Kultuur

Narva kunstiresidentuuris avatakse Karolin Kruuse näitus "Naine"

23.02.19 ... Narva kunstiresidentuuris (Joala 18, Narva) avatakse Karolin Kruuse näitus "Naine", mis uurib soome-ugri naisi ja nende kombeid. Näitus jääb avatuks 17. märtsini.

Tallinna Kunstihoones võetakse kokku EV100 kunsti- ja muusikaprogramm

23.02.19 ... 23. veebruaril tänatakse Tallinna Kunstihoones EV100 kunstiprogrammi ja EV100 muusikaprogrammi panustanuid. Juubeliperioodil korraldati EV100 puhul ligi 150 kunstisündmust ning kokku valmis enam kui 50 tundi uut heliloomingut.

Tartus saab seigelda laulupeo sünniga seotud paikades

22.02.19 ... Tartu laulupeoks on valminud põnev maastikumäng, mis tutvustab laulupeo sünnipäeva eel laulupeo sünniga seotud paiku ning selle traditsiooni loojaid ja hoidjaid. Rada on avatud 30. juunini.

Lilli Jahilo vabariigi aastapäeva eel: praegu on pingeline aeg, aga ma õudselt naudin seda

22.02.19 ... "OP+" pühendas vabariigi aastapäeva eel saate viimase osa kleitidele ja ehetele ning vestles moekunstniku Lilli Jahilo ja ehtekunstniku Birgit Skolimowskiga, kes leidsid kiirel ajal aega saatemeeskonnaga oma tööst rääkida.

Julia Aug toob Narva Vabale Lavale "Minu Eesti vanaema"

21.02.19 ... 10. märtsil esietendub Vaba Lava Narva teatrikeskuses Julia Augi lavastus "Minu Eesti vanaema", kus astuvad üles Gert Raudsep, Mirtel Pohla, Jaak Prints, Ülle Kaljuste ja Laura Kokk. Lavastus valmib R.A.A.A.M. teatri ja Vaba Lava koostöös.

Tallinna Ülikool saab oma postmargi

21.02.19 ... 22. veebruaril esitlevad Omniva ja Tallinna Ülikool postmarki, mis on pühendatud järjepideva õpetajahariduse 100. aastapäevale Tallinnas.

Taavi Aas Vana Baskini teatrist: loodan, et riigi toetus teatrile taastub

20.02.19 ... Tallinna linn otsustas toetada Vana Baskini teatrit 35 000 euroga. Raha võetakse linna avalike suhete eelarvest. Linnapea Taavi Aasa sõnul saab Vana Baskini teater toetuse linna esimese lisaeelarvega.

Galerii: Rapla kultuurikeskuses avatakse 126-kohaline kino

20.02.19 ... Rapla kultuurikeskuses avati 126-kohaline digitaalne 4K kino, mille ehitamiseks kulus Rapla valla eelarvest 2.1 miljonit eurot, lisaks osteti 225 000 euro eest inventari. Kultuurkapital toetas kinotehnika ostu 60 000 euroga.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Alita: Sõjaingel", "Asepresident" ja "Lagle rännakud"

20.02.19 ... Filmikriitik Tristan Priimägi soovitas "Terevisioonis" kolme filmi, mida seal nädalal vaatama tasuks minna: Robert Rodrigueze eepiline ulmelugu "Alita: Sõjaingel", kaheksale Oscarile nomineeritud "Asepresident" ja kodumaine portreedokumentaal "Lagle rännakud".

"Pealtnägija" | Helen Sildna: Tallinn Music Week paisus kümne aastaga liiga suureks

20.02.19 ... Taavi Eilat tegi "Pealtnägijas" intervjuu seni kaamera ees pikemaid kommentaare vältinud Helen Sildnaga, kellega tuli juttu nii Narva 2024 projektist kui ka Tallinn Music Weeki võlgadest.

Vana Baskini teater lõpetab tegevuse

19.02.19 ... Vana Baskini teater teatas pressiteates, et nad lõpetavad 2019. aastal oma tegevuse. Põhjuseks on see, et kultuuriministeerium katkestab 14 aastat regulaarselt kestnud tegevustoetuse maksmise teatrile.

Kumu näitab filmi linnast, mida külastavad jääkarud

19.02.19 ... Vaatamata polaarööle ja hulkuvatele jääkarudele elab Longyearbyenis üle 2000 inimese. Miks, uurib Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja järjekordne film, mis toob kolmapäeval vaatajate ette maailma põhjapoolseima linna elu.

Tanel Toom: ma sain nagu litaka, kui ma "Tõe ja õiguse" lõppu jõudsin

19.02.19 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli režissöör Tanel Toom, kelle käe all valminud film "Tõde ja õigus" jõuab sel kolmapäeval kinodesse.

Kirjanduspreemia nominent Martin Algus: tahaksin veel romaanivormis kirjutada

18.02.19 ... 14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus proosa kategooria üks nominente on Martin Algus oma teosega "Midagi tõelist".

Elamisloaga hädas Vanemuise balletitantsijaid võiks aidata palgatõus

14.02.19 ... Vanemuise teatri välismaalastest balletiartistidel oleks võimalik jääda Eestisse, kui teater maksaks neile tippspetsialisti määrast suuremat töötasu ning nad langeks sellega elamisloa kvoodi alt välja.

Narva juhid lubavad kahe nädalaga otsustada kultuuripealinna taotluse

11.02.19 ... Narva esitab taotluse Euroopa kultuuripealinna tiitli saamiseks hoolimata sellest, et taotluse koostamiseks palgatud ettevõte Shiftworks loobus selle tegemisest, kinnitas Narva linnavaolikogu esimees Irina Janovitš. Linna mõjukamaid poliitikuid Aleksei Voronov lubas, et otsus tehakse kahe nädala jooksul.

Filharmoonia kammerkoor esineb Austraalias: tagasiside on olnud väga soe

09.02.19 ... Eesti filharmoonia kammerkoori juht Esper Linnamägi kommenteeris kontserdireisi Austraalias, mis on seni möödunud positiivsete emotsioonide saatel.

Tallinnas toimub rahvusvahelise pärimuspeo Baltica Tallinna eelpidu

09.02.19 ... Täna, 9. veebruaril toimub Tallinnas Salme kultuurikeskuses Baltikumi suurima ühise pärimuspeo Baltica Tallinna eelpidu. Eelpeol astuvad üles Tallinna ja lähipiirkonna folkloori- ja pärimusrühmad kavadega, millega nad ka maikuu lõpus ja juuni alguses toimuval Baltical üles astuda soovivad.

Krista Kaer Rosamunde Pilcherist: tema teostest leiavad oma lemmikud nii noored kui vanad

08.02.19 ... 7. veebruaril lahkus meie seast 94-aastaselt kirjanik Rosamunde Pilcher. "Ringvaates" avas menukirjaniku fenomeni Varraku peatoimetaja Krista Kaer.

Peeter Helme: on palju võimalusi fantaseerida selle üle, millline oleks võinud tulevik olla

08.02.19 ... Peeter Helme uue romaani "Haakrist ja ajarelv" tegevus toimub 2056. aastal. Autor ise nimetab oma teost ajaloost inspireerud ulmeliseks groteskiks, mis fantaseerib selle üle, milline oleks võinud maailm olla, kui teise maailmasõja oleks võitnud Saksamaa koos oma liitlastega.

Suri menukirjanik Rosamunde Pilcher

08.02.19 ... Briti menukirjanik Rosamunde Pilcher suri 94-aastasena, teatas tema esindaja neljapäeval.

Riikliku kultuuri elutööpreemia pälvisid Leelo Tungal, Viivi Luik ja Fred Jüssi

07.02.19 ... Riiklikud kultuuri elutööpreemiad pikaajalise väljapaistva tegevuse eest pälvivad sel aastal kirjanikud Leelo Tungal ja Viivi Luik ning loodusemees ja mõtleja Fred Jüssi.

Fred Jüssi: mulle on koolipõlvest peale öeldud, et olen natukene metsa poole

07.02.19 ... Riikliku kultuuri elutööpreemia pälvis sel korral ka kirjanik, loodusfotograaf ja bioloog Fred Jüssi, kes on enda sõnul sattunud üllatuste rajale, kus ei teagi täpselt, kuhu lõpuks välja jõuad.

Leelo Tungal elutööpreemiast: pidin kaks korda järjest istuma, sest ei osanud seda oodata

07.02.19 ... Üks kolmest seekordse riikliku kultuuri elutööpreemia laureaatidest on ka kirjanik Leelo Tungal, kes kinnitas, et tunnustus tuli talle ootamatult, kuid ta ei kujuta ette inimest, kes sellise asja üle ei rõõmustaks.

Eestis käinud menukirjanik Dan Mallory valetas ajuvähi kohta

07.02.19 ... Menuraamatu "The Woman in the Window" ("Naine aknal") kirjanik Dan Mallory tunnistas, et valetas mitmel juhul ajuvähi kohta.

Galerii ja videod: selgusid 2018. aasta kauneimad raamatud

06.02.19 ... 25 kauneima Eesti raamatu konkursile esitati kokku 154 raamatut ja 5 kauneima Eesti lasteraamatu 2018 konkursile 33 raamatut. Esitati nii ilukirjanduslikke teoseid kui ka kokaraamatuid, luulekogusid, käsiraamatuid ja isegi üks graafiline novell. Kauneimad teosed valisid välja professionaalsed žüriid.

Ooperilaulja Jenny Anvelt: mu laps ütles, et tahab ema, mitte lauljat

06.02.19 ... "Ringvaade" käis külas kunagisel ooperilauljal Jenny Anveltil, kes on lava jaganud teiste seas ka Luciano Pavarotti ja Placido Domingoga. Praegusel käib ta aga aeg-ajalt Eesti lauljatele itaaliapärast laulukunsti õpetamas.

Teatri- ja muusikamuuseum ootab mälestusi laulu- ja tantsupeost

06.02.19 ... Eesti teatri- ja muusikamuuseum ootab kuni 17. märtsini Eesti inimeste fotosid ja kirjalikke mälestusi, mis annavad edasi laulu- ja tantsupidudega seotud isiklikke kogemusi ja emotsioone.

Märtsis avatakse põnevuslugudele pühendatud Kellerteater

04.02.19 ... 1. märtsil avatakse Tallinnas Eesti esimene põnevuslugudele pühendatud teater Kellerteater, mille avalavastus "Mõrvad Rue Morgue'il" põhineb samanimelisel Edgar Allan Poe novellil.

Fotod: Tauno Kangro voolis Vabaduse väljakul seaskulptuuri

02.02.19 ... Laupäeval tähistati Vabaduse väljakul Hiina uue aasta – sea-aasta – saabumist, mille puhul modelleeris skulptor Tauno Kangro pealtvaatajate ees oma pop-up töötoas seaskulptuuri.

Klassikaraadios alustab saatesari "Laulupeo nähtamatud lood"

02.02.19 ... Tänavu möödub esimesest laulupeost 150 aastat ning 85-aastane tantsupidu toimub 20. korda. Juubeliaasta ja Klassikaraadio koostöös alustab laupäeval, 2. veebruaril kell 10 saatesari "Laulupeo nähtamatud lood", mis jälgib laulu- ja tantsupeo juubeliaasta olulisemaid sündmusi. Saate autor on Sten Weidebaum.

Maanteemuuseumi uut näitust hakkavad mõtestama sisepõlemismootoritest tootemipuud

31.01.19 ... Eesti maanteemuuseumi kunstikonkurss uue näitusehalli "Masinate valitsemine" teemat avava kunstiteose tellimiseks on lõppenud. Võitjaks osutus Jevgeni Zolotko kavand "Tootemipuud".

Kirjandusfestival HeadRead toob Eestisse Leïla Slimani, Ian Thomsoni ja Philip Grossi

30.01.19 ... Tallinna kirjandusfestival HeadRead avaldas esimesed külalisesinejad, kelleks on Prantsuse-Maroko kirjanik, Goncourt'i auhinna võitnud Leïla Slimani, Eesti juurtega tõlkija, kirjanik ja ajakirjanik Ian Thomson ja Eesti päritolu briti kirjaniku Philip Grossi. Lõplik nimekiri selgub veebruaris.

Eesti keeles ilmus Juhani Salokanneli kirjutatud Tammsaare monograafia

29.01.19 ... Eesti keeles ilmus Tammsaare uurija ja tõlkija Juhani Salokanneli monograafia "Noore Eesti südametunnistus". Teose andis välja Eesti Keele Sihtasutus.

Pime saatejuht Jakob Rosin näitusel: kui saab, siis nuusutan ja maitsen

28.01.19 ... Nädalavahetusel jagati muuseumirotte, kus muuseumihariduse edendaja tiitli sai Adamson-Ericu muuseumi püsiekspositsioon, mis mõeldud vaegnägijatele. Pime saatejuht Jakob Rosin näitas, kuidas vaegnägijast kunstihuviline näitust nautida saab.

Uku Uusberg aastapäevakontserdist: ideaalis võiks meeldida kogu klassile

28.01.19 ... 24. veebruar on ukse ees ning 101. aastapäeva vastuvõtu kontserdi lavastaja on Hendrik Toompere jr. Piduliku kontserdi varasemad lavastajad Mart Koldits ja Uku Uusberg meenutasid oma kogemusi.

Kristiina Ehin: olen praegu väga hädas, et laps loeb liiga palju

28.01.19 ... Mida on rohkem inimesel, kes loeb palju, ja mida on rohkem riigil, kus kirjandus on au sees? Uhketest ja südamega sõnadest, viimastest lindudest, kes julgevad jääda, ning sellest, kuidas mitte minna poliitikasse. Maia Tammjärv tegi Müürilehes intervjuu kirjanik Kristiina Ehiniga.

Tammsaare nimelise kirjanduspreemia sai Elo Selirand

26.01.19 ... 42. korda välja antava A. H. Tammsaare nimelise Järva valla lugejapreemia sai Elo Seliranna romaan "Tormpuudlane". Valik tehti kuue 2018. aastal ilmunud Järva valla raamatukogude lugejaile meeldinud kirjandusteose hulgast.

Andre Maaker lavastusest "Once": selgus, et kõigil oli pillimänguoskus tagataskus olemas

25.01.19 ... Pärast kümneaastast vaheaega mängitakse Ugala teatris taas muusikali. 26. jaanuaril esietendub Viljandis muusikal "Once", mille peaosas on Priit Võigemast külalisena ja Laura Kalle. John Carney mängufilmil "Once" põhineva muusikali lavastas Taago Tubin, muusikajuhid on Peeter Konovalov ja Andre Maaker.

Haapsalus väheneb muuseumite külastajate arv talveperioodil enam kui kümme korda

25.01.19 ... Talvine madalhooaeg tähendab paljudele väikestele muuseumidele suvega võrreldes väga suurt külastajate arvu langust. Näiteks Haapsalus panustatakse selle leevendamiseks lasteüritustele ja ühistele turunduskampaaniatele, kuid vahe tippajaga on ikkagi enam kui kümnekordne.

Galerii: Arhitektuurimuuseumi uuritakse Eesti arhitektuuri feministlikust vaatepunktist

25.01.19 ... Eesti Arhitektuurimuuseumis avati näitus "Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuuris", kus esimest korda võeti Eesti ruumikultuur vaatluse alla feministlikust perspektiivist.

David Vseviov: meelde tuleb nõukogude-aegsete laulupidude eriline atmosfäär

24.01.19 ... Laulupeo juubeliaasta puhul toob ETV ekraanile iganädalase lugude sarja "Minu laulupidu". Teises osas rääkis oma mälestustest seoses laulupeoga ajaloolane David Vseviov.

Guido Kangur astub uues lavastuses dialoogi kontrabassimängijaga

23.01.19 ... "Ringvaates" olid külas näitleja Guido Kangur ja muusik Mingo Rajandi, kes tutvustasid Eesti Draamateatri uut lavastust "Kontrabass", kus astuvad dialoogi näitleja ja kontrobassimängija.

Pariisis avas oma tänavanäituse Tallinnaski kunsti teinud Artur Bordalo

23.01.19 ... Pariisis avas oma tänavanäituse ka Tallinna oma kunsti jätnud Portugali tänavakunstnik Artur Bordalo.

Loe: Sõpruse kirjanduskonkursi võidutöö "20 tuhat ljööd vee all"

23.01.19 ... Kino Sõprus korraldas esmakordselt kirjanduskonkursi, kuhu laekus 37 tööd, millest seast valis žürii välja parimad. Peaauhinnaks oli aastane priipääse kino Sõprus seanssidele. Avaldame täies mahus rühmituse Väike Vaksik (Reeli Reinaus, Helen Kästik ja Risto Järv) kirjutatud situatsioonikomöödia "20 tuhat ljööd vee all", millel on žürii hinnangul kõige vaimukam ja lopsakam tekst.

Priit Võigemast: pilli mängimine on minu jaoks eluliselt vajalik

21.01.19 ... Ugalas esietendub muusikal "Once", mille peaosas säravad Laura Kalle ja Priit Võigemast. Mõlemad näitlejad pidid rolli jaoks värskendama oma pillimänguoskust ja Võigemasti sõnul võib ta ennast unustada kitarri sõrmitsema.

Eesti Rahvusballett tähistab Toomas Eduri 50. sünnipäeva galaetendusega

19.01.19 ... Eesti Rahvusballeti kunstiline juht Toomas Edur tähistab 19. jaanuaril oma 50. sünnipäeva ning sel puhul toimub teatris kell 19.00 ka balletigala, kus on võimalik videolõikude vahendusel osa saada Eduri säravamatest hetkedest balletilaval.

Aare Pilv: mis on NO99 moraal?

19.01.19 ... Intensiivse põlemisega teater jääb paljudele meelde tänu suurlavastustele ja ühiskondlikele aktsioonidele, kuid tegelikkuses võrsus Sakala tänava laborist palju erisuunalisi lavastusi, mida ei taheta võtta vaevaks meenutada. Aare Pilv kirjutas sellest lähemalt Müürilehes.

Marko Reikop istub teatris ainult heade kohtade peal: neljas rida on absoluutne maksimum

18.01.19 ... Saates "OP+" rääkis Marko Reikop lähemalt, millised on olnud tema viimaste aastate suuremad kultuurielamused. Samuti tuli intervjuus välja, et filmikunst talle väga peale ei lähe.

Möödunud aasta enim laenutatud raamat oli Vahur Afanasjevi "Serafima ja Bogdan"

17.01.19 ... "Terevisioonis" avaldati 2018. aasta rahvaraamatukogude statistika, kust selgus, et enim laenutatud autor on Katrin Pauts ning kõige rohkem kordi on laenutatud Vahur Afanasjevi teost "Serafima ja Bogdan". Saates oli kohal ka Maarja Vaino, kellega valikut täpsemalt uuriti.
praegu R2-s
laupäeval vikerraadios
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: