Kultuur

Filmimuuseum näitab kultusfilmi "Malev"

10.12.19 ... Kolmapäeval, 11. detsembril kell 18 linastub Filmimuuseumis film "Malev, millele teevad sissejuhatuse režissöör Kaaren Kaer ja stsenarist Erik Moora. Film linastub näitusega "Eesti. Talu. Film" kaasneva filmiprogrammi raames.

Terje Toomistu. Burning Man – transformatsioonid kõrbetuules

08.12.19 ... Nevada kõrbe kümneid tuhandeid inimesi kokku toov festival Burning Man loob tingimused kõikvõimalikeks kogemusteks ja eksperimentideks ning võib aidata näha tavamaailma täiesti uuel pilgul, kirjutas Terje Toomistu Müürilehes.

Gregor Kulla: kuidas mõista klassikalist muusikat?

07.12.19 ... Kaasaegne klassikaline muusika tahab jõuda kuulajateni, kuid kuulajad muusikani mitte nii väga, kirjutas Gregol Kulla Müürilehes.

Tallinna Linnateatris jõuab vaatajate ette Elmo Nüganeni lavastatud "Kommuun"

07.12.19 ... Tallinna linnateatri Põrgulaval esietendub 7. detsembril Mogens Rukovi ja Thomas Vinterbergi näidend "Kommuun", mille lavastab Elmo Nüganen. Näidend on inspireeritud Vinterbergi kommuunis veedetud lapse- ja nooruspõlvest.

Moefotograaf Vincent Peters: pildistamine on nagu filmi tegemine

06.12.19 ... Fotografiska Tallinnas avab reedel oma näituse mainekas moe- ja portreefotograaf Vincent Peters. Näitus "Sisemine valgus" on ülevaade Petersi portreefotograafiast.

Leonardo da Vinci austaja Lauri Leesi näeb aasta lõpuks kõiki kunstniku maale

06.12.19 ... Prantsuse keele õpetaja Lauri Leesi on maalikunstniku Leonardo da Vinci ande suur austaja, kellel on nägemata veel ainult üks kuulsa kunstniku säilinud maalidest.

Videod: "Pööriöine pulmapidu" toob vabaõhumuuseumisse erakordse valgusetenduse

06.12.19 ... Eesti vabaõhumuuseumis saab peagi esmakordselt näha video- ja valgusetendust "Pööriöine pulmapidu".

Paavo Piik lavastusest "vihanemees.com": mis juhtub siis, kui ühel mehel hakkab järsku palju asju halvasti minema

05.12.19 ... Esmaspäeval, 9. detsembril esietendub endises NO99 majas aadressil Sakala 3 Kinoteatri uuslavastus "vihanemees.com", kus ainsa näitlejana on laval Ivo Uukkivi. "Aktuaalsele kaamerale" andis intervjuu lavastaja Paavo Piik, kes rääkis nii lavastuse tagamaadest kui ka pealkirja tähendusest.

Galerii: "Piparkoogimaania" keskendub tänavu mütoloogiale

05.12.19 ... "Piparkoogimaania" toimub tänavu disaini- ja arhitektuurigaleriis juba 13. korda. Näituse tarbeks on üle saja kunstniku vahetanud oma töötarbed taigna ja küpsetusahju vastu.

Psühhiaater Arvo Haug: "Avameelselt abielust" raamatuna sensatsiooni ei väärinud

05.12.19 ... Psühhiaater ja Nõukogude Eesti esimene seksuoloog Arvo Haug ütles, et 45 aastat tagasi ilmunud raamatu "Avameelselt abielust" väljatulemine oli nii sensatsiooniline sündmus, et inimmasside ohjamiseks sekkuma pidi isegi miilits.

USA-s Burning Mani festivalil eksponeeritud siil tuuakse tagasi Eestisse

04.12.19 ... Tallinna loovruumi kollektiivi eestvedamisel valminud ülemõõtmelise siili kodumaale naasmise puhuks luuakse Noblessnerisse Tallinnas Burning Man'i kõrbelinnast inspireeritud keskkond.

Tristan Priimägi filmisoovitused: inglise töölisklassist Põhja-Siberi väikelinnani

04.12.19 ... PÖFF on läbi ja nüüd on kinode kavad läinud väga kvaliteetseks, tõdes filmikriitik Tristan Priimägi "Terevisioonis" ja andis kolm filmisoovitust lähenevaks nädalavahetuseks. Kaks neist on välismaalaste osalusel valminud Eesti filmi.

STL ja liikumispuudega inimeste liit kutsuvad tantsumaratonile

04.12.19 ... Laupäeval, 28. detsembril toimub Sõltumatu Tantsu Laval (STL) Telliskivi loomelinnakus kolmandat korda heategevuslik 12-tunnine tantsumaraton, mis kutsub tantsima ühise eesmärgi nimel – pühitseda liikumiskultuuri ning pöörata sealjuures tähelepanu abivajajatele ja nõrgematele ühiskonnas.

Sander Rebane: teatrid otsivad repertuaaris tasakaalu "Rannamaja" ja "Pealtnägija" vahel

03.12.19 ... Saatejuht ja Endla teatri näitleja Sander Rebane tunnistas, et repertuaariteatrid seisavad tihti valiku ees, kas ja kui palju huumorit teha, et publikut saali meelitada.

Lavastuse "Kui me nüüd ei sure, ei sure me kunagi" aluseks on Ugala teatri eluolu 1930. aastatel

02.12.19 ... Ugala teatri trupp pidas 1936. aasta oktoobrist 1937. aasta juunini majaraamatut, mille külgedelt leiab sissekandeid erinevatest juhtumistest. 83 aastat hiljem jõudis Liis Aedmaa ja Laura Kalle lavastuses "Kui me nüüd ei sure, ei sure me kunagi" vaatajate ette tollane Ugala teater.

Kaili Viidas lavastusest "Vapruse värinad": see räägib nii laste kui täiskasvanute julgusest

29.11.19 ... NUKU teatris esietendub 1. detsembril Ott Kiluski "Vapruse värinad", mis räägib loo tänase Eesti laste elust. Lavastaja Kaili Viidase sõnul on see lavastus julgusest, aga vahepeal ka hulljulgusest ja tõelisest vaprusest.

Galerii. Estonia teatris esietendub multimeediaballett "Alice Imedemaal"

29.11.19 ... Estonia teatris esietendub reedel, 29. novembril Lewis Carrolli jutustuse põhjal valminud ballett "Alice Imedemaal", mille on lavale seadnud Itaalia päritolu koreograaf-lavastaja Gianluca Schiavoni.

ERR.ee video: 13. Panso päevad tõid kokku 13. lennu

28.11.19 ... 27. ja 28. novembril tähistab Teatri- ja muusikamuuseum teatrimehe ja lavakooli rajaja Voldemar Panso (1920-1977) sünniaastapäeva 13. korda Panso päevadega. Kohtumise legendaarse 13. lennuga kandis üle ja jäädvustas videosse ERR kultuuriportaal.

Mark Antonius Puhkani raamatust "Antennimaja inimesed": sain inspiratsiooni väikelinnade veetornidest

28.11.19 ... Graafik Mark Antonius Puhkani andis välja raamatu "Antennimaja inimesed", mis on visuaalne ulmeline poeem inimloomuse eri pooltest ja nende kokkupõrgetest.

James Nachtwey näitusest "Memoria": fotod on tunnistused sellest, mis on toimunud

28.11.19 ... Fotoajakirjanik James Nachtwey pühendas oma karjääri meie lähiajaloo kõige süngemate hetkede jäädvustamisele. 28. novembril Fotografiskas avatud näitusel "Memoria" on väljas valik tema kõige silmapaistvamatest töödest.

ERR Menu soovitab minna Robotexile, balletti vaatama ja meremuuseumi

28.11.19 ... Olgugi et PÖFF veel kestab, toimub üht-teist muudki. ERR Menu soovitab sel nädalavahetusel PÖFF-i kõrval minna ka Robotexile, vaadata Estonias multimeediaballetti "Alice Imedemaal" ja külastada taasavatud meremuuseumi Paksus Margareetas.

Eesti kaasaegne luule tõlgiti kreeka keelde

26.11.19 ... Kultuurkapitali toel ilmus kreeka keeles "Eesti kaasaegse luule antoloogia", mille koostas Rami Saari (Vakxikon Pulbications).

Kärt Tomingas raamatust "Kujuri tütar": Tove Jansson suutis seda kirjutades olla jälle laps

22.11.19 ... Kultuurisaates "OP" oli külas "Muumioru lugude" telesarja dubleerija Kärt Tomingas, kes luges läbi Tove Janssoni raamatu "Kujuri tütar". Samas selgitas ta ka seda, miks on Muumi-lood südamelähedased nii noortele kui ka vanadele.

Tõnu Õnnepalu loobus taas kirjanikupalgast: ilmselt ei mõista seda otsust isegi sõbrad

22.11.19 ... Kirjanik Tõnu Õnnepalu teatas Eesti Päevalehe vahendusel, et loobub taas järgmiseks kolmeks aastaks talle määratud kirjanikupalgast. Ta loobus kirjanikupalgast ka 2016. aastal.

Piret Jaaks lavastusest "Ilusad inimesed": otsisin ilu mitte ainult välimusest, vaid ka argisusest

21.11.19 ... Tartu Uues Teatris esietendub 22. novembril Piret Jaaksi debüütlavastus "Ilusad inimesed", mis lahkab, kuidas ilu meid mõjutab ja mida see meiega teeb. Postdramaatiline lavastus on osa Jaaksi loomeuurimusest Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikoolis.

Suri karikaturist Hugo Hiibus

21.11.19 ... 90-aastaselt suri karikaturist Hugo Hiibus.

"Laulva revolutsiooni" muusikal Broadwayl räägib keelatud armastuse loo

20.11.19 ... Koreograaf Märt Agu saabus Washingtonist, kus käivad uue laulva revolutsiooni muusikali proovid, tagasi kodumaale. Agu ütles, et Eesti vabaks laulmise loost saab väga atraktiivse lavastuse ka ameeriklaste jaoks.

Selgusid Põlvepikuraamatu konkursi võitjad

19.11.19 ... Eesti lastekirjanduse keskuses kuulutati 19. novembril välja Põlvepikuraamatu loomevõistluse võitjad. Seitsmendat korda toimunud konkursile, mis otsib väikelastele ja koolieelikutele mõeldud lugemisvara, esitati 46 tööd.

"Ringvaates" tutvustati kõige tuntumaid kunstivõltsinguid

18.11.19 ... Haus galerii juht Piia Ausman tutvustas "Ringvaates" tuntumaid kunstivõltsinguid ning aitas ka leida vastust küsimusele, kuidas eristada võltsingut pärismaalist.

Anna Kõuhkna näitusest "Peegeldused": ma olen armunud õlivärvidesse

18.11.19 ... Fahle galeriis on avatud Anna Kõuhkna maali- ja fotonäitus "Peegeldused".Kõuhkna kasutab oma värskes loomingus nii õli- kui ka akrüülvärve ja talle omaselt on tööde peategelaseks naine.

Polina Stružkova lavastusest "Päike, kuu ja tähed": Eesti muinasjutud on naljakad ja teravmeelsed

18.11.19 ... NUKU teatri ovaalsaalis jõuab vaatajate ette väikelastele ja koolieelikutele mõeldud lavastus "Päike, kuu ja tähed". Tänu sellele on saalist saanud väike rätsepatöökoda, kus näitlejad mängivad läbi Eesti muistendi taevakehade tekkimisest.

Arvustus. Kahe tegija säästu-show

17.11.19 ... "Ühemeheshow" on määratletud komöödiana, kuid tegu on pigem suhte-, pere- või melodraamaga, kuhu on pikitud musta huumorit, kirjutab Peeter Sauter Sirbis.

Galerii. NUKU muuseumis avanes "Gulliveri reiside" nukkude näitus

16.11.19 ... Reedel avanes NUKU muuseumis näitus, kus jõudsid muuseumikülastaja ette kahel suvel mängitud lavastuse "Gulliveri reisid" nukud hiigelsuurest ülipisikesteni.

Ain Mäeots Vanemuise ajaloost: nagu "Troonide mäng" teatris, aga ilma tapmisteta

15.11.19 ... Vanemuise teater on otsustanud 150. sünnipäeva tähistada lavastusega, mis võtab kokku teatri ajaloo ja piilub otsapidi tulevikku. Mõni tegelane on otse ajaloost maha kirjutatud. Lavastaja Ain Mäeots tõdes, et aastate jooksul on teatris palju hullu pandud. ""Troonide mäng" teatris ilma otseste tapmisteta," võttis ta kokku.

Eero Epner: kommentaariumis saab riik järsku mõtte siis, kui Tänak kiiruskatse võidab

15.11.19 ... "Ringvaates" olid külas dramaturg Eero Epner ja muusikud Erki Pärnoja ning Marti Tärn, kes toovad ühekordse etendusena lavale Delfi kommentaaridest sündinud lavastuse. Epner tõdes, et kümme tuhat kommentaari, mis ta läbi luges, hakkasid ka vaimsele tervisele. Ta tunnistas, et luges ka palju rõõmsaid kommentaare, kuid need on seotud peaasjalikult spordiga.

Eesti tuntud inimesed valisid magamistuppa muuseumidest kunsti

15.11.19 ... Eesti kunstimuuseum tähistab pühapäeval 100. aasta juubelit. Marko Reikop külastas Evelin Võigemasti, Stig Rästa ja Enn Kunilaga kolme muuseumi ja küsis, mida keegi sealt oma magamistoa seinale himustaks.

Järva-Jaani vanavaramuuseumi uued hooned mahutavad vaid väikese osa museaalidest

13.11.19 ... Järva-Jaanis avati vanatehnikale keskenduvate muuseumite keskus, mille tarvis renoveeriti kunagise kutsekooli ühiselamu ja ehitati tehnika remondi- ja hoiuhall. Väärtuslikum osa vanavarast on nüüd küll katuse all, sajad museaalid ootavad aga ikka veel oma järge lageda taeva all.

Polina Solotowizki lavastusest "Goodbye Berlin": sellel lool ei ole õnnelikku lõppu

13.11.19 ... Vene Teatri väikeses saalis esietendub muusikaline noortelavastus "Goodbye Berlin", mis põhineb Saksa kirjaniku Wolfgang Herrndorfi menuromaanil "Tschick", millest on vändatud ka film ja mis on tõlgitud 27 keelde.

Kirke Karja: muusikahariduse teema valmistab südamevalu

12.11.19 ... Eesti Jazzliit on organisatsioon, mis on meie jazz'ipeenraid rohinud, kastnud ja väetanud juba 15 aastat. Väikese juubeli künnisel valiti Jazzliidule värske juhatus, mille tegevust suunab juhatuse esimees, pianist-helilooja Kirke Karja. Ajakirjas Muusika tegi temaga intervjuu Joosep Sang.

ETV ja ETV2 toovad kunstimuuseumi 100. sünnipäeva puhul ekraanile kunstidokumentaalid

12.11.19 ... Eesti kunstimuuseumi 100. sünnipäeva puhul jõuab sel nädalal ETV ja ETV2 ekraanile valik kunstidokumentaalidest, mis viivad rahvusvahelisse kunstimaailma ja avavad selle tagamaid oksjonitest kunstiaareteni.

Tartu mänguasjamuuseumi Barbie nukkude laat innustab taaskasutama

12.11.19 ... Laupäeval, 16. novembril kell 11–14 toimub Tartu Mänguasjamuuseumis Barbie nukkude taaskasutuslaat ja isevalmistatud nukuriiete moedemm. Lisaks saab osaleda disainitöötoas ning külastada üheks päevaks avatud Barbie kohvikut.

Andres Noormets: lavastus "Lotomiljonärid" loodab publikule naha vahele pugeda

11.11.19 ... Ugala teatri 100. hooaja kolmanda uuslavastusena esietendus Andres Noormetsa kirjutatud ja lavastatud ülevõllikomöödia "Lotomiljonärid".

Galerii ja video. Kellerteatri lavale jõuavad Indrek Hargla lühinäidendid

11.11.19 ... Tallinnas Kellerteatris esietendub 17. novembril lavastus "Kodukäijad", mis põimib kokku kaks kirjanik Indrek Hargla värsket lühinäidendit. Lavale astuvad Rahel Ollisaar, Andres Roosileht, Riho Rosberg ja Andrus Eelmäe.

Tallinnas toimub kuuendat korda komöödiafestival

11.11.19 ... Sel nädalal toimub Tallinn Comedy Festival, mis toob juba kuuendat korda Tallinna lavadele rohkem kui 25 koomikut Eestist ja mujalt maailmast.

Vanemuises väikeses majas toimub kuuldemängu "Othello" avalik kuulamine

10.11.19 ... 11. novembril toimub Vanemuise väikeses majas järjekuuldemängu "Othello" avalik kuulamine.

Galerii: näitusel "Kohutav ilu" seoti kokku maalikunst ja filmiklassika

09.11.19 ... 9. novembril avatil Tallinn Art Space'is Eesti maalikunstnike liidu näitus "La Grande Bellezza" ehk "Kohutav ilu", mis sai inspiratsiooni Paolo Sorrentino samanimelisest filmist.

ERR.ee video. Jazz-muusikud meenutasid naljakaid juhtumisi või äpardusi lavalt

08.11.19 ... Raadio Tallinn käis ringi Eesti Jazzliit 15 galal ning küsis muusikutelt, kas neil meenub naljakaid juhtumisi või äpardusi lavalt. Vastust ei jäänud keegi võlgu – seega, kõik on inimesed ja kõigil juhtub.

Kultuuriportaal soovitab: Jean Renoiri kultusfilm "Mängureeglid" ETV2-s

08.11.19 ... 8. novembril jõuab ETV2 eetrisse Prantsuse režissööri Jean Renoiri 1939. aasta linateos "Mängureeglid" ("La regle du jeu"), kus mängivad teiste seas Nora Gregor, Paulette Dubost ja Marcel Dalio.

Norrast pärit sõpruse tants jõudis Eestisse

08.11.19 ... Norra juurtega sõpruse ja sallivuse tantsulaulud on jõudnud Eestisse ning sel tänavust tantsu tutvustati Lääne-Virumaal Viru-Nigula vallas asuvas Vasta koolis. Sealsed tantsu eestvedajad avaldasid lootust, et see laieneb üle Eesti.

Arko Narits annab Tallinna lennujaamas maratonkontserdi

08.11.19 ... 9. novembril kell 8.00 alustas pianist Arko Narits Tallinna lennujaama terminali avatud alal 10-tunnise klaverikontsertiga, millega esitab 840 korda Erik Satie teost "Vexations".
kuula eesti laulu poolfinaliste
Lasteekraan.ee

praegu R2-s
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: