimantani saarelt leitud korilaseluustikul eemaldati jalalaba oskuslikult juba 31 000 aasta eest.
28.08.22 FILM ... Viimsi Artium tähistab 28.–29. augustil eesti animafilmirežissööri, karikaturisti ja graafiku Priit Pärna sünnipäeva Priit ja Olga Pärna lühifilmide linastustega.
24.08.22 TERVIS ... Mõnikord tuleb ette, et kaks inimest on täiesti ühesuguse näoga. Olles peaaegu äravahetamiseni sarnased, pole nad aga omavahel lähedalt sugulased.
18.08.22 LOODUS ... Palaval suvepäeval tunnevad inimesed end sageli loiult. Ega ilmaasjata peeta mitmetes riikides siestat. Selgub, et lõunapuhkuse taga võib lisaks kultuurilisele kombestikule olla ka bioloogia.
16.08.22 KURIOOSUM ... USA räppar Snoop Dogg teatas, et annab välja enda hommikuhelbed nimega Snoop Loopz.
05.08.22 ÜHISKOND ... Olete mõelnud, kuidas mõni inimene murrab vaesusest välja, teine mitte? Selgub, et eeldus selleks saab paika juba lapsepõlves. See sõltub paljuski sellest, millises kogukonnas lapsed kasvavad ja kes on nende sõbrad.
04.08.22 AJALUGU ... "Palun mulle üks kaerapiimaga cappuccino. Mina võtaksin mandlipiimaga latte. Must kohv törtsu kookospiimaga, palun." Taolisi jutukatkeid võib tänapäeval pealt kuulda igas moodsas kohvikus.
03.08.22 KURIOOSUM ... Jätkusuutlikkusele keskenduv turundusfirma Yard viis läbi uuringu, mis tõestas, et kuulsustest teeb enim sõite oma eralennukiga Taylor Swift. Lauljanna eralennuk on teinud seitsme kuuga 170 lendu ning paisanud õhku üle 8000 tonni heitgaase.
02.08.22 HARIDUS ... Nutiseadmeid kasutavad üha nooremad lapsed. Tallinna Ülikooli hariduspsühholoog Grete Arro nentis "Vikerhommikus", et nutiseadmete pakutav kiire mõnutunne rikub laste loomupärase tungi end arendada ja iseseisvalt tegutseda.
02.08.22 KURIOOSUM ... Tokyo disainer, kes keskendub muidu sünnitusriiete tootmisele, hakkas sel suvel tegema ka seljaskantavaid ventilaatoreid koduloomadele.
29.07.22 KURIOOSUM ... "Ringvaade suvel" stuudiot külastas seebihokimängija Artur Levin, kes õpetas mängureegleid ka saatejuht Hannes Hermakülale ja Eesti jäähokikoondislasele Christin Lauk-Gurtovoile.
29.07.22 TERVIS ... Herpese tänapäevased tüved hakkasid üle maailma levima pronksiajal. Sellele viitavad ohatisi põhjustava viiruse järjestatud genoomid. Toimunut saab seostada rändega Euroopasse ning suudlemise esilekerkimisega.