Kultuur

Ürituste korraldajad arvestavad ärajäämistega, kuid müüvad pileteid edasi

07.04.20 ... Eesti ürituste korraldajad ootavad valitsuselt sõnumit, kas maikuuks maksab pileteid müüa. Üldiselt arvestavad nad võimalusega, et juba plaanitud üritused tuleb ära jätta ja eriolukord kestab suveni, kuid müüvad kuni konkreetse otsuseni pileteid edasi.

NUKU teatri näitlejad jätkavad lastekirjanduse ettelugemisega

06.04.20 ... Argipäevadel kell 20.00 jätkavad NUKU teatri näitlejad teatri Facebooki-lehel otseülekandena väärt lastekirjanduse ettelugemist. Valitud teosed on pärit NUKU teatri repertuaarivaramust või teatriga seotud inimese sulest.

Portaaliteater | Andrus Kivirähki lavastus "Aabitsa kukk"

06.04.20 ... Portaaliteater jätkub tõelise publiku lemmikuga, 2004. aastal esietendunud Eesti Draamateatri monolavastusega "Aabitsa kukk". Näitleja Tõnu Oja mängis Andrus Kivirähki lavastust üheksa aastat, nüüd on võimalik seda kuni eriolukorra lõpuni vaadata ka kultuuriportaalist.

Andrew Lloyd Webber toob oma muusikalid vaatamiseks veebi

04.04.20 ... Broadway austajatel on võimalik õige pea Sir Andrew Lloyd Webberi muusikale Youtube'i vahendusel tasuta vaadata.

"Disco Elysium" võitis kolm videomängude BAFTA auhinda

03.04.20 ... Eestlaste mängustuudio ZA/UM videomäng "Disco Elysium" pälvis videomängude BAFTA auhindadel kolm preemiat: parim debüütmäng, parim mängumuusika ja parim stsenaarium. Parimaks mänguks valiti "Outer Wilds".

Portaaliteater | Tiit Palu lavastus "Medeia"

02.04.20 ... Teatrisalvestuse sarjas "Portaaliteater" jagame 2018. aastal Vanemuise Sadamateatri lavale jõudnud Tiit Palu lavastust "Medeia", mis põhineb Euripidese tragöödial. "Medeia" salvestust saab kultuuriportaalis vaadata kuni 1. maini.

Mart Juure raamatusoovitused viivad nobelistidest Eesti linnaehituse ajalooni

29.03.20 ... "Prillitoosi" valvelugeja Mart Juur jagas taas raamatusoovitusi, millega aega veeta.

Lastemuuseum Miiamilla rõõmustab väikesi teatrisõpru virtuaalse teatripäevaga

28.03.20 ... 28. märtsil rõõmustab Miiamilla kõiki lastemuuseumi sõpru virtuaalse teatripäevaga, mis algab kell 12 ja kestab terve päeva.

Ugala teatripere soovitused sülle kukkunud vaba aja sisustamiseks

23.03.20 ... Ugala teatri etendustegevus on 1. maini peatatud ning maja suletud. Teatrinälja leevendamiseks jagab kodudesse tõmbunud teatripere soovitusi, millega sülle kukkunud vaba aega sisustada.

Elo Seliranna teatrisoovitused ERR-i arhiivist: "Unerohust" "Vihmameistrini"

23.03.20 ... "Terevisiooni" režissöör Elo Selirand otsis ERR-i arhiivist üles mõned teatripärlid, mida oleks hea Eestis kehtestatud eriolukorra ajal kodus vaadata. Valikusse mahtus nii vaatamist noortele kui ka täiskasvanutele.

Videod | NUKU teatri töötajad jagavad raamatusoovitusi

23.03.20 ... NUKU teater alustab teatri sünnipäeval sarjaga "NUKU teatri raamaturiiuli lood", kus teatri töötajad jagavad raamatusoovitusi igas vanuses noortele lugejatele.

Tõnis Niinemets vabakutseliste keerulisest seisust: nendele seda olukorda keegi ei korva

22.03.20 ... Näitleja ja näitlejate liidu volikogu liige Tõnis Niinemets tunnistas, et näitlejatel on praegu suuresti sundpuhkus ning eriti keeruline seis on vabakutselistel.

Lasteraamatu kirjutanud Ene Ergma: müts maha Leelo Tungla ees, mina oleks ammu sussid püsti löönud

22.03.20 ... Astrofüüsik Ene Ergma kirjutas kolm aastat lasteraamatut "Kosmos", mis aitab astuda esimesi samme kosmose uurimise teel. Ergma ütles, et raamatut täiskasvanutele on oluliselt lihtsam kirjutada.

Eesti keeles ilmus George R. R. Martini debüütromaan

20.03.20 ... Kirjastus Fantaasia ulmesarjas Orpheuse Raamatukogu ilmus Ameerika ulmeklassiku ja "Troonide mängu" saaga autori George R. R. Martini debüütromaan "Valguse hääbumine". Teose tõlkis Tatjana Peetersoo.

Kirjandusfestival HeadRead teatas uued kuupäevad

19.03.20 ... Seoses viiruse levikust tingitud eriolukorra kehtestamisega Eestis lükkus kirjandusfestival HeadRead tavapäraselt ajalt ehk mai viimaselt nädalalt septembri algusse. HeadRead toimub tänavu 9.–13. septembrini.

Algab Visnapuu luulevõistlus

19.03.20 ... Tänavuse Henrik Visnapuu aasta korraldajad kutsuvad üles lugema Visnapuu tekste ning leidma luuletust, värssi või kujundit, mis puudutab ja inspireerib, ja kirjutama selle põhjal (seda pruukides) uut luuletust.

Arhitektuurimuuseum pakub August Komendandi näituse asemel filmi

19.03.20 ... Arhitektuurimuuseum töötab selle nimel, et suurnäitus "Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant" oleks avatud kauem kui plaanitud 26. aprill ehk ka pärast viirusseisaku lõppu. Seni pakutakse publikule vaatamiseks filmi, mis samuti näituse osa.

Loe katkendit Ingmar Bergmani teosest "Fanny ja Alexander"

16.03.20 ... Loomingu Raamatukogu kuldsarjas ilmus Ingmar Bergani raamat "Fanny ja Alexander", mille on rootsi keelest tõlkinud ja saatesõnaga varustanud Ülev Aaloe. Anu Saluäär on kirjutanud uustrükile lisaks ka saatesõna "Ingmar Bergman Loomingu Raamatukogus". Avaldame teosest lühikese katkendi.

New Yorgi Metropolitan Opera näitab koroonaviiruse tõttu veebis ooperisalvestusi

15.03.20 ... New Yorgi Metropolitan Opera alustas kampaaniaga "Nightly Met Opera Streams", mille raames näidatakse tasuta veebiülekannetes erinevaid ooperisalvestusi. Varem on samu salvestusi näidanud muuhulgas Forum Cinemas kinod ka Eestis.

Klubi HALL kolib eriolukorra tõttu peo veebi, üritust saab jälgida otseülekandena

14.03.20 ... Seoses valitsuse poolt välja kuulutatud eriolukorraga, mis jätab kuni 1. maini suletuks klubid, teatrid, kinod ning teised kultuuri- ja meelelahutusasutused, viib Tallinnas asuv klubi HALL oma tegevuse 14. märtsi õhtuks veebi.

Tallinna keskraamatukogu jääb avatuks, mitmed haruraamatukogud suletakse

13.03.20 ... Rahvusraamatukogu on kinnitanud, et nende raamatukogu on alates 13. märtsist suletud ning tõenäoliselt lugemissaale lähiajal ei avatagi. Tallinna keskraamatukogu direktor aga rõhutas, et nende põhihoone Estonia puiesteel jääb avatuks, küll aga suletakse mitmed haruraamatukogud.

Teatrid paluvad inimestelt mõistmist ja pileteid tagastamise asemel vahetada

13.03.20 ... Eestis väljakuulutatud eriolukord puudutab väga paljusid kultuuriasutusi, kes on sulgenud oma uksed külastajatele esialgu kuni 1. maini.

Kokkuvõte | Teatrid ja kinod ostavad piletid tagasi või vahetavad ümber

13.03.20 ... Suur hulk teatreid ja kinosid on juba teatanud, et Eestis kehtestatud eriolukorra tõttu maksavad nad ostetud piletite eest raha tagasi. Avaldame valiku erinevatest kultuuriasutustest, mis on seda juba kinnitanud.

Tartu ülikooli ja Tallinna ülikooli raamatukogud jäävad suletuks, TTÜ jätkab laenutamist

13.03.20 ... Seoses valituse kehtestatud eriolukorraga teatasid nii Tallinna ülikooli kui ka Tartu ülikooli raamatukogud, et suletakse uksed külastajatele, TTÜ raamatukogu jätkab aga laenutamist.

Rahvusraamatukogu lugemissaalid tõenäoliselt avatuks ei jää, täpsem otsus lähipäevadel

13.03.20 ... Valitsus kehtestas Eestis eriolukorra, mille tingimustes on sätestatud, et raamatukogud jäävad avatuks piiratud ulatuses. Rahvusraamatukogu kinnitas, et hetkel jääb maja suletuks ning lugemissaale tõenäoliselt ka ei avata, kuid täpsem info tuleb uue nädala algul.

Fotomuuseumis algas portreefoto teema-aasta

13.03.20 ... Fotomuuseum tõstab 2020. aasta kevadest 2021. kevadeni fookusse portreefoto laia spektri. Portreeaasta näitab, tutvustab ja uurib portreefotot Eesti oma ajaloolise fotopärandi kaudu, ent toob paralleelselt tähelepanu alla ka kaasaegse fotoportretistika nii kodumaiste kui rajataguste fotokunstnike loomingu näol.

Tõnis Lukas: on vaja luua reservid, mis kompenseeriksid asutuste saamata jäänud tulu

12.03.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas kutsus 12. märtsil kokku erakorralise koosoleku, et vahendada kultuuriasutuste juhtidele ja esindajatel värsket infot seoses koroonaviiruse kiire levikuga ning panna paika edasine plaan. ERR-ile antud intervjuus kinnitas ta, et kindlasti tuleb leida võimalused, kuidas kompenseerida asutustele saamata jäänud tulu.

Moskva Helikon-Opera lavastus "Mr. Georg Ots" jääb ära

12.03.20 ... Seoses Moskva Helikon-Opera otsusega loobuda trupi tervise huvides ettevaatusabinõuna kõigist välislähetustest jääb laupäeval, 21. märtsil ära Alexela kontserdimajas toimuma pidanud Saaremaa ooperipäevade ja Moskva Helikon-Opera kontsertetendus "Mr. Georg Ots".

Galerii: näitleja Karl Laumets toob Vene Teatris lavale näidendi "Utoopia"

11.03.20 ... Vene Teatri väikeses saalis esietendub 13. märtsil "Utoopia" Mihhail Durnenkovi samanimelise näidendi põhjal. Lavastajaks on Vanemuise teatri näitleja Karl Laumets.

Lastekirjanduse keskuses avati Valgevene graafikute näitus

10.03.20 ... Eesti lastekirjanduse keskuses avati 10. märtsil Valgevene graafikute näitus, kus teiste hulgas näeb ka rahvusvaheliselt hinnatud kunstniku Roman Sustovi töid.

Ugala teatri lastelaulud jõuavad lavale ja laulikusse

10.03.20 ... Ugala teatris toimub emakeelepäeval, 14. märtsil lastelaulude kontsert-etendus "See on tõeline võlujõud", kus laval kohtuvad tuntud Eesti tippmuusikud ning pea poolsada laululast.

Juhan Ulfsak: ilma loota ei suuda ma emotsiooni käsitleda ega teistele vahendada

10.03.20 ... Aleksander Tsapov tegi Müürilehes intervjuu Lauri Lagle ja Juhan Ulfsakiga, kus ta ei puuduta kultuuri- ja teatripoliitikat, küll aga räägib nendega nüüdisajast ning tänapäeva teatrist.

"Vallatute kurvide aegumatu sära" jutustab populaarse filmi telgitagustest

09.03.20 ... 60 aastat tagasi jõudis kinolinale üks läbi aegade populaarsemaid Eesti komöödiafilme - "Vallatud kurvid".

Argo Aadli ja Indrek Ojari rääkisid naljalugusid näitlejate kõrvaltöödest

08.03.20 ... Saates "Hommik Anuga" olid naistepäeval külas näitlejad Argo Aadli ja Indrek Ojari, kes esitasid laule ja rääkisid oma uuest agulihärrade-projektist ning meenutasid anekdootlikke juhtumeid oma ja teiste näitlejate lisaotstest.

Kai Rüütel laulab rahvusooperis

07.03.20 ... 7. ja 12. märtsil esineb rahvusooperis Estonia metsosopran Kai Rüütel, kes laulab Nikolai Rimski-Korsakovi ooperis "Tsaari mõrsja" Ljubaša rolli. Rüütel on rahvusooperi kauaoodatud külalissolist, kes on esinenud Londoni Kuningliku Ooperi, Hollandi Rahvusooperi, Teatro Reali, Vlaamse Ooperiteatri, Liceu Suure Teatri ja paljude teiste maailma ooperiteatrite lavadel.

Helene Vannari lavastusest "Hotell laibaga": kõik tegelaskujud on omamoodi kiiksuga

06.03.20 ... Endla teatris jõudis lavale krimilugu "Hotell laibaga", mille on lavastanud Enn Keerd. "Ringvaate" reporter Christel Karits käis uurimas, mida see lavastus endast kujutab ning kuidas on sinna sattunud näitleja Helene Vannari.

Helen Puistaja: armastus ei peitu lilleõies

06.03.20 ... Kätte on jõudmas kevad ning naistepäeva puhul ruttavad paljud lillepoodi Aafrikast toodud suure keskkonnamõjuga roose hankima. Ent kas armastuse väljendamine peaks toimuma looduse arvelt, küsis Helen Puistaja Müürilehe keskkonnakolumnis.

Märt Agu Tallinna ülikooli uuest õppehoonest: on tore näha, et võimalused paranevad iga päevaga

06.03.20 ... Kultuurisaade "OP" läks koos BFM-i koreograafia õppekavade kordinaatori Oksana Tralla ja tantsija Märt Aguga ringkäigule Tallinna ülikooli uude õppehoonesse Vita, kus kohtuvad heli ja pilt, kunst ja muusika ning tants ja sport.

Fotografiskas näeb reedest Bryan Adamsi näitust "Päevavalgel"

05.03.20 ... Kuigi Bryan Adams on eeskätt tuntud laulja-laulukirjutaja ja muusikaprodutsendina, on ta enam kui 20 aastat tegutsenud ka fotograafina ning alates reedest, 6. märtsist näeb tema loomingut ka Fotografiska Tallinnas.

Endla teatri lavale jõuab mõrvakomöödia "Hotell laibaga"

05.03.20 ... Endla teatri suures saalis esietendub 7. märtsil mõrvakomöödia "Hotell laibaga", mille autoriteks on kaheksa tuntud Saksa krimikirjanikku, kes lavastuse 2018. aasta suvel loomelaagris välja mõtlesid ja üheskoos kirja panid.

Tungal, Turovski ja Ernits tutvustavad loomaaias ühiselt valminud lasteraamatut

01.03.20 ... Neljapäeval, 5. märtsil kell 17 avatakse Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses Aleksei Turovski kunstinäitus "Zoontoloogia". Näitus on läbilõige zooloogi sürranimalistlikest joonistustest läbi aastakümnete. Ühes näituse avamisega esitlevad Leelo Tungal, Aleksei Turovski ja Heiki Ernits ühiselt valminud lasteraamatut "Kati, Carl ja isevärki farm".

Rahvusooper avalikustas uue hooaja mängukava

01.03.20 ... Rahvusooper Estonia tegi avalikuks sügisel algava 115. hooaja mängukava.

Berliini filmifestivali võitis Iraani film "There Is No Evil"

29.02.20 ... 70. korda toimunud Berliini filmifestivali peaauhinna ehk Kuldkaru pälvis Iraani režissööri Mohammad Rasoulofi film "There Is No Evil", hõbekaru võitis Eliza Hittmanni linateos "Never Rarely Sometimes Always".

Dali, Poirot', Chaplin ja teised kuulsused seadsid end Valgas sisse

29.02.20 ... Eestis näeb esimest korda Hollandi, Belgia ja Peterburi muuseumide maailmatasemel kollektsiooni vahakujudest. See on kuuks ajaks välja pandud Valga muuseumis.

Contra tekstidele valmib kontsertlavastus "Naistepäev"

29.02.20 ... Laupäeval 7. märtsil 2020 jõuab Võrus, Stedingu majas publiku ette MTÜ Müüdud Naer kontsertlavastus "Naistepäev", kus luuletaja Contra tekstidele loodud laule esitavad Agu Trolla, Imre Õunapuu (Rakvere Teater), Margus Grosnõi (Rakvere Teater) ja Vootele Ruusmaa.

Red Emperoris näeb rahvusvahelise kleepsuvõistluse paremaid töid

28.02.20 ... Tallinnas Aia tänaval asuvas Red Emperoris on reedest vaadata rahvusvahelise kleepsuvõistluse Stickercon paremad tööd. Selline võistlus toimus Tallinnas esimest korda.

Oskar Lutsu huumoripreemia saab Argo Aadli

28.02.20 ... Palamusel antakse aprilli alguses välja järjekordne Oskar Lutsu huumoripreemia. Palamuse rahvamajja kogunenud žürii otsustas, et preemia 32. laureaadiks saab Tallinna linnateatri näitleja Argo Aadli.

Alla Sigalova toob Eestis lavale "Minu veetleva leedi" peaosas Elina Nechayevaga

27.02.20 ... Hinnatud vene koreograaf ja lavastaja Alla Sigalova koos rahvusvahelise meeskonnaga toob Vene teatris lavale muusikalavastuse "Minu veetlev leedi". Peaosades on Elina Nechayeva ja Aleksandr Ivaškevitš.

President andis üle rahvaluule kogumispreemiad

26.02.20 ... President Kersti Kaljulaid jagas Tartus kirjandusmuuseumis välja 2019. aasta rahvaluule kogumispreemiad. Tänavu pälvisid preemiad Tiiu Jaago, Ellen Muru ja Lembitu Twerdjanski.

Meelis Oidsalu: vabariigi aastapäeva lavastused on viimase viie aastaga vajunud turvalisse sängi

25.02.20 ... Kultuurikriitik Meelis Oidsalu sõnas ERR-i raadiouudistele antud kommentaaris, et viimasel viiel aastal on vabariigi aastapäeva kontsert-lavastused vajunud turvalisse sängi ning edaspidi võiks katsetada täiesti uut kontseptsiooni.
ajaviidet lastele
praegu R2-s
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: