Kultuur

Galerii: Vene teater tähistas 70. sünnipäeva

16.12.18 ... Vene teater tähistas 15. detsembril toimunud juubelikontserdiga teatri 70. sünnipäeva. Samal päeval anti välja ka juubeliraamat, Elle Agranovskaja "Maja V väljaku ääres".

Kai Aareleid. Oodi – elutuba keset Helsingit

16.12.18 ... Mitmekülgne raamatukogu, ennekõike ju avalik ruum, tundub spordiplatside, anticafé'de või jõlkudes süvahängimise kõrval tõsiseltvõetava alternatiivina.

Palamuse muuseumit külastas avamisnädalal tuhatkond inimest

16.12.18 ... Möödunud nädalavahetusel pärast põhjalikku uuendust avatud Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakooli muuseumit külastas nädala jooksul tuhatkond inimest, mida muuseumi arendusjuht Janek Varblas peab suurepäraseks tulemuseks.

Meelis Oidsalu. NO99 põlenud ihud – kollektiivi uuestisünd

15.12.18 ... Mind on jäänud painama, kui vähe tähele­panu pälvis teatri NO99 tegutsemise ja selle enneaegse lõpetamise ajal trupp. Mulle polnud NO99 Ojasoo ega Semperi ega Epneri teater, vähemalt mitte sellisel määral, nagu see kajastusist nähtub. NO99 oli trupiteater ning selle palju kiidetud ühiskondlikkus sai võimalikuks tänu näitlejaile, kes mõjutavad mu elu- ja enesetaju siiani.

Metropolitan Opera toob kinodesse "La Traviata"

15.12.18 ... Forum Cinemas kinodes linastub 15. ja 16. detsembril Metropolitan Opera hooaja uuslavastusena Giuseppe Verdi tragöödia "La Traviata".

Briti muusikud tegid avaliku Brexiti-vastase pöördumise

12.12.18 ... Briti muusikud tegid avaliku pöördumise, kutsudes üles leidma Brexitile alternatiivi. Kirjale on alla kirjutanud näiteks sellised briti muusikatähed nagu Annie Lennox, Billy Bragg, Paloma Faith, samuti ka mitmed festivalid, kontserdikorraldajad ja indie-muusika plaadimärke esindav Beggars Group.

Mait Malmsten: olen söönud Draamateatris 25 aastaga tonni kartulisalatit

12.12.18 ... "Pealtnägija" külastas näitleja Mait Malmstenit nii oma seriaalivõtetel kui ka põhitöökohas Draamateatris, kus tal täitus hiljuti ka 25. tööjuubel, mille ta aga ise hoopis maha magas.

Merle Palmiste Maria Callase rollist: see oli kingitus iseendale

11.12.18 ... Näitleja Merle Palmiste hakkab Komöödiateatri etenduses "Maria Callase meistriklass" mängima Maria Callast. näitleja tunnistas, et talle ei pakutud seda rolli, vaid ta valis selle endale ise.

Martin Ehala: identiteet on nagu pädevus, mida inimene võib omandada

11.12.18 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli keelesotsioloog Martin Ehala, kellega vesteldi rahvuslikust identiteedist üha multikultuursemaks muutuvas ühiskonnas.

Michel Legrandi kontsert jääb ära

10.12.18 ... Teisipäeval, 11. detsembril kell 19 Tallinnas Alexela kontserdimajas toimuma pidanud Michel Legrandi kontsert jääb muusiku ootamatu haigestumise tõttu ära.

Tallinnas toimub fringe-festival Boom Chika Wau Wau

10.12.18 ... 15. detsembrini toimub Tallinnas teist korda fringe-festival Boom Chika Wau Wau, mis toob nädala jooksul Kalamajja 30 erinevat etendust.

EV100 algatus "Kunst raamatukokku" lõpeb üle-eestilise kunstipäevaga

08.12.18 ... 13. detsembril toimub Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud algatuse "Kunst raamatukokku" kunstipäev. Raamatukogudes üle Eesti toimuvad töötoad, kus meisterdatakse jõulukaarte, ehitakse isetehtud kuuske ning toimub palju muud põnevat. Osa saab võtta ka #kunstraamatukokku fotovõistlusest, kus auhinnaks noorteraamatud.

Muuseumiroti nominendid on selgunud: kokku esitati rekordilised 113 taotlust

08.12.18 ... Muuseuminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid. Kümnes muuseumiroti kategoorias selguvad laureaadid 25. jaanuaril Eesti ajaloomuuseumis Maarjamäel toimuval auhinnagalal.

Erika Salumäe avaldas lasteraamatu: olen kirjutanud 14. eluaastast

07.12.18 ... Olümpiavõitja Erika Salumäe avaldas lasteraamatu "Triinu lood", mis koosneb lugudest, mida naine oma tütrele aastate eest unejuttudena luges.

Galerii. TAFF Clubis loodi muusikaline sild Eesti ja Soome vahele

05.12.18 ... Neljapäeval, 6. detsembril kell 20 loovad sarjas "Naabrijazz: Soome" Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja Keldrisaalis TAFF Clubis muusikalise silla Eesti ja Soome vahele pianist Joonas Haavisto ja laulja, helilooja ja laulusõnade kirjutaja Susanna Aleksandra.

Muuseumimäng "Üle linna jõulud!" pakub mitut vaatenurka jõulukommetele

06.12.18 ... Tallinna Linnamuuseumis toimub 8.–9. detsembril ja 5. jaanuaril ülemuuseumiline jõulumäng, milles räägitakse linnakultuuris juurdunud jõulukommetest.

Tuleval laulu- ja tantsupeol väärtustatakse õpetajaid

04.12.18 ... Algava laulu-ja tantsupeo juubeliaasta eesmärk on väärtustada Eesti laulu- ja tantsupidude 150 aasta pikkust traditsiooni.

Kogumisaktsiooni "Koolipärimus 2018" korraldaja: lugude spekter oli lai

04.12.18 ... Lõppeval kultuuripärandiaastal toimus Eestis sadu pärandkultuuri väärtustavaid sündmusi. Eriti populaarne oli noorte kaasamiseks mõeldud pärandikogumise aktsioon "Koolipärimus 2018".

Rein Pakk kunagistest koomiksitest: see oli pöörane poliitiline ebakorrektsus

04.12.18 ... Kaante vahele on pandud sada omal ajal populaarset päevakoomiksit. 1990. aastate keskel tellis toimetaja Mart Juur kahelt filmitudengilt - Rein Pakult ja Rainer Sarnetilt - Hommikulehte ja Nelli Teatajasse igapäevase karikatuurisarja.

Tartu ülikooli varasalvedest võib leida Puškini surimaski

03.12.18 ... "Ringvaate" toimetaja Heleri All uuris, mida peidavad endas Tartu ülikooli varakambrid.

Kai-Mai Olbri: kuuldused minu surmast akvarellistina on tublisti liialdatud

01.12.18 ... Kunstnik ja kirjanik Kai-Mai Olbri tunnistab pühapäevases "Prillitoosi" saates, et on sel aastal maalinud vaid neli maali ning pühendub pigem kirjutamisele.

Talv toob teatritesse mitmed jõululavastused lastele

29.11.18 ... Talvel jõuavad teatritesse jõululavastused, mis on mõeldud peamiselt lastele. Draamateatris esietendub müstiline "Lohe needus", mis näitab läbi muinasjutulise õe ja venna seikluse, kui oluline on üksteisest hoolida. Ka NUKU teatri uuslavastus "Elias maa pealt" õpetab lapsi keskkonnast hoolima ja vastutustundlikult tarbima. Tõsine sõnum tuuakse väikese vaatajani läbi südamliku loo ja kauni visuaalse maailma.

Rein Pakk: inimene tõrjub ebameeldivaid asju oma elus kuhugi mälusoppidesse

29.11.18 ... Lavastaja ja näitlejana tuntud Rein Pakk räägib oma uues ja esimeses raamatus "Aja teenistus" tõsielul põhineva loo eesti noormehe elust nõukogude armees. Autori sõnul on raamatus kirjeldatud karmidest ja kohati isegi eluohtlikest lugudest hoolimata tegu siiski ladusa ja lõbusa lugemisega.

Galerii: noore kultuuritegelase preemia pälvis kunstnik Kris Lemsalu

29.11.18 ... Narvas Vaba Lava ruumides anti üle seekordne noore kultuuritegelase preemia, mille pälvis Kris Lemsalu. Varem on sama tunnustuse saanud Katja Novitskova, Pärt Uusberg jpt.

Lauri Saatpalu: inimene paneb oma lollid mõtted tihti südame kraesse

28.11.18 ... VAT Teatris esietendub täna "Südame sosin" Vene autori Jevgeni Griškovetsi sulest, mille ainsa näitlejana astub lavale Lauri Saatpalu.

ERR.ee video. Panso päevadel kohtuti lavakunstikooli 12. lennuga

28.11.18 ... 27. novembril algasid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis Panso päevad, mis tõid publiku ette Lavakunstikooli 12. lennu lõpetajad ja näituse Voldemar Pansost. Kultuuriportaal teeb kohtumisõhtust otseülekande.

Ants Hein pani kaante vahele Eesti pulmakombed

26.11.18 ... Kunstiajaloolane Ants Hein on pannud kokku kogumiku "Vanaaja pulm", mis sisaldab üle 400 lehekülje põnevaid tekste ja pildimaterjali 16. sajandi keskpaigast kuni 19. sajandi viimase veerandini.

Vaba Lava Narva teatrikeskuse juht: suhted Ilmarise teatriga pole rikutud

26.11.18 ... Narvas sel nädalal uksed avav Vaba Lava teatrikeskus on sunnitud otsima uut rentnikku. Narva teater Ilmarine loobus keskusesse tulemast, kuna väiketeatrile on see liiga kallis. Teatri sissetulekud on viimastel aastatel kahanenud.

"Autoportree" avas koos Aet Maateega laulu- ja tantsupidude altari uksed

25.11.18 ... Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja Aet Maatee on ära pidanud kuus suurt pidu. Seitsmes, uhke ja suurejooneline juubelipidu, mille juhtmõte on "Minu arm", seisab järgmise aasta suvel ees.

Saara Kadak: süda värises, kui "Kaunitari ja Koletise" rolli vastu võtsin

22.11.18 ... ETV saade "Ringvaade" käis Vanemuise teatri muusikali "Kaunitar ja koletis" esimeses orkestriproovis ning tegi juttu lavastuse näitlejatega.

Portugali tehas keeldus Liisu Arro keraamikasarja tootmisest

22.11.18 ... Keraamik Liisu Arro tooteid peeti Portugalis nii seksikaks, et neid keelduti tootmast."

Elmo Nüganen toob Tallinna Linnateatri lavale "Väikese printsi"

22.11.18 ... 30. novembril jõuab Tallinna Linnateatris lavale Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 29. lennu esimene bakalaureuselavastus "Väike prints", mille lavastab kursuse üks juhendajatest Elmo Nüganen. Lavastus põhineb Antoine de Saint-Exupéry samanimelisel teosel.

Madridis avatakse ülevaatenäitus Pariisis töötanud kunstnike unustatud töödest

21.11.18 ... Madridi Reina Sofia kunstikeskuses avatakse 21. novembril näitus, kuhu on koondatud üle 200 pärast teist maailmasõda Pariisis töötanud kunstniku tööd.

Galerii: Paide teatri avalavastus viib vaatajad lavale

21.11.18 ... Paide teater kaotab 21. novembril esietenduvas teatri avalavastuses "Kaitseala" publiku ja näitlejate vahelised piirid. Etendust mängitakse Paide Muusika- ja Teatrimaja suurel laval, kus vaatajad on mingil hetkel nii osa etendusest kui ka osa dekoratsioonist.

Gurmeeteatris esietendub Eurovisiooni lauluvõistlusel põhinev muusikal

20.11.18 ... 6. detsembril esietendub Gurmeeteatris muusikal "Dinnervision", mis põhineb Eurovisiooni lauluvõistlusel. Etenduses, mille autoriks on austraallane Craig Christie, asuvad õhtu jooksul publiku poolehoiu nimel võistlema artistid kokku kümnest erinevast riigist ning võitja selgub publikuhääletuse tulemusena.

Moskvas Tretjakovi galeriis avatakse Eesti kunsti juubelinäitus

14.11.18 ... Moskvas Tretjakovi galeriis avatakse 21. novembril EV100 rahvusvahelise programmi raames näitus "Piiride poeetika". Eesti Kunstimuuseumi ja Riikliku Tretjakovi galerii koostöös sündinud näitus paneb kahe muuseumi kogude põhjal kokku Eesti kunsti kokkuvõtte läbi saja aasta.

Ajaloohuvilised mängisid Narvas läbi Põhjasõja avalahingu

17.11.18 ... Narvas meenutati ajaloofestivaliga Põhjasõja avalahingut, milles Rootsi kuninga Karl XII armee võitis Narvat piiranud Vene tsaari Peeter I väge.

Kiwa. Kollase allveelaeva kiiluvees

17.11.18 ... Biitlite animafilm "Kollane allveelaev" mõjutas märgatavalt popkultuuri siin- ja sealpool raudset eesriiet.

Hendrik Toompere jr soovitab lavastust "Päikesetriip" kõigile, kes on olnud suhtes

15.11.18 ... Tuntud vene dramaturgi Ivan Võrõpajevi "Päikesetriip", mis esietendub 16. novembril Draamateatri maalisaalis, räägib hirmsast arveteklaarimisest, mis eesriide tõusmise hetkeks on kestnud juba seitse tundi ning Barbara ja Werneri vastastikused süüdistused on võtmas kosmilisi mõõtmeid.

Marko Mäetamme uus näitus põhineb tema isa mälestustel 1978. aasta Kanadast

15.11.18 ... Kunstnik Marko Mäetamme uus näitus "Üks kuu Kanadas" tõukub kunstniku perekonna loost. Läbi videote, installatsioonide ja tekstide avaneb Tallinna Kunstihoones lugu sellest, kuidas Marko Mäetamme isa külastas 1978. aastal Torontos elavat vanaisa. See oli nende ainus kohtumine pärast 1944. aastat.

Sajad Eesti kunstimälestised on teadmata kadunud

14.11.18 ... Viimase paarikümne aasta jooksul on pühamutest riisutud ja muul moel kõrvale toimetatud üllatavalt palju esemeid. Tänaseni on kadunud üle 600 ikooni, lühtri, altarimööbli ja muu ajaloolise eseme. Muinsuskaitseameti varastatud kunstimälestiste andmebaasis on lugusid, mis väärivad omaette detektiiviromaani.

Tartus avas uksed nukukodude muuseum

14.11.18 ... Tartus Teatri kodus avas uksed nukukodude muuseum, kuhu on kokku kolitud mänguasjade koguja Heli Männi nukumajad.

Etenduskunstide nädal Narvas avatakse dokumentaallavastuse ja kontserdiga

14.11.18 ... Vaba Lava Narva teatrikeskus avatakse etenduskunstide nädalaga. Avapauk antakse 1. detsembril esietenduva Venemaa lavastaja Dmitri Jegorovi muusikalise dokumentaallavastusega "Transiit. Peatage muusika".

USA endine esileedi Michelle Obama avaldas avameelse elulooraamatu

13.11.18 ... USA endine esileedi Michelle Obama kirjeldab avameelselt 13. novembril ilmunud elulooraamatus "Becoming" saavutusi ja pettumusi, jutustades oma lugu täpselt nii, nagu tema seda elab.

Folklorist Marju Kõivupuu koostas üle- ja sissevaatliku pühaderaamatu

13.11.18 ... Folklorist Marju Kõivupuu on kokku pannud raamatu pühadest ja tähtpäevadest.

ERR.ee video: Tartu hullus ka Tallinnas

13.11.18 ... 8. ja 9. novembril toimus tänavune rahvusvaheline interdistsiplinaarne festival Hullunud Tartu. Nagu ikka, seisneb interdistsiplinaarsus selles, et kirjanduslike esinemiste kõrval pakutakse vaadata kujutavat kunsti ning kuulata selle festivali tarbeks kirjutatud muusikat. Tänavuse festivali üheks naelaks oli hollandlane Jaap Blonk, kelle esinemist filmis ka ERR kultuuriportaal. Vaadake ülevaadet Tallinna õhtust.

Mika Keränen uuest raamatust: ma soovisin jätta lugejale fantaseerimisruumi

12.11.18 ... Tartu linnakirjanikul Mika Keränenil ilmus uus lasteraamat "Khaba ja Nebra", mis räägib kahest muuseumi muumiapoisist, kes ärkavad öösel üles ning hakkavad seiklema Tartu Ülikooli peahoones ja ka Tartu linnas.

Mart Juur: minu isa oli professionaalne päeval magaja

11.11.18 ... Saates "Hommik Anuga" oli külas kirjanik Mart Juur, kus ta rääkis lähemalt enda uuest teosest "Hea tuju raamat" ning selgitas, kuidas on teda mõjutanud Onu Bella.

Kaido Ole "Autoportrees": olen üks egoistlik pujään

11.11.18 ... Kunstnik Kaido Ole on enda sõnul üks egoistlik pujään, kes on aru saanud, kui oluline on teha seda, mis meeldib. Saates "Autoportree" rääkis Ole, kuidas tema põhitegevuseks on saanud maalimine, milline muusika talle hoogu lisab ja mis on tema jaoks meelelahutus suure algustähega.

"Ongi koik" | Koiksugu uudised

10.11.18 ... Lisaks kõigele muule võttis saate "Ongi Koik" saatejuht Märt Koik ette viimase aja teravamad Eesti uudised ning ütles ausalt välja, mida ta sellest arvab.

tantsi kaasa!

Lastejaama jõulukalender

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: