Kultuur

Arvustus. Tagasitulek sisekosmosse

24.01.21 FILM ... Pixari uus täispikk animafilm "Hing" läheb hinge nii lastele kui ka täiskasvanutele, kirjutab Marina Richter Sirbis.

Tauno Kangro: Joala monumendi arutelu sarnaneb Tallinna lahe Kalevipoja kuju skandaaliga

24.01.21 KUNST ... Skulptor Tauno Kangro ütles "Vikerhommiku" intervjuus Brent Perele, et Jaak Joala monumendiga kaasnev kõmu meenutab talle poleemikat, mis tekkis siis, kui ta pakkus välja, et Tallinna lahte võiks Kalevipoja kuju luua.

Maria Valdma isikunäitus keskendub antiikajast tuntud mäletamistehnikale

22.01.21 KUNST ... Linnagaleriis on tänasest üleval ehtekunstnik Maria Valdma isikunäitus "Mälupalee", mis viitab antiikajast tuntud mäletamistehnikale, kus asjad ruumis aitavad meeles pidada endale olulisi sündmusi.

Kaupo Kikkas: väga tervistav on olnud luua midagi, millel on ruumiline mõte

19.01.21 KUNST ... Fotograaf Kaupo Kikkas rääkis Klassikaraadio saates "Delta" enda 20. jaanuaril Okapi galeriis avatavast video- ja fotoinstallatsioonist "SFÄÄR 2020".

Aparaaditehase avatud kultuuriplatvorm ootab projektiideid

19.01.21 KUNST ... Tartu Aparaaditehases alustab teist hooaega noortele kultuurikorraldajatele ja artistidele suunatud Aparaaditehase avatud kultuuriplatvorm, mille raames on noortel võimalik korraldada oma esimene kultuurisündmus või viia ellu mõni seni võimatuna tundunud projekt.

ERKI Moeshow 2021 ootab noorte disainerite kavandeid

19.01.21 KULTUUR ... ERKI Moeshow'le saab kavandeid esitada 18. jaanuarist kuni 8. märtsini. Konkursile pääsemiseks vajalik reglement on leitav Eesti Kunstiakadeemia lehelt.

"Teatrivaht": Draamateatri "Kuritöö ja karistus" on kohustuslik vaatamine

19.01.21 TEATER ... Aasta esimeses "Teatrivahi" saates vestlesid Lea Tormis, Valle-Sten Maiste ja Meelis Oidsalu Kinoteatri lavastusest "Niagaara ületamine" ja Eesti Draamateatri "Kuritööst ja karistusest".

Pärnu fotofest 2021 peateema on võõrandumine

15.01.21 MUUSEUMID ... Pärnu linnagalerii ellu kutsutud festival Pärnu fotofest keskendub sel aastal ülemaailmsest pandeemiast inspireeritud terminile "võõrandumine".

Maire Joala: kahtlen, kas Jaak oleks tahtnud Viljandi kloun olla

14.01.21 ARHITEKTUUR ... Laulja Jaak Joala lese ja tema nime patendi omaniku Maire Joala sõnul esindab Viljandi linna paigutatud Jaak Joala skulptuur kõike seda, mida laulja tegelikult ei olnud.

Aino Pervik: mulle hakkasid lihtsalt meenuma lapsepõlvepildid

14.01.21 KIRJANDUS ... Kirjastus Salv andis möödunud aasta lõpus välja Aino Perviku teose "Miniatuurid mälupõhjast", kus kirjanik vaatab lühikestes lugudes tagasi oma elule. Kultuurisaates "OP" kinnitas Pervik, et tal on selline eriline mälutüüp, mistõttu on tal lapsepõlvest paljud hetked väga selgelt meeles.

Piret Viisimaa: lõin Teoteatri ühelt poolt vajadusest, aga teisalt ka trotsist

10.01.21 TEATER ... Piret Viisimaa on Kalamajas asuvat Teoteatrit vedanud 30 aastat. Kultuurisaade "OP" käis uurimas, kuidas on teatril nende aastate jooksul läinud ning millised on olnud meeldejäävamad hetked.

Ott Sepp: tunnen Sulev Nõmmikut kehastades justkui ebamäärast vastutust

09.01.21 TEATER ... Gerda Kordemetsa käe all jõuab õige pea publiku ette lavastus "Professor sai värske õhu mürgituse", mis räägib legendaarsest Eesti koomikust ja lavastajast Sulev Nõmmikust. Peategelast kehastav Ott Sepp kinnitas, et lapsena pidas ta Nõmmikut ennekõike naljameheks.

Luulevideo | Eesti luuleprõmmu meister Kaisa Kuslapuu, "Radiaator"

09.01.21 KIRJANDUS ... Kaisa Kuslapuu on Eesti luuleprõmmu meister 2019, kes oli külalisesineja 2020. aasta Eesti Slämmi finaalis, kus salvestati ka luuletus "Radiaator". Avaldame video ERR-i kultuuriportaalis.

Ivo Linna: Jaak Joala monument jätab odava kitši mulje

09.01.21 KULTUUR ... Muusik Ivo Linna kommenteeris Saarte Hääles, et Viljandisse püstitatud monument pole mälestusmärk, mida Jaak Joala väärinuks, vaid pigem on see odav tilulilu.

Vanemuise teatri külalisnäitleja nakatus koroonaviirusesse, mitmed etendused jäävad ära

09.01.21 TEATER ... Vanemuise teatri külalisnäitleja nakatus koroonaviirusesse, haigestunu lähikontaktsed on välja selgitatud ning kooskõlastatuna Terviseametiga määratud eneseisolatsiooni. Seoses sellega jäävad aga ära mitmed etendused.

Neeme Järvi: ega sellest palju ei räägita, kuidas saaks kultuuri aidata

08.01.21 MUUSIKA ... Rahvusvaheline meistriklass ühendab muusikuid üle maailma ning annab neile eriolukorra kiuste võimaluse oma oskusi Neeme Järvi käe all lihvida. Seda, et muusikatööstus on jäädavalt muutunud, kinnitavad nii maestro kui ka tema veebipõhisel dirigeerimise kursusel osalevad muusikud.

Lastejutuvõistlus "Minu esimene raamat" tähistab kümnendat sünnipäeva

08.01.21 KIRJANDUS ... Eesti lastekirjanduse keskus, kirjastus Tänapäev ja ajakiri Täheke korraldavad juba kümnendat korda algupäraste lastejuttude võistlust "Minu esimene raamat".

Fotogalerii Ag-47 uus näitus avab vanu postkaarte uuest küljest

07.01.21 MUUSEUMID ... Tartu fotogaleriis Ag-47 avatud näitus heidab pilgu saja aasta tagusesse aega, kui kiireim viis saata lühisõnumeid oli postkaartide teel. Näitusel saavad kokku postkaartidele trükitud maalid ja nende tagaküljele kirjutatud lood. Samuti näeb vanu postkaarte täiesti uuest küljest.

Triin Ojari: Tallinna arhitektuurset mitmekesisust hindavad ka välismaised eksperdid

03.01.21 ARHITEKTUUR ... Eesti Arhitektuurimuuseumi direktori Triin Ojari sõnul on Tallinn unikaalse arhitektuuriga linn ning pealinna arhitektuurset mitmekesisust hindavad ka välismaalt pärit eksperdid.

Intervjuu Valle-Sten Maistega: loperguse teatriaasta sosinad ja karjed

02.01.21 TEATER ... Tambet Kaugema intervjueeris Sirbis teatrikriitik Valle-Sten Maistet, kes võttis kokku möödunud teatriaasta.

Naudi uuesti: Viini Filharmoonikute uusaastakontsert

01.01.21 MUUSIKA ... 1. jaanuaril jõudis ETV ekraanile traditsiooniline Viini Filharmoonikute uusaastakontsert.

Galerii: Draamateater jagas Antsusid

31.12.20 TEATER ... Veel enne aasta lõppu võttis Eesti Draamateatri juht Rein Oja koos kunstilise juhi Hendrik Toompere jr-iga ette teekonna, et anda üle tänavused kolleegipreemiad Antsud.

Eesti Kontserdi traditsiooniline uusaastakontsert salvestati esmakordselt ETV jaoks ette

30.12.20 MUUSIKA ... Eesti Kontsert kutsub publikut osa saama pidulikest aastalõpukontsertidest Pärnus ja Tartus, traditsioonilist uusaastakontserti näeb erakordse salvestusena 1. jaanuaril Eesti Televisioonis.

Kirjandusmuuseum koondas ekraanivabad koroonaaja pühademängud ühte kohta

28.12.20 MUUSEUMID ... Kirjandusmuuseumi Eesti rahvaluule arhiivi lastemängude andmebaasis on valminud mängude kogu "Ukauka. Vanad ja uued mängud rahvaluule arhiivist", mis koondab kokku koroona-aja tingimustele sobivad turvalised mängud.

Veebi vahendusel jõuab kuulajateni kontsertsarja HELIjaKEEL kontsert

28.12.20 MUUSIKA ... 28. detsembril toimub Niguliste kirikus kontsertsarja HELIjaKEEL kontsert "La fabbrica illuminata". Koroonapiirangute tõttu jõuab kontsert kuulajateni ainult virtuaalselt.

Lauri Õunapuu. "Läbi sahiseva lume" algusest

24.12.20 MUUSIKA ... Lauri Õunapuu kirjutab ühe tuntuima eesti jõululaulu "Läbi sahiseva lume" algusest.

Teisel jõulupühal kõlavad Hiiumaal Erkki-Sven Tüüri jõululaulud

23.12.20 MUUSIKA ... Laupäeval, 26. detsembril toimub Kärdla kirikus Hiiumaa kammerorkestri jõulukontsert, kus kõlavad muu hulgas ka helilooja Erkki-Sven Tüüri loodud jõululaulud. Dirigent on Endrik Üksvärav.

Lauri Kärk. Kuidas lugeda filmiajalugu

20.12.20 FILM ... Eesti filmiajaloolane ja -kriitik Lauri Kärk jätkab Teater. Muusika. Kino detsembrinumbris oma filmiõpetuse artikliseeriaga.

Leelo Tungal: Nõukogude ajal päkapikud ei käinud

20.12.20 KIRJANDUS ... Kirjandussarja "Gogol" jõulusaates oli külas armastatud lastekirjanik Leelo Tungal, kelle jaoks on jõulud alati väga olulised olnud. Tema usub, et jõuluks peab alati koju minema.

Tauno Vahteri raamatusoovitused: Eesti lasteraamatutest Woody Alleni ja Matti Nykänenini

18.12.20 KIRJANDUS ... Kirjastaja ja kultuurikriitik Tauno Vahter tõi "Ringvaates" välja huvitavamad ja tähelepanuväärsemad raamatud, mis on eesti keeles viimasel ajal ilmunud.

J. K. Rowlingu "Ickabogi lood" jõudsid kaante vahele

16.12.20 KIRJANDUS ... Ühiste kaante vahele on jõudnud varem osade kaupa ilmunud J. K. Rowlingu "Ickabogi lood". Eestikeelsele tõlkele on pildid joonistanud eesti lapsed, kes võtsid osa Ickabogi joonistusvõistlusest

Raoul Annion: Suur Tõll oli väga hea südamega

15.12.20 KIRJANDUS ... Raoul Annion pani kokku Suure Tõllu muistenditest inspireeritud raamatu. Autor lubab pisut enam kui aasta pärast välja anda ka piltmuistendi Suurest Tõllust.

Fotografiskas avatakse Bobby Sageri näitus "Invisible Sun"

15.12.20 MUUSEUMID ... Alates 18. detsembrist saab Fotografiska Tallinnas ja Loomelinnaku Väligaleriis näha Bobby Sageri näitust "Invisible Sun" ("Nähtamatu päike"). Näituse nimi on inspireeritud Bobby hea sõbra Stingi samanimelisest laulust.

Tallinna keskraamatukogu kutsub lapsi osalema lugemisprogrammis "Talv raamatuga"

13.12.20 KIRJANDUS ... Tänavune detsember toob lastele tavapärasest rohkem vaba aega. Esmakordselt toimuva lugemisprogrammi "Talv raamatuga" eesmärk on innustada lapsi koolivaheajal raamatuid lugema.

Galerii: Paksus Margareetas näeb uusi meremaale

13.12.20 GALERII ... Paksus Margareetas avati Katrin Karu mereteemaline maalinäitus "Veetee". Suuremõõtmelised ja strukturaalsed maalid valmisid spetsiaalselt näituse tarbeks.

Ott Sepp kehastub uues lavastuses Sulev Nõmmikuks

12.12.20 KULTUUR ... Jaanuaris etendub tükk "Professor sai värske õhu mürgituse", mis on pühendatud Sulev Nõmmiku 90. sünniaastapäevale. Lavastuses mängib professorit ja Sulevit näitleja Ott Sepp, kes pühapäeval saates "Hommik Anuga" oma rolli lähemalt tutvustab.

Loe katkendit Margaret Atwoodi teosest "Tehingud surnutega. Kirjanik kirjutamisest"

11.12.20 KIRJANDUS ... Loomingu Raamatukogus ilmus Margaret Atwoodi teos "Tehingud surnutega. Kirjanik kirjutamisest", mis koosneb loengutest, mis räägivad kirjandusest, kirjutamisest, keelest ja ühiskonnast. Inglise keelest tõlkis Maarja Pärtna.

Galerii: ETDM-is avati Eesti disaini tutvustav ülevaatenäitus

10.12.20 GALERII ... Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis (ETDM) avati 10. detsembril seni mahukaim Eesti disaini püsiväljapanek "Sissejuhatus Eesti disaini".

Vanemuine toob suvel välja George Orwelli "1984"

10.12.20 TEATER ... Vanemuise teater toob 2021. aasta suvel välja George Orwelli tulevikudüstoopia "1984". Kokku mängib teater lavastust kümnel korral.

Mari Anton lavastusest "Sirli, Siim ja saladused": keskendusime vähem täiskasvanute unistustele

09.12.20 TEATER ... Rakvere teatris esietendus 9. detsembril "Sirli, Siim ja saladused", mille aluseks on Andrus Kivirähki samanimeline lasteraamat. Dramatiseeringu tegi Urmas Lennuk, lavastas Mari Anton.

Ilmub Oskar Lutsu jutustuse "Soo" uustrükk

09.12.20 KIRJANDUS ... Üle 67 aasta antakse uuesti välja Oskar Lutsu jutustus "Soo", mille põhjal valmib 2021. aasta algul ka mängufilm.

Galerii: Rakvere teatris jõuab lavale Andrus Kivirähki "Sirli, Siim ja saladused"

08.12.20 TEATER ... Rakvere teatri suures saalis esietendub 9. detsembril Andrus Kivirähki tuntud lasteraamatul põhinev lavastus "Sirli, Siim ja saladused", milles argipäev seguneb unistustega.

Slipknot esineb järgmisel aastal Eestis

08.12.20 MUUSIKA ... Tallinnas Saku suurhallis esineb 9. augustil 2021 Ameerika nu-metal bänd Slipknot, kes annab oma uue kontserttuuri "We Are Not Your Kind" Baltikumi ainsa kontserti just Eestis.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm: Heljo Mänd vaimustus eesti keelest

08.12.20 KIRJANDUS ... 6. detsembril lahkus meie seast 94-aastasena kirjanik Heljo Mänd. Eesti lastekirjanduse keskuse uurija Jaanika Palm selgitas ERR-ile, mis on Männi loomingu iseloomulikud jooned.

Soome lastekirjanik Mauri Kunnas: usun, et jõuluvanast enam ei kirjuta

07.12.20 KIRJANDUS ... Soome tuntuimate lastekirjanike ja -kunstnike hulka kuulub Mauri Kunnas, kelle värske jõuluvana-lugu ilmus äsja korraga nii soome kui ka eesti keeles.

"Teatrivaht": Tartu Uue Teatri "Anne lahkub Annelinnast" meenutab "Annie Halli"

07.12.20 TEATER ... Veebisaates "Teatrivaht" rääkisid Valle-Sten Maiste ja Meelis Oidsalu Tartu Uue Teatri lavastusest "Anne lahkub Annelinnast" (autor-lavastaja Ivar Põllu) ning "Mängu ilu" (lavastaja Andreas Aadel).

Algab Beethoveni festival

07.12.20 MUUSIKA ... Esmaspäeval algab terve nädala kestev Beethoveni festival, mille jooksul kannavad noored muusikud kõrvuti Eesti suurimate interpreetidega loomisaja järgi ette Ludwig van Beethoveni kõik klaveri-, viiuli- ja tšellosonaadid.

Näitleja luumurru tõttu jäävad ära Paide teatri "Carmeni" etendused

06.12.20 TEATER ... Paide teater andis teada, et näitleja luumurru tõttu jäävad ära kõik enne jõulude toimuma pidanud "Carmeni" etendused.

Galerii: Tallinna vanalinnas avatakse keelatud raamatute muuseum

04.12.20 MUUSEUMID ... 5. detsembril avatakse Tallinna vanalinnas Munga tänaval keelatud raamatute muuseum, mille eesmärk on maailma eri paigus keelatud, põletatud või tsenseeritud raamatute esitlemine laiemale avalikkusele.

Margit Mutso: Vilen Künnapu on kõige säravam Eesti arhitekt

04.12.20 ARHITEKTUUR ... Arhitektuuribüroo Künnapu & Padrik on loonud Tartu maantee ja Pronksi tänava ristmikule loodava hoone detailplaneeringu, mis on jaganud tallinlased justkui kahte leeri – osad leiavad, et hoone on kena, teised arvavad aga, et selline hoone ei sobi linnapilti üldse.

Uus sari

lauluvõistlus

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: