Kultuur

MTV toob eetrisse uusversiooni animesarjast "Daria"

22.06.18 ... MTV toob eetrisse uusversiooni armastatud animeeritud situatsioonikomöödiast "Daria". Uus sari kannab nime "Daria & Jodie" ja selle autor on Grace Edwards, kes on muu hulgas töötanud ka sarjadega nagu "Inside Amy Schumer" ja "Unbreakable Kimmy Schmidt".

Algab suvine jaht Eesti sajale aardele

21.06.18 ... Muinsuskaitseamet avas 21. juunil interaktiivse mängu "Eesti 100 aaret", mis viib huvilised seiklema Eesti kõige olulisematesse kultuuri- ja looduspärandiga seotud paikadesse. Nutitelefonis toimiva mängu abil tutvustatakse Eesti Vabariigi juubeliaasta ja Euroopa kultuuripärandiaasta puhul 100 Eesti erilise paiga lugu. 

Galerii: Viru keskuses avati Vilen Künnapu näitus

22.06.18 ... 21. juunil esitles Vilen Künnapu Viru Keskuses uut loomingut - näitusel "Tere tulemast Lemuuriasse - maal, kollaž, joonistus" tulevad esitlusele kollaažid, joonistused ja värskeimad maalid. Millenniumi algul Künnapu loodud Viru Keskuse hoonesse sööstab koloriitse noolena sisse uus looming.

Pärnu ooperipäevad toovad Eestisse Arne Miku Moskvas lavastatud "Frida ja Diego"

21.06.18 ... Üle aasta toimuvate Pärnu ooperipäevade külalisteater on tänavu Moskva Boriss Pokrovski nimeline Kammermuusikateater, mis on alates 1. juunist Moskva Suure Teatri filiaal. Kammermuusikateatri lõi 1972. aastal nimekas vene lavastaja Boriss Pokrovski ning see on Venemaal tuntud kaasaegsete ooperite esmaesitajana. Pärnusse tullakse kahe väga värske ooperiga, mis esietendusid vähem kui aasta tagasi.

Piltuudis: Vanalinnas tuli krohvi alt välja vuntsidega mehe kuju

21.06.18 ... Muinsuskaitseamet teatas, et Tallinna vanalinnas tuli krohvi alt välja vuntsidega mees. 1875. aastal ehitatud maja seinas müürimaterjalina kasutatud detail on ilmselt pärit varem samas kohas asunud keskaegsest hoonest.

Tartu tänavat ehib rahvarõivaist inspireeritud fotonäitus

21.06.18 ... Täna avatakse Tartus Roosi tänaval tunniajase avaliku jalutuskäiguga fotograaf Marjaana Vaheri rahvarõivaist inspireeritud näitus "Silmside".  Fotonäitus jääb huvilisi kesklinnast Eesti rahva muuseumini Raadil saatma suve lõpuni.

Reportaaž. Minu jahe ja eriti märg lõunamaa puhkus Porto Primavera Soundil

20.06.18 ... Portos on mitu päeva sadanud ja ilmajaam näitab kohalikuks temperatuuriks 14 kraadi. Inimesed Lissabonis kahtlustavad, et nende linn on nende teadmata asukohta vahetanud. Oslos on samal ajal 32 kraadi ja kohalikud paluvad, et Lõuna-Euroopa oma ilma tagasi võtaks. Saksamaale puhkusele sõitnud portugallased kardavad, et nad ei pääse sealsest kuumusest eluga. Olgugi et aeg Portugali teiseks suurimas linnas Portos on oma koerailmaga teinud teravalt nähtavaks maailma kliimaprobleemi, ei saa elu elamata jääda – Barcelonas toimuva Primavera Soundi Portugali sõsarfestival NOS Primavera Sound ootab.

Suur kaart: suvelavastusi saab nautida karjääris, laudas, tööstushoonetes

20.06.18 ... Suvel koolivad teatrid hämaratest saalidest saartele, parkidesse, Läti piirile, Rummu karjääri, taludesse ja teistesse põnevatesse kohtadesse. Koostasime kaardi, millelt saab ülevaate selle suve lavastustest.

Linnamuuseum muutis Tallinna linnamüüri tornide külastamise lihtsamaks

20.06.18 ... Alates 20. juunist on Tallinna Linnamuuseumi suurtükitorn Kiek in de Kök, Neitsitorni muuseumikohvik, Tallitorn ja Lühikese jala väravatorn koos neid ühendava kaitsekäiguga külastajaile avatud tervikuna ühise piletiga. 31. augustini saab tervet kompleksi külastada seitse päeva nädalas.

Viljandis kogunevad maailma kudumishuvilised

19.06.18 ... TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond korraldab Viljandis rahvusvahelist Põhjamaade silmuskudumise sümpoosioni Nordic Knitting Symposium (NKS), mis toob kokku sada osalejat Põhjamaadest, Saksamaalt, Jaapanist, Korea Vabariigist, Inglismaalt ja Ameerika Ühendriikidest.

Vaata uuesti: Krista Kaer vestles kirjanik Michel Faberiga

19.06.18 ... 16. juunil jõudis ETV2 ekraanile kolmas osa saatesarjast "Kirjanduse aeg", mille raames tuuakse vaatajate ette kirjandusfestivalil HeadRead toimunud vestlused. Viimases saates kohtusid tõlkija ning kirjastaja Krista Kaer ning kirjanik Michel Faber.

Üldtantsupeo "Minu arm" vanimad lood pärinevad 50ndatest

18.06.18 ... Tallinna Kammerorkester alustas 20. üldtantsupeo muusika salvestamist. Ligi 30 teost saadetakse tantsurühmadele, et tantsud täpsemalt selgeks saaks. Juubelitantsupidu tuleb varasematest võimsam, sest esmakordselt kasutatakse muusika salvestamisel nii orkestrit, koori, soliste kui ka saatebändi.

Reedel algab Tartus üliõpilaste laulu- ja tantsufestival Gaudeamus

18.06.18 ... 22.–24. juunil toimub Tartus rahvusvaheline üliõpilaste laulu- ja tantsufestival Gaudeamus, mis ühendab valguskunsti, muusika, koorilaulu ning tantsu eriliseks vaatemänguks, mille sarnast pole Tartus varem korraldatud.

Galerii: Gunta Randla juubelinäituse avamine

18.06.18 ... 15. juunil avati Kose Kultuurikeskuses Gunta Randla juubelinäitus, millega tähistatakse kunstniku 75. sünnipäeva.

Riias toimub Baltimaade suurim pärimuspidu Baltica

17.06.18 ... Riias avati laupäeval Baltikumi suurim pärimuspidu Baltica. Tuhanded osalejad erinevatest folkloorirühmadest sammusid rongkäigus Riia kesklinna Vabadussamba juurde püstitatud peoplatsile, kus neid tervitasid Läti president Raimonds Vējonis ja kultuuriminister Dace Melbārde.

Galerii: Tallinnas näeb Hollandi ehtekunstnik Ruudt Petersi mahukat loomingut

16.06.18 ... ETDM esitleb esmakordselt Eestis legendaarse Hollandi ehtekunstnik Ruudt Petersi mahukat loomingut. Retrospektiivnäitus "BRON" ("Allikas") on ülevaade Petersi 1970. aastate alguse mässumeelsest ehteloomingust kuni viimaste aastate sügavmõtteliste teosteni, mis tuginevad tema uurimustele kultuuridest, tavadest ja kommetest.

Suri dirigent ja pianist Gennadi Roždestvenski

16.06.18 ... Laupäeval suri 87aastasena pärast pikka haigust tunnustatud Vene dirigent ja pianist Gennadi Roždestvenski.

Galerii: uus moenäitus viib pidulikult aastatesse 1920-1940

16.06.18 ... Eesti ajaloomuuseumi Suurgildi hoones avati näitus "Moejoon: pidulik rõivamood 1920-1940", kus saab teada, milline oli Eesti jõukama linnanaise garderoob 1920–1940. aastatel.

Meriliis Rinne isiknäitusega avatakse Kalaranna Kultuurikuur

15.06.18 ... 15. juunil kell 19 avatakse Tallinn Art Week raames Kalaranna Kultuurikuur aadressil Kalaranna 6. Kultuurikuuri avab oma isiknäitusega Londonis resideeruv Eesti kunstnik Meriliis Rinne ehk MERU.

Eesti keeles ilmus Led Zeppelini biograafia

14.06.18 ... 2018. aastal aastal täitub 50 aastat legendaarse rockbändi Led Zeppelin asutamisest. Sel puhul jõudis eesti lugejate ette Mick Walli koostatud põhjalik Led Zeppelini biograafia. Raamatu andis välja kirjastus Koolibri, tõlkis Olavi Teppan.

Kitarrist Don Alder: akustiline kitarr on tegemas suurt tagasitulekut

12.06.18 ... Tänavu 13. korda toimuval Tallinna kitarrifestivalil tõestatakse taas, et kitarr on kui ansambel ning et tegu ei ole ainult keelpilli, vaid vajadusel ka löökpilliga.

Raamat "Ma tahan mängida!" tähistab Ellen Liigeri 100. sünniaastapäeva

12.06.18 ... 13. juunil ilmub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiivtrükiste sarja Elavik kahekümnes raamat, mis kannab pealkirja "Ma tahan mängida!" ja ilmub näitleja Ellen Liigeri 100. sünniaastapäevaks.

Tallinna XIII kitarrifestivalil esineb klassikalise kitarri suurimaid meistreid Carlo Marchione

12.06.18 ... Täna, 12. juunil esineb Tallinna kitarrifestivalil üks suurimaid meistreid klassikalisel kitarril Carlo Marchione Itaaliast. Carlo Marchione kontsert on oodatud sündmus kõikjal maailmas, sageli välja müüdud ja publik ei lase teda lavalt ära enne paljude lisalugude mängimist.

Tallinna Linnateatris esietendub "Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad"

11.06.18 ... 16. juunil jõuab Tallinna Linnateatri Lavaaugus publiku ette Diana Leesalu vaatemänguline suvelavastus "Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad".

Tartu Raadi lennukiangaaris esietendus "Eesti mängud. TÖNK"

10.06.18 ... Pühapäeval esietendus Tartu Raadi lennukiangaaris Sigismund von Krahli teos "Eesti mängud. TÖNK", mis jutustab loo mängu tähendusest inimese kujunemises ja tugineb Trad.Attack!'i muusikale.

Tallinn Art Weeki avapäev muudab Vabaduse väljaku kunstisaaliks

10.06.18 ... Täna keskpäeval saab Vabaduse väljakul alguse järjekorras kolmas Tallinn Art Week, mille manifestiks terve nädala jooksul on "mängides Jumalat? Inimkonna tulevik…", mis väljendab kaasaegse inimese vajadust kiiruse ja tarbimise järele ning suunab mõtisklema lähituleviku maailmakorralduse üle.

Saarlased kinkisid Eestile tantsupeo "Tuhande tunde saar"

09.06.18 ... Laupäeval toimus 46. tantsupidu "Tuhande tunde saar", mis on Saare maakonna rahvatantsijate kingitus Eestile.

Virtuaalnäitusel "Aja jälg" on väljas hulk vabadussõja ajal saadetud postkaarte

08.06.18 ... Vabadussõja aegu oli kaugel asuvate lähedastega suhtlemise põhiliseks vahendiks postkaart. Eesti Rahva Muuseum on rohkem kui poolsada Vabadussõja ajal saadetud postkaarti välja pannud uuele virtuaalnäitusele "Aja jälg".

Galerii: Koidu tänaval avati Marie Underi mälestuspink

08.06.18 ... 8. juunil avati Tallinnas Koidu tänaval Eesti kirjandusloo ühe säravaima luuletaja Marie Underi (1883–1980) mälestuspink.

Kontserdisari "Teekond" viib muusikalisele ringreisile mööda Eesti raudteid

07.06.18 ... 4.-8. juulini toimub üle-eestiline kontserdituur "Teekond", mis täidab muusikaga raudteejaamad üle Eesti. Puhkpillikvintetid Estica ja Vanemuise Kvintett annavad kokku 14 kontserti, kus tuleb esitamisele Eesti muusika, sealhulgas Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud uudislooming.

Tänavakunst vallutab Tartu

06.06.18 ... Järgmisel nädalal algab Tartus tänavakunstifestival Stencibility, mis koondab kunstnikke ja tänavakunstihuvilisi, kes usuvad vaba ja iseseisva tänavakunsti vajalikkusesse.

ERMi virtuaalnäitus toob päevavalgele sajandivanused postkaardid

05.06.18 ... Eesti Rahva Muuseum avas 4. juunil Eesti lipu päeva puhul muuseumi kodulehel virtuaalnäituse "Aja jälg", mis annab ülevaate Eesti Vabadussõja päevil saadetud postkaartidest. 

Fotod: Vanemuises esietendus "Sweeney Todd"

03.06.18 ... 2. juunil esietendus Vanemuise suures majas Stephen Sondheimi muusikal "Sweeney Todd".

Fotod: USA-s avati suur Eesti-teemaline rändnäitus

03.06.18 ... Eile, 2. juunil avati Californias, maailma tippülikooli Stanfordi ülikoolilinnakus Okupatsioonide muuseumi ainulaadne Eesti-teemaline rändnäitus "Masters of our own homes: Estonia at 100".

Tallinna Vanalinna Päevade raames toimub järjekordne Paraolümpiapäev

02.06.18 ... Kell 11–14 saab Vabaduse väljakul proovida erinevaid spordialasid – pimelauatennist, ratastoolitennist, koroonat ja bocciat. Lisaks sellele on kohal ka MTÜ Iseseisvus kuubis, kes pakub inimestele võimalust panna oma meeled proovile ning kogeda elu erivajadusega inimese vaatenurgast. Kohapeal on juhendamas oma ala harrastajad, kes pakuvad osalejatele konkurentsi ning jagavad oma kogemusi.

R2 suvi toob kuulajani ülekandeid festivalidelt ning uusi saateid

01.06.18 ... Raadio 2 läheb esmaspäevast, 4. juunist üle suvisele saatekavale, mille argipäevaseid hommikud lükkab kell 7.30 käima Bert Järvet koos uudistetoimetajate Janet Õunapuu ja Anette Parksepaga.

Jõgeva tänavavalgustuspostidelt saab lugeda Betti Alveri luulet

28.05.18 ... Jõgeval saab tänavavalgustuspostide küljest lugeda Betti Alveri luulet. Sellega väärtustatakse Jõgeval sündinud poetessi mälestust.

Karmo Nigula "Buratinost": lavastuse läbiv sõnum on headus

28.05.18 ... Rahvusooper Estonia tõi nädalavahetusel lavale vana tuntud loo puunukk Buratinost, kes ootamatult ellu ärkab ja seiklema hakkab. Olav Ehala muusikali esmaettekanne Eestis toimus 40 aastat tagasi Noorsooteatris. Lavastaja Andres Dvinjaninov on kutsunud ooperilavale lisaks lauljatele ka draamanäitlejaid.

Noorte omaalgatuslik Queeni lauludega lavastus jõuab ka Alexela kontserdimaja lavale

28.05.18 ... 30. mail jõuab Alexela kontserdimaja lavale Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi noorte omaalgatuslik Queeni lauludega kontsert-lavastus "Kuiinluse ehk kuulsuse ahelad", kus laval on korraga poolsada noort.

ERR.ee video | Peeter Volkonski: käimas on huumorijärgne ajastu

28.05.18 ... Seekordne HeadRead kirjandusfestival kulmineeris 27. mail näitleja, muusiku ja tõlkija Peeter Volkonski ning näitleja ja lavastaja Lembit Petersoni vahelise vestlusega, kus juttu tuli nii Nareki Grigori "Nutulaulude raamatust" kui ka üldisematest teemadest.

ERR.ee video | Kirjanik Michel Faber: kirjutasin 25 aastat vaid iseendale

27.05.18 ... 22. kuni 27. maini toimus Tallinnas taas HeadRead kirjandusfestival, mis tõi siia ka mitmed hinnatud väliskirjanikud. Teiste seas jõudis Eestisse Michel Faber, kelle sulest on ilmunud näiteks "Naha all" ("Under the Skin") ja "Imelike uute asjade raamat" ("Book of Strange New Things"). Kultuuriportaalile antud videointervjuus rääkis ta veidi lähemalt enda kirjanikuteest ja isiklikest lemmikutest.

Kagu-Eesti tantsupidu toob Põlvasse ligi 3000 tantsijat

27.05.18 ... 27. mail kogunevad Põlvasse Intsikurmu vabaõhulavale ligi 3000 tantsijat, kus antakse tantsuetendus "Kuula!".

Loe katkendit: Chinua Achebe, "Kõik vajub koost"

27.05.18 ... Kirjastus Varrak andis sarjas "20. sajandi klassika" välja Nigeeria autori Chinua Achebe teose "Kõik vajub koost", mis keskendub Nigeeria koloniseerimisele XIX sajandi lõpus. Avaldame teosest lühikese katkendi.

Selgusid Ugala publiku lemmikud

27.05.18 ... 26. mail tähistas Ugala teater 98. hooaja lõppu - meeleolukal hooaja lõpupeol anti üle ka tänavused publikupreemiad ehk Kuldõunad.

Tristan Priimägi. Filmilahing palmide all

27.05.18 ... Tänavune Cannes'i filmifestival näitas, et oma positsiooni festivalimaastikul tuleb otsustavalt kaitsta. Esimesed sammud tehti õiges suunas.

Rahvusooperis Estonia jõuab lavale Olav Ehala muusikal "Buratino"

26.05.18 ... 26. mail esietendub Rahvusooperis Estonia Olav Ehala muusikal "Buratino", mille lavastaja on Andres Dvinjaninov (Emajõe Suveteater). Tuntud laulude tekstid on loonud Juhan Viiding ning vaatemängu pakuvad moelooja Triinu Pungitsa kostüümid ja lavakujundus.

ERR.ee video: HeadRead kalambuuriõhtu

25.05.18 ... 24. mail toimus kirjandusfestivali HeadRead raames Kirjanike Maja musta laega saalis kalambuuriõhtu, kus publiku ette astusid kalamburistid Keiti Vilms, Oliver Lomp, Contra ja Mart Juur, et jagada publikuga humoorikaid sõnamänge.

Vanemuise "Sweeney Toddis" süüakse inimlihast pirukaid

24.05.18 ... Juuni alguses jõuab Vanemuise lavale muusikal "Sweeney Todd", mida ei ole Eesti teatrilavadel varem mängitud. "Ringvaate" reporter Heleri All käis vaatamas, kuidas Tartus lavastuse jaoks viimaseid ettevalmistusi tehakse.

"Metsa forte" autor Mehis Pihla: metsateemaline tüli on omandanud ooperliku võtme

24.05.18 ... Tänavune Nargen festival toob koostöös Draamateatriga lavale värske algupärandi "Metsa forte", mis räägib Eesti metsa tulevikust. Kurbnaljakas võtmes teos on aktuaalne ja terav ning sõna saavad kõik metsadebatti kaasatud osapooled.

Kuressaare kandideerib 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks

24.05.18 ... 26. mail kuulutab Kuressaare linn välja kandideerimine Euroopa kultuuripealinna 2024 tiitlile.
tantsi kaasa!

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: