Film

Väikesed kriitikud jäid uue Lotte-filmiga rahule

16.12.18 ... Uue aasta alguses jõuab kinolinale Eesti Vabariik 100 filmiprogrammi järgmine linateos "Lotte ja kadunud lohed".

Vaata: Tõnu Kark meenutas "Autoportrees" olulisemaid filmirolle läbi karjääri

16.12.18 ... Saate "Autoportree" hooaja võttis kokku näitleja Tõnu Kark, kes rääkis filmist ja oma filmirollidest, sest neid on tal üle poolesaja. Teatrirolle on see-eest karjääri jooksul kogunenud enam kui 80.

Kultuuriportaal soovitab: "Elizabeth" ETV-s

15.12.18 ... 15. detsembril jõuab ETV ekraanile Shekhar Kapuri linateos "Elizabeth", kus astuvad üles Cate Blanchett, Geoffrey Rush ja Christopher Eccleston.

Lapsnäitlejad proovisid "Eia jõulud Tondikakul" lauamängu

14.12.18 ... "Ringvaates" olid külas näitlejad Paula Rits ja Siim Oskar Ots filmist "Eia jõulud Tondikakul" ja Helena Maria Reisner filmist "Seltsimees laps", kes proovisid saate jaoks ühiselt "Seltsimees lapse" lauamängu.

Kultuuriportaal soovitab: "Noored kuked" ETV2-s

14.12.18 ... 14. detsembril jõuab ETV2 ekraanile režissöör Barry Levinsoni 1996. aasta linateos, kus astuvad üles Kevin Bacon, Brad Pitt, Jason Patric, Minnie Driver, Robert De Niro ja Dustin Hoffman.

Eesti kinodesse jõuab Leedu taasiseseisvusaja vaadatavuselt kolmas film "Tuhk lumel"

13.12.18 ... Homsest jõuab Eesti kinodesse Leedu taasiseseisvusaja vaadatavuselt kolmas film. USA-ga koostöös valminud leedu küüditamislugu "Tuhk lumel" on rahvusvahelisele publikule suunatud inglisekeelne film, kus mängivad mitmed tuntud Euroopa näitlejad.

Naispeaosalistega filmid toovad suuremat kassatulu kui meespeaosalistega filmid

12.12.18 ... "Trollid", "Teismelised ninjakilpkonnad", "Moana", "Pahupidi", "Wonder Woman" on olnud kõik ülemaailmsed kassahitid, kus peaosa mängivad naised. Need filmid on ka osa laiemast suundumusest. Creative Artists Agency (CAA) ja shift7 andmeil tõid need filmid, kus peaosas olid naised, aastatel 2014–2017 suurema kassatulu kui need, kus peaosas olid mehed, olenemata sellest, kas need filmid toodeti vähem kui kaheksa või enam kui 88 miljoni euro eest.

Akadeemia kaalub pärast Kevin Harti lahkumist Oscarite galal õhtujuhist üldse loobuda

12.12.18 ... Koomiku ja näitleja Kevin Harti järsk lahkumine Oscarite õhtujuhi kohalt on jätnud Ameerika Filmikunsti ja -teaduste Akadeemia olukorda, kus neil on vaja kiiresti leida asendaja. Praegu pole ses osas veel midagi selge, kuivõrd korraldusmeeskond kaalub erinevaid võimalusi, isegi õhtujuhi koha ärakaotamist.

Kultuuriportaal soovitab: "Mäss moetööstuses" ETV2-s

11.12.18 ... 11. detsembril jõuab ETV2 ekraanile Moekunstikino programmi kuuluv Prantsuse dokumentaalfilm "Mäss moetööstuses" ("Révolte dans la mode").

"Eia jõulud Tondikakul" tõi avanädalavahetusel kinno pea 29 000 vaatajat

10.12.18 ... Koguperefilm "Eia jõulud Tondikakul" tõi avanädalavahetusel kinodesse 28 776 vaatajat, mis on EV100 filmiprogrammi teoste edukaim avalöök ning parim tulemus kodumaisele koguperefilmile.

Arvustus. Hiidkassahitiks maskeeritud igav noorteulme "Surelikud masinad"

10.12.18 ... Uus film kinolevis"Surelikud masinad" ("Mortal Engines")Režissöör: Christian RiversOsades: Robert Sheehan, Hugo Weaving, Stephen Lang, Hera Hilmar, Jihae jpt.3/10

Lauri Kaare Oscari õhtujuhi taandumisest: see on täiesti jabur köielkõnd

10.12.18 ... 91. Oscari gala kaotas eelmisel nädalal õhtujuhi Kevin Harti, sest mehe Twitteri ajaloost leiti säutsud, mis olid akadeemia hinnangul sobimatud. Eesti filmieksperdi Lauri Kaare arvates peaks Ameerika filmiakadeemia vaatajate tagasivõitmiseks poliitkorrektsuse osas järele andma.

Vaata Kadrioru Saksa Gümnaasiumi filmifestivali NUI võidutööd "Harjumus"

10.12.18 ... Novembri lõpus toimus Kadrioru Saksa Gümnaasiumis 17. korda amatöörfilmide festival NUI, kus tunnustatakse parimaid noorte lühifilme üle Eesti. Kultuuriportaalist on võimalik vaadata žürii lemmikfilmi, Anita Kremmi ja Alesja Suzdaltseva "Harjumust".

Soome näitleja Peter Franzen: kõige kodusemalt tunnen end seal, kus on mu pere

07.12.18 ... PÖFFi Balti filmide võistlusprogrammi kuulus ka Leedu-USA koostööfilm, Marius Markevičiuse lavastatud "Tuhk lumel", kus astus üles Soome tippnäitleja Peter Franzen. Margit Kilumets tegi temaga festivali ajal intervjuu, kus tuli juttu nii värskest linatööst kui ka tema karjäärist laiemalt.

Arvustus. Magus mustvalge muinasjutt "Eia jõulud Tondikakul"

07.12.18 ... Uus film kinodes "Eia jõulud Tondikakul"Režissöör: Anu AunOsades: Paula Rits, Siim Oskar Ots, Märt Pius, Priit Pius, Liis Lemsalu, Mirtel Pohla, Priit Võigemast jpt.8/10

"Stranger Things" tuleb välja videomänguna

07.12.18 ... Telesarja "Stranger Things" loojad Matt ja Ross Duffer teatasid reedel, et sarja põhjal valmib uus videomäng.

Filipp Kruusvall: "Poevargad" näitab, kuidas ühe inimese sisse mahub palju head ja ka pahelist

06.12.18 ... Kohalikku kinolevisse jõudis Cannes'i filmifestivalil Kuldse Palmioksa võitnud Hirokazu Koreeda "Poevargad".

2019. aasta Kuldgloobuste nominendid on selgunud

06.12.18 ... 2019. aasta Kuldgloobuste nominendid on selgunud. Auhinnad antakse tavapäraselt välja nii tele- kui ka filmikategoorias.

Kaspar Viilupi PÖFFi-minutid: viimased teravamad elamused

05.12.18 ... Vaatamata sellele, et Pimedate Ööde filmifestival lõppes juba möödunud nädalal, jäid mõned filmielamused hinge peale kripeldama. Soovituste hulka need mahtunud, kuid pakkusid piisavalt põnevust ja särtsu, et jääda veel mõneks ajaks kuklasse kummitama. Õnneks jõuavad osad lähiajal ka Eesti kinolevisse.

Tristan Priimägi filmisoovitused: Eesti esimene jõulufilm ja Ameerika indie-kino eri poolused

05.12.18 ... Filmikriitik Tristan Priimägi tõi "Terevisioonis" välja neli filmi, mida tasuks praegu kinodes vaadata - nende seas oli nii Eesti esimene jõulufilm "Eia jõulud Tondikakul" kui ka Ameerika indie-kino eri poolused "Silver Lake: Los Angelese müsteeriumi" ja "Metsiku elu" näol

Ilmus täispikk treiler filmile "Captain Marvel"

05.12.18 ... Disney ja Marvel avaldasid täispika treileri uuele filmile "Captain Marvel", mille peaosas astub üles Brie Larson.

Xenia Joost Vivienne Westwoodist: tal on äge karakter ja tugev iseloom

04.12.18 ... 4. detsembril alustab ETV2 ekraanil filmiga "Mida mehed kannavad" Moekunstikino kuu, mille raames jõuavad kogu detsembri jooksul vaatajate ette värsked moeteemalised dokumentaalfilmid.

Eia osatäitja Paula Rits: tahan kindlasti veel filmides kaasa lüüa

03.12.18 ... 7. detsembril jõuab kinodesse Anu Auna jõulufilm "Eia jõulud Tondikakul", mida peetakse ka Eesti esimese jõulumängufilmiks. "Ringvaates" olid külas osatäitjad Liis Lemsalu ja Paula Rits, kes rääkisid, millise filmiga on tegemist.

Tiina Lokk: oleme õppinud PÖFFi odavalt tegema

03.12.18 ... Pimedate Ööde filmifestivali põhiprogramm tõi kahe nädala jooksul publiku ette üle 200 filmi 80 riigist. Festivalil toimus 23 maailma, 30 rahvusvahelist ja 15 Euroopa esilinastust. PÖFFist kirjutasid muuhulgas mainekad filmiväljaanded nagu Variety, Hollywood Reporter ja Screen International. "Aktuaalne kaamera" uuris festivali direktorilt Tiina Lokilt, kuidas seekordne PÖFF möödus.

ETV2-s alustab moefilmide kuu ehk MoeKunstiKino

03.12.18 ... Moefilmide kuu MoeKunstiKino alustab ETV2-s 4. detsembril ning on eetris teisipäeviti kell 22.30.

Galerii: PÖFF-ile pandi punkt punase vaibaga

02.12.18 ... Järjekorras 22. Pimedate Ööde filmifestival on lõpule jõudnud ning sel puhul kogunesid filmihundid punasele vaibale pidulikule lõpugalale.

Kaspar Viilupi PÖFF-minutid: festivali lõpuks ulmet, nalja ja valusat reaalsust

30.11.18 ... Viimased kolm päeva PÖFFi ongi ainult jäänud, kuid õnneks on tegijad kavalt teinud, paigutades viimastesse päevadesse mitmete festivali pärlite linastused.

Viire Valdma hindas koos lastelastega jõulufilmi "Eia jõulud Tondikakul"

30.11.18 ... Detsembri alguses jõuab kinodesse režissöör Anu Auna jõulufilm "Eia jõulud Tondikakul", mida peetakse ka Eesti esimeseks jõulumängufilmiks. Saates "OP+" hindasid filmi Viire Valdma ja tema lastelapsed.

Kultuuriportaal soovitab: "Arminägu" ETV2-s

30.11.18 ... 30. novembril jõuab ETV2 ekraanile Brian De Palma legendaarne krimifilm "Arminägu" ("Scarface"), kus peaosas astub üles Al Pacino.

"Seltsimees laps" kuulutati Londonis aasta parimaks filmiks

30.11.18 ... EV100 filmiprogrammi avafilm "Seltsimees laps" kuulutati Londoni filmifestivalil UK Film Festival aasta parimaks mängufilmiks.

Kaspar Viilupi PÖFFi-minutid: moodne Itaalia õudus ja kurbnaljakas Ameerika roadtrip

29.11.18 ... Tean paljusid, kes jätavad suured ja hinnatud filmid meelega PÖFFil vaatamata, sest mingil veidral põhjusel on eriti oluline see, et film jõuab pärast kinolevisse. Ärge kuulake neid inimesi, see on hülgemöla, sest kui film huvitab, siis võtke ikkagi ette tee kinosaali. Eriti soovitaks just kahte selle aasta tippteost, Luca Guadagnino "Suspiriat" ja Peter Farrelly "Rohelist raamatut".

Sundance'i filmifestivalil esilinastub film Leonhard Cohenist ja tema muusast

29.11.18 ... 2019. aasta Sundance'i filmifestivalil esilinastub film Leonhard Coheni ja Marianne Ihleni armastusloost, mille pealkiri on "Marianne & Leonard: Words of Love" ja mille lavastab Nick Broomfield.

Bobby Brown kaebas BBC ja Showtime'i Whitney Houstoni dokfilmi pärast kohtusse

29.11.18 ... Bobby Brown ja viimase tütre Kristina Bobbi Browni pärandivara haldaja esitasid neljapäeval BBC ja Showtime'i vastu hagi seoses 2017. aasta Whitney Houstoni dokumentaalfilmiga "Whitney: Can I Be Me".

National Board of Review valis aasta filmiks "Rohelise raamatu"

28.11.18 ... Traditsiooniliselt valisid aasta parima filmi esimesena The National Board of Review kriitikud ja tänavu osutus selleks "Roheline raamat" ("Green book"). Parima näitleja preemia pälvis sama filmi peaosatäitja Viggo Mortensen.

Kaspar Viilupi PÖFFi-minutid: Läti marutaudis koerad ja Austraalia moslemid

28.11.18 ... Üllataval kombel on Läti filmikunst eestlaste jaoks täiesti avastamata maastik. Enamikes 70ndate ja 80ndate tuntumates kodumaistes filmides astusid üles Läti näitlejad - nende näod on tuttavad, kuid filmidest ei tea me midagi. Seetõttu on eriti tänuväärne nii PÖFFi seekordne fookusprogramm, kus jõudis vaatajate ette Läti kultusklassika "Neli valget särki", kui ka üle aastate toimuv Balti võistlusprogramm, kus tuuakse Eesti publiku ette mitmed Läti ja Leedu selle aasta säravamad linateosed.

"Käsna-Kalle Kantpüksi" looja suri 57-aastaselt

28.11.18 ... Multifilmi "Käsna-Kalle Kantpüks" ("SpongeBob SquarePants") looja Stephen Hillenburg suri 57-aastaselt.

Eesti näitab soolises võrdõiguslikkuses suurtele filmitööstustele eeskuju

27.11.18 ... Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) filmitööstuse programmis arutati täna meeste- ja naistevahelise võrdõiguslikkuse teemat filmitööstuses. Kui Balti riikides on naisi ja mehi produtsentide ja režissööride seas enam-vähem võrdselt, siis suurtel turgudel, Hollywoodis ja Saksamaal, on kaalukauss tugevalt meeste poole kaldu.

Kaspar Viilupi PÖFFi-minutid: Kõrgõzstani muusikal ja Vene õudukas

27.11.18 ... Kui suuname pilgu idapoolsetele filmikultuuridele, siis pakub PÖFF üllatavalt värvikat valikut. Draamade ja läbinist eluliste lugude kõrval on ka mitmeid žanrifilme, mis laenavad paljugi läänest, kuid pistavad sisse ka korraliku doosi kohalikku folkloori. Head näited sellest on Vene õudukas "Neetud istekoht" ja Kõrgõzstani muusikal "Puu laul".

Tõnu Karjatse PÖFFi-komm. Ida-Ukraina temaatika PÖFFil

27.11.18 ... PÖFFi kavas on alati olnud oma koht päevakajalistel teravatel teemadel tehtud linatöödele. Olukord Ukrainas, Kertši väinas, on teravnenud üle öö ja Ida-Ukraina temaatika on PÖFFil esindatud lausa kolme filmiga - need on Denis Šabajevi "Mira", Sergei Loznitsa "Donbass" ja Jaroslav Lodõgini "Metsikud väljad". Šabajevi film kuulub "Põhjusega mässajad" võistluskavva ja Lodõgini film debüütfilmide võistluskavva.

"Harry Potter ja tulepeeker" režissöör: Robert Pattinson oli surema sündinud

26.11.18 ... Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas konverents Music Meets Film, mille raames saabus Eestisse ka tuntud Briti filmilavastaja Mike Newell, kes rääkis Kai Väärtnõule nii oma karjääri suurimatest võitudest kui ka ebaõnnestumistest.

Jaak Lõhmus: Bernardo Bertolucci tõlgendas inimeste erootilist siseilma

26.11.18 ... 77-aastasena meie seast lahkunud filmitegija Bernardo Bertolucci tegi elu jooksul umbes 20 filmi, sealhulgas mitu maailma filmiajalukku läinud mängufilmi, kuid ka lühifilme ja dokumentaalfilme. "Aktuaalses kaameras" avas režissööri olulisust Jaak Lõhmus.

Kaspar Viilupi PÖFFi-minutid: retrokastmes krimka ja soomlaste naljakad ebaõnnestumised

26.11.18 ... Üllataval kombel sattusid seekordsete soovituste hulka kaks filmi, millest mõlemale võiksid võimaluse anda ka kõige kinovõõramad ja n-ö diibipelglikumad vaatajad. Üks neist on lustlik retrokrimka, mida võib vaatama minna koos pere (julgete) noorematega. Teine on aga põhjanaabrite ülinaljakas komöödia, mis annab võimaluse irvitada ka meie enda veidruste üle.

Suri Itaalia lavastaja Bernardo Bertolucci

26.11.18 ... Itaalia filmilavastaja Bernardo Bertolucci, kes on lavastanud teiste hulgas filmid "Viimane tango Pariisis" ja "Konformist", suri esmaspäeval 77-aastasena, teatas Itaalia meedia.

Suri näitleja Ricky Jay

25.11.18 ... Mustkunstnik ja näitleja Ricky Jay, kes mängis filmides ja telesarjades nagu "Boogie Nights", "House of Games" ja "Deadwood", suri laupäeval Los Angeleses 72-aastasena.

Suri filmirežissöör Nicolas Roeg

24.11.18 ... Reedel suri 90-aastasena filmirežissöör Nicolas Roeg, kes lavastas filmid nagu "Don't Look Now" (1973) ja "Performance" (1970).

Disney avaldas lühitreileri filmile "Lõvikuningas"

24.11.18 ... Disney avaldas esimese ametliku lühitreileri filmile "Lõvikuningas" ("The Lion King").

Kaspar Viilupi PÖFFi-minutid: nädalavahetuseks nunnudust ja õõva nii meilt kui mujalt

23.11.18 ... Nii uskumatu kui see ka pole, seekordne PÖFF hakkab vaikselt poole peale jõudma, kuid see ei tähenda, et head filmid otsa saaksid. Põnevaid linateoseid leiab festivali kavast veel hulgaliselt, kõiki kaugeltki ei jõua soovitada, kuid nädalavahetuseks jagub teravaid elamusi nii Eestist kui välismaalt.

Pulksoni-filmide häälestaja Tiina Vilu: ei tahakski sellest maailmast välja tulla

23.11.18 ... Eesti kinodesse jõuab 23. novembril Norra perefilm "Maadeavastaja Pulkson" ("Ekspedisjon Knerten", 2017), kus peategelase Väikevenna häält teeb ERRi raadioteatri juht Tiina Vilu.

Kaspar Viilupi PÖFFi-minutid: ilusast pildiraamatust natside verekoerteni

22.11.18 ... Kui kõigi eelmiste soovituste puhul olen saanud kahe filmi vahel luua mõttelise silla, siis "Ärkamine" ja "Libahunt" ei asetu mingilgi moel ühte taustsüsteemi. Tõsi, nad kuuluvad mõlemad PÖFFi põhivõistlusprogrammi, mis on sel aastal tugevam kui eales varem, kuid on raske ette kujutada, kuidas kaks nii erinevat linalugu omavahel võistlustulle astuvad.

tantsi kaasa!

Lastejaama jõulukalender

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: