Kultuur

Näitus "Minu laulupeo lugu" annab ülevaate 150-aastasest traditsioonist

25.04.19 ... Aprilli viimasel päeval avatakse Eesti teatri- ja muusikamuuseumis näitus "Minu laulupeo lugu", mis annab ülevaate 150-aastasest laulupeotraditsioonist. Avamisel saavad sõna tänavuse üldlaulupeo muusikaline juht Peeter Perens ja näituse kuraator Kristo Matson.

Mait Malmsten võrukeelsest lavastusest: minu jaoks ta päris võõrkeel ei ole

24.04.19 ... Draamateatri lavale jõuab 27. aprillil Priit Pedajase lavastus "Põud ja vihm Põlva kihelkonnan nelätõistkümnendämä aasta suvõl", mille muudab eriliseks üks fakt - tegemist on võrukeelse lavastusega. "Ringvaates" selgitasid võrukeelse lavastuse tagamaid näitlejad Hilje Murel ja Mait Malmsten.

Viljandi tantsunädal pöörab tähelepanu kehalisele eneseväljendusele

24.04.19 ... Viljandis algas tantsunädal, mida kultuuriakadeemia eestvõttel korraldatakse juba 14. korda. Tantsunädal on Viljandi kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala üliõpilastele hea võimalus tulla publiku ette äsja valminud lõputöödega.

Kellerteater toob välja sõnadeta monolavastuse armunud alkeemikust

23.04.19 ... Lavastaja Vahur Keller toob õudus- ja krimilugudele keskendunud Kellerteatri teise lavastusena välja "Armunud akleemiku", milles kohtuvad teater, maagiline realism ja munstkunst. Sõnadeta monolavastuses astub lavale Meelis Kubo.

Rasmus Puur: väikese rahvana ei ole lipuga lehvitamine probleem

23.04.19 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli dirigent ja helilooja Rasmus Puur, kellega vesteldi laulupeo traditsioonist ja selle tähendusest tänases ühiskonnas. Selle aasta juulis toimuva laulu- ja tantsupeoga "Minu arm" tähistatakse laulupeo 150. sünnipäeva.

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatakse esimene ainult peahoonele pühendatud näitus

18.04.19 ... 18. aprillil avatakse Tartu Ülikooli kunstimuuseumis rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud näitus "Ülikooli peahoone kunstis". Esimesel ainult peahoonet käsitleval kunstinäitusel eksponeeritakse muu hulgas nii 19. sajandi baltisaksa graafikat kui ka 20. sajandi keerulisi aegu peegeldavaid töid.

Kalev Mark Kostabi: minu edu oli julge käitumise tagajärg

17.04.19 ... 19. aprillil avatakse kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn kunstnik Kalev Mark Kostabi galerii. "Ringvaate" reporter Jüri Muttika kohtus kunstnikuga ja uuris, miks ta otsustas Tallinnas oma galerii avada.

Tõnu Õnnepalu: Pariisis sai minust kirjanik

17.04.19 ... Kirjanik Tõnu Õnnepalu avaldas raamatu "Pariis. Kakskümmend viis aastat hiljem", milles ta läheb pärast pikki aastaid uuesti Pariisi ja meenutab seal veedetud aegu. Tegemist on esimene osa triloogiast, kus ollakse kodus kusagil mujal.

Kenast kuradini: vaata, mida esitati sinu kodukandist eestilikemaks sõnaks

17.04.19 ... ERR-i suure keelealgatuse raames pakkus rahvas kõige eestilikumaks sõnaks üle 2000 sõna. Vaata siit, milliseid sõnu pakuti kõige enam sinu kodumaakonnast.

Lauri Leesi: minu generatsiooni inimesed Jumalaema kirikusse enam siseneda ei saa

16.04.19 ... Esmaspäeval puhkes Pariisi Jumalaema kirikus põleng, mis kustutati alles teisipäeva hommikuks. Frankofiil ja Prantsuse Lütseumi endine direktor Lauri Leesi selgitas saates "Ringvaade", miks kirik on nii oluline sümbol üle maailma.

Leia oma lemmik: kõik eestilikemaks pakutud sõnad A-st Ü-ni

15.04.19 ... ERR-i suure keelealgatuse raames pakkus rahvas kõige eestilikumaks sõnaks üle 2000 sõna. Avaldame need kõik algustähe järgi sõnapilvedeks sorteeritult.

Virumaa saab uue vabaõhukontserdikeskuse

15.04.19 ... Rakvere vallimäel on alanud ettevalmistus ehitustöödeks, mille käigus valmib järgmise aasta maikuuks vabaõhumeelelahutuskeskus. Vallimäel asuva Rakvere linnuse külastajaid ehitustööd väga häirida ei tohiks.

Kõige eestilikum sõna on "sõnajalaõis"

14.04.19 ... Eesti Rahvusringhäälingu keelealgatusega on kõige eestilikumaks sõnaks valitud "sõnajalaõis". Teisele ja kolmandale kohale tõusid rahvahääletusel "öö" ja "kullakallis".

Birgitta festival toob lavale Helen Rekkori, Mick Pedaja ja Kristjan Järvi ühisprojekti

13.04.19 ... Augustis toimuval Birgitta festivalil tuuakse esimest korda festivali ajaloos publikuni orkestri saatel toimuv varjuteater. Tegemist on lavastaja Helen Rekkori, dirigendi Kristjan Järvi ning helilooja ja muusiku Mick Pedaja loodud ühisprojektiga "Planeet Harmoonia".

Juku-Kalle Raid raamatust "Vladimir Putin õpetab elama": naljal on higilõhn juures

12.04.19 ... Juku-Kalle Raid luges Rob Searsi raamatut "Vladimir Putin õpetab elama" ning tõdes, et autor jäi Venemaa teemast paraku kaugele.

Tõlkija Guntars Godiņš: töötasin "Kalevipojaga" aktiivselt viis aastat

12.04.19 ... 10. aprillil kuulutati välja Eesti-Läti keeleauhinna võitja, kelleks osutus tõlkija ja luuletaja Guntars Godiņš, kes tõlkis läti keelde Friedrich Reinhold Kreutzwaldi "Kalevipoja". Kultuurisaates "OP+" rääkis ta nii enda auhinnatud tõlkest kui ka eesti keeles luuletamisest.

Hendrik Alla Tänaku-dokfilmist: film ei vasta küsimusele, miks seda kõike teha

11.04.19 ... Neljapäevast jõuab kinodesse Tarvo Mölderi dokumentaalfilm "Ott Tänak – The Movie". Film jutustab läbi rallihooaja Ott Tänaku loo. Filmikriitiku Hendrik Alla sõnul on see film inimesest, mitte kangelasest.

Eesti legendaarsete ansamblite mänedžerid räägivad, kuidas nad muusika läbi tsensuuri rahva ette tõid

11.04.19 ... Kolmapäeval, 17. aprillil kell 19.00 astuvad Maarjamäe lossi tallihoones rahva ette Eesti legendaarsete ansamblite mänedžerid ja kontserdikorraldajad – Ari Dubin, Raivo Sersant ja Aivar Sirelpuu. Õhtut juhib Sten Teppan, muusikat teeb Otsakooli noorte ansambel.

Galerii: Eesti-Läti keeleauhinna võitis "Kalevipoja" tõlkija Guntars Godiņš

11.04.19 ... Eesti välisminister Sven Mikser ja Läti välisminister Edgars Rinkēvičs kuulutasid 10. aprillil Tallinnas välja Eesti-Läti keeleauhinna võitja, kelleks osutus tõlkija ja luuletaja Guntars Godiņš, kes tõlkis läti keelde Friedrich Reinhold Kreutzwaldi "Kalevipoja".

Gruusia illustraator Nino Chakvetadze: ma joonistan oma minevikku ja lapsepõlve

10.04.19 ... Tbilisi kunstnik ja lasteraamatute illustraator Nino Chakvetadze armastab oma piltidesse panna lapsepõlves läbielatu soojust. Eesti lastekirjanduse keskuses avatud illustratsioonide näitus annab ülevaate Chakvetadze maalidest ja joonistustest, mida ta on loonud just lasteraamatutele.

Mait Joorits lavastusest "Momo": keegi varastab pidevalt meie aega ära

10.04.19 ... NUKU teatris esietendub sel nädalal lugu ajavarastest ja väikesest Momost, kes varastatud aja tagasi tõi. Lavastuse "Momo" aluseks on Saksa laste- ja noortekirjaniku Michael Ende samanimeline muinasjutt-romaan.

Kõige eestilikuma sõna valimisel anti 7161 häält

10.04.19 ... ERR kutsus märtsis esitama ettepanekuid kõige eestilikuma sõna valimisele. Neist valiti välja 30 populaarsemat, mille vahel hääletati 7161 korda.

Galerii: Raadioteater teeb kuuldemängu "Kusti" jaoks proove

08.04.19 ... 12. aprillil tähistab Raadioteater oma 91. sünnipäeva uue kodumaise koguperekuuldemänguga "Kusti". Mõni päev enne kuuldemängu eetrisse jõudmist on proovid täies hoos.

Lastekirjanduse keskuses avatakse Gruusia kunstniku isikunäitus

08.04.19 ... Eesti Lastekirjanduse Keskuses avatakse 10. aprillil Gruusia maalikunstniku ja illustraatori Nino Chakvetadze isikunäitus. Avamisel on kohal kunstnik koos perekonnaga ning esindaja Gruusia saatkonnast.

Vene teatris tuleb lavastus imelapsest, kes sattus omadega puntrasse

07.04.19 ... 12. aprillil jõuab Vene teatri lavale Jaroslava Pulinovitši näidend "Charoni koor", mis keerleb ümber 20aastase Nastjakese, kes on endine imelaps, hiljem aga käib alla.

Jan Uuspõld hakkab improviseerima

06.04.19 ... Improteater IMPEERIUM kutsub endaga etendusi mängima armastatud Eesti näitlejaid. Aprillis on IMPEERIUMi väljakutse vastu võtnud Jan Uuspõld.

Järvamaal avatakse aeglustumist väärtustav galerii

06.04.19 ... 14. aprillist on Järvamaal Esna külas avatud kaasaegne meisterlikkust ja aeglustumist väärtustav näituste ja kultuurisündmuste toimumispaik Esna Galerii. Esna Galerii pidaja Martin Bristoli sõnul on koht välja kasvanud veendumusest, et tänasel kiirete naudingu ajastul kasvab nälg ajatute väärtuste järele.

Piret Krumm: "Kalevipoeg" purustas minu jaoks eestlase kuvandi

05.04.19 ... Teatri aastaauhindade galal tunnustati parima lavastaja preemiaga Karl Laumetsa Vanemuises sadamateatris lavale jõudnud "Kalevipoja" eest. Kultuurisaates "OP+" avasid lavastuse tagamaid Laumets koos näitleja Piret Krummi ja "Kalevipoja" uurija Tõnis Parksepaga.

Ago-Endrik Kerge: tonnide viisi sai baleriine üles loobitud ja kinni püütud

05.04.19 ... Kultuurisaade "OP+" sõitis külla Ago-Endrik Kergele, kes tähistab 8. aprillil oma 80. sünnipäeva. Margit Kilumetsale antud intervjuus tõdes Kerge, et praegusel ajal naudib ta kõige rohkem mitte millegi tegemist ning lihtsalt vedelemist.

Moeasjatundja Jüri Siim: nõukogude ajal üritati moodi luua eimillestki

05.04.19 ... Kumus on avatud näitus "Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast", mis küsib, kas nõukogude aeg saab olla inspiratsiooniks kunstile ja moekunstile. Moeasjatundja Jüri Siim proovis kultuurisaates "OP+" sellele küsimusele vastust leida.

Taasavatava Paksu Margareeta esimeseks eksponaadiks on keskaegne laevavrakk

05.04.19 ... 6. aprillil kavandab Eesti Meremuuseum ligi 20-meetrise keskaegse laevavraki tõstmist Paksu Margareeta sisehoovi, tulevasse koge saali. Tegemist on 2019. aasta lõpus avatava muuseumi keskse eksponaadiga.

Orsay muuseumi kuulsad maalid nimetati ümber

02.04.19 ... Pariisis Orsay muuseumis on avatud rassismiteemaline näitus "Mustanahalised modellid Gericault'st Matisseni".

USA ja Kuuba koostöös avati Ernest Hemingway pärandikeskus

01.04.19 ... Havanas avati kirjanik Ernest Hemingway pärandikeskus. Tegemist on Kuuba ja Ameerika Ühendriikide kultuurialase koostööprojektiga, mille eesmärk on säilitada ja eksponeerida kuulsa kirjaniku Kuubaga seotud pärandit.

Klassikaraadio kuus soovitust sümfooniakontserdi külastajale

01.04.19 ... 1. aprilli ja Klassikaraadio sünnipäeva puhul pani Klassikaraadio toimetus kokku kuus soovitust sümfooniakontserdi külastajale, sest kuna sümfooniakontsert erineb oluliselt vabaõhufestivalidest või ööklubist, tasub külastus elamuskogemuse garanteerimiseks läbi mõelda.

ERM-i teatrilavale jõuab lavastus Jaan Tõnissoni noorpõlvest

30.03.19 ... Laupäeval, 20. aprillil esietendub Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis Karl Sakritsa lavastuses Loone Otsa mononäidend "Üksi lehekuu põues", mis räägib Eesti riigimehe Jaan Tõnissoni elust, tehes sissevaate nii tema poliitilistesse kui ka filosoofilis-usulistesse vaadetesse, näidates ka suure riigimehe inimlikku külge.

Filmimuuseum kutsub taas koomiksipäevale

30.03.19 ... Möödunud aastal alguse saanud koomiksipäev ootab ka tänavu lapsi filmimuuseumisse töötubadest osa saama.

Videod | TMW jutud "Kuritöö ja karistus: meelelahutajate eri" ja "Kas muusika mahub telepurki"

29.03.19 ... Tallinn Music Week programmi raames leidsid taas aset ka mitmed vestlusringid, millest ERR kultuuriportaal jäädvustas videosse kaks: "Kas muusika mahub telepurki?" ja "Kuritöö ja karistus: meelelahutajate eri".

14-aastane James Rock kirjutas kaks raamatut algajatele lugejatele

29.03.19 ... James Rock on Tallinna Prantsuse Lütseumi õpilane, kes kirjutas kaks raamatut, mis aitavad lugema õppida keelekümblusklassides ja lugemiskoerte programmides osalevaid väikelapsi. Raamatute peategelane on Jamesi enda koer Tommi, kelle pildile püüdmine nõudis noorelt autorilt parasjagu kannatust.

Järje Hoidja auhinna pälvib Andrus Kivirähk

28.03.19 ... Rahvusvahelisel lasteraamatupäeval, 2. aprillil antakse Tallinna Keskraamatukogus üle Järje Hoidja auhind, mille saab kirjanik Andrus Kivirähk oma teose "Tilda ja tolmuingel" eest.

Noored luuletajad viivad Hasso Krulli "Euroopa" Euroopasse

28.03.19 ... Reedel, 29. märtsil peavad noored Eesti poeedid Tartu Kirjanduse Majas dialoogi noorte luuletajatega üle Euroopa, teenäitajaks interpretatsioonidele avatud Hasso Krulli müütiline luuleteos "Euroopa".

Helsingi kesklinnas on esindatud Eesti disainbrändid

27.03.19 ... Helsingi kesklinnas avati täna Eesti disainbrändide väljapanek, mis on senistest ulatuslikum.

Balti keti aastapäeva tähistatakse luulekonkursiga

26.03.19 ... Rahvarinde muuseum kuulutas eeloleval suvel tähistatavaks Balti keti 30. aastapäevaks välja luulekonkursi "Vabaduse loits 2019".

Diana Leesalu: teatril on vaja rohkem üldinimlikke, mitte päevapoliitilisi lugusid

26.03.19 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Diana Leesalu, kellega vesteldi nii tema uuest lavastusest "Vihmausside elust" kui ka lugude jutustamisest üldisemalt.

Mati Karmin tutvustas Tartu ringkäigul oma skulptuure

24.03.19 ... "Prillitoosi" toimetaja Aivi Parijõgi käis koos Mati Karminiga mööda Tartut, et tutvuda tema skulptuuridega. Samuti jõudsid nad Tartu kunstimajja, kus oli avatud veebruari lõpus oma 60. sünnipäeva tähistanud Karmini juubelinäitus.

Kärt Kelder. Need piinlikkust tekitavad lemmikud

24.03.19 ... Kärt Kelder kirjutas Müürilehes, et meil igaühel on salajane nimekiri "rämpsuks" ristitud kultuurinähtustest, mida kõik tarbivad, aga keegi ei julge tunnistada.

Jürgen Rooste. Isamaaline ulg nr 2

24.03.19 ... Kirjanik Jürgen Rooste kirjutas kultuuriportaalile luuletuse "Isamaaline ulg nr 2". Tema n-ö isamaalise laululude tsüklit sai kuulda hiljuti ka luulemaratonil, mille kultuuriportaal jäädvustas ka videosse.

Eesti ja soome disainerid avasid aeglase moe näituse

21.03.19 ... Noored eesti ja soome disainerid avasid HOP galeriis aeglase moe näituse. Kollektsioon on sündinud jääkideta disainist ja monomaterjalist, mis on kokku õmmeldud ultrahelimasinaga.

TMW Jutud arutleb nalja ja solvangu vaheliste piiride ning tühistamiskultuuri üle

21.03.19 ... Järgmisel nädalal, 25.–31. märtsil toimuva uue muusika ja linnakultuuri festivali Tallinn Music Week (TMW) avaliku vestlussarja Jutud arutlusteemad ulatuvad telekanalite rollist muusikakultuuri kajastamisel kuni meelelahutusmaailma skandaalidega kaasnevate nn tühistamiskultuuri ilmingute lahkamiseni.

ERR.ee video: Jürgen Rooste. Isamaaliste laulude tsükkel

21.03.19 ... 21. märtsil toimus Tallinna keskraamatukogus iga-aastane luulemaraton, kus teise esinejana astus üles luuletaja Jürgen Rooste. Ettekandele tuli tema isamaaliste laulude tsükkel, kus oli autori sõnul nii tema vanemaid kui uuemaid tekste.

ERR.ee video: Wimberg lükkas luulemaratonile hoo sisse

21.03.19 ... 21. märts on rahvusvaheline luulepäev ning Tallinna keskraamatukogu korraldas sel puhul taas luulemaratoni, kus tuntud Eesti kirjanikud rääkisid luulest ja kandsid ette oma luuletusi. Päeva avas kirjanik Jaak Urmet ehk Wimberg.

Valijakompass

praegu R2-s
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: