Kultuur

Ene Mihkelsoni kultuurimõtestaja preemia pälvis Joonas Hellerma

18.10.19 ... Kirjanik Ene Mihkelsoni 75. sünniaastapäevale pühendatud konverentsil anti üle esimene kultuurimõtestaja preemia, mille pälvis "Plekktrummi" saatejuht Joonas Hellerma. Preemia suuruseks on 1000 eurot.

Nädalavahetus toob rohkelt teatrisündmusi

17.10.19 ... ERR Menu soovitab sel nädalavahetusel teatrisse minna, sest lisaks mitmele esietendusele toimub ka teatrifestival Kuldne Mask Eestis.

"Kuidas minust sai HAPKOMAH" peaosaline võtab lavale kaasa isikliku kogemuse

15.10.19 ... Ugala lavastuses "Kuidas minust sai HAPKOMAH" nimitegelast Narkomaani kehastav Rainer Elhi ütles, et lavastusprotsessis puutusid näitlejad kokku päris narkomaanidega, kuid Lasnamäe poisina võttis ta kogemusi kaasa ka isiklikust elust.

Galerii. Leigarite juubelietendus otsis emakeelseid vahendeid tähenduslikuks tantsimiseks

13.10.19 ... Rahvakunstiansambel Leigarid tõid 50. tegevusaasta juubeliks laupäeval lavale tantsutüki "Koju jäi mul …", kus nad otsivad ja väärtustavad oma sõnalist, muusikalist, kehalist ja visuaalset emakeelt – teadmisi ja oskusi, mis lubavad pidada dialoogi omavahel ja ümbritseva keskkonnaga. ERR kultuuriportaal jäädvustas pildis lavastuse peaproovi.

Tartu loomemajanduskeskus tähistab sünnipäeva seminari, konverentsi ja kontsertidega

12.10.19 ... Tartu Loomemajanduskeskus tähistab 10.–12. oktoober Tartu ettevõtlusnädala raames oma 10. sünnipäeva oksjoni, seminari, Psühhodisko VI rahvusvahelise konverentsi ja kontsertidega.

Vabamu näitus kujutab Soome eestlaste elu koomiksivormis

11.10.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu avati Martin Rattase koomiksinäitus "See oli siis, kui Soome läksime".

Gunta Randla lavastusest "Mõmmi ja sõbrad": ma loodan, et teatrisse tulevad vanaemad

11.10.19 ... Tallinnas Kaja kultuurikeskuses esietendub 1. novembril lastelavastus "Mõmmi ja sõbrad", mis toob taas vaatajate ette tegelased tuntud telelavastusest "Mõmmi ja aabits". "Terevisioonis" tutvustasid värsket lavastust kunstnik Gunta Randla ning näitleja Külli Reinumägi.

Piret Puppart: "Ilmapäevikud" on moenäitus ürgse poeesia vormingus

11.10.19 ... Kultuurisaade "OP" tutvus koos moekunstnik Piret Pupparti ja kunstnik Liivia Leškiniga Eesti Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatud näitusega "Ilmapäevikud", kus on väljas Islandi, Gröönimaa ja Fääri saarte kaasaegne mood.

Palgaline teatrivaataja: kõike peab vaatama, et oleks kontrast ja saaks õppida

10.10.19 ... 25. oktoobril jõuab kinodesse režissöör Marta Pulga dokumentaalfilm "Aasta täis draamat", mis räägib Kinoteatri korraldatud eksperimendis osalenud Alissija-Elisabet Jevtjukova, kes külastas aasta jooksul kõiki Eesti uuslavastusi. "Ringvaates" selgitas Jevtjukova koos näitleja Henrik Kalmetiga, kuidas eksperiment möödus.

Galerii. Rahvusraamatukogus avati Jüri Arraku koloreeritud graafika näitus

09.10.19 ... Eesti Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis avati 9. oktoobril Jüri Arraku koloreeritud graafika näitus "Joonistatud visioonid".

Eia Uus: uue romaanisarja madalama hinna tagavad pehmed kaaned

08.10.19 ... Sel sügisel alustas Postimehe kirjastus uue romaanisarjaga, milles ilmub iga kuu kaks teost - üks on kordustrükk ning teine esmatõlge. Sarja avaraamatuna ilmus Jevgeni Vodolazkini "Aviaator", mis on kirjastuse juhi Eia Uue sõnul parimas mõttes suur Vene romaan.

Paavo Järvi alustas tööd Zürichi Tonhalle orkestri peadirigendina

08.10.19 ... Paavo Järvi juhatas 2. oktoobril oma esimese kontserdi Zürichi Tonhalle orkestri ees selle peadirigendi ja muusikalise juhina. Kogu uus hooaeg tema käe all tuleb põnev, ja juba seetõttu on Paavo Järvi sealmail nii muusikute kui publiku poolt väga oodatud. Teadagi toob Järvi endaga kaasa ka Eesti märke, ja avakavaski oli neid mitmeid.

Improteater Impeerium vallutab maailma festivale

08.10.19 ... Improteater Impeerium tõi sügisel välja etendusformaadi keeles, mis on arusaadav kõikidele maailma rahvustele. Formaat esietendus Venemaal ning jõuab peagi Prantsusmaale ja Austraaliasse.

Ellen Niidu valikkogu "Aastatel on tiivad" toob lugejate ette mitu seni avaldamata luuletust

06.10.19 ... Kirjastus Tammerraamat avaldas Ellen Niidu luulekogu "Aastatel on tiivad", kuhu on koondatud 1944. kuni 2006. aastail kirjutatud luuletused. Samuti on kogusse jõudnud mitu luuletust, mida pole varem kordagi avaldatud.

Kellerteatri lavale jõuavad Indrek Hargla lühinäidendid

06.10.19 ... Tallinnas Kellerteatris esietendub 17. novembril lavastus "Kodukäijad", mis põimib kokku kaks kirjanik Indrek Hargla värsket lühinäidendit. Lavale astuvad Rahel Ollisaar, Margus Prangel, Riho Rosberg ja Andrus Eelmäe.

Patarei näituseala "Kommunism on vangla" on kogunud üle 36 000 külastuse

05.10.19 ... Patarei vangla idatiiba loodud näituseala "Kommunism on vangla" on alates avamisest 14. mail kogunud üle 36 000 külastaja. Näituseala on talveperioodil suletud ning avatakse uuesti 2. mail 2020.

Jaanus Rohumaa toob juubeliks vaatajate ette lavastuse "Vastuvõtt"

05.10.19 ... Lavastaja Jaanus Rohumaa toob oma 50. sünnipäevaks vaatajate ette lavastuse "Vastuvõtt", mis räägib elamise julgusest.

Leelo Tungla "Seltsimees laps" ilmus soome keeles

05.10.19 ... Leelo Tungla triloogia "Seltsimees laps" esimene osa kannab soome keeles nime "Toveri lapsi" ning selle tõlkis Anja Salokannel, luuletused ja laulud tõlkis Heli Laaksonen. Raamatu andis välja kirjastus Arktinen Banaani.

Delfi sünnipäevaks valmib netikommentaaridel põhinev kontsertlavastus

04.10.19 ... 26. novembril jõuab ühekordse aktsioonina Alexela kontserdimaja lavale kontsertlavastus "Anonüümne igatsus", kus kantakse ette viimasest 20 aastast pärit Delfi kommentaarid koos Erki Pärnoja ja Marti Tärni originaalmuusikaga. Lavastusega tähistatakse ka uudisteportaali Delfi 20. sünnipäeva.

Briti poliitikat kritiseeriv Banksy teos müüdi oksjonil ligi 10 miljoni naelaga

04.10.19 ... Londonis Sotheby oksjonimajas müüdi 9,9 miljoni naela eest Banksy teos, mis kujutab Briti alamkoda, mille on üle võtnud šimpansid. Esialgu ennustati teose hinnaks 2 miljonit naela, kuid see ületati pea viiekordselt.

Vabaõhumuuseumis äratatakse valgusinstallatsiooniga ellu kratid ja kodukäijad

03.10.19 ... Eesti Vabaõhumuuseumis võib sel talvel kohata kõikvõimalisi mütoloogilisi olendeid tunduvalt rohkem kui varem, sest talveöös äratatakse valgusinstallatsiooniga ellu üks Eesti muinasjutt.

Kuraator läbi Kalamaja kulgevast näitusest: Hans Soosaar on avanud kitsikust eri külgedest

03.10.19 ... Kalamaja muuseum pole veel valmis, mistõttu kasutatakse näituseplatsina kogu Kalamaja asumit. 3. oktoobril avati asumi tänavatel näitus, mis peegeldab Kalamaja eluolu sadakond aastat tagasi.

Kalamaja muuseum näitab asumi eluolu sadakond aastat tagasi

02.10.19 ... "Terevisioonis" oli külas Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi, kes rääkis Kalamaja asumisse püstitatavast näitusest, mille pildid viivad ekskursioonile läbi sealse ajaloo.

Kellerteatris esietendub Grigori Osteri õuduslugudel põhinev lastelavastus

01.10.19 ... Tallinnas Kellerteatris esietendub 1. oktoobril lastelavastus "Õuduste kool", mis on tegijate sõnul pigem õudusfilmi klišeesid sisaldav paroodia kui tõsimeelne õuduslugu.

Hea Sõna auhinna saab kultuuriajakirjanik Joonas Hellerma

01.10.19 ... Eesti Naistoimetajate ühendus annab kolmeteistkümnenda Hea Sõna auhinna Joonas Hellermale, kes juhib ETV2 vestlussaadet "Plekktrumm", on olnud kultuurisaadete "OP!" ja "MI" toimetaja ja teinud aastaid kaastööd Raadio Ööülikoolile.

Rahvusooper Estonia poistekoor osales assambleel Choral Expo

01.10.19 ... Rahvusooper Estonia poistekoor osales Moskvas toimunud rahvusvahelisel kooride assambleel Choral Expo-2019, kus andis oma meistriklassi ka Rahvusooper Estonia poistekoori peadirigent Hirvo Surva.

Galerii: Tarbekunsti- ja disainimuuseumi uus näitus keskendub Põhjamaade moekunstile

30.09.19 ... Alates 28. septembrist on Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatud näitus "Ilmapäevikud", kus saab näha Islandi, Gröönimaa ja Fääri saarte kaasaegset moodi.

Lastekirjanduse keskuses avatakse Katrin Ehrlichi juubelinäitus

30.09.19 ... Eesti lastekirjanduse keskuse illustratsioonigaleriis avatakse 3. oktoobril Katrin Ehrlichi juubelinäitus "JUtt ja juTT". Näitus jääb avatuks kuni 2. novembrini.

EMTA avas uue kontserdi- ja teatrimaja

28.09.19 ... Eesti muusika- ja teatriakadeemia avas laupäeval uue kontserdi- ja teatrimaja. Uue maja keskne osa on läbi nelja korruse ulatuv kontserdisaal.

Kunstimess Foto Tallinn kuulutas välja premeeritud kunstnikud

27.09.19 ... Kuni 29. septembrini on Kai kunstikeskuses avatud Eesti ainus kunstimess Foto Tallinn. Messi avamisel kuulutati välja Artproofi stipendiumi laureaat ja Outset Eesti rahvusvahelise ostukomisjoni valitud kunstnikud.

Eestis antakse esmakordselt välja rahvusatlas

26.09.19 ... Tartu Ülikooli geograafide ja Regio kaardimeistrite koostööna ilmub novembris esimene Eesti rahvusatlas, kus 500 ajaloolist ja tänapäevast kaarti, mis tutvustavad Eesti loodust, kultuuri, ajalugu ja eluolu.

Savisaarest raamatu kirjutanud Paavo Kangur: ta on väga kahtlustav mees

25.09.19 ... Edgar Savisaarest ilmub neljapäeval elulooraamat "Mängur", mis räägib poliitiku muutumistest enne ja pärast Eesti taasiseseisvumist.

Marko Reikop paljastas endalegi ootamatu kogumishobi

24.09.19 ... Estonia teatris etendus Charles Gounod' ooper "Romeo ja Julia". Sissevaatega teatriellu paljastus ka "Ringvaate" saatejuhi Marko Reikopi ootamatu hobi.

Anastasios Veloudis: minu kunst on teekond tundmatusse

24.09.19 ... Kreeka disaineri ja visuaalkunstniku Anastasios Veloudise kunstipraktika on pidevalt liikunud abstraktsete ja mittesõnaliste, metafoorsete vormide poole. Vaskjala Loomeresidentuuris viibimise ajal uurib ta kohapealt leitud ja ära visatud materjalide potentsiaale, mille abil luua uusi visuaalseid narratiive. Intervjuus selgitas ta oma loomeprotsessi lähemalt.

Filmimuuseum korraldab peredele illusioone

24.09.19 ... Filmimuuseumis toimub 28. septembril perepäev "Illusioonide maailm", kus nii suured kui väiksed külastajad saavad luua ja vaadata illusioone.

Marko Mäetamm eesti keele õppepostkaartidest: mulle tundub, et need võiksid toimida

23.09.19 ... Eesti Instituut on kutsunud ellu esimese üleilmse eesti keele nädala. Keeleõpet kergendamiseks on Eesti Instituut koostöös kunstnik Marko Mäetammega andnud välja eesti keele õppepostkaartide komplekti.

Sõitma hakkab keelerong

20.09.19 ... Tallinnast väljub 24. septembril esimene keelerong, mis sõidab teisipäevast neljapäevani Tallinn-Narva-Tallinn liinil, kus kõik soovijad saavad tasuta eesti keelt õppida.

Edgar Valteri haruldased joonistused ilmusid välja kapi otsast

20.09.19 ... Armastatud lastekirjanduse illustraator Edgar Valter oleks 21. septembril saanud 90-aastaseks. Valter on Eesti lastekirjandusse toonud Sipsiku ja Naksitrallid, kes on aastate jooksul palju arenenud.

Esimese Edgar Valteri nimelise illustratsioonipreemia pälvis Regina Lukk-Toompere

20.09.19 ... Eesti Rahva Muuseumis tähistatakse 20. septembril Edgar Valter 90. sünniaastapäeva ning teemapäeval anti esmakordselt üle ka Edgar Valteri nimline illustratsioonipreemia, mille pälvis Regina Lukk-Toompere. Preemia on rahaline ning sellega kaasneb võimalus korraldada personaalnäitus Eesti Lastekirjanduse Keskuse illustratsioonigaleriis.

Urmas Viik: mul ei ole tänapäeval enam isegi paberit ja pliiatsit

20.09.19 ... Oma Saaremaa visiidi käigus käis kultuurisaade "OP" külas ka kunstnik Urmas Viigi suvilas Muhus. Juttu tuli nii tema Kuivastu mõisahoone varemetele ehitatud suvilast kui ka kunstist üldiselt.

Kirsty Mitchell: ma lõin alternatiivse universumi, kuhu põgeneda

20.09.19 ... Kultuurisaade "OP" tegi intervjuu kunstnik Kirsty Mitchelliga, kelle näitus "Imedemaa" on hetkel avatud Tallinnas Telliskivi loomelinnakus Fotografiska fotokunstikeskuses.

Tunnustatud Briti fotograaf Jimmy Nelson käis setu kultuuri pildile püüdmas

20.09.19 ... Fotografiska Tallinna avanäitusel oma töödega väljas olnud fotograaf Jimmy Nelson käis kauneid pilte tegemas ka Setumaal.

Galerii: Liis Ring esitles uut albumit "Woolgathering"

20.09.19 ... Muusik Liis Ring esitles 19. septembril Tallinnas Balta baaris oma teist albumit "Woolgathering", mis ilmus plaadifirma Õunaviks alt.

Galerii: osa Jaan Manitski erakunstikogust jõudis ERMi

20.09.19 ... Eesti Rahva Muuseumis avati 19. septembril kunstinäitus, kus on üleval enam kui 200 teost Viinistu kunstimuuseumi kollektsioonist. Esimest korda on see erakogu nii suures mahus teises näitusepaigas.

ERR.ee video: sissevaade STLi uuslavastusse "Mu nimi on Xiaodie but you can call me baby"

20.09.19 ... 20. septembril esietendub Sõltumatu Tantsu Laval Indrek Korneli lavastus "Mu nimi on Xiaodie but you can call me baby." ERR kultuuriportaal käis enne esietendust filmimas, milline see lavastust täpsemalt välja näeb ning mis laval toimub.

Galerii ja video: Tallinnas avati Kai kunstikeskus

19.09.19 ... 20. septembril avab Noblessneri sadamalinnakus uksed rahvusvaheline Kai kunstikeskus. Üle 100-aastases hoones asub näitusepind, auditoorium-kinosaal, ühiskontor kunstivaldkonna institutsioonidele ning alates oktoobrist tegutsev rahvusvaheline residentuuriprogramm.

Türi kultuurikeskuses on väljas Dmitri Kotjuhi pressifotode paremik

19.09.19 ... Eesti ühe hinnatuma pressifotograafi Dmitri Kotjuhi viimase kolme aasta looming on väljas Türi kultuurikeskuses. 2015. aastal pressifoto konkursil peapreemia saanud ja kuuel aastal järjest nomineeritud Kotjuh töötab fotograafina Kesk-Eesti ajalehe Järva Teataja toimetuses.

Matsalu loodusfilmide festivali direktor: filmitegijad muretsevad kliimamuutuste pärast

19.09.19 ... Kuni 22. septembrini kestva Matsalu loodusfilmide festivali linateostes on näha aasta-aastalt kasvavat muret keskkonna pärast. Kokku linastub festivalil 84 filmi.

Bariton Lauri Vasar: mul pole elus midagi puudu, kui siis vaid suurem söögituba

19.09.19 ... Kultuurisaade "OP" sõidab külla bariton Lauri Vasarele tema koju, et rääkida nii tema viimase aja loomingulistest tegemistest kui ka pereelust.

Catherine Zarip: lasteraamatus on oluline luua võimalikult helge atmosfäär

19.09.19 ... 20. septembril 2019 tähistatakse Eesti Rahva Muuseumis Pokumaa eestvedamisel Edgar Valteri 90. sünniaastapäeva. Teemapäeval antakse esmakordselt üle kunstniku nimeline illustratsioonipreemia. ERR kultuuriportaal avaldab preemia intervjuud viie nominendiga, neljandana vastab Catherine Zarip.
heihopsti!

praegu R2-s
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: