Kultuur

Kumus avatakse Eesti esimene Vana-Egiptuse kunsti suurnäitus

28.09.20 ... 10. oktoobril avatakse Kumu kunstimuuseumis Eesti esimene Vana-Egiptuse kunsti suurnäitus "Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst". Eksponeeritud on tuhandete aastate vanused esemed ühest maailma olulisemast Vana-Egiptuse kollektsioonist ehk Museo Egiziost (Egiptuse Muuseum) Torinost.

Kondase looming ärkab ellu nii helis kui ka pildis

26.09.20 ... Paul Kondase 120. sünniaastapäeva puhul avatakse 27. septembril Kondase keskuses multimeedia kunstinäitus "Kondas 120", mis äratab kunstniku loomingu ellu nii helis kui ka pildis.

Eesti keeles ilmus uus "Näljamängude" raamat

24.09.20 ... Kirjastus Tänapäev andis välja kirjanik Suzanne Collinsi "Näljamängude" sarja uue raamatu "Laululindude ja madude ballaad". Teose tõlkis Evelin Schapel.

Rootsi fotograaf avab oma sürrealistlike fotodega enda lemmikteemasid

23.09.20 ... Rootsist pärit fotograaf Erik Johansson avas Tallinnas Fotografiskas oma sürrealistlike piltide näituse.

EKI keelekild | Näkk

23.09.20 ... Evelin Võigemast selgitab, kuidas on eesti keelde jõudnud sõna "näkk".

Teet Kask: Veljo Tormisel õnnestus puudutada ajatust ja püsiväärtuseid

22.09.20 ... Veljo Tormise loomingu põhjal valmib muusikalavastus "Ringlemisi", millega tähistatakse helilooja 90. sünniaastapäeva. Kontsertlavastus jutustab läbi Tormise muusika looduse vahelduvatest aastaaegadest, mis metafoorselt kujutavad ka inimese eluringi.

EKI keelekild | Loojang

22.09.20 ... Rasmus Kaljujärv selgitab EKI keelekillus, kust on jõudnud eesti keelde sõna "loojang".

Pärnu linnagaleriis avatakse eestlaste uskmatusest rääkiv näitus

22.09.20 ... Pärnu linnagalerii kunstnike majas (Nikolai 27) avatakse 24. septembril Katariin Mudisti ja Maria Elise Remme näitus "Uskmatuse festival", mis räägib eestlaste usu ja ebausu vormidest.

Galerii: ETV ja EKI keelekillud avavad loodusega seotud sõnavara

21.09.20 ... Alates 21. septembrist on ETV ekraanil taas EKI keelekillud, mis sel korral mõtestavad lahti loodusega seotud sõnade päritolu ja tähendusi. Kõik keelekillud jõuavad videotena ka kultuuriportaali.

Camilla Nylund: tahaksin kunagi ka mõnes Lõuna-Ameerika ooperimajas esineda

19.09.20 ... Kultuurisaates "OP" tehti intervjuu Soomest pärit soprani Camilla Nylundiga, kes sel suvel ka Tallinnas esinemas käis.

Jaan Manitski: kunstiteose vaatamine on kui raamatu avamine

19.09.20 ... Kultuurisaade "OP" külastas Viinistul asuvat kunstimuuseumit, kus on vaatamiseks üles pandud mitmied teoseid kuntikoguja Jaan Manitski kunstikogust ning kus toimub ka mitmeid kultuuriüritusi.

Marko Mäetamm: meil puudub kunsti lugemise võime, see on nagu hiina keel

18.09.20 ... Pärnu linnavolikogus arutati 17. septembril Läänemere kunstisadama teemadel, kuni EKRE liige Heldur Paulson võttis laiemalt ette nüüdikunsti ja väitis, et nendel töödel puudub igasugune väärtus. "Ringvaates" arutas nüüdiskunsti üle kunstnik Marko Mäetamm.

Galerii: Mart Juur ja Andrus Kivirähk esitlesid raamatut "Rahva oma kaitse 25"

17.09.20 ... Neljapäeval, 17. septembril esitlesid Mart Juur ja Andrus Kivirähk Viru keskuse Rahva Raamatus oma uut raamatut "Rahva oma kaitse 25" .

Galerii: Maarja Kangro esitles libretoraamatut "Kaks pead"

17.09.20 ... Kirjanike majas esitleti 16. septembril Maarja Kangro libretoraamatut "Kaks pead", mis sisaldab põhiliselt riimilisi ja tragikoomilisi libretosid.

Kalamaja muuseumis avatakse ühepäevanäitus "Kalamaja kõrvad"

17.09.20 ... 20. septembril kell 12 avatakse Kalamaja muuseumis (Kotzebue 16) ühepäevanäitus Kalamaja inimestelt kogutud mälestuste heliinstallatsiooni ja kipsist kõrvavormidega. Näitus suletakse sama päeva õhtul kell 00.00.

EKA moedisainer võitis Pariisis tekstiili- ja moemessil peapreemia

16.09.20 ... EKA moedisaini eriala lõpetanud Annika Kiidron-Roomets võitis Premiere Vision-Paris konkursi peapreemia.

Berliinis avatakse 2022. aastal Fotografiska fotokunstikeskus

16.09.20 ... Fotokunstikeskuse Fotografiska neljandaks asukohaks saab 2022. aastal Berliin. Fotografiska on asutatud 2010. aastal Stockholmis. Pea kümnend hiljem avas Fotografiska oma uksed esmakordselt väljaspool Rootsit Tallinnas 2019. aasta juunis, 2020. aasta jaanuarist ootab külastajaid ka Fotografiska New York.

Margus Tabor lavastusest "Võrku püütud": mul on väga ebaeakohane roll

14.09.20 ... Ugala teater alustas 101. hooaega Briti näitekirjaniku Ray Cooney komöödiaga "Võrku püütud", mis on Tanel Jonase esimene lavastus Ugala loomingulise juhina. Peaosalist kehastab Ugalas esimest hooaega alustanud Margus Tabor.

Disainiöö rõhutab vajaduspõhisust

12.09.20 ... 14.-20. septembrini toimuv Disainiöö festival tähistab juubeliaastat, pakkudes mitmekülgset kava kogu Tallinnas. Festivali peateema on "Vajaduspõhine disain / Design for Need", keskendudes toodetele, teenustele ja ideedele, mis on suunatud konkreetsete probleemide lahendamisele argielus või ühiskonnas laiemalt.

Eesti Muusika Päevadel kõlab kaose ilu

17.06.20 ... Kevadel eriolukorra tõttu ära jäänud nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad (EMP) toimub tänavu 12. septembrist 20. septembrini Tartus, Tallinnas ja Laulasmaal. Sügisese festivali peamine kontserdikoht on Arvo Pärdi Keskus.

Ott Sepp kriisipausist: kolm kuud oli okei, aga aitab küll

11.09.20 ... Hooaja esimene "OP" läks eetrisse Viljandist, kus aeti juttu ka Ott Sepaga, kes teeb Ugalas kaasa Tanel Ingi lavastuses "Sorri, ei saa aidata".

Pildid: Indrek Sammul ja Teele Pärn ületavad Kinoteatri lavastuses Niagarat

10.09.20 ... 14. oktoobril esietendub Tallinnas Kinomajas (Uus tänav 3) Kinoteatri lavastus "Niagara ületamine", mis räägib loo köielkõndijast Charles Blondinist, kes ületas esimese inimesena köiel Niagara joa.

Suri näitekirjanik ja Oscari-võitjast filmistsenarist Ronald Harwood

09.09.20 ... Teisipäeval suri 85-aastaselt loomulikku surma tuntud näitekirjanik ja Oscari-võitjast filmistsenarist Ronald Harwood (09.11.1934–08.09.2020).

Kooliteatrite festival kolib tänavu veebi

09.09.20 ... 7.–20. septembrini toimub gümnaasiumi kooliteatrite festival "Kooliteater 2020". Koroonaviiruse leviku tõttu toimub üritus tänavu aga veebis.

Draama festivali tegevjuht: sel aastal inimesi põrandale istuma ei lase

08.09.20 ... 8. septembril alustab teatrifestival Draama, mis toob nädalaks ajaks Tartusse kokku teatrid kõikjalt üle Eesti. "Terevisioon" võttis ühendust festivali tegevjuhi ja kuraatori Hedi-Liis Toomega, et uurida veidi, mis on tänavu erilist.

Piip ja Tuut teater pühendub eesti rahvajutu ja digikultuuri aastale

08.09.20 ... Piip ja Tuut teater avab 11. hooaja 12. septembril Ilmar Tomuski põnevuslooga "Mauno saladuslik kadumine", mille dramatiseeris Liis Sein ja lavastas Marek Demjanov.

Kalamajas Soo tänaval tervitab liiklejaid uus kunstiteos

07.09.20 ... Kalamajas Soo tänaval asuva Topsi baari maja küljes tervitab nüüd liiklejaid uus suur kunstiteos, mille autor on kunstnik Liisa Kruusmägi.

Mait Malmsten eriolukorrast: see paus oleks veel palju pikem võinud olla

07.09.20 ... "Terevisioonis" olid külas 9. septembril Draamateatris esietenduva "Lehman Brothersi" osatäitjad Mait Malmsten, Guido Kangur ja Priit Võigemast, kes meenutasid saates eriolukorra aegset sundpuhkust ja rääkisid ka uuest lavastusest

Kellerteatri uus hooaeg toob jõulupõneviku, jätkub ka loengusari

07.09.20 ... Kellerteatris jätkuvad sügishooajal kõik repertuaaris olevad lavastused, kuid detsembris jõuab uuslavastusena publiku ette jõulupõnevik "Kelder".

ERR.ee video: lühilavastus "Must aken" Kirjandustänava festivalil

06.09.20 ... 5. septembril hõivas Kadriorus Koidula tänava kirjandus. ERR-i kultuuriportaal kandis Kirjandustänava festivalilt üle "Musta akna" etenduse, mille salvestust on nüüd võimalik ka järelvaadata.

Galerii: Kadriorus toimus neljas Kirjandustänava festival

05.09.20 ... 5. septembril toimus Kadriorus Koidula tänaval neljandat korda Kirjandustänava festival, kus toimusid erinevad etteasted ja vestlusringid ning oli võimalik tutvuda laiemalt kodumaise kirjandusega.

Estonia teatri sõbraks valiti Lauri Leesi

05.09.20 ... Estonia teatrilaadal toimunud kontserdil kuulutati välja Estonia teatri sõber 2020. Tiitli pälvis Tallinna Prantsuse Lütseumi õpetaja Lauri Leesi ning selle andis üle eelmise aasta laureaat Marko Reikop.

Piltuudis: Kirjandustänava festivalil avati Kadrioru lugemispaviljon

05.09.20 ... Kirjandustänava festivalil pandi vastavatud Kadrioru lugemispaviljonis riiulisse esimesed raamatud. Lugemispaviljoni "Valge leht" autorid on Jaan Tiidemann ja Jarmo Vaik.

Noorsooteatri töötaja määrati eneseisolatsiooni, "Irikkiri" esietendus jääb ära

04.09.20 ... Eesti Noorsooteatri uuslavastuse "Irikkiri" esietendus 5. septembril ja etendused 13. septembrini jäävad ära, kuna trupi liige määrati eneseisolatsiooni kontakti tõttu inimesega, kes hiljem sai Covid-19 diagnoosi. Hetkel on töötaja tervis hea ja haigustunnused puuduvad.

Galerist Meelis Tammemägi: Banksy anonüümsus on justkui omamoodi muinasjutt

04.09.20 ... "Ringvaates" oli külas galerist Meelis Tammemägi, kes rääkis värskest dokumentaalfilmist "Banksy. Lindprii kunsti tõus" ajendatuna lähemalt maailma tuntumast tänavakunstnikust ning tema loomingu olulisusest.

Veiko Tammjärv: "Hukkunud Alpinisti hotelli" kaadrid tundusid väga koomiksipärased

04.09.20 ... Koomiksikunstnik Veiko Tammjärv on graafilise romaani vormi pannud Grigori Kromanovi "Hukkunud Alpinisti hotelli". Koomiks põhineb nii vendade Strugatskite romaanil kui ka legendaarsel, 1979. aastal Tallinnfilmis valminud filmil, omalt poolt lisas kunstnik uusi nüansse.

Noorsooteater toob lavale Priit Pärna koomiksi "Tagurpidi"

04.09.20 ... Noorsooteatris ehk endise nimega Nukuteatris jõuab lavale Priit Pärna legendaarne koomiksiraamat "Tagurpidi". Lavastaja on Leino Rei ning kunstnik ja helilooja Kaspar Jancis.

Jaan Manitski: Viinistul oleks jõle igav, kui seda kõike siin poleks

02.09.20 ... Marko Reikop käis Viinistul vaatamas suurt kunstikogu ning uurimas, kuidas Jaan Manitski oma lapsepõlvekoju tagasi jõudis.

Galerii: ERM tahab rajada Viljandimaale Anu Raua keskuse

02.09.20 ... Riigikogu kultuurikomisjonile esitati 29 taotlust riiklikult tähtsate kultuuriobjektide korrastamiseks või ehitamiseks. Eesti Rahva Muuseum tahab Heimtali kunagisest vallakeskusest Viljandimaal kujundada Anu Raua keskuse.

Lavastaja Alla Sigalova "Minu veetlevast leedist": see pole vana lavastuse ülessoojendamine

02.09.20 ... Vene koreograaf ja lavastaja Alla Sigalova toob Vene Teatris välja muusikalise lavastuse "Minu veetlev leedi". Lavastuse kostüümikunstnik on moeajaloolane Alexandre Vassiliev ning lavakujunduse looja on Gruusia teatrikunstnik Georgi Alexi-Meskhishvili.

Galerii: Vene Teatri lavale jõuab "Minu veetlev leedi"

02.09.20 ... 5. septembril esietendub Vene Teatris Alla Sigalova lavastus "Minu veetlev leedi", mis põhineb Gabriel Pascali samanimelisel filmil ja Georg Bernhard Shaw' näidendil "Pygmalion".

Varrak avaldab veebis J.K. Rowlingi uue lasteraamatu "Ickabog"

02.09.20 ... J.K. Rowling kirjutas "Ickabogi" üle kümne aastat tagasi unejutuks oma lastele ja kaua oli see lugu mõeldud vaid nendega jagamiseks. Kui aga koroonapandeemia sundis peresid koju jääma, otsustas Rowling oma laste lemmiklugusid maailmaga jagada.

Pildid: EKA arhitektuuritudengite puidust varjualust inspireeris Pärt Uusbergi klaveripala "Paradiis"

31.08.20 ... Juba 15 aastat antakse Eesti kunstiakadeemias noortele arhitektidele ülesanne luua avalikku ruumi puidust varjualune. 31. augustil avati järjekordne teos, mis kannab nime "Paradiis".

Noorsooteater toob lavale hooaja esimesed uuslavastused

31.08.20 ... Eesti Noorsooteatris esietendub laupäeval, 5. septembril, kaks uuslavastust: Toon Tellegeni jutukogumikul põhinev lavastus "IRIKKIRI" ja "Tagurpidi" Priit Pärna koomiksiraamatu põhjal.

Galerii. Tartus ja Tallinnas kõlas muusika Arvo Pärdi 85. sünnipäeva auks

30.08.20 ... Dirigent Edward Caswell juhatas nädalavahetusel Tartus ja Tallinnas "Great Service" kontserte, mis olid pühendatud Arvo Pärdi 85. sünnipäevale. Pärdi loomingust kõlasid osad "7 Magnificat-Antifonist" – sealhulgas teos, mille kuulmise järel Caswell Pärdi loomingu avastamist alustas.

Arvustus. Mõned ilusad hetked

30.08.20 ... Kris Lemsalu Malone ja Kyp Malone Lemsalu mängivad osavalt harjumusliku sündmuskaarega: nad esitavad sissejuhatusena tutvustuse, teises ruumis kulminatsiooni – ja siis ikkagi jätkavad, kirjutab Ott Karulin Sirbis.

Galerii: Aleksei Turovski pidas loengu näitemängust loomariigis

30.08.20 ... Kellerteater jätkab ajaloo-, mütoloogia- ja teatriteemaliste loengute sarjaga. Reedel pidas zooloog Aleksei Turovski Kellerteatris loengu "Näitemäng loomariigis".

Galerii. Muuseumiöö kutsus mõtlema aja kulgemisele

30.08.20 ... Laupäeval toimus kaheteistkümnes üle-eestiline Muuseumiöö, seekord pealkirjaga "Öös on aega". Kokku võttis muuseumiööst osa 180 muuseumi, lisaks tegid uksed viieks tunniks tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud ja mõisad.

Galerii: Marina Kesleri lavastatud balleti "Anna Karenina" läbimäng Estonias

27.08.20 ... 1. septembril esietendub Rahvusooper Estonias Marina Kesleri lavastatud ballett "Anna Karenina", mis põhineb Lev Tolstoi samanimelise romaanil ja Dmitri Šostakovitši muusikal. Värske balleti esietendusega avatakse ka Estonia 115. hooaeg.

Estonia alustab "Anna Kareninaga"

26.08.20 ... Rahvusooper Estonia uue hooaja eelmaitsena jõuab publiku ette VIII Vana Tallinn Gala, mis rõõmustab kuulajaid 29. augustil Vanemuise kontserdimajas ning 30. augustil Rahvusooperis Estonia. Hooaja esimeseks esietenduseks on aga 1. septembril Marina Kesleri ballett "Anna Karenina".

uus sari

uus võistlus

esita küsimus

praegu R2-s

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: