04.09.23 LOODUS ... Ehkki paljud makaagid mängivad kividega, patsutasid ühe jaava maakaakide asurkonna esindajad kividega oma genitaale. Rahvusvaheline teadlasrühm jägis nende pärdikute käitumist ja sai osalist kinnitust oletusele, et kivid olid makaakide jaoks masturbeerimislelud.
01.09.23 AJALUGU ... Transpordiameti hüdrograafid leidsid Läänemerest Saaremaa lähedalt tundmatu laevavraki. Ilmselt on tegu saja aasta eest uppunud kaubaaurikuga.
28.08.23 UNIVERSUM ... Kolmapäeval, 30. augustil, ilmub taevasse täiskuu, mis vastab kõigile sinise superkuu kriteeriumidele. Teisisõnu asub Kuu oma orbiidil Maale kõige lähemas punktis ja on juba teine täiskuu sama kalendrikuu jooksul.
18.08.23 AJALUGU ... Värske DNA analüüs maalib Euroopa vanimast muumiast Ötzist pisut teistsuguse pildi, kui seni arvatud. Alpidest leitud jäätunud mehe genoom kõneleb tumedamat tooni nahast ja kiilanemisest.
03.08.23 UNIVERSUM ... Šveitsist 19. sajandil päevavalgele tulnud rauast nooleots võib olla valmistatud pronksiajal Kaali kraatri tekitanud meteoriidist. Põhjapanevate järelduste tegemiseks on vaja aga veel täiendavaid uuringuid ja täielikult ei saa välistada võimalust, et tapariista sepistamieks kasutatud rauda ammutati mõnest seni kahe silma vahele jäänud meteoriidist.
29.07.23 KURIOOSUM ... Taylor Swifti fännid põhjustasid möödunud nädalal Seattle'is toimunud kontsertidel maavärina, kirjutab CNN.
11.07.23 PSÜÜHIKA ... USA teadlased lasid inimestel kuulata müra ja vaikuse vaheldumist. Katseisikute ajud töötlesid vaikust, nagu oleks see heli. Siit võib töö autorite sõnul järelduda, et inimesed võivad sõna otseses mõttes vaikust kuulda.
02.07.23 NOORTE LAULU- JA TANTSUPIDU "PÜHA ON MAA" ... Lauluväljakul rongkäigult saabunud laulu- ja tantsupeolisi tervitanud Hele ja Alo Kõrve nentisid, et ühel hetkel tekkis dirigendipuldis seistes tunne, nagu nad sõidaksid inimeste keskel ringi.
21.06.23 KESKKOND ... Inimesed on ammutanud oma janu kustutamiseks ja põldude niisutamiseks maapõuest juba nii palju põhjavett, et planeedi pöörlemistelg on mõõdetavalt muutunud, selgus Lõuna-Korea teadlaste uuringust.
20.06.23 TERVIS ... Liigeste ragistamine võib parandada liikuvust ja tekitada hootist mõnutunnet. Kuigi tegevus pole ka otseselt ohtlik, soovitab füsioterapeut Rainar Vahtrik tõsisemate valude ja liikuvusprobleemide korral otsida abi arstilt.
26.05.23 TERVIS ... Halvatud 40-aastane hollandlane saab üle kümmekonna aasta jälle kõndida. Šveitsi ning Prantsuse teadlaste loodud pea- ja seljaajuliides võimaldab tal mõttejõul enda jäsemeid liigutada.
15.05.23 LOODUS ... Harrastusteadlased on teinud nelja aastaga enam kui 900 000 nurmenukuvaatlust ja andnud teadlastele infot selle kohta, kui palju ja milliseid nurmenukke nad looduses kohtasid. See on viinud ootamatu avastuseni.
12.05.23 UNIVERSUM ... Kolm aastat väldanud kosmilise plahvatuse käigus vallandus astronoomide sõnul kordades rohkem energiat, kui ühegi teise seni ajaloo vältel jäädvustatud sündmuse mõjul. Kõige eredamast supernoovast kümme korda energeetilisema sündmuse vallandas töörühma sõnul ilmselt gaasipilve kokkupõrge musta auguga.
22.04.23 MUUSIKA ... Klassikaraadio viis läbi eksperimendi, mille raames mängiti reede õhtupoolikul Tallinna vanalinna kiirtoidurestoranis klassikalist muusikat, et näha, kas see peletab sööjad restoranist minema.
18.04.23 TERVIS ... Kevade saabumine tähendab paljude inimeste jaoks allergiahooaja algust. Kuna allergiad tekivad siis, kui inimese immuunsüsteem on mingil põhjusel paigast läinud, annab nende avaldumisele hoogu ka koroona põdemine. Mitmeid allergiaid saab tänapäeval aga ka juba välja ravida.
12.04.23 LOODUS ... Kliimamuutus mõjutab kuusepuude heaolu väga tugevalt ja ühel hetkel võib suisa juhtuda, et jõuluks tuleb metsast selle asemel tuppa tuua midagi muud.
11.04.23 KURIOOSUM ... Valgamaa Taagepera lossikompleksi töötajad ja kliendid ei pääsenud teisipäeva, 11. aprilli hommikul lossispaasse, sest ukseesist valvas vihane metsis, kes ründas inimesi ja jooksis järele ka autodele.
03.04.23 LOODUS ... Teadlastel õnnestus filmida enam kui kaheksa kilomeetri sügavusel ujuvaid kalu. Tegu on senise uuringuajaloo kõige sügavamal tehtud omataoliste ülesvõtetega.
31.03.23 LOODUS ... Kui taimel napib vett või see on vigastatud, teeb see nii-öelda hädakisa. Nüüd püüdis rühm Iisraeli teadlasi taimede ultraheli sagedusel kuuldavad plaksatused mikrofonidega salve. Nad oletavad, et kuigi inimkõrv taimede plaksumaisi meenutavaid helisid ei kuule, võivad neid märgata mõned loomad.
13.03.23 KURIOOSUM ... Näitleja Hugh Grant andis Oscarite gala eel piinliku intervjuu reporter Ashley Grahamile, mis on internetis palju furoori tekitanud.
01.03.23 UNIVERSUM ... Sel nädalal nägi mitmel pool Eestis virmaliste vaatemängu. Füüsik Aigar Vaigu sõnul sõltub vaatemäng Päikese aktiivsusest, mitte aastaajast. Fotograaf Märt Varatu soovitab samuti virmaliste pildistamiseks jälgida Päikese aktiivsust kajastavaid ilmateateid.
28.02.23 PSÜÜHIKA ... Ühel inimesel 33 kohta esineb raskusi inimeste näo järgi ära tundmisega ja tal võib esineda teisigi näopimeduse tunnuseid, selgus Ameerika Ühendriikide teadlaste uuringust. Ühtlasi ei paista olema vahet, kui rangete põhimõtete alusel seda seisundit diagnoositakse.
07.02.23 TERVIS ... Viimasel ajal taas populaarsemaks muutunud mürageneraatorid aitavad küll täiskasvanutel ja imikutel kergemini uinuda, kuid nende kasutamisel tuleb silmas pidada, et nende heli poleks liiga vali, leiab Tallinna Ülikooli psühholoogiaõppejõud Avo-Rein Tereping.
03.02.23 LOODUS ... Kvollid on väikesed valgetähnilised ja roosa ninaga kukkurloomad, kes elavad Põhja-Austraalias. Nüüd kirjutavad Päikeseranniku Ülikooli teadlased, et loomakesed on valmis suguühte nimel oma eluga riskima. Isaskvollid võivad nimelt pikal teekonnal partneri juurde otsad anda.
19.01.23 AJALUGU ... Ida-Norrast päevavalgele tulnud ruunikivi vanus võib ulatuda 2000 aastani, tõotades lükata ka ruunikirjasüsteemi enda väljatöötamise kaugemasse minevikku.
16.01.23 LOODUS ... Alanud aasta lind on aul, kes laulab kõva häälega. Sealt ka tema nimi. Õige pea võivad aga aulid välja surra, sest nende arvukus väheneb järjepidevalt.
09.01.23 AJALUGU ... Rahvusvahelise teadlasrühma sõnul leidsid nad 20 000 aasta vanustelt koopamaalingutelt kirjaeelse märgisüsteemi. Kui nende oletus pädeb, on tegu maailma vanima teadaoleva tähendusliku kirjutisega.
20.12.22 AJALUGU ... Muistsed inimesed võisid meresõidu ära õppida juba pea miljoni aasta eest, osutab Kreeka teadlaste uus uurimus.
15.12.22 KURIOOSUM ... Tallinna Ülikooli antropoloogia lektorist ja hobisuusatajast Joonas Plaanist filmiti ebaharilik video, kus ta Tallinnas Lühikesest jalast alla suusatab. Video jõudis ka BBC ilmateate Twitterisse.
13.12.22 TEADUSELU ... Sel nädalal said teatavaks Vikipeedia rahvusvahelise teadusfotode võistluse võitjad. Eestlased leidsid äramärkimist mitmes kategoorias, esikoht õnnestus napsata ühes.
02.12.22 TERVIS ... D-vitamiini puudus kimbutab maailmas hinnanguliselt miljardit inimest. Eesti teadlased viisid hiirte peal läbi katse, mille tulemused näitasid, et D-vitamiini puudus halvendab lühi- ja pikaajalist mälu.
02.12.22 LOODUS ... Rühm USA teadlasi märkas esimest korda, et nukkuvad sipelgad eritavad piima meenutavat vedelikku. Eritis on toitainerikas, aitab ülejäänud koloonial end ära toita ja võis olla oluline sipelgate ühiskonna arengule.
01.12.22 KURIOOSUM ... Punases meres sukeldumas käinud sukeldumisinstruktor Egert Kamenik põrkas vee all kokku haikalaga. "Ringvaatele" antud intervjuus tõdes mees, et kuigi iga sukelduja soovib vee all haid näha, ei soovi ta ohtlikul kalaga tulevikus siiski kokku põrgata.
28.11.22 KURIOOSUM ... Londoni lõunaosas tegutseb maa-alune köögiviljafarm, mille tooted jõuavad suurtesse poekettidesse ja kohalikesse restoranidesse.
25.11.22 TEHNIKA ... Ilmselt on paljud lugejad olnud olukorras, kus pooltühjast ketšupipudelist sisu välja pigistades pritsib pudel laua punaseks. Nüüd avavad teadlased selle nähtuse tagamaid. Nad soovitavad pritsmete vältimiseks pigistada pudelit aeglasemalt ja eelistada laiema suuga pudeleid.
24.11.22 AJALUGU ... Mehhikos asuvast muistse Teotihuacani linnast tuli välja ämblikahvi luustik. See viitab arheoloogide sõnul linna diplomaatilistele suhetele toonaste maiade linnriikidega. Samas nähtub arheoloogilistest leidudest, et diplomaatilised suhted päädisid lõpuks Teotihuacani sissetungiga maiade võimukeskustesse.
17.11.22 LOODUS ... Mõnikord võivad ühes laudas elavad sead omavahel tülli minna. Itaalia teadlaste uuring osutab, et eriti vihase vastasseisu korral võib abi olla kolmandast seast, kes vaenutsejate vahel rahu sobitab.
15.11.22 TERVIS ... Meestearst Margus Punab rääkis Vikerraadio saates "Huvitaja", et tema vastuvõtule tuleb iga nädal paar meest, keda muu hulgas vaevab kiilanemine. Punabi peamine soovitus on õppida muutustega elama.
08.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejat huvitas, miks seest siiruviiruline, pealt kullakarvaline köögivili hakkides silmad kipitama ja pisarad voolama paneb.
02.11.22 ÜHISKOND ... Kõnesünteesi arendamisse viimase 15 aasta jooksul tehtud investeeringud hakkavad vaikselt vilja kandma, sest praeguseks suudavad masinad eesti keeles juba täitsa inimese moodi rääkida. Keeletehnoloogi sõnul suudavad pikas plaanis ellu jääda vaid omakeelse tehnoloogilise toega keeled.
26.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Üha enam leidub poelettidel tooteid, mis on märgistatud sildiga "laktoosivaba". Kui inimest aga laktoositalumatus ei kimbuta, kas siis sellegipoolest tasuks laktoosivabu tooteid tarvitada?
20.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on kõik eesti inimesed kuulnud väljendit tilk tõrva rikub meepoti. Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas see päriselt vastab tõele ja kuidas eesti keelde üldse sellised väljendid tekivad.
19.10.22 AJALUGU ... Ühe Egiptuse kloostri keskaegne pärgament peitis endas üllatavat aaret: kristlike tekstide all oli peidus teine, varasem kirjatükk. Teadlased usuvad selle olevat osa vanakreeka astronoomi Hipparchuse kaua kadunuks peetud tähekataloogist ehk vanimast teadaolevast taevakaardist.
17.10.22 TEHNIKA ... Austraalia teadlased kasvatasid laboris inimese ajurakke. Nüüd õppisid need rakud ära, kuidas mängida tennist meenutavat 1970. aastate videomängu Pong.
12.10.22 LOODUS ... Teisipäeval selgusid 48. korda võistluselNikon Small World parimad teaduslikud lähivõtted. Tänavusest esikümnest leiab muu hulgas pildi gekoloote jalalabast, hiire soolestiku veresoontest ja vetikakasvust.
11.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugeja avastas, et klaasi kallatud jook on liiga soe, aga sügavkülmast said kõik jääkuubikud otsa. Kas uue jää tegemiseks kasutatav vesi peaks olema soe või külm, et see kiiremini jäätuks?
10.10.22 KURIOOSUM ... "Ringvaate" stuudios käis värvidemaailmast rääkimas värvi- ja keeleteadlane Mari Uusküla, kes sõnas, et tehtud uurimused kinnitavad, et punane värvi seostub inimestele esimesena armastusega.
06.10.22 KURIOOSUM ... Neljapäeval algab Lasnamäel mitmes piirkonnas deratiseerimine ehk närilistele suunatud tõrje. Kahjuritõrjega tegelev Mirko Vahtra sõnas "Terevisioonis", et enim meelditavad rotte inimeste juurde elama vedelema jäetud toidujäägid.
05.10.22 KURIOOSUM ... Sel kevadel jõudis Vanemuise teatri lavale Priit Strandbergi lavastatud "Tõrksa taltsutus". Lisaks inimestele võib laval näitlemas näha ka Inglise hurta Totot. Palga eest, mida koer tehtud töö eest saab, ostab perenaine talle uued talveriided.
01.10.22 KULTUUR ... Tallinna muusika- ja balletikoolis MUBA toimus reedel pidulik avakontsert.