Kurioosum

Viktoriin: pane proovile oma teadmised igapäevasest veetarbimisest

04.05.22 KESKKOND ... Mai on ERR-is traditsiooniliselt keskkonnakuu, mille keskmes on sel aastal vesi. Novaator pani sel puhul kokku lühikese viktoriini, mis aitab ühtlasi aimu saada inimeste igapäevasest kaudsest ja otsesest veekasutusest. Rohkem veeteemalisi artikleid leiab keskkonnakuu erilehelt.

Maailmas leidub enam kui 17 000 soost puuseeni

22.04.22 LOODUS ... Uued geenijärjestamise tehnoloogiad võimaldavad teadlastel lähemalt uudistada puuseente paljunemissüsteemi geneetilist mitmekesisust. Rahvusvaheline teadlasrühm leidis nüüd, et mõnel levinud seeneliigil võib olla üle 17 000 erineva soo.

"Pealtnägija" osales varjatud kaameraga väidetaval šamaanirituaalil

20.04.22 KURIOOSUM ... Eestis tegutseb Venemaa šamaanide võrgustik, mis esitab ühelt poolt pööraseid väiteid, teisalt kasutab kogunemistel konspiratsioonivõtteid nagu luures. "Pealtnägija" käis peidetud kaameraga ühel sellisel kogunemisel kohal.

12 tudengit alustasid auto kasutusõiguse nimel Tartus Käsi Autol võistlust

18.04.22 ELU ... Esmaspäeval asusid 12 Tartu tudengit Raekoja platsil sooritama katsumusrohket ülesannet – kes tudengitest hoiab kätt autol kõige kauem, saab kaheks kuuks Toyota Yarise kasutusõiguse.

Ühendkuningriigi teadlased noorendasid naise naharakke 30 aasta võrra

11.04.22 TERVIS ... Ühendkuningriigi teadlased noorendasid 53-aastaselt naiselt võetud naharakke niivõrd palju, et need on nüüd võrdväärsed 23-aastase naise rakkudega. Kuigi meetodi argimeditsiinis rakendamine on aastate kaugusel, loodab töörühm jõuda samade tulemusteni ka teiste keharakkudega ja luua tulevikus seeläbi noorendavaid ravimeid.

Charles Darwini kadunud märkmed ilmusid salapärasel kombel jälle välja

05.04.22 KURIOOSUM ... Kaks Charles Darwinile kuulunud märkmeplokki ilmusid salapärasel kombel Cambridge'i ülikooli, 22 aastat pärast nende kadumist.

Teadlased kirjutasid tulnukatele uue sõnumi

31.03.22 UNIVERSUM ... Rahvusvaheline teadlasrühm koostas uue binaarkoodis sõnumi, mida levitada tulevikus võimalikele tulnukatele meie galaktikas. Sõnum on üksikasjalik, kirjeldades nii inimeste keemilist koostist, Maa kaarti kui ka meie täpset asukohta Linnuteel.

Neljapäeva varahommik peibutab päikesetormi ja virmalistega

30.03.22 UNIVERSUM ... Päikesel toimus ööl vastu teisipäeva mitu krooni massipurset. Ilmselt neljapäeva varahommikul Maani jõudvad laetud osakesed tõotavad tekitada nii tugeva geomagnetilise tormi kui ka pakkuda soodsate vaatlustingimuste korral virmaliste näol silmailu.

Video: kaks kodusiga peletasid aedikusse kippunud karu minema

23.03.22 KURIOOSUM ... USA-s Connecticutis suutis kaks kodusiga ajada nende aedikusse kippunud karu minema.

Hiljuti silmatud metslemmingut leiab juba Eesti igast nurgast

16.03.22 LOODUS ... Viimase kolme aasta jooksul on silmatud Eestis kümmet metslemmingut. Põhja-Euraasia taigametsades elav näriline võis Eestisse jõuda tema kõrge arvukusega aastal. Kust täpselt ja kui ammu metslemming Eestisse saabus, pole uurijate sõnul veel selge.

Spotify lakkas ajutiselt töötamast

08.03.22 KURIOOSUM ... Muusika voogedastusplatvorm Spotify lakkas teisipäeva õhtul töötamast ja tuhanded kasutajad logiti süsteemist välja.

Teadlased õpetasid krati sigu mõistma

08.03.22 TEHNIKA ... Rahvusvahelise teadlasrühma sõnul on nad loonud algoritmi, mis tõlgendab sigade häälitsusi inimestele mõistetavaks. Sellise algoritmiga saaks farmerid tulevikus jälgida oma hoolealuste heaolu automaatselt.

Pariisi vahakujude muuseum asendab Putini kuju Zelenski omaga

04.03.22 KURIOOSUM ... Pariisis asuv Grevini vahakujude muuseum eemaldas näituselt Vladimir Putini kuju ning plaanib asendada selle Ukraina president Volodõmõr Zelenski omaga.

Tutanhamoni pistodal on salapärane minevik

28.02.22 AJALUGU ... Juba varasemast oli teada, et Egiptuse vaarao Tutanhamonile kuulunud pistoda valmistati meteoriidirauast. Nüüd selgub ühe 3400 aasta vanuse savitahvli põhjal, et see sepistati tänapäeva Türgi aladel, osutab Jaapani ja Egiptuse teadlaste uuring.

Harakad aitasid üksteisel jälitusseadmeid eemaldada

23.02.22 LOODUS ... Austraalia ornitoloogid valmistasid uut tüüpi jälitusseadme, mille abil uurida suurleigareid. Uurijate üllatuseks aitasid need üksteisel aga teadlaste kinnitatud vidinad seljast võtta ehk ilmutasid lindude kohta haruldast isetust.

Kala tunneb end tõesti peeglist ära

18.02.22 LOODUS ... Harilik sanitarkala (Labroides dimidiatus) on selle poolest üsna ebaharilik, et sööb teiste kalade nahal nugivaid parasiite. Nüüd on saanud kinnitust, et see India ja Vaikse ookeani soojades vetes elutsev kalake on tähelepanuväärne veel sellegi poolest, et tunneb end peeglist ära.

Looga "Fire" Eesti Laulul osalenud Elysa kodu läks põlema: edaspidi mõtlen, millest laulan

16.02.22 TELE/RAADIO ... Elisa Kolk ehk Elysa, kes oli laupäeval Eesti Laulu finaalis laval lauluga "Fire", rääkis kolmapäeval "Ringvaates", kuidas tal läks samal ööl pärast võistlust kodu põlema. Kolk tõdes, et juhtunu veidi hirmutab teda ja edaspidi mõtleb rohkem, millest ta laulab.

Fotod: Linnutee keskmes hõõgub tuhatkond kosmilist magnetniiti

03.02.22 UNIVERSUM ... Linnutee galaktika südamest tehti seni kõige üksikasjalikum liitfoto. Teadlased saavad selle abil paremini uudistada meie kodugalaktika keskmes asuvaid sadu mõistatuslikke raadiolaineid kiirgavaid magnetilisi kiude.

Vaatlus kinnitas, et mõõkvaalad kütivad sinivaalu

01.02.22 LOODUS ... Uus vaatluslik uuring osutab, et mõõkvaalad ründavad karjakesi teiste mereloomade seas ka sinivaalu. Eeskätt näivad seda tegevat just emased mõõkvaalad ja muu hulgas maiustavad nad vaalakeeltega.

Talvised järved meelitavad kohale jääsukeldujaid

30.01.22 KURIOOSUM ... Jäätunud veekogud ei ole rõõmuks ainult uisutajatele ja kalameestele. Kuigi sukeldumine on peamiselt sooja aja spordiala, siis igal talvel käib julgete entusiastide punt Eestis ka jääsukeldumas. Paksu jää all on veemaailm hoopis teistsugune kui suvisel ajal.

Teadlased õpetasid kuldkala akvaariumautot juhtima

07.01.22 LOODUS ... Värskes teadustöös õpetasid Iisraeli teadlased kuldkala juhtima ratastel akvaariumi mööda labori põrandat. Kalad said juhtimisega edukalt hakkama.

LG plaanib luua muusikat väljamõeldud tegelasega

05.01.22 KURIOOSUM ... Elektroonikaettevõte LG on teatanud, et annab koostöös Reah Keemiga välja albumi. Küll aga teeb selle eriliseks asjaolu, et Reah Keemi pole päriselt olemas, vaid ta on ettevõtte loodud virtuaalne tegelaskuju.

Täid säilitasid Lõuna-Ameerika muumiate saladusi

30.12.21 AJALUGU ... Täid ja nende munad ehk tingud kinnituvad juuste külge spetsiaalse kleepuva sideaine abil. Kuna sideaine säilitab hästi kõike, mis sellesse satub, sai rahvusvaheline teadlasrühm Lõuna-Ameerika muumiate päid uudistades aimu nüüd omaaegsete inimeste rändest, elukeskkonnast ja põlvenemisest.

Loomaaia asukatel käisid jõuluvanad

26.12.21 KURIOOSUM ... Jõuluvanad jõudsid pühapäeval ka Tallinna loomaaeda. Sealsed asukad said kingitusi kuuskedest kõrvitsateni. Piduroogade seast ei puudunud ka lihaampsud.

Inglismaal tuli välja risti löödud inimese luustik

23.12.21 AJALUGU ... Inglismaalt leiti inimese luustik, kelle jalalabast on läbi löödud nael. Briti arheoloogide sõnul on tegu haruldase näitega vanarooma karistusviisidest.

Antarktika liustikealune pakatab elust

22.12.21 LOODUS ... Sügaval Antarktika šelfiliustike all leidub arvatust palju rohkem mereelustikku, osutab Ühendkuningriigi ja Saksa teadlaste värske uuring.

Maailma esimene SMS müüdi oksjonil 107 000 euroga

22.12.21 VÄLISMAA ... Maailma esimene tekstsõnum läks Pariisi oksjonil müügiks 107 000 euroga.

NASA avalikustas Ganymedese tontliku magnetvälja heli

21.12.21 UNIVERSUM ... NASA Jupiteri-sond Juno saatis Maale uusi Jupiteri ja selle lähiümbruse kohta kogutud andmeid. Muu hulgas saab nüüd kuulata heliks muudetud salvestust planeedi hiidkuu Ganymedese elektromagnetväljast ja uudistada fotot Jupiteri tolmurõngast.

Tartu võõrustas jõuluvanade talimänge

19.12.21 KURIOOSUM ... Tartu raeplatsile kogunes sportlike punakuubede kahurvägi, et maha pidada juba traditsiooniks saanud jõuluvanade talimängud. Koos jõulumeestega üle Eesti võistlesid kinkide viskamises ja kuuse ehtimistes ka Tartu perekonnad.

Tulevikus võivad koerad ise oma peremeestele helistada

14.12.21 TEHNIKA ... Koeraomanikud saavad tänapäeval jälgida oma üksinda kodus olevate lemmikute tegemisi selle jaoks mõeldud seadeldiste abil. Värske uurimus selgitas, kuivõrd suudavad koerad suhtluseks mõeldud tehnoloogiat iseseisvalt kasutada.

Lugeja küsib: miks talvel laevad (näiliselt) õhku tõusevad?

07.12.21 TEHNIKA ... Esmaspäeval paukunud pakasega võis nii mõnigi Tallinna mererannas kõndinud inimene märgata justkui taevas seilavat laeva. Nähtuse olemuse teeb puust ja punaseks Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda.

Raisamesilased eelistavad õietolmule roiskuvat liha

26.11.21 LOODUS ... Omapärane troopiline mesilasliik on kohastunud õietolmu asemel surnud loomi sööma, kirjutavad California Ülikooli teadlased.

Suurbritannia raamatukogusse tagastati 73 aastat tagasi laenutatud raamat

18.11.21 KURIOOSUM ... Suurbritannia raamatukogu sai üllatuse osaliseks, kui nendeni jõudis 73 aastat tagasi laenutatud raamat.

Ohustatud kotkad said esimest korda isaste abita tibusid

29.10.21 LOODUS ... Tuleb välja, et emased kalifornia kondorid ei vajagi paljunemiseks ilmtingimata isaseid. Sellega said neist haide, raide ja sisalike kõrval järgmised olendid, kes on võimelised neitsisigimiseks, osutab USA looduskaitsjate ja teadlaste uuring.

"Kontori" näitlejast B. J. Novakist sai kogemata populaarne fotopanga modell

28.10.21 KURIOOSUM ... Sarja "Kontor" näitleja ja kirjaniku B. J. Novaki näopilt reklaamib erinevaid tooteid üle maailma. Näitleja sõnul laadis keegi kogemata ta pildi avalikku fotopanka.

"Squid Game'i" looja: kaotasin stressi tõttu kuus hammast

26.10.21 KURIOOSUM ... Netflix teenis Lõuna-Korea draamasarjaga "Squid Game" hinnanguliselt 773 miljonit eurot. Seriaali autor Hwang Dong-hyuk aga kaotas suure stressi tõttu kuus hammast ja mingit boonusraha pole ta Netflixilt saanud.

Jeruusalemmas tuli välja 2700 aasta vanune luksuskäimla

08.10.21 AJALUGU ... Hiljaaegu avastasid arheoloogid ühe Jeruusalemma muistse aadlielamu varemetest 2700 aasta vanuse tualeti. Leid on seda haruldasem, et aastatuhandete eest said endale käimlat lubada vaid ülikud.

Ämblikuema hoolis oma järglastest juba 99 miljoni aasta eest

01.10.21 LOODUS ... Hiina ja USA teadlased said ämblikulaadsete vanemlike instinktide arengust uut aimdust, kui leidsid 99 miljoni aasta eest merevaiku kinni jäänud ämbliku.

Shakira sattus Barcelonas metssigade rünnaku alla

30.09.21 KURIOOSUM ... Laulja Shakira andis Instagrami vahendusel teada, et pojaga jalutuskäigul ründasid teda metssead.

Jüri Muttika ja Hannes Hermaküla käisid metsas duši all

22.09.21 KURIOOSUM ... "Ringvaate" reporterid Jüri Muttika ja Hannes Hermaküla katsetasid kahte erinevat viisi, kuidas metsas dušši võtta.

Teadlased õpetasid lehmad käimlas käima

14.09.21 KESKKOND ... Tuleb välja, et veiseid on võimalik õpetada väljakäiku kasutama ja veelgi enam, neid on mõttekas õpetada. Uus-Meremaa ja Saksa teadlased osutavad, et niimoodi saab inimkond vähendada veesaastet ja ohjata kliimamuutust. Nimelt sisaldab veiseuriin rohkelt lämmastikku, mis keskkonnaprobleeme süvendab.

Liba-Nobeli pälvinud töö tõestas Eesti korruptsioonivabaduse seost meie saledate ministritega

13.09.21 KURIOOSUM ... Möödunud nädalal jagati välja IG- ehk liba-Nobelid ning üks töödest uuris teiste riikide seas ka Eestit ja meie korruptsioonitaseme seost ministrite kehamaasiindeksiga.

"Jackassi" vigastuste ravimiseks võinuks kuluda kuni 24 miljonit dollarit

11.09.21 KURIOOSUM ... Ameerikas läbi viidud uuringus analüüsiti hullumeelse sarja "Jackass" 79 vigastust, mille põhjal selgus, et nende ravimine on läinud kokku maksma ligi 24 miljonit dollarit.

Esimene rääkiv part korrutas vandesõnu

10.09.21 LOODUS ... Kolmekümne aasta eest elas Austraalias ropusuine isane lottpart Ripper. Aastal 1987. tehtud ja hiljuti taasavastatud lindistusel korrutab ta väljendit "you bloody fool" ('sa pagana narr').

Hiina sotsiaalmeediaplatvormil keelati 22 K-popi fännikontot

09.09.21 KURIOOSUM ... Hiina sotsiaalmeediaplatvorm Sina Weibo keelas ära 22 K-pop ansamblite fännikontot, süüdistades neid mõistusevastases staarihulluses.

Telefoni abil sõbra eiramise jaoks mõeldi välja eraldi sõna

07.09.21 R2 PORTAAL ... Sõbraga vestlemise kõrval oma telefoni sukelduvaid inimesi uurinud teadlased nuputasid selle kirjeldamiseks välja uue sõna. Tõenäoliselt vajab "fphubbing" ka juba eestikeelset vastet, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pooleldi purustatud Banksy teos pannakse taas oksjonile

06.09.21 KURIOOSUM ... Briti anonüümse tänavakunstniku Banksy üks tuntumaid teoseid, pooleldi purustatud maal "Tüdruk õhupalliga" pannakse taas oksjonile.

Britt evakueerib Kabulist koeri ja kasse

25.08.21 KURIOOSUM ... Afganistanis loomade varjupaika pidanud endine Briti merejalaväelane Paul "Pen" Farthing plaanib Kabulist evakueerida 200 kassi ja koera.

Video: Seišellide hiidkilpkonn tõestas aegluubis, et on omnivoor

24.08.21 LOODUS ... Seišellide ja Ühendkuningriigi teadlastel õnnestus esimest korda ajaloos jäädvustada teadaolevalt aeglaseim jahistseen. Kaamerasilma ees on näha, kuidas seni peamiselt herbivooriks peetud hiidkilpkonn väga aegamisi väikese linnu surmab.

Viljandi vald taastas Eesti suurima metsavennapunkri

18.08.21 KURIOOSUM ... Viljandi vald taastas Holstre ja Mustla vahel Ennuksemäe talu metsades asunud metsavennapunkri, mis on nüüd Eesti suurim metsavendade ajalugu kajastav paik. Ennuksemäe metsavennapunker on avatud kõikidele huvilistele ja seal saab vajadusel ka ööbida.

raadio tallinn 16

keskkonnakuu err-is

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: