Kultuur

Tunne oma kodumaad: millised on Tallinna kõrgeimad ja suurimad hooned?

11.04.21 EESTI ... Kuigi juba Eduard Vilde "Pisuhännast" tuntud tegelane, kinnisvaraärimees Vestmann Vestmanni uulitsast teadis, et kuna maa on kallis, tuleb ehitada "õhku" ehk kõrgustesse, sest "õhk ei maksa midagi", näitab ehitusregistri statistika, et kubatuurilt suurimad ehitised on Tallinnas rajatud pigem laiusesse kui kõrgusesse. Millised siis on pealinna kõrgeimad ja suurimad hooned?

Viive Noor: Eesti kunstnike vastu on Venemaal suur huvi

08.04.21 KUNST ... Moskvas Venemaa riiklikus lasteraamatukogus avati Tallinna illustratsioonitriennaali näitus "Pildi jõud". Näitusel eksponeeritakse novembris Rahvusraamatukogus toimunud triennaalil osalenud Eesti kunstnike töid. Samuti on kohalikul illustratsioonihuvilisel võimalik uudistada Vene raamatukunstnike pilte.

Tallinna Lauluväljak kogub foto- ja videomaterjali laulva revolutsiooni tippsündmustest

07.04.21 MUUSEUMID ... Sel suvel tähistab Eesti Vabariik taasiseseisvumise 30. aastapäeva. Tallinna Lauluväljak, kus toimusid laulva revolutsiooni märgilised sündmused, valmistab ette püsiekspositsiooni ning kogub sellealast digimaterjali.

Vabaõhumuuseum kutsub lihavõttejalutuskäigule

02.04.21 MUUSEUMID ... Eesti Vabaõhumuuseumi pargis saab 2.-4. aprillini teha lihavõttejalutuskäiku ja õppida kontaktivabade ülesannetega tundma kevadpühade kombeid.

Pärt Uusberg: arutame, kuidas laulu- ja tantsupeol saaksid osaleda ka üleminekuvanuses noored

01.04.21 MUUSIKA ... 2022. aastaks planeeritud noorte laulu- ja tantsupidu lükkub aasta võrra edasi. XIII noorte laulupeo kunstiline juht Pärt Uusberg ütles, et korraldajad arutavad, kuidas edasi lükatud üritusel saaksid osaleda ka üleminekuvanuses lauljad ja tantsijad ehk need, kes 2022. aastal veel noorte alla läheks, aga 2023. aastal enam mitte.

Broadway muusikal printsess Dianast jõuab esmalt Netflixi ja alles siis lavale

31.03.21 KULTUUR ... Broadway uus muusikal "Diana: The Musical" linastub enne lavale jõudmist hoopis Netflixis, et lavastuse vastu suuremat huvi tekitada.

"Ita Ever. Lava on elu" viib lugeja Ita Everi ja tema tegelaskujudega rändama

30.03.21 TEATER ... Värskelt ilmunud raamat "Ita Ever. Lava on elu" annab lugejale võimaluse rännata koos peatselt 90. sünnipäeva tähistava Ita Everi ja tema lava tegelaskujudega läbi aastakümnete.

Laupäeval selguvad ETV telegala vahendusel tänavused teatriauhindade saajad

27.03.21 KULTUUR ... Laupäeva õhtul selguvad ETV vahendusel tänavused teatriauhindade laureaadid. Traditsioonilise auhinnagala asemel toimub sündmus ka tänavu teatrikeskse telesaatena.

USA Kongressi raamatukogusse valiti 25 ajaloolise tähtsusega helisalvestist

25.03.21 KULTUUR ... Ameerika Ühendriikide Kongressi raamatukogu valis tänavu taas enda kogusse 25 olulise tähtsusega helisalvestist, mida säilitatakse tulevastele põlvkondadele.

Margus Haav: Tolkieni kirjandusteosed on puhas ja aegumatu klassika

25.03.21 KIRJANDUS ... Rahvusvahelise Tolkieni lugemise päeva puhul rääkis ajakirjanik Margus Haav "Vikerhommikus" armastatud fantaasiakirjanikust ja tema legendaarsetest teostest.

Maailma suurima maali müügiga koguti heategevuseks üle 50 miljoni euro

24.03.21 KULTUUR ... Briti kunstniku Sacha Jafri tehtud maailma suurim maal müüdi 45 miljoni naela ehk 52 miljoni euro eest prantsuse ärimehele. Saadud tulu läheb erinevatele heategevusorganisatsioonidele üle maailma.

Video: Kumu Egiptuse näitus suleti virtuaalse kuraatoriekskursiooniga

22.03.21 MUUSEUMID ... Kumu kunstimuuseumis suleti 21. märtsil ametlikult näitus "Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst". Näituseperioodi lõpetas veebiekskursioon kaaskuraator Jaanika Andersoniga.

Doris Kareva: kevadluule ei ole alati optimistlik ja kerge

20.03.21 KIRJANDUS ... Luuletaja Doris Kareva tõdes, et kuigi kevadet seostatakse tihti optimistlike ja kergete mõtetega, ei ole kevadluule sugugi mitte alati nii rõõmurohke, kui esmapilgul arvata võiks.

Nädala parimad lood | Special Request, Laura Mvula, Peaches jt

19.03.21 MUUSIKA ... Mõned kuulajad on kindlasti pettunud: minu parimate lugude valikkuse ei mahu midagi nädala kõige olulisematelt albumitelt ehk Lana del Rey ja Justin Bieberi uutelt kauamängivatelt. Kuigi need albumid midagi põnevat ei pakkunud, siis turgutavat, eriskummalist ja ootamatut muusikat jagus see-eest tervelt 25 loo jagu.

Uus telefonilavastus paneb piletiomanikud võõrastele helistama

18.03.21 TEATER ... Piirangud sunnivad katsetama uusi vorme ja nii pakutakse juba näiteks personaalset telefoniteatrit koju kätte. Vabamu ning Barbara Lehtna trupi koostöös esietendub 18. märtsil lavastus "Kuuluvusharjutused", kus iga helistaja saab kuulata kellegi tundmatu inimese lugusid.

Erki Pärnoja esimene kooriteos "Anima Mea" ilmub albumina

18.03.21 MUUSIKA ... Erki Pärnoja viienda albumina jõuab kuulajate ette tema esimene kooriteos "Anima Mea". Värske materjal valmib koostöös kooriga Collegium Musicale.

Fotod ja video: lauluväljaku tule- ja raadiotorn said moodsa valgustuse

16.03.21 MUUSIKA ... Tallinna lauluväljakul lõppes laulukaare kompleksi valgustuse uuendus.

Tähtteose kiirkursus | Betti Alveri "Tulipunane vihmavari"

14.03.21 KIRJANDUS ... ERR-i kultuuriportaalis ilmuvad emakeelenädalal Eesti kirjanike muuseumide ühingu loodud videod tuntud ja vähemtuntud eesti kirjandusteostest. Emakeelepäeva videoklipp on pühendatud Betti Alveri luuletusele "Tulipunane vihmavari".

Keelesäuts. Võõrnimede käänamine

14.03.21 KIRJANDUS ... Etteütlusele eelneval nädalal jagab Vikerraadios keelevihjeid Instagrami suunamudija @oigekirjagurmaan, kes tutvustab levinumaid keelevigu ja aitab paremini valmistuda kirjutamiseks. Emakeelepäeva keelesäuts on pühendatud võõrnimede käänamisele.

Keelesäuts. Preambul

13.03.21 KIRJANDUS ... Etteütlusele eelneval nädalal jagab Vikerraadios keelevihjeid Instagrami suunamudija @oigekirjagurmaan, kes tutvustab levinumaid keelevigu ja aitab paremini valmistuda kirjutamiseks. Seekordne soovitus räägib preambulist.

Märt Pius toob suvel lavale dopingust rääkiva teatritüki "Ujuja"

12.03.21 TEATER ... Sel suvel jõuab teatripubliku ette lavastus "Ujuja" Ameerika noorema põlvkonna näitekirjanikult Lucas Hnathilt, millega teeb oma lavastajadebüüdi näitleja Märt Pius. Nimiosas astub üles Tõnis Niinemets.

Tähtteose kiirkursus | F. R. Kreutzwaldi "Eesti rahva ennemuistsed jutud"

11.03.21 KIRJANDUS ... ERR-i kultuuriportaalis ilmuvad emakeelenädalal Eesti kirjanike muuseumide ühingu loodud videod tuntud ja vähemtuntud eesti kirjandusteostest. Järjekorras kuues video on pühendatud F. R. Kreutzwaldi teosele "Eesti rahva ennemuistsed jutud", mis ilmus esmakordselt 1866. aastal Helsingis.

Oskar Lutsu huumoripreemia pälvis Helene Vannari

11.03.21 TEATER ... Tänavu antakse 33. korda välja Oskar Lutsu huumoripreemia, mille pälvis žürii otsusega Tallinna linnateatri näitleja Helene Vannari. Möödunud aastal pälvis huumoripreemia samuti Tallinna linnateatris töötav näitleja Argo Aadli.

Adam Cullen eesti keele õppimisest: üritasin emakeele oma peas välja lülitada

10.03.21 KIRJANDUS ... Suure e-etteütlus eel vesteldi "Vikerhommikus" eesti keele tõlkija Adam Culleniga, kes rääkis, miks ja kuidas eesti keele ära õppis.

Remo Savisaare foto metsisest pälvis rahvusvahelise tunnustuse

09.03.21 KULTUUR ... Eesti loodusfotograafi Remo Savisaare foto metsisest hinnati rahvusvahelise fotokonkursi FIO 2021 "Metsikud linnud" portreekategooria võidupildiks ja ühtlasi fotokonkursi peapreemia vääriliseks.

Tähtteose kiirkursus | Oskar Lutsu "Kevade"

07.03.21 KIRJANDUS ... ERR-i kultuuriportaalis ilmuvad emakeelenädalal Eesti kirjanike muuseumide ühingu loodud videod tuntud ja vähemtuntud eesti kirjandusteostest. Sel korral on vaatluse all Oskar Lutsu "Kevade".

Valvelugeja Mart Juur soovitab raamatuid Pervikust Murakamini

07.03.21 KULTUUR ... "Prillitoosi" valvelugeja Mart Juur tutvustas pühapäeva hommikul taas hulka raamatuid, mis väärivad kätte võtmist.

Danel Pandre: mullu kinnioldud aega meelelahutuses ei kompenseeri miski

03.03.21 KULTUUR ... Üheksa Eesti muusikaorganisatsiooni pöördusid valitsuse ning riigikogu rahandus- ja kultuurikomisjoni poole ettepanekuga, et leida kaheksa miljonit eurot lisatoetusi kriisist väljumiseks. KinoMaja tegevjuht Danel Pandre rääkis Raadio 2 hommikuprogrammis, et mullu kinnioldud aega ei kompenseeri tegelikult miski ja selleks, et toetusest abi oleks, ei saa see saabuda tagantjärgi.

Andrus Kivirähk: Juuditi tegelaskuju on tänapäeval väga päevakajaline

02.03.21 TEATER ... VAT teatri esmaspäeval esietendunud lavastuses "Juudit" kohtuvad Anton Hansen Tammsaare ja Andrus Kivirähk.

Villu Kangur: pea hakkab kõige paremini tööle öösel, kui oled paar õlut ära joonud

28.02.21 KULTUUR ... Reet Linna tegi "Prillitoosis" intervjuus tõlkija, luuletaja, stsenaristi ja näitleja Villu Kanguriga, kes kinnitas, et inspiratsiooni jaoks tuleb lihtsalt lahtiste silmadega ringi käia ja kõik kõrva taha panna.

Paavo Piik vabariigi aastapäeva kontserdist: püüdsime mõelda läbi kujundi

24.02.21 TEATER ... Vabariigi aastapäeva kontsertetenduse lavastusmeeskonna liige Paavo Piik ütles, et korraldajad soovisid kasutada lavastuses vähe sõnu ja mõelda läbi kujundi.

Vaata uuesti: vabariigi aastapäeva kontsert Paides

24.02.21 TEATER ... Eesti 103. sünnipäevale pühendatud kontserdi lavastas Kinoteater - Henrik Kalmet, Paavo Piik, Paul Piik koos helilooja Sander Möldri ja kunstnik Anneli Arusaarega.

Videod | Meenuta eelmiseid presidendi vastuvõtu kontserte

24.02.21 TEATER ... Tänavu vastutab vabariigi aastapäeval toimuva kontsertlavastuse eest Kinoteater. Sel puhul on aga igati sobilik meenutada ka seda, mida on varem presidendi vastuvõtu kontsertidel tehtud, mistõttu koondasime kokku viimase viie aasta kontsertide salvestused.

Sepo Seeman: "Arktilised mängud" on huumor edasijõudnutele

22.02.21 TEATER ... Peaosatäitjad Andrus Vaarik ja Sepo Seeman rääkisid "Terevisioonis", et lavastus "Arktilised mängud" on päris elust ning seda tuleb mängida tõsiselt, et see oleks naljakas. Seeman lisas, et edasijõudnud teatrisõpradele on lavastus tõeline maiuspala.

Galerii. Liisa Kruusmäe isikunäitus "Unistajad" viib linnainimese loodusse

19.02.21 KUNST ... Liisa Kruusmäe uus isikunäitus Solarise Galeriis viib samuti reisile ajal, mil reisida ei saa. Kruusmäe näitus kannab pealkirja "Unistajad" ja tegemist on spetsiaalselt selle näituse tarvis loodud kollektsiooniga.

"Ringvaates" tutvustati uut Kumu püsinäitust

19.02.21 KULTUUR ... Sellest nädalast on avatud Kumu uus püsinäitus "Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700-1945". "Ringvaade" käis koos Eesti Kunstiakadeemia rektori Mart Kalmuga uut näitust vaatamas.

Fotod: Temnikova & Kasela galerii uus näitus tõstatab küsimusi meestekeskse ühiskonnakorralduse kohta

16.02.21 KUNST ... Temnikova & Kasela galeriis avati saksa kunstnike Nicholas Grafia ja Sonja Yakovleva paarisnäitust "Type / Cast / Thrill.", mis vaatab kriitilisel pilgul rollide loomist ja jagamist Hollywoodi filmitööstuses ning tõstatab ka laiemalt küsimusi meestekeskse ühiskonnakorralduse kohta.

Enn Soosaare eetilise esseistika auhinna pälvis tänavu Jüri Saar

14.02.21 KULTUUR ... Õiguskantsler ja Enn Soosaare eetilise esseistika žürii esimees Ülle Madise teatas saates "Hommik Anuga", et tänavu on eetilise esseistika auhinna laureaat emeriitprofessor Jüri Saar, kes avaldas Loomingus artikli "Meritokraatia vs stultokraatia".

Sõbrapäeva viktoriin | Eesti kirjanike armastuslood

14.02.21 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu hariduskeskus koostas sõbrapäeva puhul viktoriini, kus tuleb muuhulgas ära arvata, kes olid ärkamisaja suurimas armuskandaalis.

Madis Jürgen Sirli Raitma fotodest: see on kahe inimese särav loominguline koostöö

13.02.21 KUNST ... Fotomuuseumis on avatud fotograaf Sirli Raitma isikunäitus "EHA", mis toob külastajateni isikupärased tööd Raitma ema Ehast. Esimest korda kuulis Eesti suurem avalikkus Raitma töödest aga tänu ajakirjanik Madis Jürgenile, kes fotodest Eesti Ekspressis loo avaldas.

Jette Loona Hermanis: hirmutav keskkond paneb kujutlusvõime kõige intensiivsemalt tööle

13.02.21 TEATER ... Kopitanud tantsusammul ja riideräbalad seljas lõid noored etenduskunstnikud debüütlavastuse "Eden Detail", kus pärimuskultuuri klišeed visati ilma igasuguse valehäbita tontlikult huugavasse sulatusahju. Aleksander Tsapov intervjueeris Müürilehes etenduskunstnikke Jette Loona Hermanist ja Johhan Rosenbergi.

Margo Orupõld: Flo Kasearu uuel näitusel tõusid mul ihukarvad püsti

13.02.21 KUNST ... Märtsi lõpuni on Tallinna Kunstihoones avatud Flo Kasearu isiknäitus "Elust välja lõigatud", mis jutustab lugusid koduvägivalla all kannatavatest naistest.

"Ringvaade": vaimse vägivallatseja tunneb ohumärkide järgi ära

10.02.21 EESTI ... Kui mees räägib oma endisest naisest halvasti, kontrollib elukaaslase telefonikõnesid ja käike, nõudes kindlaks kellaajaks kojujõudmist ning isoleerib naise kogu ta suhtlusvõrgustikust ainult endale, on tegemist ohumärkidega, mis viitavad, et sellest võib kujuneda vägivaldne lähisuhe ning parem on eos suhtlemine katkestada, soovitab kümneid lähisuhtevägivalla lugusid lähedalt näinud Pärnu naiste tugikeskuse juht Margo Orupõld.

Pildid: galeriis Positiiv avati Dan Mikkini fotonäitus autodest

09.02.21 KUNST ... Tallinnas galeriis Positiiv on avatud Dan Mikkini fotonäitus "#carspotting".

"Felicitase" selle nädala etendused lükatakse edasi

08.02.21 TEATER ... Theatrum teatas, et lavastuse "Felicitas" etendused 8., 9. ja 10. veebruraril jäävad ära, kuna trupis on COVID-19 viirusega nakatunu lähikontaktne.

TMW uus juht: ürituste hübriidformaat on ilmselt tulnud selleks, et jääda

05.02.21 MUUSIKA ... Muusika- ja linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) uus juht Pärtel Soosalu on lubanud võtta südameasjaks TMW keskkonnajalajälje vähendamise, mille puhul peab keskseks just iga festivalikülastaja endi teadlikkuse tõstmist ja käitumise muutust. Ta usub ka, et koroonaaja tingitud, nii füüsilist kui ka veebikohalolu võimaldav hübriidformaat on tulnud selleks, et jääda.

Ott Sepp: "Professor sai värske õhu mürgituse" pakub palju äratundmisrõõmu

29.01.21 KULTUUR ... Gerda Kordemetsa käe all jõuab õige pea publiku ette lavastus "Professor sai värske õhu mürgituse", mis on inspireeritud filmist "Mehed ei nuta" ja räägib legendaarsest Eesti koomikust ja lavastajast Sulev Nõmmikust, keda kehastab Ott Sepp.

Sirli Raitma isikunäitus "EHA" toob vaatajateni ebaharilikud portreed fotograafi emast

27.01.21 MUUSEUMID ... Fotomuuseumis avatakse Londonis laineid lööva fotograafi Sirli Raitma isikunäitus "EHA", kus fotograaf portreteerib oma ema ebaharilikes olukordades, poosides ja riietuses. Tegemist on ka näituse maailma esmaesitlusega.

Arvustus. Tagasitulek sisekosmosse

24.01.21 FILM ... Pixari uus täispikk animafilm "Hing" läheb hinge nii lastele kui ka täiskasvanutele, kirjutab Marina Richter Sirbis.

Tauno Kangro: Joala monumendi arutelu sarnaneb Tallinna lahe Kalevipoja kuju skandaaliga

24.01.21 KUNST ... Skulptor Tauno Kangro ütles "Vikerhommiku" intervjuus Brent Perele, et Jaak Joala monumendiga kaasnev kõmu meenutab talle poleemikat, mis tekkis siis, kui ta pakkus välja, et Tallinna lahte võiks Kalevipoja kuju luua.

esita küsimus

õpi kodus

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: