Kultuur

Ain Anger ooperist "Mängime võluflööti": naeravad nii lapsed kui ka vanaemad

30.09.22 KULTUUR ... Järgmisel nädalal mängitakse kolmel päeval Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdimajas lühiooperit "Mängime võluflööti". Ooperilaulja Ain Anger sõnas "Terevisioonis", et peredele mõeldud lavastust vaadates saavad naerda nii lapsed kui ka täiskasvanud.

Vabaõhumuuseum kutsub Piiriveere sibula ja kala päevale

27.09.22 KULTUUR ... Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 1. oktoobril Piiriveere sibula ja kala päevale, kus saab osa setude ja vanausuliste lõikusaja kombeid tutvustavatest kontsertidest, õpitubadest ja sügisesest laadast.

Vaata enne tele-eetrit: ETV2-s alustab uus kirjandussaade "Meie kirjanduse lugu"

24.09.22 KIRJANDUS ... 24. septembril alustab ETV2 eetris uus kirjandussaade "Meie kirjanduse lugu", mis viib koos näitleja Ester Kuntuga rännakule läbi Eesti kirjandusloo. Saatesarja esimest osa saab kultuuriportaalis vaadata enne tele-eetrit.

Ester Kuntu uuest saatest: kirjanikega kohtumised olid elumuutvad sündmused

23.09.22 KULTUUR ... "Ringvaate" stuudios tutvustasid ennekuulmata lugusid Eesti kirjanikest kirjanik Andrus Kivirähk ning uue kirjandussaate juht ja näitleja Ester Kuntu.

Harriet Toompere audioraamatute sisselugemisest: see hoiab vaimu virge

19.09.22 KULTUUR ... Vikerraadio hommikuprogrammis käisid audioraamatute salvestamisest rääkimas näitleja Harriet Toompere ja produtsent Priit Pajusaar. Toompere tõdes saates, et audioraamatute sisselugemine hoiab vaimu virge.

Disainiöö festivali avab EKA moeetendus "Moodi siit- ja sealtpoolt maakera"

19.09.22 KUNST ... Esmaspäeval algab nädal aega kestev Disainiöö festival, milles fookuses on rohedisain ja kestlikkusega seotud teevad. Festivali avab Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku Disaini ja Materjali Labori (DiMa) moeetendus "Moodi siit- ja sealtpoolt maakera", mis keskendub festivali peateemale kohaselt ringdisainile

Sass Henno "Mina olin siin" teisest osast: loodan, et minu põlvkond loeb seda

15.09.22 KULTUUR ... Sel sügisel ilmus 17 aastat pärast romaani "Mina olin siin. Esimene arest" kirjutamist kirjanik Sass Hennol teose teine osa "Mina olin siin 2. Tagasitulek". Henno tunnistas "Ringvaatele" antud intervjuus, et loodab, et uut raamatut loevad ka need, kes omal ajal esimese osa kätte võtsid.

Eesti Rahva Muuseum kogub pilte ja mälestusi suveniirrätikutest

15.09.22 KULTUUR ... Eesti Rahva Muuseum on loomas näitust aastatel 1918 kuni 2000 disainitud ja toodetud kaelas kandmiseks mõeldud suveniirrätikutest. Septembri lõpuni kogub muuseum rätikutega seotud lugusid ning pilte.

Mart Juur uuest kirjandussaatest: jumal teab, kuhu me välja jõuame

15.09.22 KULTUURISAATED ... 27. septembril alustab ETV2 ekraanil Mart Juure juhitud saatesari "Kultuuristuudio. Kirjandusministri juures", kus ta vestleb seitsmel õhtul tuntud Eesti kirjanikega.

Lauri Liiv: kui sa ei ole liiga andekas, siis pead kõvasti tööd tegema

11.09.22 KULTUUR ... Lavastaja Andrus Vaarik ja näitleja Lauri Liiv otsustasid luua uue versiooni menukast etendusest "Aabitsa kukk". Projekti eestvedajaks oli Liiv, kes muuhulgas rääkis "Hommik Anuga" saates ka enda konarliku algusega näitlejakarjäärist.

Ilmar Trull: kui miski tuleb hästi välja, siis suurem huvi kaob

11.09.22 KULTUUR ... Ilmar Trull on juba 26 aastat aktiivselt lasteluulet kirjutanud. "Hommik Anuga" saates rääkis Trull, kuidas ta lasteluuleni jõudis ja kuidas tema luule kirjutamise protsess välja näeb.

Jaak Prints: "Tiit Pagu" lõpetatuse küsimus on lavastuses kindlasti väljakutse

09.09.22 TEATER ... Õige pea jõuab Jaak Printsi lavastuses lavale paar aastat tagasi ilmunud Jaan Krossi Siberis kirjutatud värssromaan "Tiit Pagu". Lavastaja tõdes, et asjaolu, et raamatul pole lõppu, saab lavastusmeeskonna jaoks olema kindlasti väljakutse.

"Ringvaade" tegi ringkäigu Konrad Mäe seninägemata teoste näitusel

08.09.22 KUNST ... 2016. aastal alustati uurimistööd, et leida Konrad Mäe seninägemata teoseid. Augustis avati Mikkeli muuseumis näitus, kus on väljas 18 otsingute käigus leitud tööd.

Rootsis pannakse oksjonile Käbi Laretei harjutusklaver

08.09.22 KULTUUR ... Reedel pannakse Rootsis oksjonile Eestist pärit pianisti Käbi Laretei harjutusklaver.

Lavastaja ja teatrikriitik Allik: Mait Malmsten võiks Jüri Ratast mängida

06.09.22 KULTUUR ... Mait Malmsteni 50. sünnipäeva puhul külastas "Ringvaadet" teatrikriitik ja lavastaja Jaak Allik, kes on näinud laval nii Maidu isa, vanaisa kui ka tema poega Franz Malmstenit.

Kirjandustänava festival toob Kunksmoori õhupallikorvi ja sada sõdurit

05.09.22 KULTUUR ... Festivalil tuuakse esile nii tänavusi juubilare ja nende teoseid kui ka Arved Viirlaiu romaani "Ristideta hauad", mis on ootamatult jälle päevakajaliseks muutunud.

Teet Kask MUBA tantsuklassidest: ilmselt väheneb puusade, põlvede ja kõõluseoperatsioonide arv tunduvalt

01.09.22 TEATER ... Vikerraadio hommikuprogrammis käisid uuest Tallinna muusika- ja balletikoolist rääkimas kooli balletiharu loovjuht Teet Kask ja lauluõpetaja Hanna-Liina Võsa, kes märkisid, et modernne maja parandab nii õpilaste kui ka õpetajate töötingimusi.

Tallinnas pannakse linnamüür helisema

30.08.22 KULTUUR ... 3. septembril toimub Tallinnas üheksandat korda festival Helisev Linnamüür. Päeva jooksul saab kuulata kontserte, vaadata tantsulavastusi ning õppida linnamüüri ajaloo kohta.

Arvustus. Ära vaata üles

27.08.22 FILM ... Mängufilm "Ei" ("Nope", USA)Režissöör-stsenarist Jordan PeeleOperaator Hoyte van HoytemaOsades Daniel Kaluuya, Keke Palmer, Steven Yeun, Brandon Perea, Michael Wincott jtArvustus ilmus Sirbis

Arvo Pärdi filmiõhtud toovad publikuni Pärdi muusikaga linateosed

26.08.22 FILM ... 26. kuni 28. augustini toimuvad Laulasmaal 12. Arvo Pärdi keskuse filmiõhtud "Pärt & film", mis toovad publikuni filme, kus on kasutatud Pärdi muusikat. Sel aastal jõuavad ekraanile Jean-Luc Godardi, Werner Herzogi ja Paolo Sorrentino filmid.

Tallinna luulerada toob kirjanduse inimestele lähemale

24.08.22 KULTUUR ... Sel suvel võib Tallinnas ringi jalutades leida tänavatelt luuleridasid. Kõik read on seotud kohaga, kuhu nad on trükitud.

Vanemuise teater avab hooaja festivaliga Tartus

23.08.22 TEATER ... Vanemuise teater avab oma 153. hooaja 27. augustil, kutsudes kõiki Tartu südalinna nautima kontserte ja eriilmelisi ülesastumisi, osalema teatriviktoriinis, tutvuma teatri telgitagustega, meisterdama ja veetma üheskoos teatrit täis päeva.

Vennad Uusbergid: rasketel hetkedel on oluline mitte kaotada empaatiat

20.08.22 KULTUUR ... President Alar Karise vastuvõtul Kadrioru roosiaias olid kohal ka kolm venda: käitumisteadlane Andero Uusberg, Tallinna linnateatri peanäitejuht Uku Uusberg ning helilooja ja järgmise noorte laulupeo kunstiline juht Pärt Uusberg.

Urmas Vadi: kõik ei peagi raamatuid lugema

20.08.22 KULTUUR ... 2022. aasta on eesti kirjanduse jaoks oluline - käimas on raamatukogude aasta ja Kirjanike Liit tähistab 100. sünnipäeva. Kirjanik Urmas Vadi hinnangul ei pea aga lugejate järeltuleva põlvkonna pärast liigselt muretsema, kuna kõigile raamatud ei sobigi.

Pärnu Koidula pargis toimub teist korda kirjandusfestival

20.08.22 KIRJANDUS ... 21. augustil toimub teist korda Pärnu kirjandusfestival, kus tähistatakse Eesti kirjanike juubelisünnipäevi, astuvad üles erinevad ansamblid ning toimub raamatuturg.

Eesti Ajaloomuuseum tähistab taasiseseisvumispäeva klaasilaadaga

15.08.22 KULTUUR ... Eesti Ajaloomuuseum tähistab taasiseseisvumispäeva tavaks saanud lossipäeva eriprogrammiga, kuhu kuulub ka klaasilaat.

Uue Loomingu Maja toob lavale Lepo Sumera "Südameasjade" uusinterpretatsiooni

15.08.22 TEATER ... Vikerraadio hommikuprogrammis käisid Lepo Sumera muusikale loodud audiovisuaalsest kontsert-etendusest "Südameasjad" rääkimas dramaturg Liisa Saaremäel ja lavastaja Emer Värk, kelle sõnul tasub lavastusele minna avatud meelega.

Anton Aleksejev uuest lavastusest: isegi professionaalid näeksid sellega vaeva

12.08.22 KULTUUR ... Tänavu "Aktuaalses kaameras" sõjauudiseid vahendanud Vahur Lauri, Anton Aleksejev ja Kristjan Svirgsden paugutavad uues lavastuses USA kodusõjaaegsetes riietes püsse.

Arvamusfestivali kultuuriprogrammile paneb punkti sünnipäevakontsert

08.08.22 KULTUUR ... Arvamusfestival tähistab tänavu 10. sünnipäeva, mida tähistatakse ka muusika-, kino-, teatri- ja kunstiprogrammiga. Üles astuvad DJ NOËP, Estonian Dream Big Band, Lonitseera ja Paide Teater, comeback'i teeb tantsulaager.

Endrik Üksvärav Pühalepa festivalist: sel aastal oli palju soomlasi

07.08.22 MUUSIKA ... Hiiumaal toimub sel nädalavahetusel 11. korda Pühalepa muusikafestival. Festivali korraldaja Endrik Üksvärav rääkis "Vikerhommikus", kuidas sündis Hiiumaa kammerorkester, kes festivalil esineb ning keda veel sündmuse raames kuulda saab.

Guido Kangur uuest lavastusest: pole mõtet tülitseda

05.08.22 KULTUUR ... Viinistu kunstimuuseumis esietendub 5. augustil Eesti Draamateatri lavastus "Kunst", mille osades on Jaan Rekkor, Guido Kangur ja Tõnu Oja. Lavastuses lähevad Rekkor ja Oja kunsti üle tülli ning Kangur kehastab rahustavat lüli kahe mehe vahel.

Hedi-Liis Toome suvelavastustest: vaheajad on pikad, et inimesed saaksid tooteid osta

04.08.22 TEATER ... Nii ajakirjanduses kui ka meedias laiemalt peab tarbijakaitse seaduse järgi sisuturundus ehk reklaam olema vaataja jaoks selgelt tähistatud. Kuidas on lood sisuturundusega aga teatris, arutles "Vikerhommikus" TÜ teatriteaduse lektor Hedi-Liis Toome.

Vao tornlinnus avab "Apteeker Melchiori" fotonäituse

04.08.22 MUUSEUMID ... Vao tornlinnus avab reedel, 5. augustil kell 18 uue püsinäituse, mis räägib loo tornlinnuse ja Vao küla valitsejate ajaloost ning kus näeb fotograaf Gerli Toomingu jäädvustusi Vaos toimunud "Apteeker Melchiori" triloogia filmivõtetelt.

Tallinnas toimub noorte balletitantsijate kontserttuur

04.08.22 TEATER ... Tallinnas toimub reedel ja laupäeval kuuendat korda kontserttuur Tallinn Ballet Gala Junior, kus oma meisterlikkust asuvad lavale näitama noored balletitantsijad 13 maailma riigist.

Tallinn Ballet Gala Junioril astuvad üles noored tantsijad üle maailma

03.08.22 KULTUUR ... 5. augustil kell 19 Tallinnas Vene kultuurikeskuses ja 6. augustil kell 18 Pärnu kontserdimajas toimuvad balleti galakontserdid, kus astuvad üles noored tantsijad 13 erinevast riigist.

Viljandi pärimusmuusika festival kogus ligi 25 000 külastust

02.08.22 MUUSIKA ... Pühapäeva hilisööl Viljandis lõppenud XXIX Viljandi pärimusmuusika festival küündis oma mastaabilt piirangu-eelsete aastate tasemeni – nelja päeva jooksul tehti festivalile ligi 25 000 külastust.

Arvustus. Ada ja mehed Kiidjärvel

01.08.22 TEATER ... Lavastus "ADA. Rääkimata lugu"Idee autorid Marek Toompere ja Tarmo KiviväliTeksti autor Ott KiluskLavastaja Ain MäeotsMuusikajuht Siim AimlaEsietendus 28. juulil 2022 Kiidjärve pargis Põlvamaal

Tallinn, kultuuri- ja eelkõige muusikalinn

30.07.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinn ja kultuur on viimasel ajal linnavalitsuse tasemel taas lähemateks sõpradeks saanud. Küllap on sel tegemist abilinnapea Kaarel Oja ja ööelu nõuniku Natalie Metsa aktiivse tegevusega. Kultuurilehes Sirp peetud pika vestluse põhiteemadeks olid muusikalinn ja elava muusika klubide toetus, filmilinnak ja teised kultuuriga seotud ehitusplaanid, samuti muuseumipühapäev ja linnakunst.

Ada Lundveri kehastav Anne Reemann: ma loodan, et Ada seda tükki pahaks ei pane

29.07.22 KULTUUR ... Reedel esietendub Põlvamaal Kiidjärvel suvelavastus "Ada. Rääkimata lugu", mis räägib loo näitleja Ada Lundveri elust. Lundveri kehastav Anne Reemann loodab, et Lundver, kes tänaseks taevastel radadel seikleb, seda tükki pahaks ei pane.

Beyonce avaldas seitsmenda stuudioalbumi "Renaissance"

29.07.22 MUUSIKA ... Beyonce avaldas seitsmenda stuudioalbumi "Renaissance", millelt leiab 16 värsket lugu.

Pärnu muusikafestivali külastas 9000 inimest

25.07.22 MUUSIKA ... Nädalavahetusel lõppakordini jõudnud Pärnu muusikafestivali külastas 9089 inimest ning festivali veebikontserte vaadati ligi kaks korda sama palju – 17 858 korda.

Mari Armei. 13 viisi, kuidas vaadata "Armastuse saart"

23.07.22 ARVAMUS ... Briti tõsielumängu turunduskampaanias nenditakse, et armastus kuulub neile. Love is ours. Ühtaegu armastus kui igavese ihaluse sümbol, teiselt poolt kui bränd, kirjutab Mari Armei Sirbis.

Viljandi Pärimusmuusika Festivali ala saab uue kujunduse

20.07.22 MUUSIKA ... Viljandis tehakse viimaseid ettevalmistusi nädala pärast algavaks pärimusmuusika festivaliks, mille teema on "Juured ja ladvad". Seekordset folgipidu ehib täiesti uus kujundus, mis sai ainest Mulgimaa ja India pärimusest.

Leslie da Bassi looming jõuab koostöös NASA-ga Kuule

20.07.22 MUUSIKA ... Kunstnik ja muusik Leslie Da Bass (Leslie Laasner) kutsuti esimese eestlasena osalema rahvusvahelises projektis The Lunar Codex, mis arhiveerib kunstnike tööd NanoFiche tehnoloogial ajakapslitesse ja toimetab need koostöös NASA-ga Kuule.

Ursula Ratasepp: mõned lood on sellised, mida tasub mitu korda teha

20.07.22 TEATER ... Emajõe suveteatris esietendub 4. augustil Veera Saare "Ukuaru". Ursula Ratasepp ja Pääru Oja arutlesid "Suvises ringvaates", mis teeb "Ukuaru" nii eriliseks, et see ikka ja jälle vaatajate ette tagasi jõuab.

Liisa Pakosta: ahistamine võib olla ka mitteteretamine

18.07.22 KULTUUR ... Muinsuskaitseameti peadirektor Liisa Pakosta lahkas "Vikerhommikus" tervitamisega seotud harjumusi ning selgitas, millal võib teretamine ahistavaks muutuda.

Kadrioru pargi sünnipäeva tähistatakse lossiaiamängude ja heategevuskontserdiga

18.07.22 KULTUUR ... 22. juulil tähistab Kadrioru lossi- ja pargiansambel 304. sünnipäeva. Programmi kuuluvad mängulised tegevused ja töötoad lastele ning ekskursioonid nii muuseumides kui ka pargis. Päeva lõpetab heategevuslik galakontsert.

Hiiumaal avab 35 kodukohvikut oma aiaväravad

17.07.22 KULTUUR ... 4.-6. augustini avavad hiidlaste kodukohvikud taas oma aiaväravad. Kolme päeva jooksul on võimalus külastada 35 eriilmelist kodukohvikut, kus tutvustatakse lisaks huvitavatele maitsetele ka kohalikku kultuuri.

Noorsooteater lõpetas juubelihooaja ja jagas kolleegipreemiaid

15.07.22 TEATER ... Reede hommikul tõmmati joon alla Eesti Noorstooteatri 70. hooajale, millesse mahtusid lavastused nii lastele, noortele kui täiskasvanutele. Hooaja lõpetamisel jagati traditsioonilisi kolleegipreemiaid.

Teise maali alt leiti peidetud Van Goghi autoportree

14.07.22 KUNST ... Šotimaa rahvusgaleriis avastati Vincet Van Goghi maali "Taluperenaise pea" alt kunstniku autoportree.

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: