Kultuur

Lavastaja Taavi Tõnisson: mind huvitab montaažipunkt teatris

04.12.23 KULTUUR ... Sel nädalal jõuab esietenduseni Taavi Tõnissoni lavastajadebüüt "Luidrik" Draamateatris, mis on mõnes mõttes eriline ja mõnes mõttes tuttavlik. Eriliseks teeb lavastuskogemuse esmakordne pöördlava kasutamise võimalus ning asjaolu, et viimasel hetkel tuli välja vahetada üks osatäitja. Tuttavlik aga selles mõttes, et Tõnisson jätkab keeruliste teemade käsitlemist ning lavastus on talle omaselt väga filmilik.

Galerii: "Piparkoogimaania" tänavune teema on film

01.12.23 KULTUUR ... 1. detsembril avati Tallinnas disaini ja arhitektuurigaleriis "Piparkoogimaania" kunstinäitus, mille fookuses on film.

Rahvusooper Estonias tuuakse lavale "Pähklipureja" seitsmes versioon

30.11.23 TEATER ... Pühapäeval jõuab Rahvusooper Estonias lavale "Pähklipureja" seitsmes versioon. "Ringvaade" uuris, kuidas viimased ettevalmistused lähevad.

Märt Treier: raadiol on eeldusi inimest targemaks teha

30.11.23 KULTUUR ... Sel sügisel ilmunud Märt Treieri kolmas hommikujuttude kogumik troonib raamatupoe populaarsemate raamatute esikohal. Sajad kohtumised oma lugejate ja kooliõpilastega üle Eesti kinnitavad aga muheda huumoriga lugudevestjale ikka ja jälle, et elame üksinduse ajastul. Ent nende inimeste kõrval, kes püüavad end kõige pinnapealsega tuimestada, seisavad endiselt needki, kelles on sisu ja sügavust.

Raamatudebüüdi teinud Maian Kärmas: sage lavanärv sundis mind kirjutama

28.11.23 KULTUUR ... Novembris ilmus Maian Kärmase fantaasiarikas ja seikluslik lasteraamat "Manilundila", mis räägib tõsistel teemadel ka täiskasvanud lugejaga. ERR Menule antud intervjuus ütles Kärmas, et kirjutama sundis teda hirm esinemise ees.

Eesti kalleima maali tiitli võib Konrad Mägilt võtta Nikolai Triigi töö

23.11.23 KULTUUR ... Kui kevadel püstitas Konrad Mägi "Capri motiiv" kalleima Eesti maali rekordi, mil see müüdi hinnaga 470 000 eurot, siis juba nädalavahetusel võib ta troonilt lükata uus rekordiomanik. Oksjonile läheb Nikolai Triigi maal "Vana aed" alghinnaga 130 000 eurot.

Järgmise Viljandi folgi tunnuskujunduse autor on Anna-Liisa Sääsk

23.11.23 KULTUUR ... 31. Viljandi pärimusmuusika festivali "Mustrid ja jäljed" tunnuskujunduse konkursil osales 50 autorit. Konkursi esimese koha stipendiumi võitis Anna-Liisa Sääsk.

Katariina Unt: meie "3õde" ei ole tehtud traditsiooniliste arusaamade järgi

20.11.23 TEATER ... Lavastaja Katariina Unt tõi koos kolme näitlejaga teatris Ekspeditsioon lavale Tšehhovi "3õde", mille tekst on küll väga autoritruu, kuid lavastuse väljund on erilise tekstiloome meetodi tõttu teistsugune.

Hendrik Toompere jr: teater äratab südametunnistuse ka seal, kus tundub, et seda pole

19.11.23 ID ... Eesti Draamateatri kunstiline juht, näitleja ja lavastaja Hendrik Toompere jr märkis ERR-i kultuuriportaali vestlussarjas "ID", et teater äratab südametunnistuse üles ka seal, kus tundub, et seda ei ole. Vihase ja valusa võitluse juures on teater ühiskonnas kui nõrgemat kaitsev tasakaalustav jõud, rõhutas ta.

Piip ja Tuut teatripublikust: väike vaataja tegutseb täpselt nii nagu suur inimene

16.11.23 KULTUUR ... Hiljuti avalikkuse ette toodud ja eelkõige noorele teatrikülastajale suunatud üleskutse "Märka, et oled teatris" kutsub üles teiste teatrielamust oma tegevusega mitte rikkuma. Saalis toimuvat panevad aga tähele näitlejadki. "Vikerhommikus" jagasid oma kogemusi nii lavalt kui ka saalist Haide Männamäe ja Toomas Tross ehk klounid Piip ja Tuut.

Jõhvi balletifestivalil esinev Virsky toob kaasa kolm tonni kostüüme

15.11.23 KULTUUR ... Jõhvi balletifestivali külalisteks on sel aastal maailmakuulus Ukraina rahvatantsuansambel Virsky, kes toob endaga kaasa kolm tonni kostüüme ning Harkivi ooperi- ja balletiteater, kes ei saa sõja tõttu kodumaal töötada ning tuuritab Euroopas ringi, rääkis "Terevisioonis" festivali produtsent Mihhail Kastritski.

Henrik Kalmet: näitlejaks saamise asemel unistasin hoopis sportlaskarjäärist

09.11.23 KULTUUR ... Eesti Draamateatri ja Kinoteatri koostöös sündinud spordilavastuse "B-koondis" esietenduse eel tõdes näitleja Henrik Kalmet, et sport on talle väga südamelähedane ning ta on elu jooksul unistanud rohkem sportlase kui näitleja ja lavastaja elukutsest.

Meelis Kompus: igasugune elamus eeldab natuke keskendumist

01.11.23 KULTUUR ... Meelis Kompus käis "Ringvaates" seoses Tiit Ojasoo lavastusega "Vend Antigone, ema Oidipusega" rääkimas Eesti teatrite pikkadest lavastustest ning arvas, et etenduse kestus on täiesti teisejärguline küsimus – peamine on lavastuse sisu.

Üllar Saaremäe astub lavale improteatri sketšikomöödias

27.10.23 KULTUUR ... Üllar Saaremäe teeb 27. oktoobril külalisnäitlejana kaasa Improteater Impeerium sketšikomöödias. Improteatrile kohaselt selgub lavastuse sisu alles kohapeal.

Arhitektuuriteadlane Karin Paulus: Mustamäe on meie linnaplaneerimise säravaim pärl

24.10.23 ARHITEKTUUR ... Mustamäel on kunagi laiunud põllumaad ja kasvuhooned. Samuti leiab sealt modernistliku linnaplaneeringu musternäidise ning ringi vuravad veel trollibussid. "Ringvaade" käis Mustamäe ajaloo ja oludega tutvumas.

Eesti Tantsuagentuur tähistab 25. sünnipäeva juubelikontserdiga "Tähistades tantsu"

23.10.23 KULTUUR ... 25. oktoobril toimub Alexela Kontserdimajas kontsertlavastus "Tähistades tantsu", kus ühel õhtul saavad tervikuks kokku Eesti Tantsuagentuuri koreograafide viimaste aastate parimad tantsunumbrid erinevatest žanritest.

Vabaõhumuuseumis saab uudistada uut raidahoonet

20.10.23 KULTUUR ... Hannes Hermaküla käis "Ringvaatega" Eesti Vabaõhumuuseumis uudistamas Hiiumaal asunud Kolga talu pikkhoone ehk raida hiljuti valminud koopiat.

Kuldnõela võitja Liisi Eesmaa: Eesti mood peaks olema aeglane

18.10.23 KULTUUR ... Moelooja Liisi Eesmaa ütles "Terevisioonis", et disainerile on päris kurnav igal hooajal uue kollektsiooniga välja tulla ning looma peaks pigem püsivamaid väärtusi.

Lavastuses jõuavad publiku ette Valgre täiesti uued laulud

18.10.23 KULTUUR ... Teater Nuutrumi muusikalises draamas "Peaksime rääkima Raimondist" on laval seitse näitlejat ja 38 tegelast, kes elustavad kultusmuusiku elu ootamatu nurga alt ning toovad lavale Raimond Valgre seni avaldamata laulud.

Korraga ilmus kogu Bernard Kangro Tartu-aineline kaksik-triloogia

17.10.23 KULTUUR ... Kirjastus Hea Lugu andis korraga välja kogu Bernard Kangro Tartu-ainelise kaksik-triloogia, millest kolm viimast raamatut pole Eestis varem ilmunud.

Viljandi pärimusmuusika festival avas muusikutele kavade ettepanekute ideevooru

17.10.23 KULTUUR ... XXXI Viljandi pärimusmuusika festivali korraldajad kutsuvad muusikuid esitama uusi mõttekavandeid omanäolisi kultuurinähtusi, isikupärasid ja kindlale traditsioonile omaseid korduvusi luubi alla võtvale festivalile.

RMK postkaardikonkurss kutsub õpilasi taas joonistama

16.10.23 KULTUUR ... 21. korda toimuv RMK konkurss "Eesti koolilaste metsapostkaart" ootab 1.-9. klasside õpilaste kunstitöid. Žürii ja rahvahääletuse tulemusel valitakse välja 36 tööd, mis trükitakse päris postkaartidele ja mida on tore jõulude ajal lähedastele saata.

Eesti koolidesse jõuab lasteraamat Ukraina sõjapõgenike läbielamistest

12.10.23 KIRJANDUS ... Euroopa Komisjon avaldas 12. oktoobril Ukraina sõja läbielamistest rääkiva lasteraamatu "Tüdruk, kes hoidis silmad lahti". Raamat aitab tõsta nii Eesti inimeste teadlikkust Venemaa agressiooni mõjudest sõjapõgenike igapäevaelule kui ka suurendada laste ja täiskasvanute vahelist diskussiooni ning mõistmist.

Viljandi pärimusmuusika festival otsib tunnusnäo loojat

11.10.23 KULTUUR ... Tuleval suvel mustritele ja jälgedele keskenduv Viljandi pärimusmuusika festival otsib pärimuspeole uut tunnusnäo loojat.

Mihkel Mutt: Mati Undil oli palju vigu, aga ta oli hea inimene

09.10.23 KIRJANDUS ... Kirjastus Fabian andis välja Mihkel Muti teose "Liblikas, kes lendas liiga lähedale", mis avab Mati Undi rolli eesti kultuuriloos. "Ringvaatele" antud intervjuus sõnas Mutt, et kuigi Undil oli palju vigu, oli ta hea inimene.

Ingmar Jõela oma uuslavastusest: sobitumise teema on seal väga oluline

02.10.23 TEATER ... 13. oktoobril esietendub Ingmar Jõela uuslavastus "Circum Absurdum", mis lavastaja enda sõnul kujutab endast tsirkuse ja kabaree sümbioosi ning on suunatud neile, kel on raske kuhugi kuuluda.

Maarja Johanna Mägi: komöödia on halastamatu žanr

02.10.23 FILM ... 2. oktoobril esilinastus Eduard Vilde humoreski ainetel valminud komöödiafilm "Vigased pruudid". "Ringvaate" stuudios jagasid enda mõtteid näitlejad Maarja Johanna Mägi, Oskar Seeman ja Kaspar Velberg.

Endla teater otsib lavastusse "Rocco ja tema vennad" noort osatäitjat

02.10.23 KULTUUR ... Endla teater otsib kevadel esietenduvasse lavastusse "Rocco ja tema vennad" 11–15-aastast poissi.

Astrid Laupmaa: NFT-kunst jääb Eestis tähelepanuta

27.09.23 KUNST ... "Terevisioonis" oli hommikul külas NFT-kunsti platvormi Kanvas AI tegevjuht Astrid Laupmaa, kes selgitas NFT-kunsti olemust ja leidis, et Eestis jääb valdkond suures osas tähelepanuta.

Kuldgloobused jagatakse seekord välja ka kassahittidele ja koomikutele

27.09.23 FILM ... Kuldgloobused lisavad välja antavate auhindade hulka parima kassahiti ja parima stand-up koomiku kategooriad.

Tallinna Keskraamatukogu on raamatuid koju laenutanud juba sada aastat

25.09.23 KULTUUR ... Sel sügisel möödub sada aastat ajast, mil Tallinna Keskraamatukogu lugejatele raamatuid koju hakkas laenutama. "Terevisioonis" oli külas Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonna juhataja Tiina Põldmaa, kes rääkis, et raamatukogud ei laenuta sugugi enam ainult raamatuid välja.

Tanel Saar uuest lavastusest: sealt ei tasu otsida Wiiralti autobiograafiat

22.09.23 TEATER ... Wiiralti "Põrgu" ja "Kabaree" on teatavasti vasegravüürid. Jüri Muttika käis "Ringvaates" lavastaja Tanel Saare käest uurimas, kuidas ta need lavateoseks tõlkida kavatseb.

Linnar Looris esitantsija Anna Robertast: ta on mitmekülgne mõtlev artist

20.09.23 TEATER ... "Ringvaade" käis tutvumas Eesti Rahvusballeti uue esitantsija Anna Robertaga.

Haapsalu kultuurikeskuses avati näitus aulidest

19.09.23 KULTUUR ... Haapsalu kultuurikeskuses saab uudistada Eesti Ornitoloogiaühingu poolt koostatud aulide teemalist näitust.

Vanemuise teater alustab väikelaste hommikukontsertidega

19.09.23 KULTUUR ... Vanemuise teater alustab kuni viieaastastele lastele mõeldud hommikukontsertide sarja "Väike hommikumuusika".

Galerii: Tallinnas lõppes Fringe festival

19.09.23 TEATER ... 18.augustist kuni 18. septembrini toimus Tallinnas seitsmes lühietenduste festival Tallinn Fringe festival. Vaata galeriist festivali tipphetki.

Ooperilaulja Tamar Nugis: ooper käib ajaga kaasas ja on pidevas muutumises

18.09.23 KULTUUR ... Ooperilaulja Tamar Nugis sõnas "Ringvaates", et ooper on pidevas muutumises, mistõttu ta ei usu, et see niipea välja sureb.

Oktoobris etendub Ingmar Jõela uuslavastus "Circum Absurdum"

14.09.23 TEATER ... Noblessneri Valukoja Nobeli saalis esietendub 13. oktoobril Ingmar Jõela ja Utopia Entertainmenti lavastus "Circum Absurdum", mis lubab kabareevaimus jutustuslikku rännakut.

Algab läbi Eesti rändav lugude jutustamise festival

12.09.23 KULTUUR ... 16.–29. septembrini toimub lugude jutustamise festival "Hundid käivad hulgakesi, karud kahe-kolmekesi", mille programmist leib muuhulgas viis avalikku üritust. Festivali korraldab jutuvestja Piret Päär.

Raplas toimub kaheksandat korda kultuurifestival Särin

12.09.23 MUUSIKA ... 15. ja 16. septembril toimub Raplas kultuurifestival Särin, mis toob kokku filmi, muusika, teatri, kujutava kunsti ja kirjanduse loojad ning kultuurisõbrad.

Andres Noormets oma lavastusest "Lear": vastuolu Shakespeare'iga ei ole

11.09.23 TEATER ... Tallina Linnateatris esietendus 2. septembril William Shakespeare'i "Lear", mille lavastaja Andres Noormets ja näitleja Kait Kall jagasid "Ringvaate" eetris lavastuse tagamaid.

Tartus sõidab ringi kleepsubuss

11.09.23 KUNST ... Mööda Tartut vurab liinibuss, mida katavad üle kogu maailma saadetud värvikirevad kleepsud. Heleri All käis neid uudistamas ja andis ka oma panuse.

Iiris Vesiku ansambel Night Tapes annab Eestis esimese kontserdi

11.09.23 MUUSIKA ... Iiris Vesiku ansambel Night Tapes esitleb enda kolmandat EP'd "Perfect Kindness" 4. oktoobril Tallinnas Paavli kultuurivabrikus. Tegemist on ka nende esimese kontserdiga Eestis.

Algas registreerimine 2025. aasta laulu- ja tantsupeole

11.09.23 NOORTE LAULU- JA TANTSUPIDU "PÜHA ON MAA" ... Alates 11. septembrist saavad end kirja panna kõik kollektiivid, kes soovivad osa võtta 2025. aasta laulu- ja tantsupeost ning rahvamuusikapeost. Registreerumine kestab kuni 15. oktoobrini.

Galerii: Kadriorus toimus taas Kirjandustänava festival

09.09.23 KIRJANDUS ... Laupäeval toimus Kadriorus seitsmes Kirjandustänava festival.

Video: Helgi Sallo tegi Estonia teatris tuuri

07.09.23 KULTUUR ... Estonia teater tähistas 7. septembril oma 110. sünnipäeva. Näitleja Helgi Sallo tegi sel puhul teatris tuuri, näidates "Ringvaatele" kohti, kus ta isegi varem käinud ei olnud.

Owe Petersell "OP-i" uuest hooajast: liigume võimalikult palju ka Eestis ja maailmas ringi

05.09.23 KULTUURISAATED ... 7. septembril on ETV ekraanil tagasi kultuurisaade "OP". Saatejuht Owe Petersell kinnitas, et püüavad ka uuel hooajal tutvustada uusi ja noori tegijaid, aga ei unusta ka neid, kes oma väärika koha kultuurimaastikul juba kindlustanud.

Saaremaal saab keskaegsele naisele silma vaadata

31.08.23 MUUSEUMID ... Möödunud kuul avati Saaremaa Muuseumis näitus "Silmast silma keskaegse saarlasega", kus saab tõtt vaadata 2010. aastal välja kaevatud Valjala emanda rekonstruktsiooniga.

Eesti Raadio meeskvartetist valmib muusikaline lavastus

29.08.23 TEATER ... 25. juulil esietendub Kiidjärvel muusikaline lavastus kuuekümnendatel loodud Eesti Raadio meeskvartetist (1960–1964).

Galerii: Vana Tallinn Gala täitis rahvusooper Estonia kultuuri ja glamuuriga

27.08.23 KULTUUR ... Rahvusooper Estonia avas sel nädalal pidulikult oma 118. hooaja. 11. korda toimunud Vana Tallinn Gala on pikim järjepidevalt tegutsev klassikalise muusika kontsert Eestis.

r2 aastahitt

"pealtnägija" sügisel

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: