Kultuur

Galerii: Märt Treier esitles värsket raamatut "Eluolulised lood"

25.11.21 KULTUUR ... Vikerraadio saatejuht Märt Treier esitles kolmapäeval Tallinnas Rahva raamatu poes oma teist jutukogumikku "Eluolulised lood".

Eestis etendub esmakordselt West Endi originaallavastus

22.11.21 TEATER ... Tuleva aasta septembris jõuab Alexela kontserdimaja lavale Andew Lloyd Webberi muusikal "Cats", mis on ka esimene kord, kui Eestis etendub West Endi originaallavastus.

Prantsusmaa tõhustab koolides ladina keele õpetamist

17.11.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa haridusminister Jean-Michel Blanquer ütles teisipäeval, et ladina ja vanakreeka keelt hakatakse õpetama kutsehariduskoolides.

Linnamuuseumi näitus räägib eestiaegsetest spiritistidest ja kummitusmungast

08.11.21 KULTUUR ... Linnamuuseum toob kuuldavale eriskummalised lood eestiaegsetest spiritistidest, Lühikese jala väravatornis elanud kummitusmungast ja Euroopaski tuntust kogunud meediumist Mai Kalamehest.

Priit Pajusaar uuest Lotte muusikalist: see on metsikult lõbus tükk

08.11.21 KULTUUR ... Muusikaline lavastus "Lotte ja vana õunapuu saladus" on inspiratsiooni saanud suurtest Disney galaetendustest.

Robotiteater toob lavale esimese tehisintellekti loodud lavastuse

05.11.21 TEATER ... Robotiteater toob lavale täielikult tehisintellekti kirjutatud näidendi "It's Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele".

Jaapani kultuuri austaja: riis on Jaapanis sama tähtis kui eestlastele leib

04.11.21 KULTUUR ... Maarja Yano on eestlanna, kes on leidnud armastuse jaapani kultuuri ja keele vastu. Neid peab naine isegi sõltuvust tekitavaks.

Banksy teosed pandi heategevuslikul oksjonil müügile

03.11.21 KULTUUR ... Kaks Banksy limiteeritud kunstiteost "I Fought The Law" ja "Bomb Middle England" müüdi heategevuslikul oksjonil rekordilise summa eest.

Krimilugude austaja Jaan Martinson: võtan ajalugu suuresti läbi krimkade

02.11.21 KULTUUR ... Krimilugude austaja Jaan Martinson tutvustas "Ringvaates" uusi krimiromaane, mida inimesed peaksid kindlasti lugema. Põhiliselt oli tegemist raamatutega, mille peategelased on olnud tuntud riigijuhid.

Gerda Kordemets: tuleb mõelda raamatute vastutustundetule trükkimisele

02.11.21 KIRJANDUS ... Hoiuraamatukogusse saavad inimesed annetada ülearuseid raamatuid. "Vikerhommikus" rääkis eestlaste lugemislembusest ja liigsest raamatute trükkimisest Eesti Hoiuraamatukogu direktor Gerda Kordemets.

Tartu mänguasjamuuseumis saab näha Spice Girls'e ja 130-aastast portselannukku

29.10.21 KULTUUR ... Laupäeval avatakse Tartu mänguasjamuuseumis näitus "50 superfakti mänguasjadest". Mänguasjamuuseumi arendusjuht Marge Pärnits võttis mõned eksponeeritavad tegelased ka "Ringvaatesse" kaasa.

Merle Jääger: müstika kuulub lahutamatult Lõuna-Eesti juurde

27.10.21 KULTUUR ... Kumu kunstimuuseumis avati Lõuna-Eesti kunstnike näitus "Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad". Näitust käis uudistamas Marko Reikop koos lõunaeestlase Merle Jäägeriga.

Tallinnas algas festival JAFF

26.10.21 FILM ... Tallinnas algas reedel ja kestab pühapäevani järjekorras 15. Jaapani animatsiooni ja elustiili festival JAFF.

Video: president Alar Karis loeb katkendi lapsepõlve lemmikraamatust "Palle"

20.10.21 KIRJANDUS ... 20. oktoobril tähistatakse Eestis juba 28. korda ettelugemise päeva. President Alar Karis luges sel puhul ette katkendi oma lapsepõlve lemmikraamatust, Jens Sigsgaardi "Pallest", mis ilmus Vladimir Beekmani tõlkes 1959. aastal.

Eesti keeles ilmus J. K. Rowlingu uus lasteraamat "Jõulupõrsas"

12.10.21 KIRJANDUS ... Kirjastusest Varrak ilmus teisipäeval eesti keeles "Harry Potteri" autori J. K. Rowlingu uus lasteraamat "Jõulupõrsas".

Eesti viib Expole vana kultuuri ultramoodsas keskkonnas

05.10.21 KULTUUR ... Eesti moodi, loodust ja traditsioonilist pärandit tutvustav foto- ja videoprojekt "Kummardus" viiakse Dubaisse Expole.

Scarlett Johansson ja Disney jõudsid kokkuleppele

01.10.21 VÄLISMAA ... USA filmistaar Scarlett Johansson ja meediahiiglane Disney jõudsid kohtuvälisele kokkuleppele. Näitleja kaebas firma juulis kohtusse, väites, et tema lepingut rikuti, kui Disney suunas tema osalusega filmi samal ajal nii kinno kui ka voogedastusse.

Tartu kunstimuuseumil pole Eesti kunsti kuldvara kuskil eksponeerida

30.09.21 KUNST ... Tartu kunstimuuseum on täis hindamatut Eesti kunsti kulda, aga kuna muuseumil ruumi napib, pole teoseid kuskil näidata.

Eesti keskendub Expol digiarengule ja keskkonnasäästlikkusele

30.09.21 KULTUUR ... Reedel, 1. oktoobril avatakse Expo maailmanäitus Dubais, milles Eesti keskendub nii oma e-eduloo jagamisele kui ka keskkonnateemadele.

Andrus Kivirähki uus raamat "Mälestused" koondab saja objekti omapärased mõtisklused

28.09.21 KIRJANDUS ... Saja lühilooga raamatus "Mälestused" on kirjanik Andrus Kivirähk kirja pannud näiteks selle, millest unistab hüppenöör, mida mõtleb armunud orav või millised kahetsused on muuseumisse jõudnud Georg Otsa fotoaparaadil.

Kaheksa muuseumi koostöös sünnib lastele suunatud projekt "Puust ja punaseks"

28.09.21 KULTUUR ... Oktoobris ja novembris toimub Tallinna vanalinna kaheksa muuseumi ja keskuse ühine koostööprojekt "Puust ja punaseks" 4.–6. klassidele.

Galerii. Ülemiste keskuses toimus järjekordne MängudeÖÖ

27.09.21 KULTUUR ... Laupäeval toimus Ülemiste keskuse Apollo kinos järjekordne MängudeÖÖ, mis tõi huvilisteni muu hulgas turniirid, striimerid ja uued videomängud. Lisaks tutvustati osalejatele ulmežanri eripära, räägiti e-spordist ja videomängude arendamise võimalustest Eestis ning cosplay-võistluse käigus selgus kõige osavam ümberkehastuja.

Oktoobris toimub üleilmne eesti keele nädal KeelEST

27.09.21 KULTUUR ... 4.-10. oktoobrini toimub üleilmne eesti keele nädal KeelEST, mille raames toimub nii virtuaalseid mänge ja võistluseid kui ka keeleteemalisi üritusi Tallinnas.

Galerii: Uue Kunsti Muuseumis avati taaskasutusteemaline näitus "Anna uus elu"

22.09.21 KUNST ... Pärnu Uue Kunsti Muuseumis avati taaskasutusteemaline näitus "Anna uus elu", mille valmimisel osales arvukalt erinevaid kunstnikke, kes lõid vanadest materjalidest midagi uut.

Anne Pikkov: illustratsioon on üks lihtsamaid viise, kuidas kultuur saab levida

18.09.21 KUNST ... 21. septembril antakse lastekirjanduse keskuses üle Edgar Valter nimeline illustratsioonipreemia. Preemia nominent Anne Pikkov leiab, et tema jaoks on illustratsiooni puhul olulised nii isikupära kui ka tehniline teostus.

Muuseumirotiga pärjatud kultuurikursus "Ela eestlaste elusid" alustab taas

13.09.21 KULTUUR ... Eesti Rahva Muuseumi hariduskeskus kutsub Eestis elavaid, kuid siinseid tavasid ja kultuuri veel mitte nii hästi tundvaid inimesi inglise ja vene tugikeelega lühikursustele, mis algavad septembris.

Birk Rohelend: kurjus on seotud inimese sisemise ängiga

11.09.21 KULTUUR ... Pühapäeval eetris olevas saates "Hommik Anuga" tõdeb kirjanik Birk Rohelend, et oma raamatuteks saab ta palju inspiratsiooni ka oma elust ning proovib läbi oma loomingu ka mõtestada ja aru saada lapsena nähtud vanemate vahelisi tülisid.

Voldemar Kuslap "Lumeroosist": sellel tükil saab olema lavamenu

10.09.21 TEATER ... Järgmisel nädalal esietendub Vana Baskini teatri lavastus "Lumeroos", kus mängivad Helgi Sallo, Voldemar Kuslap ja Harry Kõrvits. Näitlejad kiitsid Eero Spriidi lavastatud tükki ning Kuslap nentis, et lavastusel on potentsiaali saada väga menukaks.

Nädalavahetusel toimub Raplas kultuurifestival Särin

10.09.21 KULTUUR ... Reedel ja laupäeval toimub Raplas kultuuriklubis BAAS kultuurifestival Särin, mis keskendub nii muusikale, teatrile, kinole kui kirjandusele.

Tallinn Fashion Weeki programm esitleb moemaastiku tuntud tegijaid ja uusi tulijaid

10.09.21 KULTUUR ... Tallinn Fashion Week leiab aset 19.-22. oktoobril Kultuurikatlas. Moenädal toob nelja päeva vältel vaatemänguliste moešõudega publiku ette üle 25 moelooja ja -brändi kõige uuemad kollektsioonid, lisaks antakse sügisese TFW raames üle tänavused Kuld- ja Hõbenõela auhinnad.

Kumu Reivi peaesineja Giant Swan: subkultuurid on meile väga väärtuslikud

10.09.21 MUUSIKA ... Seekordsel Kumu Reivil astub üles reividuo Giant Swan Suurbritanniast, mille moodustavad Robin Stewart ja Harry Wright. ERR-ile antud intervjuus kinnitasid nad, et viibivad Eestis kaks ööd ja soovivad selle aja jooksul võimalikult palju ka kohalikku eluolu näha.

Noorsooteatri lavastus "Poiss ja liblik" õpetab lapsi keskkonnale mõtlema

08.09.21 TEATER ... Eesti Noorsooteatris esietendub pühapäeval Anton Hansen Tammsaare miniatuuril "Poiss ja liblik" põhinev visuaalteatrilavastus väikelastele. Tegemist on poeetilise muusikalise rännakuga, mis kutsub lapsi kaasa mõtlema ka keskkonna teemadel.

Galerii ja videod: meenutused Uno Loobist ERR-i arhiivist

08.09.21 KULTUUR ... Kolmapäeval, 8. septembril lahkus meie seast Uno Loop. Läbi aastate on armastatud muusik andnud Rahvusringhäälingu kanalites nii intervjuusid kui kontserte ning jäänud ka kaamerasilma ette.

Suri laulja ja muusik Uno Loop

08.09.21 MUUSIKA ... Pärast pikaajalist haigust suri 91 aasta vanuselt laulja, muusik ja pikaaegne Eesti esitajate liidu juhatuse liige Uno Loop.

Sten Roosi muinasjutuvõistlus ootab osalejaid

06.09.21 KIRJANDUS ... Eesti lastekirjanduse keskus kutsub 11–15-aastaseid lapsi osalema Sten Roosi nimelisel muinasjutuvõistlusel. Haapsalust alguse saanud võistlus toimub sel aastal juba 30. korda.

Galerii: Narva ooperipäevadel etendus Puccini "Boheem"

04.09.21 TEATER ... Viiendat korda toimuvate Narva ooperipäevade esimene etendus oli Giacomo Puccini "Boheem".

Pildid: galeriipoe Estonian Design House+ avamine

03.09.21 KUNST ... Eesti disainerite liit on algatanud projekti "Fööniks", pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas aadressil Suur-Karja 14 avati sel puhul ka kaheks kuuks galeriipood Estonian Design House+.

Vanemuise teatri balletitrupiga liitus seitse uut balletiartisti

03.09.21 TEATER ... Vanemuise teatris alustavad esimest hooaega uued rahvusvahelised balletiartistid Rootsist, Itaaliast, Inglismaalt, Jaapanist ja Iirimaalt. Nad osalevad kõigis Vanemuise 152. hooaja mängukavas olevates uutes, aga ka mitmetes teistes varasemalt lavale toodud tantsulavastustes.

Mait Agu 70. sünniaastapäeva puhul sünnib läbi aasta vältav projekt "Suur elu"

02.09.21 KULTUUR ... 1. oktoobril tähistanuks legendaarne koreograaf ning mitme noorte- ja üldtantsupeo juht Mait Agu oma 70. sünnipäeva.

Lastekirjanduse keskuse programmijuht: Põhjamaade lastekirjandus on väga kirev

01.09.21 KUNST ... Eesti lastekirjanduse keskuses on avatud uus tegelusnäitus "Raamatuuputus. Seiklus läbi Põhjamaade lugude", mille idee tuleb Islandilt. Näitus põhineb Põhjamaade kirjanduskangelastel.

Ilmus Olav Osolini krimiromaan "Kus lendab part"

01.09.21 KIRJANDUS ... Kirjastus Varrak andis välja Olav Osolini romaani "Kus lendab part", mis on ka tema esimene ilukirjanduslik teos. Möödunud aastal andis Osolin välja elulooraamatu "Minu esimene elu".

Galerii: Tallinna lauluväljakul avati külastuskeskus

31.08.21 MUUSEUMID ... Tallinna lauluväljak on valmis saanud külastuskeskuse, kus 350 ruutmeetrisel näitusepinnal on omavahel põimunud lähiajaloo märgilised sündmused laulva revolutsiooni ajal ning 150-aastane laulupidude traditsioon.

Disainiöö tuleb taas septembris

30.08.21 KULTUUR ... 20.–26. septembrini toimub juba 16. korda traditsiooniks saanud Disainiöö festival. Baltimaade suurima disainiürituse peateema on seekord SOS disain, mis tutvustab disainerite eri eluvaldkondades loodud lahendusi muutuste ja kriisiolukorraga toimetulekuks.

Andreas Kübar esitleb ERKI moe-show'l kollektsiooni asemel raamatut

27.08.21 KIRJANDUS ... 28. augustil Patarei merekindluses toimuval ERKI moe-show'l esitleb moedisainer Andreas Kübar kantava moe asemel kollektsioonina oma raamatut "Telk." Raamatu on kirjastanud ;paranoia publishing.

Vanemuine avab esmakordselt teatrihooaja festivaliga

25.08.21 TEATER ... Teater Vanemuine avab uue hooaja esmakordselt kõiki tartlasi ja linnakülalisi kaasava festivaliga.

Lastekirjanduse keskuses saab seigelda Põhjamaade lugude seas

24.08.21 KIRJANDUS ... Eesti Lastekirjanduse Keskuses avatakse Läänemere päeval, 26. augustil Skandinaavia mütoloogiat tutvustav tegelusnäitus "Raamatuuputus. Seiklus läbi Põhjamaade lugude".

ERKI Moeshow 2021 disainereid hindab rahvusvaheline žürii

24.08.21 KULTUUR ... Patarei merekindluses toimuvat moesündmust ERKI Moeshowd hindab ka sel aastal rahvusvaheline žürii. Noorte disainerite looming jõuab publiku ette 28. augustil.

Karl Martin Sinijärve raamatusoovitused: Jüri Kolk ja Andres Siplane

17.08.21 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu kultuurinõunik Karl Martin Sinijärv soovitab sel nädalal lugeda Jüri Kolgi kogumikku "Argitraagikaid ja teisi artikleid. Artikleid aastatest 2010 – 2020" ja Andres Siplase teost "Luukide vaatlemisest".

Lavastus "Sitsi Silentium" toob publikuni Balti manufaktuuri ajaloo

16.08.21 TEATER ... Legendaarne Sitsi vabrik ehk Balti manufaktuur andis inspiratsiooni uuslavastuseks "Sitsi Silentium". Lavastaja Helen Rekkor ja teatriühendus Misanzen kogusid kokku ketrusvabriku sajandi pikkuse ajaloo killud ja pakkisid need mastaapsesse visuaalteatri vormi.

Tartus algab linnafestival Uit

16.08.21 KUNST ... Sel kolmapäeval, 18. augustil algab Tartus linna- ja kunstifestival Uit, mis kutsub linna avara pilguga ja mänguliselt uurima. Linnas saab uudistada nii parasiitarhitektuuri installatsioone, teistmoodi tuure, tänavapusle töötubasid, tavatutes paikades toimuvaid kontserte kui ka kinoseansse.

Eesti Laulu veerandfinaalid

kuula poolfinaliste

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: