Kurioosum

Kärp osutus kolmeks erinevaks liigiks

14.04.21 LOODUS ... Kärplaste sugukonda kuuluv kärp (Mustela erminea) on levinud Põhja-Ameerika ja Euraasia põhjaosas. Nüüd märkasid USA teadlased lähema uurimise järel, et kärp pole tegelikult mitte üks liik, vaid tema nime kandis siiani kolm erinevat liiki.

Uuring: maailma on tabanud kaksikutebuum

29.03.21 TERVIS ... Värske rahvusvahelise uuringu järgi on viimase 40 aasta jooksul kõikjal maailmas hakanud sündima üha rohkem kaksikuid. Autorid oletavad, et kaksikute suure sündimuse taga võivad olla nii kunstlik viljastamine kui ka üha hilisemas eas sünnitavad emad.

Marko Reikop proovis "Ringvaates" putukaküpsised

26.03.21 KURIOOSUM ... TalTechi vanemlektor Kristel Vene tõi "Ringvaate" saatesse maitsmiseks kilgijahust küpsiseid.

Esimese Twitteri säuts vahetas 2,9 miljoni dollari eest omanikku

24.03.21 R2 PORTAAL ... Malaisias tegutsev ettevõtja Sina Estav maksis peaaegu kolm miljonit dollarit Twitteri asutaja Jack Dorsey esimese säutsu eest, mille sisu oli "just setting up my twittr", vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lil Bubist valmib tuntud näitlejate ja muusikute kaasabil raamat

24.03.21 ELU ... 2019. aastal lahkunud internetistaarist kassist Lil Bub ilmub aprillis kohvilauaraamat "Lil BUB: The Earth Years", kuhu annavad oma panuse mitmed tuntud näitlejad ja muusikud.

Eestis koguvad populaarsust kaka- ja peeruteemalised lasteraamatud

05.03.21 KURIOOSUM ... Eestis hakkavad popiks saama kaka- ja peeruraamatud lastele. "Ringvaates" käis kirjastaja Tauno Vahter, kes fenomenil silma peal on hoidnud.

Galerii: Eesti kaevandusmuuseumis kasvavad põrandal jääpurikad

27.02.21 KURIOOSUM ... Eesti kaevandusmuuseumisse on ilmunud tagurpidi jääpurikad ehk kui tavaliselt tekivad jääpurikad räästa alla, siis muuseumis kasvavad nad põrandal.

Austraalias päästeti metsast villa mattunud lammas

25.02.21 KURIOOSUM ... Austraalias päästeti lammas, kes oli metsa eksinud ja villa alla mattunud, rääkis Juhan Kilumets täna "Terevisioonis".

Puiduprussakad järavad peale seksi teineteise tiibu

18.02.21 LOODUS ... Mädanenud puupalkides pesitsevad prussakad võivad olla kõige pühendunumad armastajad loomariigis. Jaapani bioloogid avastasid, et pärast paaritumist söövad prussakad rahumeeli teineteise tiivad ära. Kannibalistlik sööming aitab prussakatel paremini palgipragudes ellu jääda ja üheskoos aastaid järglasi kasvatada.

Antarktika liustike all elutsevad käsnad

17.02.21 LOODUS ... Antarktika šelfiliustiku alt setteproove tahtnud teadlased leidsid oma üllatuseks jää alt elu. Rahvusvaheline teadlasrühm avastas merepõhja rändrahnu küljest mitu liiki käsnu, kes elavad fotosünteesimata.

Iirimaa idarannikul kattis merevaht külatänavad

17.02.21 VÄLISMAA ... Iirimaa idarannikul kattis merevaht külatänavad, nii et elanikele tundus hommikul ärgates, et lumi on maha sadanud.

Diagnoos "armastus" – meditsiiniteadlased avavad tugevaima tunde olemust

14.02.21 TERVIS ... Meie elust käib läbi palju inimesi, kes tekitavad meis erinevaid tundeid ja emotsioone, nende hulgas ka armastust. Kuidas armastust ära tunda ja kas see võib olla petlik? Miks valida väga hoolikalt seda inimest, kelle peale meie süda kiiremini põksuma hakkab? Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased avavad, mis peitub diagnoosi "armastus" taga.

Madagaskaril elab maailma väikseim roomaja

08.02.21 LOODUS ... Teadlased on enda sõnul leidnud maamuna väikseima roomaja, vahendab BBC News. Uus rekordiomanik on umbes seemnesuurune kameeleoni alaliik.

Tundmatu DJ singel müüdi rekordsumma eest

06.02.21 KURIOOSUM ... Tundmatu Suurbritannia DJ Scaramanga Silk debüütsingli plaat müüdi muusikakollektsionääride portaalis Discogs rekordilise 40 000 dollari eest, mis on kõige kallim lehel tehtud tehing.

Lil Uzi Vert lasi oma laubale 24 miljoni dollari väärtuse teemandi paigaldada

04.02.21 KURIOOSUM ... Teemante armastav räppar Lil Uzi Vert lasi hiljuti oma laubale paigaldada teemandi, mille väärtus on 24 miljonit dollarit ehk veidi alla 20 miljoni euro.

Djatlovi kadunud matkajate müsteeriumile on leitud potentsiaalne selgitus

03.02.21 KURIOOSUM ... Djatlovi kurus kaotas 62 aastat tagasi salapäraselt elu üheksa noort matkajat. Viimaks usuvad Šveitsi teadlased, et on nende surma müsteeriumi lahendanud.

Uuring: ninasarvikuid on õhus hea transportida pea alaspidi

02.02.21 LOODUS ... Ohustatud ninasarvikuid tuleb liigi kestmise nimel mõnikord ühest elupaigast teise transportida. Arvestades, et igale poole autoga ligi ei pääse, veetakse suuri loomi helikopteriga. Nüüd näitas Ameerika teadlaste uuring, et ninasarvikut on kõige ohutum vedada pea alaspidi riputatuna.

Egiptusest leiti kuldse keelega muumia

02.02.21 AJALUGU ... Arheoloogid leidsid Egiptusest Taposiris Magna leiukohast 2000 aasta vanuse muumia, kelle suus on kuldne keel, vahendab Live Science.

Bernie Sanders kogus meemiteemalise fännikaubaga heategevuseks 1,8 miljonit dollarit

01.02.21 KURIOOSUM ... Vermont'i senaator Bernie Sanders on inauguratsioonimeemide teemalise fännikauba müügist teeninud 1,8 miljonit dollarit, mille plaanib annetada heategevusele.

Paljastuhnurite võõraviha hoiab elus nende ainuvalitseja murrak

29.01.21 LOODUS ... Karvutud ja peaaegu pimedad närilised paljastuhnurid elavad mesilaste kombel kolooniates. Nüüd näitas värske rahvusvaheline uuring, et igas koloonias piiksuvad tuhnurid omaette murrakus. Murraku valib kolooniale nende ainuvalitsejast ema ja häälitsuste abil leiavad loomakesed kiiresti iga kolooniasse tunginud võõra.

Hermaküla ja Muttika küpsetasid kohvimasinas limonaadikala

28.01.21 TELE/RAADIO ... Maailma on tabanud toidutrend -- kõik küpsetavad kohvimasinas limonaadikala. "Ringvaate" reporterid Jüri Muttika ja Hannes Hermaküla proovisid proovisid selle toiduvalmistusmeetodi samuti järele ja valmistasid kohvimasinas lõhet.

Facebookis tegutsev kelm ajab äri Hannes Hermaküla nime alt

26.01.21 KURIOOSUM ... ERR-i telesaatejuht Hannes Hermaküla on langenud identiteedivarguse ohvriks, tema nime all tegutsev kelm üritab Facebookis müügitööd teha. Hermaküla ise rõhutab, et ta ei ole kunagi ühtegi sotsiaalmeediakontot omanud ning tema nime all esineva inimese käest ei tohi midagi osta.

Petturitel õnnestus tuhandeid Weekend Festivali fänne valeinfoga narritada

21.01.21 KURIOOSUM ... Facebookis levib juba 8000 osalejat kogunud Weekend Festival Baltic 2021 üritus. Fännide pettumuseks on teade siiski võlts ja festivali kunagised korraldajad sellega seotud pole.

Indoneesias saavad esimeste seas koroonavaktsiini ka suunamudijad

19.01.21 KURIOOSUM ... Lisaks tervishoiutöötajatele saavad Indoneesias esimeste inimeste seas koroonavaktsiini ka suunamudijad ehk sotsiaalmeedia staarid.

Tuvi Part perenaine: ta on muutnud mind rahulikumaks ja arvestavamaks

13.01.21 TELE/RAADIO ... "Ringvaade" tutvustas kassi hambust päästetud tuvi, kelle nimi on Part ja kes küll omapäi ringi uitab, aga ikka ja jälle oma perenaise juurde naaseb. Perenaine Melanie Tali tunnistas, et Pardi eest hoolitsemine on muutnud teda rahulikumaks ja arvestavamaks. Tulevikus loodab ta aidata teisigi hätta sattunud tuvipoegi nagu Part.

Psühhedeelseid seeni süstinud mehe veenidest sai tervist ohustav kasvuhoone

13.01.21 TERVIS ... Katse endale psühhedeelsetest seentest keedetud tõmmist veeni süstida oleks ühele Ameerika mehele äärepealt elu maksnud, kirjutavad meest aidanud arstid oma värskes raportis. Tõmmisega veenidesse jõudnud spoorid hakkasid mehe veres kasvama. Pärast kuu aega kestnud haiglaravi on mees siiski endiselt elus.

Galerii: Sillamäe imemägi on aktiivses kasutuses ka lumega

09.01.21 KURIOOSUM ... Aasta lõpus "Aktuaalses kaameras" näitamise järel palju eriilmelist tagasisidet saanud Sillamäe ja Narva-Jõesuu vahel Perjatsi külas asuv muinasjuttude metsatukk on lumega saanud uue ilme.

Video ja galerii: aasta ainus täielik päikesevarjutus

14.12.20 UNIVERSUM ... Tšiili ja Argentiina elanikud said nautida esmaspäeval selle aasta ainsat täielikku päikesevarjutust. Maailma teistes paigus elavatel huvilistel oli võimalik jälgida varjutust otseülekande vahendusel.

Idavirulane ühendab uisutamise talisuplusega

09.12.20 EESTI ... Ida-Virumaa mehele Tanel Leisalule on saamas traditsiooniks ühendada talve esimest looduslikul jääl uiskudega sõitmise rõõmu talisuplusega.

Maailma vanim vastsündinu on peaaegu sama vana kui ta ema

04.12.20 TERVIS ... Oktoobris Ameerika Ühendriikides sündinud tüdrukut võib pidada maailma vanimaks vastsündinuks. Tema embrüo külmutati 28 aasta eest ehk ta on vanim edukalt ilmavalgust näinud katseklaasilaps.

Leedu LGBT-vastase seimisaadiku kaamerapilti jäi paljas mees

03.12.20 VÄLISMAA ... Leedu seimi kultuurikomisjoni veebikoosolekul jäi seksuaalvähemuste vaenamise poolest tuntud saadiku Petras Gražulise kaamerapilti paljas mees.

Tehisintellekt lahendas valkude mõistatuse aastakümneid oodatust varem

01.12.20 TEHNIKA ... Tehisintellekt lahendas pikka aega uurijatele peamurdmist pakkunud äärmiselt keeruka teadusliku probleemi valkude ehituse ja käitumise kohta.

Kudumismasin koob Beethoveni muusika salli sisse

25.11.20 KUNST ... Tänavu tähistatakse helilooja Ludwig van Beethoveni 250. sünniaastapäeva. Eesti kunstnike duo Varvara ja Mar otsivad Beethoveni muusika tekitatud ajulaineid mõõtes vastuseid küsimusele, millist inspiratsiooni Beethoven, kui ta veel elus oleks, pandeemia üle elamiseks annaks.

Lõbus video: AK kaadrisse sattunud inimene püüab vaikselt eemale hiilida

19.11.20 KURIOOSUM ... Kolmapäeva õhtul nägid "Aktuaalse kaamera" vaatajad humoorikat seika, kus juhuslikult intervjuu ajal kaadrisse sattunud inimene sealt vaikselt eemale püüab hiilida.

Kaeluspapagoide invasioonis Inglismaale polnud süüdi siiski Jimi Hendrix

04.11.20 LOODUS ... Inglismaal kanda kinnitatud kaeluspapagoide asurkond ei tekkinud vaatamata legendile siiski Jimi Hendrixi ja tema abikaasa poolt Londonis lahti lastud lindudest, viitab värske analüüs.

Jüri Ratas otsustas seltskonnameedias ilmunud artikli tõttu hakata kaalu langetama

02.11.20 KURIOOSUM ... Pühapäeva õhtul eetris olnud "Aktuaalne kaamera. Nädal" lõpetas saate peaminister Jüri Ratase lubadusega kaalu langetada.

Boliivia põlisasukate kehatemperatuur võis parema elu tõttu langeda

30.10.20 TERVIS ... Boliivia põlisasukate tsimanede keskmine kehatemperatuur on langenud viimase 16 aastaga pool kraadi. Kui 2002. aastal oli Amasoonias elavate korilas-põlluharijate keskmine kehatemperatuur 37 kraadi, siis 2018. aastal juba 36,5 kraadi, selgub rahvusvahelisest uuringust.

Video: Suures Vallrahus asub pilvelõhkujakõrgune korallitorn

29.10.20 LOODUS ... California Schmidti ookeaniinstituudi (SOI) teadlased leidsid Suure Vallrahu põhjaservast 500 meetri kõrguse korallrahu. Moodustis on kõrgem kui Empire State Building New Yorgis või Petronase kaksiktornid Kuala Lumpuris. Nii kõrge rahu on teadlaste sõnul viimase 120 aasta jooksul leitutest esimene omalaadne.

Fotod: Sardiinias sündis roheline kutsikas

22.10.20 VÄLISMAA ... Sardiinias elava talupidaja koeral sündis rohelise karvaga kutsikas.

Galerii: selgusid makrofotovõistluse Nikon Small World võitjad

14.10.20 TEADUSELU ... Igal aastal saadavad teadlased ja amatöörid üle maailma sadu lähivõtteid teadusfotode võistlusele Nikon Small World. Tänavu leiab 20 parima foto seast näiteks noore sebrakala, teokeele ja nailonsukad.

Vesuuvi vulkaanipurskes hukkunud mehe ajurakud muutusid klaasjaks

07.10.20 AJALUGU ... Itaalias Vesuuvi vulkaanipurskes 79. aastal hukkunud noore mehe ajaurakud on hästi säilinud tänapäevani. Äärmuslike temperatuurikõikumiste tõttu muutusid need aga klaasilaadseks materjaliks, leidsid Itaalia teadlased.

Pariisis kaotas tätoveeritud lasteaiaõpetaja õudusunenägude tekitamise tõttu töö

29.09.20 KURIOOSUM ... Üleni tätoveeritud Pariisis elav lasteaiaõpetaja Sylvain Helaine kaotas hiljuti töökoha, sest tema tätoveeringud tekitasid ühel lapsel õudusunenägusid.

Seitsmetunnine lend mitte kuhugi müüdi välja vaid kümne minutiga

20.09.20 KURIOOSUM ... Austraalia lennufirma Qantas pakkus huvilistele võimalust osta pilet seitsmetunnisele lennureisile, mille lähte- ja sihtkoht on sama. Piletid müüdi välja kümne minutiga.

Riigipeadest palgamõrvariteni: selgusid tänavused naljanobelistid

18.09.20 TEADUSELU ... Sel nädalal pärjati 30. korda Ig Nobeli preemia võitjaid. Niinimetatud naljanobelistide hulgast leiab tänavu ämblikke kartvad putukauurijad, võimukad valitsusjuhid ning mõrva ära hoidnud palgamõrtsukad.

Fotod: eestlased noppisid Vikipeedia fotovõistlusel mitu teist kohta

03.09.20 TEADUSELU ... Vikipeedia rahvusvahelisel teadusfotode võistlusel noppisid peaauhinnad USA, Austraalia, Poola, Itaalia ja Venemaa fotograafid. Eestlased jõudsid mitmes kategoorias nelja kuni kuue teise koha omaniku sekka.

Peeter Rebane pani "Vikerhommikus" taime musitseerima

15.08.20 KURIOOSUM ... "Vikerhommikus" oli külas muusik Peeter Rebane, kes stuudios oleva potitaime saates muusikat tegema pani.

Marveli filmide tegelaskujude järgi nimetati mitu uut kärbseliiki

29.07.20 LOODUS ... Austraalia teadlased on mitmeid uusi kärbseliike nimetanud Marveli filmidest tuntud tegelaskujude järgi, näiteks Deadpool, Thor, Loki ja Must lesk.

Videomängus Minecraft saab nüüdsest kanda ka Eesti kaitseväe vormi

28.07.20 KURIOOSUM ... Küberväejuhatuse ajateenija Villem Aas kujundas praktilise harjutuse käigus Minecrafti mängu Eesti kaitseväe ja kaitseliidu teenistusvormide kollektsiooni, mida kõik huvilised saavad tasuta alla laadida ja kasutada.

Galerii. Ridalas loevad 22 inimest 13 tunniga ette Grünthal-Ridala suurpoeemi

24.07.20 KIRJANDUS ... Läänemaal asuva Ridala koguduse esmamainimise 800. ja Ridala kiriku 750. aastapäeva tähistava nädala raames loevad Ridalas reedel 22 lugejat 13 tunni jooksul järjest ette Villem Grünthal-Ridala suurpoeemi "Püha rist".

Video: kaks rotti pidasid kassist kohtuniku silme all poksimatši

20.07.20 KURIOOSUM ... Singapuris Bedokis märgati raudteejaamas kahte rotti, kes omavahel poksimatši pidasid. Võistlust jälgis kohtunikuna pealt ka kass.

esita küsimus

õpi kodus

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: