Kultuur

Kihnu kultuuri instituudi tegevjuht tutvustas uut kihnukeelset loodusõpikut

22.03.23 KULTUUR ... Kihnu kultuuri instituudi tegevjuht Reet Könnige tutvustas "Terevisioonis" värsket kihnukeelset õpikut "Kihnlasõ loodusraamatu", mis aitab lastel luua seoseid eri looma- ja taimeliikide vahel.

Tambet Tuisk lavastusest "White Rabbit, Red Rabbit": kõige ebameeldivam oli jaanalindu mängida

14.03.23 TEATER ... Esmaspäeval, 13. märtsil ainuetendus Kanuti Gildi SAAL-is iraani kirjaniku Nassim Solemainpouri näidend "White Rabbit, Red Rabbit", mida esitas Tambet Tuisk. Näitleja sõnul oli tema jaoks kõige ebameeldivam koht jaanalinnu mängimine.

Lektor: keelevigu parandades tuleb säilitada teise inimese eneseväärikus

12.03.23 EESTI ... Tallinna Ülikooli lektor Merilin Aruvee rääkis pühapäeval ETV saates "Hommik Anuga", et teise inimese keelevea parandamisel on oluline mõelda ka sellele, kuidas seda teha inimest solvamata. Teise eneseväärikust riivates mäletab ta suurema tõenäosusega seda, et sai haiget kui seda, et ta pidi midagi korrektsemalt ütlema, ütles Aruvee intervjuus Anu Välbale.

Saksamaa folkansambel Faun esineb klubis Tapper

08.03.23 KULTUUR ... Kolmapäeva, 8. märtsi õhtul esineb klubis Tapper tuntud Saksamaa folkbänd Faun, kelle muusika on segu iidsetest ja moodsatest helidest.

Koolinoorte teatripäev kutsub registreeruma töötubadesse

07.03.23 KULTUUR ... 15. märtsil on Tallinna teatrimajadesse oodatud teatrihuvilised õpilased üle Harjumaa, et saada osa kümnetest töötubadest, treeningutest, aruteludest ja ekskursioonidest, mis toimuvad tänavuse, järjekorras juba kaheksanda, koolinoorte teatripäeva raames. Registreerumine teatripäeva sündmustele on nüüd avatud.

Nukuteatrimuuseumi juhataja: varem kasutati nukkude valmistamiseks pärisjuukseid

07.03.23 KULTUUR ... Nukuteatrimuuseumi juhataja Iti Niinemets ja uue rändnäituse "Teatrinukkude võlumaailm" kuraator Gerli Mägi rääkisid "Terevisioonis", millised nukke neljapäeval avataval näitusel näha saab ning meenutasid, kuidas teatrinukkude valmistamine aastate jooksul muutunud on.

Jaanus Rohumaa aastapäeva kontserdist: oli rõhutatult hallitooniline ja lihtne

25.02.23 MUUSIKA ... Jaanus Rohumaa arvates oli Eesti 105. sünnipäevale pühendatud kontsertetendus rõhutatult lihtne, mille sõnum jõudis ilusti pärale. Eriti tugevaks hindas ta noore viiulitalendi Hans Christian Aaviku ettastet.

Hans Christian Aavik aastapäeva kontserdist: mõtestasin teose enda jaoks ümber

24.02.23 KULTUUR ... Viiuldaja Hans Christian Aavik astus teiste seas üles vabariigi 105. sünnipäevale pühendatud kontsertetendusel.

Toompere: kommunikatsiooni õppides hakkasin aru saama, mida tantsukunstnikuna teha tahan

17.02.23 KULTUUR ... Berliinis tegutsev koreograaf Üüve-Lydia Toompere tutvustas "Terevisioonile", et kaasaegsesse tantsu tuleks pigem suhtuda tunnetepõhiselt, kui proovida seda sõnadesse panna. Samuti rääkis Toompere, et kommunikatsioonialane õpe on aidanud tal tantsukunstnikuna paremini mõista, mida ta publikule edasi anda soovib.

Sel suvel toimub Ruhnus esimest korda viiulifestival

16.02.23 KULTUUR ... Sel suvel toimub esimest korda Ruhnus viiulifestival, mis on pühendatud Ruhnu saare loo jutustamisele.

Kirjandusõhtu "Viimane neljapäev" tähistab juubelit

16.02.23 KIRJANDUS ... Kirjandusõhtu ja vaba lava üritustesari "Viimane neljapäev" tähistab 23. veebruaril kümnendat tegutsemisaastat.

Ukraina kooli lapsed uurisid ja hindasid eesti kirjandust

15.02.23 KULTUUR ... Eesti lastekirjandust tõlgitakse üha enam ukraina keelde ning äsja ilmus isegi ukrainakeelne Täheke. "Ringvaates" lugesid ja hindasid Ukraina lapsed tõlgitud kirjandust.

Kivirähk: minu lasteraamatutest tuleb "Kaka ja kevad" inimestele esimesena meelde

11.02.23 FILM ... Kirjanik Andrus Kivirähk ütles "Vikerhommikule" antud intervjuus, et oma lapsepõlve multifilme ta õudseks ei pea, küll aga olid mõned tema arvates erakordselt igavad.

Folklorist koostas Eesti kõige kurjemate mütoloogiliste tegelaste esikolmiku

10.02.23 KULTUUR ... Folklorist Marju Kõivupuu pani "Ringvaates" ritta Eesti kõige kurjemad mütoloogilised tegelased, kuhu kuulusid koerakoonlased, mardused ja palunõiad.

Airi-Alina Allaste. Punkaritest kliimaaktivistideni

04.02.23 ARVAMUS ... Noored asuvad pigem tegutsema konkreetse maailmavaate nimel, millesse nad usuvad, ning osalus on läbi põimunud noortekultuuride ja sotsiaalmeediaga ning mõjutatud piirideülesest inforuumist, kirjutab Airi-Alina Allaste ajakirjas Vikerkaar.

ERM-i konservaator uuest näitusest: ilmselt ei ole talutoole enam väga palju alles

02.02.23 KULTUUR ... ERM-i galeriis avaneb 2023. aasta märtsis Eesti talutoole tutvustav näitus "Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool". Eesti Rahva Muuseumi konservaatorid Indrek Tirrul ja Mariliis Vaks külastasid "Terevisiooni", et näitusest lähemalt rääkida.

Mart Juur: me ei vajagi uut Tammsaaret, vaid uusi autoreid

30.01.23 KIRJANDUS ... Mart Juur tutvustas "Ringaates" märkimisväärseid eesti kirjandusteoseid, mis viimasel ajal ilmunud on ning tõdes ka, et eesti kirjanduse päev peaks olema riiklik püha, kus inimesed vaba päeva saavad.

Muuseum kogub inimeste fotosid ja mälestusi Palmse mõisast

29.01.23 KULTUUR ... Sihtasutus Virumaa Muuseumid kutsub osalema kogumiskampaanias, millega kogutakse fotosid Palmse mõisa ajaloost.

Noormets: Eesti versioon "Lõvist" valmis pea pool aastat, BBC-s tegime sama töö viie päevaga

25.01.23 TEATER ... Sel kevadel jõuab auhinnatud Raadioteatri kuuldemäng "Lõvi" ka Briti kuulajate ette. Jaanuaris käis Andres Noormets briti versiooni BBC-s salvestamas ning kinnitas "Terevisioonile" antud intervjuus, et kõige rohkem maadlesid nad sellega, kuidas hääldada Eesti nimesid.

Pea 300 raamatut aastas lugenud Aimi Tedresalu: täishinnaga raamatuid ostan väga harva

22.01.23 KIRJANDUS ... Möödunud aastal 297 raamatut läbi lugenud Aimi Tedresalu ütles saates "Hommik Anuga", et lasteraamatud on alati kindla peale minek ning ka täiskasvanuna ei tasuks neid peljata.

Mart Juure raamatusoovitused: Viivi Luigest Rooma ajalooni

22.01.23 KIRJANDUS ... Kirjandusminister Mart Juur jätkab "Prillitoosis" oma kirjandussoovituste rubriigiga. Aasta esimeste soovitustena tõi ta välja muuhulgas Viivi Luige ja Tõnu Õnnepalu värsked valikkogud ja mahuka ajalooraamatu "Rooma. Igavene linn".

Maria Ulfsak oma isa elulooraamatust: lapsepõlve osa oli kõige keerukam kokku panna

20.01.23 KULTUUR ... Lembit Ulfsaki tütar ja elulooraamatu toimetaja Maria Ulfsak-Šeripova rääkis Raadio 2 saatele "Pulss", kuidas möödunud aasta menukaim kirjandusteos sündis ning tõdes ka, et raamatut toimetades ei suutnud ta alati täielikult objektiivseks jääda.

Tartu Kunstimuuseum alustab seenioridele mõeldud eriprogrammiga

18.01.23 KULTUUR ... Tartu Kunstimuuseum alustab eriprogrammiga "Seenioride reede" kuhu on oodatud kõik väärikas eas kunstinautijad.

Festival Viljandi Tuled täidab Viljandi linnaruumi kunstiga

18.01.23 KULTUUR ... 10.–12. veebruarini toimub Viljandis kolmandat korda visuaalkunstifestival Viljandi Tuled. Festivali tänavuses programmis on oma koht nii välisintallatsioonil, tänavanäitusel, välikinol, luulel kui ka tantsul ja muusikal.

Raul Vaigla: Jeff Beck on arendanud kitarri kui instrumenti läbi aastakümnete

12.01.23 MUUSIKA ... Muusik Raul Vaigla ütles ERR-ile, et teda on alati üllatanud Jeff Becki vitaalsus, mistõttu tundus talle isegi kohati, et Beck on igavene.

Toomla laulu- ja tantsupeo eelproovide algusest: kogu Eesti hakkab nüüd kihama

10.01.23 MUUSIKA ... Sel suvel toimub järjekorras 13. noorte laulu- ja tantsupidu, mille tänavune juhtmõte on "Püha on maa". "Terevisioonis" käisid saabuvast peost rääkimas koorijuht Taavi Esko ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo sihtasutuse juhataja Margus Toomla, kelle sõnul panevad alanud eelproovid kogu Eesti kihama.

Valgevene seadustas ajutiselt piraatluse

10.01.23 KULTUUR ... Valgevene valitsus, mis on püsinud Venemaa liitlane kogu viimase invasiooni aja Ukrainasse, seadustas ajutiselt piraatluse meediale ja intellektuaalomandile, mis pärit riikidest, mida Valgevene peab ebasõbralikeks.

Kommunikatsioonispetsialist jagas soovitusi, millised raamatuid sel aastal lugeda

09.01.23 KULTUUR ... Kommunikatsioonispetsialist ja podcaster Heidi Ruul tutvustas "Terevisiooni" stuudios kolme raamatut, mida tuleks tema sõnul sel aastal kindlasti lugeda.

Galerii: Vanemuine saatis aasta ära traditsioonilise aastalõpuballiga

01.01.23 GALERII ... Pika traditsiooniga Vanemuise aastalõpuball toimus taas pärast kahe-aastast pausi. 30. detsembril kõlasid Vanemuise teatri- ja kontserdimajas kontserdid ja vaid sel õhtul kanti ette ballile loodud lavastused Vanemuise draama-, balleti- ja muusikaosakonna artistidelt.

Fotomuuseumis näeb kasse Eestist, Horvaatiast, Portugalist, Itaaliast ja Inglismaalt

28.12.22 MUUSEUMID ... Fotomuuseumi trepigaleriis on avatud fotograaf Reet Sau fotonäitus "Vaikivad targad" – analoogfotode seeria kassidest, kes on sattunud Sau kaamerasse erinevais paigus ja asjaoludel.

Abiks pakkide lunastamisel: Leelo Tungla värsked jõululuuletused

24.12.22 KIRJANDUS ... Rahva Raamatu kirjastus andis aasta lõpus välja Leelo Tungla värskete jõululuuletuste kogumiku "Jõulud tulgu!". Avaldame teosest neli luuletust, mis on abiks ka kuuse all pakkide lunastamisel.

Haapsalu raamatukogus avati meenemüntide ja lauamedalite näitus

21.12.22 KULTUUR ... Haapsalus asuvas Lääne Maakonna Keskraamatukogu lugemissaalis saab uudistada meenemünte ja lauamedaleid.

Viktoriin: mida kujutab endast jõuludele eelnev toomapäev?

21.12.22 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu hariduskeskus pani kokku viktoriini toomapäevast, mis märgib rahvakalendris ka jõulupühade algust. Mälumängust saab muuhulgas teada, miks ei tasu toomapäeval pesu ööseks õue kuivama jätta ja kuidas tuulesuuna järgi ilma ennustada.

Galerii: Draamateatris jagati välja kolleegipreemiad

18.12.22 TEATER ... Draamateater jagas laupäeval traditsioonilisel Antsude peol kolleegiauhindu. Preemiaid antakse välja alates 1999. aastast.

Kultuurikatlas avatakse raamatute jõulumüük

09.12.22 KULTUUR ... Sel nädalavahetusel avatakse Kultuurikatlas raamatute jõulumüük.

Tallinna tehnikaülikoolis toimub ühtekuuluvuskontsert "Mis on inimene?"

03.12.22 KULTUUR ... Eesti Puuetega Inimeste Koda ja Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemiline Naiskoor korraldavad laupäeval rahvusvahelise puuetega inimeste päeva puhul tasuta kontserdi, mis juhib tähelepanu kultuuri ligipääsetavusele.

Näituse "Kirevane" kujundaja: need tööd on hetkeolukorra peegeldus

02.12.22 KUNST ... Eesti ehtekunstnikud panevad lõppevale aastale punkti maalikunstnik Kristi Kongi kujundatud näitusega "Kirevane".

Galerii: "Piparkoogimaania" tänavusel näitusel on fookuses arhitektuur

01.12.22 KULTUUR ... Tänavune "Piparkoogimaania" näitus toimub disaini- ja arhitektuurigaleriis ja tähelepanu all on arhitektuur. Näitusel saab näha näiteks piparkoogist Kõpu tuletorni, Pirita kloostri varemeid, Mustamäe 6. mikrorajooni ja Eiffeli torni.

A-Galerii kuraator ehtekunstnike aastanäitusest: kujundus tuleb väga kirev

29.11.22 KULTUUR ... A-Galerii kuraator Helle Ly Tomberg ja ehtekunstnik Keiu Koppel tutvustasid "Terevisioonis" sel reedel avanevat ehtekunstnike aastanäitust "Kirevane".

Lauri Räpp: selleks, et head kooki küpsetada, ei pea ise tainas olema

28.11.22 KULTUUR ... Lauri Räpil ilmus aasta eest luulekogumik "Lihtsate asjade tähtsus", mis on olnud menukas müügile tulemise hetkest saati. Räpp rääkis "Vikerhommikus", kuidas seada ritta sõnu, millest igaüks midagi meelepärast leida võib ning ka sellest, kuidas ta suhtub kriitikutesse, kes tema loomingut on maha teinud.

Viljandi folgi juubelipeo kujunduse autor on Kaia Rähn

24.11.22 KULTUUR ... Viljandi pärimusmuusika juubelifestivali tunnuskujunduse konkursil osales tänavu rekordarv töid. Konkursi esimese koha stipendiumi võitis Kaia Rähn.

Katariina Libe kirjutas ja illustreeris oma esimese lasteraamatu

21.11.22 KIRJANDUS ... Väikelastele unejutuks mõeldud raamat "Kuningas, kes kartis kummitusi" jutustab loo kuningast, kes üle kõige kardab kummitusi.

Viktoriin: kui hästi tead eesti kultuurilukku jälje jätnud isasid?

13.11.22 KIRJANDUS ... Rahvusraamatukogu hariduskeskuse koostatud isadepäeva veebiviktoriin uurib, kui palju teame Eesti kuulsate isade elude kohta ning kuidas on isa või isaksolemine mõjutanud avaliku elu tegelaste elu ja loomingut.

"Ringvaade" käis Kumus interaktiivsel ruuminäitusel

09.11.22 KULTUUR ... Reedel avatakse Kumus kunstirühmituse Teamlab interaktiivne ruuminäitus "Hõljuvad õied igavikumeres". "Ringvaate" saatejuht Marko Reikop käis näitust uudistamas.

Vabariigi pillimees Martin Arak: oluline on kirg ja tahe

08.11.22 KULTUUR ... 25. novembril toimub Viljandis Pärimusmuusika keskuses järjekordse vabariigi pillimehe valimine. "Terevisioonis" käisid konkursist rääkimas vabariigi pillimehed Martin Arak ja Juhan Uppin.

Anne Paluver: mul ei ole olnud unistuste rolli

02.11.22 KULTUUR ... Näitleja Anne Paluver, kes tähistab novembri alguses 70. sünnipäeva, ütles "Ringvaates", et eriti meeldib talle töötada teatrikollektiivis, kus on näitlejaid eri põlvkondadest.

Mulgid koguvad lugusid Mulgi pudrust

01.11.22 KULTUUR ... Mulgi Kultuuri Instituut ja ERM-i Heimtali muuseum kutsuvad üles inimesi kirja panema oma Mulgi pudru valmistamise ja söömise lugusid.

Selgusid suure pükstepaikamise konkursi tulemused

29.10.22 KULTUUR ... Suvel kuulutasid Heimtali Muuseumi Sõprade Selts koostöös Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili erialaga välja pükstepaikamise konkursi. Reedel avas Heimtal konkursile saabunud töödest näituse ning kuulutas välja preemiasaajad.

Arvustus. Revüüteater Starlight Cabaret meelitab reaalsusest põgenema

29.10.22 TEATER ... Eesti tantsuagentuuri revüüteatri Starlight Cabaret lavastus "The GreatEST Show" Kunstiline juht, koreograaf-lavastaja: Liisi Org Koreograaf-lavastaja, repetiitor: Liisa Laine Muusikaline juht: Kärt Anton Laulusolistid: Ira Haak, Kristiina Renser või Kärt Anton, Bert Pringi või Kalle Sepp Artistid: Liisi Org või Marit Mets, Egle-Riin Rüütel, Maria Uppin-Sarv või Heleriin Peetson, Lisanna Tälli või Lisa Priivits, Hanna Lisette Helekivi või Miia-Liisa Musting, Emily Kahro või Ingrit Tamm, Marie Loviise Mänd või Lisette Laanela, Paul Reinolt, Sem Prygorodov, Allar Valge

Mihkel Raud andis välja uue raamatu "Ühes väikses Eesti linnas"

28.10.22 KULTUUR ... Mihkel Raual ilmus uus raamat pealkirjaga "Ühes väikses Eesti linnas". Raamatus kirjutab autor oma muusikuteest ning muusikast ja muusikutest, kes on teda kõige rohkem mõjutanud.

eurovisioon

uus saade

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: