Kultuur

Pildid. Tallinnas avati skulptuur "Kultuurihunt"

19.10.18 ... Tallinnas Viru väljaku ääres tegutseva Nordic Hotel Forumi ees seisab nüüdsest skulptuur "Kultuurihunt". Skulptuuri autor on Simson von Seakyll. 2,4 meetri kõrgune hundi pronkskuju viitab PÖFFi maskotiks ja Eesti rahvusloomaks olemisele.

Priit Võigemast lavastusest "Monument": mulle meeldis, kuhu see tükk välja jõudis

18.10.18 ... Kinoteatri ja Von Krahli teatri ühisprojekt "Monument" on Saksa nüüdisdramaturgi Marius von Mayenburgi näidend, kus moodsad peresuhted muutuvad performance'iks.

Eesti parima noore ehtekunstniku stipendiumi pälvis Marita Lumi

18.10.18 ... Noore ehtekunstniku stipendiumi pälvinud Marita Lumi sõnul on tegu ehtekunsti eriala ühe oluliseima tunnustusega, mis näitab talle, et ta teeb õiget asja.

Joonas Sildre pani Arvo Pärdi kujunemise aastad koomiksikeelde

17.10.18 ... Kolmapäeval avamispäeval toimus ka ühe ainulaadse raamatu esitlus. Nimelt on Joonas Sildrel valminud graafiline romaan "Kahe heli vahel". Koomiksikeelde pandud lugu algab Arvo Pärdi sünniga ning jutustab tema kujunemisest maailmakuulsaks heliloojaks. Romaan lõpeb 80. aastatega, kui Pärtide perekond oli sunnitud Eestist lahkuma.

Bookeri preemia võitis Põhja-Iirimaa kirjanik Anna Burns

17.10.18 ... Seekordse Man Bookeri preemia pälvis kirjanik Anna Burns teosega "Milkman". Ta on esimene selle preemia võitnud Põhja-Iirimaa kirjanik.

Kuldnõelaga tunnustatud Aldo Järvsoo viskas pilgu Eesti moe 20 aastale

16.10.18 ... Eesti hinnatuim amoeauhinna Kuldnõela konkurss saab 20-aastaseks. Kuldnõela pälvinud Aldo Järvsoo viskas sel puhul pilgu Eesti 20 moeaastale.

Muuseumikülastajad saavad Hollandis jälgida Rembrandti maali restaureerimist

16.10.18 ... Hollandi Rijks Museum kavatseb külastajate ees restaureerida kuulsa Rembrandti maali "Öine vahtkond".

Andres Dvinjaninov Karlova teatri uuest hooajast: võib juhtuda, et isegi Inglismaa kuninganna tuleb lavale

16.10.18 ... "Terevisioon" jätkab Eesti teatrite uute hooaega tutvustamist. Sel korral oli stuudios külas Karlova teatri juht Andres Dvinjaninov, kes rääkis, mida nende viies hooaeg toob.

Tallinna Tantsuteatris esietendub Raho Aadla "Voomavoos"

16.10.18 ... Tallinna Tantsuteater alustas kümnendat hooaega augustis lavastusega "Somnium". Hooaja teise uuslavastusena jõuab publiku ette Raho Aadla "Voomavoos".

Eesti disainerite tooted lähevad jaapanlastele hästi peale

15.10.18 ... Jaapanis toimuvad praegu Eesti päevad, kuhu on kohale lennutatud palju kohalikke staare igast eluvaldkonnast. Kaidor Kahar tutvustas "Ringvaates", mida teevad Jaapanis Eesti disainerid.

Näitusel "Eesti kui mõtteline ruum" näeb nii kasvuhooneid kui ka looduslähedast nutikust

15.10.18 ... "Eesti kui mõtteline ruum" on EV100 kunstiprogrammi raames Raplamaa kaasaegse kunsti keskuses avatud näitus, mille enamus töid valmis spetsiaalselt selle väljapaneku tarvis. Teosed vaatlevad Eestit üldinimlikul tasandil.

Mart Toome hakkab improviseerima

14.10.18 ... Improteater IMPEERIUM kutsub lavale armastatud Eesti näitlejaid. Sel sügisel on IMPEERIUMi väljakutse vastu võtnud Tallinna Linnateatri näitleja Mart Toome.

Õhuloss ehitab Rõhulossi

14.10.18 ... Alates 19. oktoobrist on Maarjamäe lossis avatud ehtekunstnike rühmituse õ h u L o s s - Kadri Mälk, Tanel Veenre, Piret Hirv, Eve Margus-Villems, Kristiina Laurits ja Villu Plink, näitus RÕHULOSS.

Marika Vaarik sai Helmi Tohvelmani auhinna

14.10.18 ... 14. oktoobril anti Marika Vaarikule kätte Helmi Tohvelmani nimeline auhind, mille seekordne tunnuslause on "riskiv, rokkiv, rabav".

Tallinnas tuleb esitusele järgmise aasta tantsupeo tervikkava

13.10.18 ... Tallinnas saavad laupäeval kokku tantsupeole registreerunud tantsujuhid, et tutvuda tuleval suvel toimuva tantsupeo "Minu arm" kavaga – Salme kultuurikeskuses toimuval esitluskontserdil esitatakse ühe tervikuna kogu tantsupeoetenduse kava koos kõigi tantsude ja selleks loodud muusikaga.

Lapsi ja noori oodatakse avatud mänguväljadele

13.10.18 ... 13.‒28. oktoobril 2018 on kõik lastega pered oodatud laste ja noorte muuseumidefestivalile "Avatud mänguväljad".

The Guardiani andmetel on eestlased koduse raamaturiiuli poolest esikohal

12.10.18 ... The Guardian avaldas täna artikli uuringust, millest selgub, et Eesti on maailmas koduse raamaturiiuli poolest esikohal.

Raadioteater osaleb rahvusvahelisel festivalil Prix Europa 2018

12.10.18 ... 13. oktoobril algab Berliinis tele, raadio ja online-meedia festival Prix Europa 2018, kuhu Raadioteater läheb võistlema Tiit Palu kuuldemänguga "Klarissa kirjad".

Kriss Eglite lugemissoovitus: Doris Kareva, Valdur Mikita ja Atticus

12.10.18 ... Kultuurisaade "OP+" kutsus kaamerate ette New Vintage by Kriss loovjuhi Kriss Eglite, kes andis mõned raamatusoovitused enda viimase aja lemmikteoste hulgast.

NO99 järgmine lavastus põhineb vendade Strugatskite jutustusel "Raske on olla jumal"

12.10.18 ... 24. novembril esietendub teatri NO99 uuslavastus "Raske on olla jumal", mis põhineb vendade Strugatskite samanimelisel jutustusel.

Galerii: Kumus avati Balti sümbolistide näitus "Vabad hinged"

12.10.18 ... Kumu kunstimuuseumis avati kolme Balti riigi koostöönäitus "Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis", mis oli esmalt eksponeeritud Pariisis Orsay muuseumis. Näituse kuraator on Prantsuse sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti.

Balti sümbolistide näitus kolis Pariisist Kumu kunstisaali

11.10.18 ... Kolme Balti riigi koostöös sündinud kõrgetasemeline näitus kolis Pariisist Tallinnasse, KUMU kunstisaali. Näitusel "Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis" on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930ndate aastateni. Kolm läbivat teemat on müüdid, hing ja loodus.

Videod: fotograaf Kaupo Kikkas oma suhtest kirjandusega

11.10.18 ... Eesti Rahvusraamatukogus on kuni 25. oktoobrini avatud näitus "Keelu alla! Balti raamat 1918–1940", mis heidab pilgu kirjastamistegevuse eri tahkudele Baltimaades kahe maailmasõja vahel. Näituse raames on valminud ka videod tuntud kultuuritegelastega, kes räägivad oma suhtest kirjandusega. Teises videos avab oma suhet kirjandusega fotograaf Kaupo Kikkas.

Uued palgalised kirjanikud ja kunstnikud selguvad hiljemalt detsembriks

10.10.18 ... Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis kuulutati 10. oktoobril välja uus valikuvoor kirjaniku- ja kunstnikupalga saajate esitamiseks. Uued palgalised kirjanikud ja kunstnikud selguvad hiljemalt detsembriks.

Fotod: Frankfurdis algas taas maailma suurim raamatumess

10.10.18 ... 10. kuni 14. oktoobrini toimuval Frankfurdi raamatumessil osaleb üle 8000 väljapaneku enam kui sajast riigist ning kokku on oodata ligi 300 000 külastajat.

Kogumiskonkurss "Märka marti!" ootab materjale sandijooksmiskombestikust

10.10.18 ... 1. novembril algab Euroopa kultuuripärandiaasta raames toimuv kogumiskonkurss "Märka marti!", mille raames ootavad Rahvakultuuri Keskus ja Eesti Folkloorinõukogu lugusid, lühifilme ja fotosid kohalikust sandijooksmiskombestikust neljas vanusegrupis algkoolilastest täiskasvanuteni.

Vanemuise väikeses majas avati nukkude näitus

09.10.18 ... Vanemuise väikese maja publikugaleriis on avatud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia dekoraator-butafoori eriala üliõpilaste õppetöö käigus valminud nukud.

Kino Artis hakkab ooperit näitama

08.10.18 ... Alates 9. oktoobrist on muusikateatri austajatel põhjust minna kinno Artis, saamaks osa Euroopa mainekate ooperimajade erilistest lavastustest. Programmi vahendusel saab külastada Pariisi ja Zürichi ooperiteatreid ning hinnatud Salzburgi ooperifestivali, et nautida ooperimaailma suurimad lauljaid ja elavaid legende.

Eesti Keele Instituudi direktor: eesti keel vajab järjepidevat arendamist

07.10.18 ... Margus Maidla tegi Sirbis intervjuu Eesti Keele Instituudi (EKI) direktori Tõnu Tenderiga, kes sõnas, et ei tohi unustada sedagi, kuidas iga kaunis aed vajab pidevat hoolt, samamoodi vajab eesti keel järjepidevat arendamist

Galerii: Rahvusraamatukogus on avatud näitus Andres Eilarti kunstikogust

07.10.18 ... 5. oktoobril avati Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis "Peatükk Andres Eilarti kunstikogust. Suurnäitus 1960.–1970. aastate kunstiuuendusest".

Fotod: Tallinna kesklinnas avati Raimond Valgre mälestustahvel

07.10.18 ... Helilooja Raimond Valgre 105. sünniaastapäeval ehk 7. oktoobril avati tema kunagisel kodumajal Tallinnas Vene tänav 7 mälestustahvel.

Vaata uuesti: "Autoportree" Jüri Reinverega

07.10.18 ... Seekordse kultuurisaate "Autoportree" fookuses oli helilooja, luuletaja ja esseist Jüri Reinvere, kes maalis endast ekraanil värvika ja heliseva pildi.

Maria Mölder: kuidas muusika ja lennujaam ajavad ühte asja

07.10.18 ... Muusikapreemiate tseremoonia rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril Lennart Meri Tallinna lennujaamasKunstiline juht Kristjan Hallik (ERSO, Eesti Muusikanõukogu)Lavastaja Robert AnnusNäitlejad Janek Joost ja Katrin Pärn (Tartu Uus teater).

Endla teatrigaleriis avatakse Gunta Randla näitus

07.10.18 ... 8. oktoobril kell 16.00 avatakse Endla teatri sammassaalis Eesti teatri- ja telekunstniku Gunta Randla näitus, mis jääb avatuks kuni 8. novembrini.

Turu raamatumessi programmijuht: Eesti kui teemamaa tähendab meie jaoks palju

05.10.18 ... Sel nädalavahetusel toimuva Turu raamatumessi peateema on 100. sünnipäeva tähistav Eesti. Rain Kooli käis kohapeal ja uuris, kuidas festivalil Eesti juubelit peetakse.

Fotod ja video: laulukaare remont on täies hoos

04.10.18 ... Tallinna lauluväljakul kestavad ehitustööd, et 2019. aasta juubelilaulupeol saaks lauljad end laulukaare all ohutult tunda. Laulukaarest on praegu püsti vaid kaar.

ERR Menu soovitab: moefilmid, "Põrgu Jaan" ja Lõnguse pop-up näitus

04.10.18 ... Nädalavahetus toob põnevaid kultuurisündmused. Rõõmustada saavad nii filmisõbrad kui ka kunstihuvilised.

Piip ja Tuut viivad "Loomad" Brüsselisse

04.10.18 ... Sel nädalavahetusel mängivad Piip ja Tuut püstijalakomöödiat "Loomad" Luksemburgi ja Brüsseli Eesti peredele.

Katrin Karisma ja Tõnu Kilgas astuvad lavale abielupaarina

02.10.18 ... Omal ajal Vanalinnastuudios mängisid Neil Simoni komöödianäidendit "Hotell Californiat" eksabikaasad Ita Ever ja Eino Baskin. Nüüdki saab samas lavastuses jälle kokku endine paar - Katrin Karisma ja Tõnu Kilgas.

KAMA3 jätkab Berliini Eesti Kultuuripäevade traditsiooni

02.10.18 ... Oktoobris 2018 toimuvad järjekorras kolmandad Berliini Eesti Kultuuripäevad. 6. oktoobril toimub endises leivavabrikus Brotfabrikis KAMA3. 13. oktoobril saavad Berliini Eesti Kooli lapsed osa näitleja Linda Vaheri improteatri töötoast.

Merle Palmiste: loomulikult on meil noori näitlejaid vaja

02.10.18 ... Näitleja Merle Palmiste ei arva, et väikeses Eestis koolitatakse liiga palju näitlejaid. Konkurents teeb tema sõnul ainult head.

Pille-Riin Purje teatrikommentaar: üdini tungimise tee Theatrumis ja VAT Teatris

01.10.18 ... Mind ennast küll üllatab, et tänane kommentaar võrsub samast ideest kui septembris: taas kohtuvad teatrivaatluses kaks lavastust, mis pealispinnal näivad vastandid.

Vaata uuesti: "Autoportree" peakangelane oli koreograaf Teet Kask

01.10.18 ... Kultuurisaates "Autoportree", mis sünnib koostöös kultuurkapitaliga, maalis seekord endast pildi tunnustatud koreograaf Teet Kask.

Galerii: Vabaduse galeriis avati Paul Rodgersi näitus "Lilith Absentias"

29.09.18 ... Tallinnas Vabaduse galeriis avati reedel, 28. septembril Paul Rodgersi näitus "Lilith Absentias".

NUKU teatri lavale jõuab Tammsaare jutustus "Noored hinged"

28.09.18 ... 30. septembril jõuab NUKU teatri lavale Mirko Rajase lavastatud "Noored hinged", mille aluseks on Anton Hansen Tammsaare samanimeline jutustus.

Tšehhi lavastaja toob Vanemuise lavale "Romeo ja Julia"

28.09.18 ... 29. septembril esietendub Vanemuise suures majas Sergei Prokovjevi ballett "Romeo ja Julia". Balleti toob lavale Tšehhi lavastaja ja koreograaf Petr Zuska.

Saksamaal avatakse näitus Eesti hipiliikumise ajaloost

28.09.18 ... Saksamaal Leipzigis avatakse näitus "Soviet Hippies: 1970s Psychedelic Underground Culture in Estonia and Beyond", mis sisaldab rikkalikku fotoarhiivi, videointervjuusid Eesti hipipõlvkonna esindajatega ja objekte nõukogude hipiliikumise subkultuurist. Avaõhtul linastub ka dokumentaalfilm "Nõukogude hipid".

Rahvaluulearhiiv kutsub üles salvestama oma vanavanemate lugusid

28.09.18 ... Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiiv ja Euroopa kultuuripärandi aasta kutsuvad kampaania "Püüa vanaema lugu purki" raames salvestama oma vanaemalt üks tema jaoks oluline lugu või laul.

Edvin ja Lembe Hiedeli nimelise toimetajaauhinna pälvis Linda Targo

27.09.18 ... 2018. aasta Edvin ja Lembe Hiedeli nimelise toimetajapreemia laureaadiks valiti Linda Targo. Žüriisse kuulusid Katrin Kern (esimees), Maiga Varik, Eva Kolli ja Kairi Tamuri.

Galerii: Rahvusraamatukogu hoonest sai kultuurimälestis

27.09.18 ... Esimese taasiseseisvumissaegse hoonena kuulutati kultuurimälestiseks Eesti Rahvusraamatukogu. Ettepaneku hoone mälestiseks tunnistada tegi Tallinna Linnaplaneerimise Amet.

tantsi kaasa!

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: