Kultuur

Seekordse muuseumiöö teema on "Öös on pidu"

18.01.18 ... Muuseumiöö toimub tänavu 19. mail ning kannab pealkirja "Öös on pidu". Eelmisel aastal avasid muuseumiööl uksed 201 muuseumi ja mäluasutust ning öö jooksul tehti 111 000 muuseumikülastust, mis tähistas ka muuseumiöö publikurekordit.

Ansambel Vox Clamantis sõidab esmakordsele kontserdireisile Austraaliasse

18.01.18 ... Vokaalansambel Vox Clamantis asub peatselt oma esimesele kontserdireisile Austraaliasse, mis ansambli asutaja ja kunstilise juhi Jaan-Eik Tulve käe all algab 25. jaanuaril Melbourne'ist ja jätkub kahe kontserdiga kuulsal Sydney festivalil, kus on tänavu juba esinenud ka Maarja Nuut.

Mulle armas maja. Indrek Taalmaa ja eriline Pärnu Kuninga Tänava Põhikool

17.01.18 ... "OP" jätkab ka 2018. aastal rubriigiga "Mulle armas maja", kus iga saates üks kultuuritegelane räägib endale olulisest ehitisest. Indrek Taalmaa näiteks jutustas Pärnu Kuninga Tänava Põhikoolist.

Tänane Draamateatri "Bella figura" etendus jääb ära

17.01.18 ... 17. jaanuaril jääb ära Draamateatri väikese saali "Bella figura" etendus. Teater vabandab külastajate ees.

Mark Soosaar: "100 kodukonda" viib mõtte saja aasta taha ja sada aastat ettepoole

17.01.18 ... Möödunud aasta 4. detsembril avati Pärnu muuseumis fotograaf Andres Adamsoni näitus "100 kodukonda", mis annab läbilõike sajast pärnakate kodust sellisena, nagu need hetkel on. "OP" uuris režissöör Mark Soosaarelt, mida tema sellest näitusest arvas.

Riiklikele kultuuripreemiatele esitati 98 kandidaati

17.01.18 ... Riigi kultuuripreemiate komisjonile esitati tähtajaks ehk 10. jaanuariks 2018 ühetekokku 98 ettepanekut loovisiku või loomingulise kollektiivi premeerimiseks.

Rainer Sarnet toob lavale Nobeli preemia laureaadi teose "Öö lõpp"

17.01.18 ... 24. jaanuaril esietendub Vaba Lava käesoleva hooaja kuraatoriprogrammi kolmas lavastus, milleks on Rainer Sarneti "Öö lõpp". 

Vanemuises esietendub Euripidese tragöödia ainetel "Medeia"

16.01.18 ... 20. jaanuaril esietendub Vanemuise Sadamateatris Euripidese tragöödia ainetel valminud "Medeia", mille autor ja lavastaja on Tiit Palu.

Autorid kingivad Eesti juubeli puhul lasteaedadele raamatuid

16.01.18 ... Lasteraamatu „Konnapoiste talvejutud“ autorid Risto Kask ja Kadri Veersalu kingivad Eesti Vabariigi juubeli puhul lasteaedadele 100 raamatut. Eesmärgiks on lasteaedade raamatuvalikut mitmekesistada ning kutsuda lapsi üles lugema.

Äripäeva kirjastus sai Trumpi-raamatu kirjastamisõiguse Eestis

15.01.18 ... Micheal Wolffi USA-s kirgi kütnud raamatu "Fire and Fury: Inside the Trump White House" kirjastamisõiguse Eestis võitis Äripäeva kirjastus. Raamatule tekkis eesti keeles viis huvilist. Ühe pakkumises osalenud kirjastuse sõnul kruviti küll hind otstarbetult kõrgeks.

Kolme Emmyga komöödiatäht tuleb Tallinna

15.01.18 ... 21. märtsil astub Vene kultuurikeskuses esmakordselt Eesti publiku ette miljoneid inimesi üle maailma naerutav komöödiastaar Rob Schneider.

Selgusid konkursi "Saksa keel meie ümber" parimad

14.01.18 ... Tallinna Ülikool saatis Eesti koolides saksa keelt õppivatele noortele üleskutse otsida oma kodus, kodukohas ja koolis saksakeelseid tekste ja sümboleid ning siduda need esitluseks. Tänaseks on selgunud ka parimad.

Kirjastus Varrak andis välja Neil Gaimani "Põhjala müüdid"

13.01.18 ... Kirjastus Varrak avaldas ulmekirjanik Neil Gaimani teose "Põhjala müüdid", kus on valik tema tõlgendusi tuntud müütidest, nende seas näiteks lood Thorist, Odinist ja Ragnarökist.

Luule Eestile. Kaur Riismaa "Neti.ee"

13.01.18 ... Eesti Vabariigi 100. ja Raadioteatri 90. sünnipäeva aastal kõlab ERR-i raadioprogrammides "Luule Eestile". Raadioteater koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tähistab Eesti Vabariigi juubeliaastat luulelugemisega läbi alanud aasta. Kaur Riismaa esitas luuletuse "Neti.ee"

Ugala teater otsib meespeaosatäitjat muusikali "Once"

12.01.18 ... Ugala teater otsib meespeaosatäitjat 2019. aasta jaanuaris esietenduvasse muusikalisse lavastusse „Once“, mille lavastab Taago Tubin ning muusikajuhid on Peeter Konovalov ja Andre Maaker.

Esietendub Ruslan Stepanovi tantsulavastus "Невесомость"

11.01.18 ... Ruslan Stepanov, kes on olnud pikemat aega tegev tantsija ja koreograafina nii Eestis kui ka Saksamaal, on viimaks jõudnud oma esimese sooloni. Tema 13. jaanuaril Kanuti Gildi SAAL-is esietenduv tantsulavastus kannab pealkirja "Невесомость".

Hispaania arhitektuuripärl Sagrada Familia valmib Eesti vitraažikunstniku abiga

10.01.18 ... Barcelona üks sümboolsemaid rajatisi on südalinnas asuv Sagrada Familia. Maailmakuulsa arhitekti Antoni Gaudi projekteeritud hiigelkirik on kogu Hispaania üks populaarseimaid vaatamisväärsusi, mida külastab aastas miljoneid turiste. Paljud ei tea, et selle sakraalse kui ka arhitektuurilise ilmaime rajamisel on kaalukas roll ka 28-aastasel Eestist pärit Jelizaveta Tsedenoval.

Tartu teiseks linnakirjanikuks valiti Mika Keränen

10.01.18 ... Tartu valis oma teiseks linnakirjanikuks Mika Keräneni, kellele 10. jaanuaril anti Tartu raekoja saalis pidulikult üle linnakirjaniku stipendium.

Laupäeval toimub Okupatsioonide muuseumis 14-tunnine muuseumimaraton

06.01.18 ... Okupatsioonide muuseum saab suvel uue püsiekspositsiooni, mis on senisest kaks korda suurem ning selleks tehtav ümberehitus läheb maksma 1,8 miljonit eurot. Remondi eel viimast päeva avatud muuseumis peetakse südaööni kestvat muuseumimaratoni.

Haapsalu linnuse sulgemine tõi kaasa muuseumikülastuste languse Läänemaal

05.01.18 ... Sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa muuseumid koosseisu kuuluvates muuseumides käis 2017. aastal kokku 66 000 külastajat. 2016. aastal oli külastajaid kokku üle 72 000.

Okupatsioonide muuseum alustab uue püsinäituse rajamist, uksed suletakse pooleks aastaks

05.01.18 ... Okupatsioonide muuseumis alustatakse jaanuaris uue püsinäituse loomiseks vajalike ehitustöödega. Seetõttu sulgetakse aadressil Toompea 8 asuv muuseumihoone pooleks aastaks, et avada suvel uuenenud kujul.

Siim Raie: meie enda nina all on olemas Põhja-Euroopa renessanssi tippteos

03.01.18 ... Alanud Euroopa kultuuripärandi aasta kutsub märkama kultuuripärandi ühisosa, millele igapäevaelus nii palju tähelepanu ei pöörata. Lisaks tegelevad erinevad Euroopa riigid sel aastal vaimse, ainelise ja digitaalse pärandi kogumist ja säilitamist propageerivate üritustega.

Autahvel. Teatriaasta 2017

03.01.18 ... Kuus teatrikriitikut ja -spetsialisti vaatasid tagasi sellele, mis toimus 2017. aastal Eesti teatrimaastikul ning tõi välja säravamad tendentsid ja lavastused.

Sõnasäuts. Kivi, paber, näärid

02.01.18 ... Eestis tähistatakse nääre aastavahetusena alates 16. sajandist.

Videod: raadioteatri uues kuuldemängus otsib eradetektiiv NATO vihmavarju

02.01.18 ... Raadioteater alustab oma 90. sünnipäeva aastat uhiuue 4-osalise reklaampõnevuskuuldemänguga "Eradetektiiv ERF".

Fotod: rahvusooper tähistas uue aasta saabumist traditsioonilise balliga

01.01.18 ... 31. detsembril toimus 25. korda Estonia ball, millega tähistati ühtlasi Eesti juubeliaasta algust. Eesti Vabariik 100 tervituse edastas publikule Guido Kangur.

Tõnis Niinemets ei häbene oma pere üle nalja teha: minu naine kardab kõike

31.12.17 ... Aasta meelelahutajaks valitud Tõnis Niinemets jõuab uue aasta kevadel oma sajanda etenduseni tükiga "Homme on täna". Andekas koomik rääkis, mis on hea nalja saladus ja mis on teemad, mida tema kunagi ei puuduta.

Järvamaa seinu katab 13 uhket maalingut

30.12.17 ... Kohe oma tegevust lõpetava Järva maavalitsuse üks viimaseid maakonnaüleseid ettevõtmisi oli 13 suure seinamaalingu tellimine, mis kõik pühendati Eesti Vabariigi ja Järva maavalitsuse sajandale sünnipäevale.

Galerii: laste ja noorte kultuuriaasta kuulutati lõppenuks

29.12.17 ... 28. detsembril kuulutati Eesti Filmimuuseumis lõppenuks laste ja noorte kultuuriaasta, mis pööras pilgu noorele loojale ja publikule. 2018. aasta on pühendatud Euroopa kultuuripärandile.

Rasmus Puur: vaimu hommikuvõimlemine on hästi vajalik

28.12.17 ... 30. detsembril jõuab ETV eetrisse vestlussaade "Aasta säravaimad tähed", kus armastatud saatejuhid vestlevad silmapaistvate Eesti inimestega. Dirigendi ja helilooja Rasmus Puuriga rääkis Tarmo Tiisler.

Jõululuuletus Mait Malmsteni esituses: Lapse mure.

26.12.17 ... ERR kogus sel aastal inimeste omaloomingulisi jõululuuletusi. Žürii valis rohkem kui tuhande saabunud luuletuse seast välja parimad.Valiku salmidest esitab Eesti Televisiooni pühadekavas näitleja Mait Malmsten.

Jõululuuletus Mait Malmsteni esituses: "Jõulutaadi palve"

24.12.17 ... ERR kogus sel aastal inimeste omaloomingulisi jõululuuletusi. Žürii valis rohkem kui tuhande saabunud luuletuse seast välja parimad.

Jõululuuletus Mait Malmsteni esituses: "Imekilluke"

24.12.17 ... ERR kogus sel aastal inimeste omaloomingulisi jõululuuletusi. Žürii valis rohkem kui tuhande saabunud luuletuse seast välja parimad.

Jõululuuletus Mait Malmsteni esituses: "Hantliga päkapikk"

22.12.17 ... ERR kogus sel aastal inimeste omaloomingulisi jõululuuletusi. Žürii valis rohkem kui tuhande saabunud luuletuse seast välja parimad.

Galerii: Rakvere teatri uue lastelavastuse proovid on täies hoos

22.12.17 ... Näitleja Liisa Aibel, lavastaja Karl Koppelmaa ning kunstnik Karoliina Kull valmistavad ette jaanuari keskel esietenduvat lastelavastust "Päästame ema".  

Vaata katkendit Vanemuise muusikalist "Hüljatud"

21.12.17 ... "Ringvaade" näitas üht klippi Vanemuise muusikalist "Hüljatud". Tegemist oli "Kõrtsuperemehega", mille esitajateks on Lauri Liiv, Helen Hansberg ja Vanemuise ooperikoor.

"Kevade" tegelaste koolimaja muutub autentsemaks ja saab uue muuseumihoone

21.12.17 ... Jõgevamaal Palamusel sai nurgakivi Oskar Lutsu kihelkonnakooli muuseumi tuleval aastal valmiv külastuskeskus. Uude majja plaanitakse laiendada ekspositsiooni ja luua külastajatele puutöö ja restaureerimise õppeklassid.

Kalamaja ajalugu sai kaante vahele

21.12.17 ... Ajaloolane Jaak Juske on kirja pannud Tallinna kõige kiiremini muutuva linnaosa loo.

Jürgen Rooste. Külmutatud kana ehk Jõulumuinasjutt

20.12.17 ... Priidik tegi oma tavalist hommikust ringi. Et end käimas hoida, et sooja saada, et midagigi leida. Vaatas prügikastidesse, kaubakeskuste ligidal ja muidu ... Katsus nii-öelda inimeste sääs olla. Ja end pärastiseks varustada – varuda kraami ja värki ja ... Jõulude eel oli muidugi paremini. Kirikutes supiköögid, ja pea kandmata riideid anti isegi. Ikka on häid inimesi, mõtles Priidik.

Sõnasäuts. Kus suitsu, seal muld

19.12.17 ... 5. detsembril Eesti Maaülikoolis toimunud mullapäeval kuulutati 2018. aasta mullaks segametsade punakaspruun näivleetunud muld.

Aavo Otsa puhkpillimuusikud esinevad Jaani kirikus ja Estonia kontserdisaalis

19.12.17 ... Puhkpillimaestro Aavo Otsa käe all tegutsevad ansamblid ja solistid esinevad meeleolukate kavadega Tallinnas hilissügise kahel viimasel päeval, 19. detsembril Jaani kirikus ja 20. detsembril Estonia kontserdisaalis.

Draamateater palkas papagoi

18.12.17 ... Draamateatris hiljuti esietendunud lavastuses "Ivanov" teeb rolli üks väga omapärane tegelane, papagoi Carlos.

Ilmus Liivi muinasjuttude audioraamat

18.12.17 ... 18. detsembril ilmus teine osa soome-ugri muinasjuttude audioraamatute sarjast. CD-plaadil "Liivi muinasjutte" on 28 lühijuttu, mida loeb näitleja Tõnu Oja.

Arvustus. "Star Wars: Viimased jedid" kui saaga dogmasid murdev vahefilm

16.12.17 ... Uus film kinolevis"Star Wars: Viimased jedid" ("Star Wars: The Last Jedi")Režissöör: Rian JohnsonOsades: Daisy Ridley, Mark Hamill, Adam Driver, Carrie Fisher, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Lupita N'yongo, Domnhall Gleeson jpt.7/10

ERR-i jõululuuletuste konkursile laekus üle 1500 salmi

16.12.17 ... Reedel lõppenud Eesti Rahvusringhäälingu jõululuuletuste konkursile laekus 1552 jõulusalmi.

Doris Kareva poeem ilmus rullraamatuna

16.12.17 ... Kirjastus Verb andis välja Doris Kareva poeemi "Linnukese mure", mille muudab eriliseks fakt, et teos ilmus rullraamatuna.

Enn Keerd: lastetükke on hästi tore ja lõbus teha

15.12.17 ... Pärnu Endlas tuli välja lõbus lastelugu "Operatsioon Kintsutükk", mis on mõeldud kõige nooremale teatripublikule. Heljo Rammo näidendi peategelased on metsloomad, kelle erinevad unistused satuvad ühel kenal päeval samale lagendikule kokku.

Piltuudis: Eesti Ajaloomuuseumi Börsi käiku ehivad 15 kuuske

15.12.17 ... 17. detsembril avatakse Eesti Ajaloomuuseumi Börsi käigus rahvusvähemuste näitus "Jõulud! Роштува мархта! YENI ILINIZ MÜBARÄK! Выль арен! С Рождеством Христовым!", mille puhul on käiku paigutatud 15 ehitud kuuske.

Edward von Lõngus vallutas Pariisi uute teostega

15.12.17 ... Kurioosne tänavakunstnik Edward von Lõngus külastas Eesti sajanda juubeli ja EL eesistumise kultuuriprogrammi osana Pariisi, kus leiab nüüdsest lisaks tuntud taiestele ka uued teosed Lõnguse Surmatantsu-seeriast. 

Non Grata ja Diverse Universe tuuritavad Ameerika mandril

14.12.17 ... Nongratalased Al Paldrok, Taje Tross ja Kaspar Rabby koos oma Vene, USA, Türgi, Mehhiko, Kuuba, Jaapani ja Puerto Rico liikmetega teevad Diverse Universe festivali raames performance´ id ja näitusi üle kogu Ameerika, kujutamaks Tormipõlvkonna manifesti.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: