Kultuur

Muuseumirotiga pärjatud kultuurikursus "Ela eestlaste elusid" alustab taas

13.09.21 KULTUUR ... Eesti Rahva Muuseumi hariduskeskus kutsub Eestis elavaid, kuid siinseid tavasid ja kultuuri veel mitte nii hästi tundvaid inimesi inglise ja vene tugikeelega lühikursustele, mis algavad septembris.

Birk Rohelend: kurjus on seotud inimese sisemise ängiga

11.09.21 KULTUUR ... Pühapäeval eetris olevas saates "Hommik Anuga" tõdeb kirjanik Birk Rohelend, et oma raamatuteks saab ta palju inspiratsiooni ka oma elust ning proovib läbi oma loomingu ka mõtestada ja aru saada lapsena nähtud vanemate vahelisi tülisid.

Voldemar Kuslap "Lumeroosist": sellel tükil saab olema lavamenu

10.09.21 TEATER ... Järgmisel nädalal esietendub Vana Baskini teatri lavastus "Lumeroos", kus mängivad Helgi Sallo, Voldemar Kuslap ja Harry Kõrvits. Näitlejad kiitsid Eero Spriidi lavastatud tükki ning Kuslap nentis, et lavastusel on potentsiaali saada väga menukaks.

Nädalavahetusel toimub Raplas kultuurifestival Särin

10.09.21 KULTUUR ... Reedel ja laupäeval toimub Raplas kultuuriklubis BAAS kultuurifestival Särin, mis keskendub nii muusikale, teatrile, kinole kui kirjandusele.

Tallinn Fashion Weeki programm esitleb moemaastiku tuntud tegijaid ja uusi tulijaid

10.09.21 KULTUUR ... Tallinn Fashion Week leiab aset 19.-22. oktoobril Kultuurikatlas. Moenädal toob nelja päeva vältel vaatemänguliste moešõudega publiku ette üle 25 moelooja ja -brändi kõige uuemad kollektsioonid, lisaks antakse sügisese TFW raames üle tänavused Kuld- ja Hõbenõela auhinnad.

Kumu Reivi peaesineja Giant Swan: subkultuurid on meile väga väärtuslikud

10.09.21 MUUSIKA ... Seekordsel Kumu Reivil astub üles reividuo Giant Swan Suurbritanniast, mille moodustavad Robin Stewart ja Harry Wright. ERR-ile antud intervjuus kinnitasid nad, et viibivad Eestis kaks ööd ja soovivad selle aja jooksul võimalikult palju ka kohalikku eluolu näha.

Noorsooteatri lavastus "Poiss ja liblik" õpetab lapsi keskkonnale mõtlema

08.09.21 TEATER ... Eesti Noorsooteatris esietendub pühapäeval Anton Hansen Tammsaare miniatuuril "Poiss ja liblik" põhinev visuaalteatrilavastus väikelastele. Tegemist on poeetilise muusikalise rännakuga, mis kutsub lapsi kaasa mõtlema ka keskkonna teemadel.

Galerii ja videod: meenutused Uno Loobist ERR-i arhiivist

08.09.21 KULTUUR ... Kolmapäeval, 8. septembril lahkus meie seast Uno Loop. Läbi aastate on armastatud muusik andnud Rahvusringhäälingu kanalites nii intervjuusid kui kontserte ning jäänud ka kaamerasilma ette.

Suri laulja ja muusik Uno Loop

08.09.21 MUUSIKA ... Pärast pikaajalist haigust suri 91 aasta vanuselt laulja, muusik ja pikaaegne Eesti esitajate liidu juhatuse liige Uno Loop.

Sten Roosi muinasjutuvõistlus ootab osalejaid

06.09.21 KIRJANDUS ... Eesti lastekirjanduse keskus kutsub 11–15-aastaseid lapsi osalema Sten Roosi nimelisel muinasjutuvõistlusel. Haapsalust alguse saanud võistlus toimub sel aastal juba 30. korda.

Galerii: Narva ooperipäevadel etendus Puccini "Boheem"

04.09.21 TEATER ... Viiendat korda toimuvate Narva ooperipäevade esimene etendus oli Giacomo Puccini "Boheem".

Pildid: galeriipoe Estonian Design House+ avamine

03.09.21 KUNST ... Eesti disainerite liit on algatanud projekti "Fööniks", pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas aadressil Suur-Karja 14 avati sel puhul ka kaheks kuuks galeriipood Estonian Design House+.

Vanemuise teatri balletitrupiga liitus seitse uut balletiartisti

03.09.21 TEATER ... Vanemuise teatris alustavad esimest hooaega uued rahvusvahelised balletiartistid Rootsist, Itaaliast, Inglismaalt, Jaapanist ja Iirimaalt. Nad osalevad kõigis Vanemuise 152. hooaja mängukavas olevates uutes, aga ka mitmetes teistes varasemalt lavale toodud tantsulavastustes.

Mait Agu 70. sünniaastapäeva puhul sünnib läbi aasta vältav projekt "Suur elu"

02.09.21 KULTUUR ... 1. oktoobril tähistanuks legendaarne koreograaf ning mitme noorte- ja üldtantsupeo juht Mait Agu oma 70. sünnipäeva.

Lastekirjanduse keskuse programmijuht: Põhjamaade lastekirjandus on väga kirev

01.09.21 KUNST ... Eesti lastekirjanduse keskuses on avatud uus tegelusnäitus "Raamatuuputus. Seiklus läbi Põhjamaade lugude", mille idee tuleb Islandilt. Näitus põhineb Põhjamaade kirjanduskangelastel.

Ilmus Olav Osolini krimiromaan "Kus lendab part"

01.09.21 KIRJANDUS ... Kirjastus Varrak andis välja Olav Osolini romaani "Kus lendab part", mis on ka tema esimene ilukirjanduslik teos. Möödunud aastal andis Osolin välja elulooraamatu "Minu esimene elu".

Galerii: Tallinna lauluväljakul avati külastuskeskus

31.08.21 MUUSEUMID ... Tallinna lauluväljak on valmis saanud külastuskeskuse, kus 350 ruutmeetrisel näitusepinnal on omavahel põimunud lähiajaloo märgilised sündmused laulva revolutsiooni ajal ning 150-aastane laulupidude traditsioon.

Disainiöö tuleb taas septembris

30.08.21 KULTUUR ... 20.–26. septembrini toimub juba 16. korda traditsiooniks saanud Disainiöö festival. Baltimaade suurima disainiürituse peateema on seekord SOS disain, mis tutvustab disainerite eri eluvaldkondades loodud lahendusi muutuste ja kriisiolukorraga toimetulekuks.

Andreas Kübar esitleb ERKI moe-show'l kollektsiooni asemel raamatut

27.08.21 KIRJANDUS ... 28. augustil Patarei merekindluses toimuval ERKI moe-show'l esitleb moedisainer Andreas Kübar kantava moe asemel kollektsioonina oma raamatut "Telk." Raamatu on kirjastanud ;paranoia publishing.

Vanemuine avab esmakordselt teatrihooaja festivaliga

25.08.21 TEATER ... Teater Vanemuine avab uue hooaja esmakordselt kõiki tartlasi ja linnakülalisi kaasava festivaliga.

Lastekirjanduse keskuses saab seigelda Põhjamaade lugude seas

24.08.21 KIRJANDUS ... Eesti Lastekirjanduse Keskuses avatakse Läänemere päeval, 26. augustil Skandinaavia mütoloogiat tutvustav tegelusnäitus "Raamatuuputus. Seiklus läbi Põhjamaade lugude".

ERKI Moeshow 2021 disainereid hindab rahvusvaheline žürii

24.08.21 KULTUUR ... Patarei merekindluses toimuvat moesündmust ERKI Moeshowd hindab ka sel aastal rahvusvaheline žürii. Noorte disainerite looming jõuab publiku ette 28. augustil.

Karl Martin Sinijärve raamatusoovitused: Jüri Kolk ja Andres Siplane

17.08.21 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu kultuurinõunik Karl Martin Sinijärv soovitab sel nädalal lugeda Jüri Kolgi kogumikku "Argitraagikaid ja teisi artikleid. Artikleid aastatest 2010 – 2020" ja Andres Siplase teost "Luukide vaatlemisest".

Lavastus "Sitsi Silentium" toob publikuni Balti manufaktuuri ajaloo

16.08.21 TEATER ... Legendaarne Sitsi vabrik ehk Balti manufaktuur andis inspiratsiooni uuslavastuseks "Sitsi Silentium". Lavastaja Helen Rekkor ja teatriühendus Misanzen kogusid kokku ketrusvabriku sajandi pikkuse ajaloo killud ja pakkisid need mastaapsesse visuaalteatri vormi.

Tartus algab linnafestival Uit

16.08.21 KUNST ... Sel kolmapäeval, 18. augustil algab Tartus linna- ja kunstifestival Uit, mis kutsub linna avara pilguga ja mänguliselt uurima. Linnas saab uudistada nii parasiitarhitektuuri installatsioone, teistmoodi tuure, tänavapusle töötubasid, tavatutes paikades toimuvaid kontserte kui ka kinoseansse.

Kalamaja tänavatel näeb näitust õuemängudest

15.08.21 MUUSEUMID ... Kalamaja muuseum avab 17. augustil Kalamajas välinäituse "Uka-Uka, mina prii. Õuemängud Kalamajas"

Galerii. Tarja Halonen esitles Linnamuuseumis raamatut

14.08.21 KIRJANDUS ... Laupäeval toimus Tallinna linnamuuseumis näituse avamise puhul avalik vestlus koos Soome 11. presidendi Tarja Haloneniga.

Laupäeval jõuab Haapsalus moelavale Aldo Järvsoo ja Tanel Veenre looming

12.08.21 KULTUUR ... Laupäeval, 14. augustil jõuab Haapsalus lavale ehtekunstniku ja disaineri Tanel Veenre ning moekunstniku Aldo Järvsoo looming moeetenduses "Portaal".

Nukitsamees tähistab 40. sünnipäeva suurejoonelise kontsertetendusega Mulgimaal

11.08.21 KULTUUR ... Sel suvel möödub 40 aastat Nukitsamehe kinolinadele jõudmisest. Kultusfilmi väärikat sünnipäeva tähistatakse kontsert-etendusega samas paigas Mulgimaal, kus 40 aastat tagasi Nukitsameest filmiti.

Arvustus. Rokkooperit "Johnny" pidi lunastama Ruja fenomenaalsus

07.08.21 TEATER ... Suvelavastus ,,Johnny" Muusika Olav Ehala, Margus Kappel, Jaanus Nõgisto ja Peeter Volkonski Libreto Mihkel Truman ja Birk Rohelend Lavastaja Ain Mäeots Peakunstnik Karmo Mende Osades Franz Malmsten, Liis Remmel, Jan Uuspõld, Maria Annus jt Esietendus 5. augustil 2021 Tartu Laululaval

Tartu linna päevaks sündis Tiit Kikase ja Jaagup Kreemi ooper "Ööbik ja üliõpilane"

05.08.21 MUUSIKA ... Tartu linna päeval toimub festival "Ooperisümbioos 5", mille tarvis kirjutas lühiooperi helilooja Tiit Kikas, laulutekstide autor on Jaagup Kreem. Uudisteose maailma esmaettekanne toimub 10. augustil.

Augustis kõlavad Tallinna loomaaias klassikakolmapäevad

05.08.21 MUUSIKA ... Tallinna loomaaed ja Muusikute fond PLMF ootavad kõiki muusika- ja loomahuvilisi klassikakolmapäevadele. Kontserdid toimuvad augustikuu kolmel kolmapäeval – 11., 18. ja 25. augustil algusega kell 19.

Haus galeriis avatakse soomlanna Elvi Rangelli isikunäitus

04.08.21 KUNST ... Haus galerii avab suvepuhkuse järgselt 4. augustil esimese isikunäituse, milleks on soomlanna Elvi Rangelli "Peidetud maailmad".

Intervjuu Piret Rauaga. Vaadeldes muutuvaid vorme ja valgust

01.08.21 KIRJANDUS ... Juulikuu Loomingus ilmus Doris Kareva intervjuu Piret Rauaga.

Galerii: A-Galeriis avati Moskva ehtekunstniku Into Niilo näitus enesearmastusest

01.08.21 KUNST ... A-Galerii avas 31. juulil oma Seifis Moskva ehtekunstniku Into Niilo näituse "Hellad kohad".

Tõnu Õnnepalu: "Öö lõpp" on suure üksinduse ning väljapääsu ja armastuse otsimise raamat

01.08.21 KIRJANDUS ... Tõnu Õnnepalu räägib raamatutest, mis on talle pakkunud äratundmishetki. Kuuendas saates võtab ta kätte Franēois Mauriaci romaani "Öö lõpp" ja jagab kuulajaga mõtteid, mida see teos temas tekitab. Mõned neist on kaugele üldistavad.

Arvustus. Rakenduskunsti triennaali peanäitus erineb eelkäijatest

31.07.21 KUNST ... Näitus "Kumab läbi"Kai kunstikeskuses 15. augustiniKuraator Stine Bidstrup

Kunstiamps. Peeter Langovitsi isikunäitus

31.07.21 KUNST ... Kuidas kujutada Õismäed nagu Pariisi? Leida luulelisus modernistlikus, paneeli täis linnaosa argirütmis? Taolist Mati Undi sügisballilikku absurdi ja romantikat suudab kaamerasse püüda tuntud pressi-ja kunstifotograaf Peeter Langovits, kelle isikunäitus avati äsja Tallinna fotomuuseumis.

Kuressaare teatri suvelavastus toob kokku riigikogulase, pankuri, ralliässa

29.07.21 TEATER ... Kuressaare teatri suvelavastus toob kokku sünnipäeva tähistava riigikogulase, pankuri ja ralliässa. Indrek Hargla kirjutatud näidend "Trimmerdaja surm" vihjab, et eestlaste vahel pole mingit lõhet, kui mängus on isiklik heaolu.

Inimesed jooksevad ohtratele suveüritustele tormi

29.07.21 EESTI ... Möödunud suvel jäi enamik üritusi koroonapiirangute tõttu ära. Tänavu püüavad nii kultuurisündmuste korraldajad kui ka külastajad mullust suuresti ärajäänud suve tagasi teha, mistap toimub kontserte ja festivale oluliselt rohkem ning neid külastatakse äärmise innukusega, mõne erandiga.

Tallinna Jaani kirikus avati Uno Roosvalti isikunäitus "Tähendus"

28.07.21 KUNST ... Tallinnas Jaani kirikus on esmaspäevast avatud Uno Roosvalti isikunäitus "Tähendus". Näitus on pühendatud kunstniku 80. aasta juubelile.

Kunstimessil Foto Tallinn 2021 saab tutvuda 37 kunstniku töödega

26.07.21 KUNST ... Tänavu 2.–5. septembrini Kai kunstikeskuses toimuval messil Foto Tallinn 2021 saab tutvuda 37 kunstniku teostega. Eesti ainsal rahvusvahelisel kunstimessil on väljas mitmekülgne valik Eesti ja välismaiste kunstnike kõige värskemast loomingust.

Viljandi pärimusmuusika festivali lõpetab Noëp

25.07.21 KULTUUR ... Viljandi lossimägedes toimuvale pärimusmuusika festivalile paneb pühapäeva õhtul kell 22 Kirsimäel algav kontsert "NOËP Goes Folk".

ETV2 toob vaatajateni tänavuse Pärnu muusikafestivali lõppkontserdi

24.07.21 MUUSIKA ... ETV2 toob laupäeval, 24. juulil vaatajateni selleaastase Pärnu muusikafestivali lõppkontserdi.

Maanteemuuseumis etenduv "Pidu katku ajal" räägib kriisidest musta huumori kaudu

23.07.21 TEATER ... Eesti maanteemuuseumi hoovis esietendub täna Musta Kasti suvelavastus "Pidu katku ajal". Lavastus räägib läbi musta huumori, laulude ja tantsu pandeemiast põhjustatud kriisidest nii ühiskonnas kui ka inimeses eneses.

Karl Martin Sinijärve raamatusoovitused: J.G.Ballard ja Sven-Olav Paavel

23.07.21 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu kultuurinõunik Karl Martin Sinijärv soovitab sel nädalal lugeda J.G.Ballardi teost "Koleduste väljapanek" ja Sven-Olav Paavel "Sure, koer! Eesti poiste mängurelvad 20. sajandil".

Gerda Kordemets "Kihnu Jenkast": Virve pereliikmed ei olnud esimesel lugemisel väga rõõmsad

23.07.21 KULTUUR ... 23. juulil esietendub Pärnus Koidula muuseumi õuel Kihnu Virve elust rääkiv lavastus "Kihnu Jenka". Lavastaja Gerda Kordemetsa sõnul ei olnud Kihnu Virve pereliikmed esialgu lavastusest kuigi suures vaimustuses.

Fotomuuseumis avatakse Frederik Klanbergi poliitiline fotonäitus "Ich bin ein Berliner"

22.07.21 MUUSEUMID ... 23. juulil avab Fotomuuseum sisehoovi suvises näitusepaigas Frederik Klanbergi ekspositsiooni "Ich bin ein Berliner".

Saueaugu teatritalus etendub Ernst Enno motiividel põhinev lavastus "Kadunud kodu"

20.07.21 TEATER ... Saueaugu teatritalus Läänemaal esietendub sel teisipäeval Priit Põldma kirjutatud ja koos Margus Kasterpaluga lavastatud näitemäng "Kadunud kodu". Ernst Enno tekstide motiividel põhinev lavastus tähistab ühtlasi Saueaugu teatritalu juubelit.

2022. aasta Saaremaa ooperipäevade peaesineja on Sileesia ooper Poolast

20.07.21 MUUSIKA ... Sel teisipäeval algasid taas traditsioonilised Saaremaa ooperipäevad. Tänavuste ooperipäevade peaesineja on Peterburi kammerooper, ent juba allkirjastati ka leping järgmise aasta ooperipäevade peaesinejaga, kelleks on Sileesia ooperiteater Poolast.

uus hooaeg

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: