Kultuur

Tallinna Kunstihoone veebinäitused valmisid eriolukorra tõttu tavapärasest kiiremini

10.07.20 ... Vikerraadio reedeses "Huvitaja" saates räägiti eriolukorra ajal loodud digilahendustest. Mitmed muuseumid läksid virtuaalnäituste teed – nii ka Tallinna Kunstihoone, mille veebinäitused pälvisid ka ülemaailmset tähelepanu.

Paavo Järvi: kultuurimaailmas on muutused väga tuntavad

10.07.20 ... Dirigent Paavo Järvi tajub kultuurimaailmas ja ka mujal väga tugevaid muutusi.

Pildid: Ernst Enno hauale istutati kirsipuu

08.07.20 ... Haapsalus peeti 8. juulil luuletaja Ernst Ennole pühendatud kirjanduspäeva. Lisaks ringkäigule Ennoga seotud paikades ja kirjanduslikule salongiõhtule istutati Haapsalu vanal kalmistul luuletaja haua juurde väike kirsipuu.

Virumaal saab külastada Struve kaare maailmapärandi nimekirja kantud punkte

08.07.20 ... UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Struve kaare kaks punkti asuvad Virumaal. Maakera kuju kohta olulist infot andnud töö tutvustamiseks on sellest suvest avatud Võivere tuulikus külaliskeskus.

Triigi Filharmoonia alustab näituse ja lüüriliste kontsertidega viiendat hooaega

08.07.20 ... Saaremaal Triigi sadamas asuv eksperimenteeriv lava Triigi Filharmoonia alustab sel laupäeval oma viiendat hooaega. Publikule pakutakse suve jooksul kolme lüürilist kontserti ning avatud on ka heategevuslik näitus, mis kutsub märkama ja toetama perevägivalla ohvreid.

Terry Pratchetti lühijutud avaldatakse raamatuna

07.07.20 ... Septembriks pannakse kokku raamat "The Time-travelling Caveman", mis sisaldab briti fantaasiakirjaniku Terry Pratchetti lühijutte.

Hannaliisa Uusma: mind inspireerib see, kui elulisi küsimusi põimitakse loomingusse

06.07.20 ... Saaremaal Triigi Filharmoonias avatakse 6. juulil heategevuslik näitus "ARM.", kus seitse tuntud Eesti kunstnikku juhivad tähelepanu perevägivallale ja tõstatavad küsimuse koroonakriisi (järel)mõjudest lähisuhetele. Vikerraadio saates "Vikerhommik" oli külas näituse eestvedaja ja korraldaja Hannaliisa Uusma, kes rääkis, kuidas näitus sündis.

Otseülekanne: tänavakunstifestival TaDaa! Lasnamäel

04.07.20 ... Laupäeval toimub Lasnamäel kuuendat korda tänavakunstide festival TaDaa! Programmis on neli lavastust-kontserti, mis toimuvad Lasnamäe eri paigus ja mida on võimalik ERR kultuuriportaali vahendusel jälgida alguselt kell 14 kõigil huvilistel.

Jarmo Reha: äkkseisak muundus rahuks, mida ma üpris nautima asusin

02.07.20 ... Selle aasta on Baltoscandal teistmoodi põnev, sest ette mängitakse suures jaoks tükke, mille esietendused kevade jooksul sunnitult ära jäid. Lisaks on tegemist ühega väga vähestest teatrifestivalidest, mis maailmas sel suvel üldse aset leiab. Jürgen Rooste uuris kahelt lavastajalt karantiiniaja turgutavat kulgu.

Adamson-Ericu muuseumi kunstikonkursi töödest avatakse näitus

02.07.20 ... Adamson-Ericu muuseum kutsus 2020. aasta kevadel 6–18-aastaseid lapsi ja noori osalema kunstikonkursil "Minu ideaalmaailm". Auhinnatud töödest on alates 6. juulist avatud väljapanek Adamson-Ericu muuseumi kunstikeldris.

Galerii: esimene pilk Edward von Lõnguse suurnäitusele "Viimsepäeva katedraal"

01.07.20 ... Neljapäeval, 2. juulil avaneb Tallinna Biennaali raames Ülemiste Citys Edward von Lõnguse suurnäitus "Viimsepäeva katedraal", mis toob publiku ette tänavakunstniku nägemuse surmast ja hävingust kapitalikeskses maailmas. ERR kultuuriportaali vahendusel on võimalik esimeste hulgas Lõnguse näitusele pilk heita.

"Elevandi kõrts" viib vaataja ajarännakule eesti rahva murrangulistesse aastatesse

30.06.20 ... Suveteatrid alustavad pärast koroonapiirangute leevendamist oma hooaega. Jäneda pullitalliteatris esietendub kolmapäeval Gerda Kordemetsa kirjutatud ja lavastatud näidend "Elevandi kõrts", mis viib vaataja ajarännakule eesti rahva murrangulistesse aastatesse.

Jõgevamaal avatakse uuenenud Kalevipoja muuseum

30.06.20 ... 4. juulil avatakse Jõgevamaal Kääpal renoveeritud Kalevipoja muuseum, mis tegutses varemgi, kuid tänu Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusele sai võimalikuks vana hoone täielik renoveerimine ning uue kaasaegse ekspositsiooni loomine

Triigi Filharmoonia uus näitus kutsub märkama perevägivalla ohvreid

30.06.20 ... Saaremaal Triigi Filharmoonias avatakse 6. juulil heategevuslik näitus "ARM.", mis juhib tähelepanu perevägivallale ja tõstatab küsimuse koroonakriisi (järel)mõjudest lähisuhetele.

Luuletsitaadid Tartu tänavail rõhutavad oma nina ette vaatamise tähtsust

27.06.20 ... Tartu linna päevaks, 29. juuniks joonistati UNESCO kirjanduslinna tänavatele kümme luuletsitaati, mis rõhutavad süvenenud jalutamise ehk oma nina ette vaatamise tähtsust.

Uus näitus viib külastaja Rummu karjääri sügavustesse

26.06.20 ... Reedel avati Rummu karjääris veealune näitus "Vee all Kuu peal". Autorite meelest võib rännakut veepõhja kõrvutada rännakuga kosmosesse.

Darja Popolitova uus näitus võtab ette ksenofoobia, seksismi ja eakate üksinduse

26.06.20 ... Ehtekunstnik Darja Popolitova avab esmaspäeval, 29. juunil projektiruumis Vent Space isikunäituse "Maagiline leviala". Kolm videoteost ja installatsioon loovad fiktiivse maailma, kus nõid Seraphita pakub lahendusi Eesti ühiskondlikele probleemidele, nagu ksenofoobia, seksism ja eakate üksindus.

Louisa May Alcotti 171 aasta tagune käsikiri avaldatakse lõpuks raamatuna

25.06.20 ... Peagi plaanitakse avaldada "Väikeste naiste" autori Louisa May Alcotti 171 aasta tagune käsikiri "Aunt Nellie's Diary" ("Tädi Nellie Päevik").

Sagritsa muuseum läheb suvve ladinarütmide ja pintslitõmmetega

21.06.20 ... Karepal asuv Kalame talumuuseum, maalikuntsik Richard Sagritsa sünnikodu järgi ka Sagritsa muuseum, pakub suvel võimalusi käeliste tegevuste jaoks ning hingekosutust muusika ja luulega.

Galerii. Fotomuuseum avas portreefoto teema-aasta põhinäituse

21.06.20 ... Fotomuuseum avas 19. juunil portreefoto teema-aasta põhinäituse "Eesti portreeavangard 1980–2000". Näitus toob vaataja ette muuseumi kogudes leiduvad 1980. ja 1990. aastate Eesti avangardsed portreefotod ja heidab pilgu tollasele nägemusele inimesest, ajast ja fotograafist endast.

Linnamuuseum kutsub tutvuma Tallinna vanimate paikade ja hoonetega

18.06.20 ... Tallinna linnamuuseum kutsub 18. ja 25. juunil vanalinna ringkäigule tutvuma Tallinna vanimate paikade ja hoonetega.

Septembrisse lükkunud Eesti Muusika Päevade uus teema on "Kaose ilu"

17.06.20 ... Kevadel eriolukorra tõttu ära jäänud nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad (EMP) toimub tänavu 12. septembrist 20. septembrini Tartus, Tallinnas ja Laulasmaal. Sügisese festivali peamine kontserdikoht saab olema Arvo Pärdi Keskus.

Värskas püstitati Roman Haavamäe ajalooline Vabadussõja skulptuur

15.06.20 ... Peagi Värskas avatava Vabadussõja monumendi tippu tõsteti skulptuur, mille on loonud Roman Haavamäe. Ausamba pidulik avamine on 20. juulil.

ERR.ee video: muusikaline palvus küüditamistes kannatanute mälestuseks

15.06.20 ... Pühapäeval toimus Tallinna Jaani kirikus muusikaline palvus, mis on pühendatud küüditamistes kannatanute mälestuseks. Mälestuspalvust vahendasid ERR Kultuuriportaal ja Klassikaraadio, kontserti saab vaadata videost.

Rahvusooper Estonia tänab eesliini töötajaid ja kutsub neid enne hooaja algust teatrisse

15.06.20 ... 28. augustil kutsub Rahvusooper Estonia teatrisse Tallinna kiirabi, Põhja-Eesti regionaalhaigla, politsei ja piirivalveameti ning Selveri töötajad, et avaldada tänu ja austust koroonaviiruse puhangu ajal eesliinil töötamise eest.

Marju Raju. Veebikontsertide paradoks

13.06.20 ... Veebikontserte tehakse ju selleks, et näha esinejaid ja kuulda reaalajas esitust, et oleks nagu päris. Aga ei ole kaugeltki nagu päris, kirjutab Marju Raju Sirbis.

Publik pääseb laupäeval taas Linnateatrisse

13.06.20 ... Laupäeva õhtul esietendub Tallinna Linnateatris digitaalne monodraama "Inimese hääl". Näidendi autor on Prantsuse näitekirjanik Jean Cocteau, oma lavastajadebüüdi teeb kunstnik Kristjan Suits ja laval astub üles Evelin Võigemast.

Kalamaja muuseum toob pildid perealbumitest asumi tänavatele

12.06.20 ... Kalamaja muuseumi välinäitus "Kalamaja kadunud killud" toob pildid perealbumitest alates 18. juuni õhtust Kalamaja tänavatele.

Kalle Sepp "Vana klaveri" lavastusest: see on paljuski ka televisiooni ajaloo muusikal

12.06.20 ... Sel suvel jõuab teatrihuvilisteni Ain Mäeotsa suvelavastus "Vana klaver ehk suusabaasis on tantsupidu", kus räägitakse kunagisest estraadikuningast Kalmer Tennosaarest.

Galerii: selgusid Hans Christian Anderseni kunstikonkursi võitjad

11.06.20 ... Žürii valis välja Hans Christian Anderseni muinasjuttudel põhineva kunstikonkursi "Paberlõiked" võitjad. Kokku 161 loovtöö hulgast selgusid parimad kahes vanuserühmas.

Eesti kirjandusmuuseum ootab kuni 1. septembrini mälestusi eriolukorrast

09.06.20 ... Eesti kirjandusmuuseumi Eesti kultuurilooline arhiiv ja Ühendus Eesti Elulood ootavad kuni 1. septembrini eriolukorra päevikuid ja mälestusi eriolukorrast Märtsis kutsusid Eesti kirjandusmuuseumi Eesti kultuurilooline arhiiv ja Ühendus Eesti Elulood üles kõiki huvitatuid pidama eriolukorra päevikut. Nüüd, kus eriolukord on lõppenud, oodatakse päevikupidajaid saatma oma päevikud arhiivi.

Avati portreefilmide ideekonkurss, uued filmid jõuavad eetrisse 2022. aastal

08.06.20 ... Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga avas ideekonkursi, kuhu oodatakse värskete portreefilmide ideid. Konkursi eesmärk on luua laiale vaatajaskonnale mõeldud uusi dokumentaalfilme, mis portreteerivad Eesti silmapaistvaid kultuuriloojaid, teadlasi, sportlasi, ühiskonnaelu mõtestajad.

Pühapäev on rahvarõivaste tuulutamise päev

07.06.20 ... Eesti rahvakunsti ja käsitöö liit kutsub pühapäeval, 7. juunil kõiki inimesi oma rahvarõivaid kapist valla päästma.

Must Kast tuleb peagi koostöös Edward von Lõngusega välja lavastusega "Sada sekundit südaööni"

06.06.20 ... "Sada sekundit südaööni" on Musta Kasti ja Edward von Lõnguse koostöölavastus, mis esietendub ühes Lõnguse esimese isikunäituse avamisega Tallinnas.

Galerii: Haapsalus tunnustati Sten Roosi muinasjutuvõistluse parimaid töid

04.06.20 ... Haapsalu lasteraamatukogus toimib 4. juunil Sten Roosi muinasjutuvõistluse auhinnatseremoonia, mida mais koroonakriisi tõttu korraldada ei saanud.

Läänemaa raamatukogud meelitavad noori lugemispasside abil lugema

02.06.20 ... Läänemaa raamatukogud innustavad noori kirjanduse lainele lugemispasside jagamisega. Kõigis Läänemaa raamatukogudes saavad noored endale küsida passi, kuhu koguda loetud teoste kohta templeid, ning vähemalt seitse raamatut lugenud lapsi ootab suve lõpus pidu.

Kirjandusfestival Prima Vista kuulutas välja fänniloomingu konkursi võitjad

01.06.20 ... Kirjandusfestivali Prima Vista 2020 raames toimus fänniloomingu konkurss, mille raames noored said võimaluse kirjutada oma versioon tuntud kirjandusteostest. Viieliikmeline žürii valis välja parimad tööd, keda premeeritakse septembris Prima Vista festivali raames.

Laste suve aitab sisustada lugemisprogramm "Suvi raamatuga"

30.05.20 ... Tallinna keskraamatukogu kutsub eesti ja vene keeles lugevaid lapsi osalema 1. juunist kuni 29. augustini kestvas lugemisprogrammis "Suvi raamatuga".

Moskva olümpiamängud muutsid Tallinna ilmet tundmatuseni

31.05.20 ... Pealinnas ringi liikudes kohtab igal sammul nüüdseks juba 40 aastat tagasi Moskva olümpiamängude Tallinnas peetud purjeregatiks valminud rajatisi. Linn sai ehituseks üle 200 miljoni rubla, millele lisandus täiendav eelarve Pirita purjespordikeskuse tarbeks.

Koroonajärgsel ajal võib maailmas suletuks jääda iga kaheksas muuseum

31.05.20 ... 90 protsenti maailma 95 000 muuseumist sulgesid koroonaviiruse leviku tõttu ajutiselt oma uksed. UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) ja ICOM-i (International Council of Museums) raportite kohaselt ei pruugi neist iga kaheksas oma uksi enam avadagi.

Kontsertide korraldajad peavad ürituste toimumiseks hakkama peale maksma

31.05.20 ... Koroonaviiruse leviku tõttu on mitmed kontserdid ja festivalid edasi lükatud, mis paneb aga korraldajad keerulisse olukorda. Ürituste korraldamine liigub selles suunas, et korraldajad peavad nende toimumiseks hakkama peale maksma.

Louvre'i muuseum avab juulis taas külastajatele uksed

30.05.20 ... Pariisis asuv Louvre'i kunstimuuseum avab külastajatele alates 6. juulist taas uksed.

Tallinna linnateater toob juunis publikuni digilavastuse "Inimese hääl", saali pääseb 56 inimest

29.05.20 ... Tallinna linnateatris esietendub 13. juunil digitaalne monodraama "Inimese hääl", mille autor on Prantsuse näitekirjanik Jean Cocteau. Lavastus räägib naisest, kes helistab mehele, keda ta armastab.

Tallinna keskraamatukogu avab 1. juunist taas teenindussaalid

28.05.20 ... Alates juunist saab Tallinna keskraamatukogus taas riiulite vahel raamatuid valida, laenata spordivahendeid ja muusikariistu ning kasutada muid raamatukogu teenuseid.

Eesti keeles ilmus Stephen Kingi värskeim romaan "Instituut"

28.05.20 ... Kirjastus Hea Lugu andis välja Stephen Kingi romaani "Instituut", mis ilmus inglise keeles 2019. aasta lõpus. Teose on tõlkinud Silver Sära.

Rowling tutvustas oma esimest Harry Potteriga mitteseotud lasteraamatut

27.05.20 ... "Harry Potteri" raamatusarja autor J. K. Rowling üllatas lugejaid uudisega uuest lasteraamatust, mille ta teeb iga päev ilmuvate osade kaupa oma veebilehel tasuta kättesaadavaks.

Kadrioru kunstimuuseumi maalilaupäev keskendub tänavu lilledele

27.05.20 ... Kadrioru kunstimuuseumi iga-aastase "Suure maalilaupäeva" raames kutsub muuseum 30. mail üles maalima vabas õhus lilli ning osa saama meistriklassidest ja loengutest. Eriolukorra piirangute tõttu tuleb "Suur maalilaupäev" ja kogu programm sel korral kõigile huvilistele veebis koju kätte.

Suur ülevaade | Juunis jääb enamik teatreid suletuks, otsitakse muid väljundeid

26.05.20 ... Alates 1. juunist võivad lisaks kinodele avada oma uksed ka Eesti teatrid. Uurisime teatrite esindajatelt, millised on nende suvised plaanid ning kas juuni algusest on võimalik taas teatrisaalidesse minna.

Mänguasjamuuseumis näeb haruldast tuletõrjeautot

26.05.20 ... Kolmapäevast, 27. maist on Tartu mänguasjamuuseumis avatud näitus " Jäägem lasteks! Fisher-Price'i 90 aastat". Näitusega tähistab muuseum väikelastele arendavaid mänguasju tootva firma Fisher-Price ümmargust sünnipäeva.

Aivar Mäe: ma ei luba teatritöötajaid kuhugi mujale tööle

21.05.20 ... Rahvusooper Estonia peadirektor Aivar Mäe rääkis, et teatritöötajaid ta eriolukorra ajal mujale tööle ei luba.
loeme raamatuid
Klassikaraadios toimub kuuldemängude festival
Luuleline suvi Klassikaraadios

esita küsimus
praegu R2-s

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: