Film

Ülo Pikkov: filmikunst on läinud plakatlikku teed, kus on oluline vaatajate arv ja piletite läbimüük

27.01.20 ... 29. jaanuaril alustab Tallinnas dokumentaalfilmide festival Docpoint, mille kavas linastub üle 40 linateose. Rahvusvaheliselt hinnatud filmide kõrval esilinastuvad festivalil ka kaks uut Eesti filmi: Margit Lillaku "Südamering" ning Ülo Pikkovi lühidokumentaal "Kilpkonn ja jänes".

"Eesti lugude" ankeet | Liina Särkinen: mulle on alati meeldinud David Lynch

27.01.20 ... ETV eetrisse jõuab 27. jaanuaril "Eesti lugude" värske hooaja neljas film, millest on režissöör Liina Särkineni "Eesti nafta". Värske lühidokumentaali režissöör vastas "Eesti lugude" ankeedis mõnele küsimusele, et avada oma filmi tausta ja arutleda kodumaise dokumentaalfilmi eluolu üle.

Ökokogukonna endised liikmed: konflikt on grupi loomulik arenguprotsess

26.01.20 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas Eesti esimese ökokogukonna kaks tuumikliiget, Riinu Lepa ja Marek Koit, kes tõdesid, et kuigi nende kommuun ja selle käigus ka nende abielu lagunesid, saab sellele siiski järele vaadata kui õpetlikule kogemusele. Nad tõdesid, et konflikt on grupi loomulik arenguprotess ja kommuunielu nad tänapäeval enda kogemusest olenemata võimatuks ei pea.

Tõnu Karjatse festivalipäevik. Põhjamaine kaamos Rotterdamis

25.01.20 ... Filmiajakirjanik Tõnu Karjatse on Rotterdami filmifestivalil kohapeal ja toob ERR kultuuriportaali lugejateni oma esimesed muljed ning esiletõstu väärivad filmid.

"Parasiidi" põhjal vändatud teleseriaal moodustab kuuetunnise filmi

25.01.20 ... Parima võõrkeelse filmi Oscarile kandideeriv ja Kuldse Palmioksaga auhinnatud filmi "Parasiit" režissöör Bong Joon-ho teatas jaanuari alguses, et linateosest valmib HBO jaoks ingliskeelne teleseriaal. Lõuna-Korea päritolu lavastaja avaldas reedel, et see moodustab kuuetunnise filmi.

Disney toob kinolinale "Bambi" fotorealistliku uusversiooni

25.01.20 ... Disney teatas, et toob kinolinale arvutitega loodud fotorealistliku uusversiooni klassikalisest animafilmist "Bambi".

Aurelia Aasa filmist "Väikesed naised": see on väga muinasjutuline ja kaunis lugu

24.01.20 ... Eesti kinodesse jõudis sellest nädalast režissöör Greta Gerwigi teine täispikk mängufilm "Väikesed naised", mis põhineb ‎Louisa May Alcotti samanimelisel, 1868. aastal kirjutatud romaanil. Filmikriitik Aurelia Aasa kinnitas, et kuigi kuuele Oscarile nomineeritud film räägib vana ja klassikaline loo, siis tipptasemel noored näitlejad annavad sinna juurde kaasaegsust.

Tina Fey teeb filmi "Õelad tüdrukud" põhjal valminud muusikalist uuesti filmi

24.01.20 ... Ameerika näitleja ja koomik Tina Fey teatas, et toob algselt filmi põhjal valminud muusikali "Õelad tüdrukud" ("Mean Girls") uuesti filmina kinolinale.

Lühitutvustused | 2020. aasta esimeses pooles jõuavad kinodesse 12 uut Eesti filmi

24.01.20 ... Eesti Filmi Instituut tutvustas 23. jaanuaril toimunud pressipäeval 2020. aasta esimesel poolaastal kinodesse jõudvaid uusi Eesti filmi, mille hulgas on nii mängufilmi, aga ka animatsioone ja dokke. Avaldame kõigi filmide lühitutvustused ja orienteerivad esilinastuse ajad.

Kaarel Kuurmaa filmist "Südamering": kohati ei usu, et see kõik juhtub kaamera ees

24.01.20 ... Dokumentaalfilmifestivalil Docpoint esilinastub 29. jaanuaril režissöör Margit Lillaku uus linateos "Südamering". Kultuurisaates "OP" rääkisid filmist lähemalt festivali programmijuht Kaarel Kuurmaa ja näitleja Hele Kõrve.

Filmiklubi | Tõnu Karjatse: "Viis kerget lugu" paneb Hollywoodi kinokunsti armastama

24.01.20 ... ETV2 alustas filmiklubiga, mille raames juhatavad reedese Kinoklassika sarja filmid sisse Eesti rahvusringhäälingu ajakirjanikud ja saatejuhid. Sel nädalal jõuab eetrisse Bob Rafelsoni "Viis kerget lugu", mille juhatab sisse ERR-i kultuuriuudiste toimetaja Tõnu Karjatse.

Täispikk tabel | Eesti filmide külastusnumbrid ja kassatulu 2019. aastal

23.01.20 ... Eesti Filmi Instituut avaldas andmed 2019. aasta kinolevi kohta ning koostas ka tabeli kõigi möödunud aastal levisse jõudnud filmide, nende külastusnumbrite ja kassatulu kohta. Avaldame täispika tabeli kõigi Eesti filmide kohta, mis möödunud aastal kinolevisse jõudsid.

Eesti filmide kinotulu kasvas ligi viie miljoni euroni

23.01.20 ... Eesti filmi populaarsus kinopubliku hulgas kasvas 2019. aastal võrreldes aasta varasema hüppelise tõusuga veelgi, kui kinokülastuste arv kerkis 847 960 ostetud piletini ning kassatulu 4 858 181 euroni.

Vaatajad pilkavad Tyler Perry Netflixi filmi lihtsat produktsiooni

22.01.20 ... Tyler Perry värske film Netflixis "A Fall from Grace" sattus kriitikatule alla, sest vaatajate arvates on filmis kasutatud nii läbinähtavaid filmitrikke, et need mõjuvad koomiliselt.

Tanel Toomi uus mängufilm "Gateway 6" jõuab kinodesse järgmisel sügisel

22.01.20 ... "Tõe ja õiguse" režissöör Tanel Toom avas oma uue mängufilmi "Gateway 6" tausta, avaldades, et film jõuab kinodesse juba järgmisel sügisel.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Valge, valge päev", "Ema" ja "Väikesed naised"

22.01.20 ... Filmikriitik Tristan Priimägi soovitas "Terevisioonis" nii Eesti kinolevisse jõudnud Islandi filmi "Valge, valge päev", Tšiili tipplavastaja Pablo Larraini uut linateos "Ema" kui ka kuuele Oscarile nomineeritud kirjandusklassika ekraniseeringut "Väikesed naised".

Kultuuriportaal soovitab: parima võõrkeelse filmi Oscari võitnud "Müügimees" ETV2-s

22.01.20 ... 22. jaanuaril jõuab ETV2 eetrisse Iraani lavastaja Asghar Farhadi 2016. aasta film "Müügimees" ("Forushande"), mis võitis ka parima võõrkeelse filmi Oscari.

Tanel Toom: paljud võõrad inimesed on mulle kirjutanud ja tänanud "Tõe ja õiguse" eest

21.01.20 ... Postimees valis 2019. aasta inimeseks filmi "Tõde ja õigus" režissööri Tanel Toomi, kes kinnitas ERR-ile antud intervjuus, et tema jaoks on eriti oluline just tavaliste kinokülastajate tagasiside.

Pildid: Postimehe aasta inimeseks valiti režissöör Tanel Toom

21.01.20 ... Postimees valis 2019. aasta inimeseks filmi "Tõde ja õigus" režissööri Tanel Toomi.

Kumu näitab filmi kunstiajalugu muutnud naisest

21.01.20 ... Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas linastub film "Teisel pool nähtavat - Hilma af Klint", mis hindab ümber kunstiajalugu, tuues vaataja ette ühe murrangulise avastuse loo – esimene abstraktne kunstnik oli naine.

Netflixi jõudis David Lynchi lühifilm "What Did Jack Do?"

21.01.20 ... Voogedastusplatvormi Netflix jõudis kultusrežissööri David Lynchi 74. sünnipäeval tema 2016. aasta lühifilm "What Did Jack Do?", mida on varem näidatud üksikutel filmifestivalidel.

Kultuuriportaal soovitab: "Ühe abielu lugu" ETV2-s

21.01.20 ... Teisipäeval, 21. jaanuaril jõuab Docpointi teemakuu raames ETV2 eetrisse Helena Třeštíková 2017. aasta dokumentaalfilm "Ühe abielu lugu".

Dokfilm "Fred Jüssi. Olemise ilu" kogus avanädalavahetusel üle 9600 kinokülastuse

20.01.20 ... 15. jaanuarist jõudis kinodesse Jaan Tootseni film "Fred Jüssi. Olemise ilu", mis kogus avanädalavahetusel 9650 vaatajat.

Riina Hein: "Talve" erineb Lutsu nägemusest palju

20.01.20 ... Oskar Lutsu kirjutatud lugude üht peategelast Raja Teelet kehastanud Riina Heina arvates on uudne "Talve" film Lutsu nägemusest päris kaugele läinud, kuid sellest hoolimata tore lugu.

Ilmus uue Eesti mängufilmi "Rain" treiler

20.01.20 ... 20. märtsil jõuab kinodesse Janno Jürgensi esimene täispikk mängufilm "Rain", millest ilmus ka treiler.

Ekraaninäitlejate gildi näitlejaauhinnad pälvisid Joaquin Phoenix ja Renée Zellweger

20.01.20 ... Ekraaninäitlejate gildi (Screen Actors Guild, SAG) auhinnagalal jagati auhindu ja see annab hea ülevaate, millised auhinnad jagatakse suure tõenäosusega välja peagi toimuval Oscarite galal. Parima näitleja tiitli pälvisid Joaquin Phoenix ja Renée Zellweger.

Disney on otsustanud loobuda filmikompanii 20th Century Foxi nimest

19.01.20 ... Disney on otsustanud loobuda möödunud aastal 71 miljardi dollari eest Foxilt omandatud filmikompanii maailmakuulsast 20th Century Fox nimekujust.

Festivalil Docpoint toimub Iraani režissööri Mehrdad Oskouei meistriklass ja retrospektiiv

17.01.20 ... Tänavuse DocPoint festivali peakülaliseks on Iraani režissöör Mehrdad Oskouei, kes viib Tallinnas läbi meistriklassi ning avab oma loomingu tagamaid.

Arvustus. "Maffiareetur" tekitab tunde, et hakka või ise pätiks

17.01.20 ... Uus film kinolevis"Maffiareetur" ("Il Traditore")Režissöör: Marco BellocchioOsades: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi, Maria Fernanda Cândido, Fabrizio Ferracane jpt.10/10

Filmiklubi | Valner Valme: Fellini "Magusas elus" on tähendusi rohkem kui ühe vaatamise jagu

17.01.20 ... ETV2 alustas filmiklubiga, mille raames juhatavad reedese Kinoklassika sarja filmid sisse Eesti rahvusringhäälingu ajakirjanikud ja saatejuhid. Sel reedel jõuab eetrisse Federico Fellini "Magus elu", mille juhatab sisse ERR kultuuriportaali vastutav toimetaja Valner Valme.

Jaan Tootsen: olen õppinud elu jooksul iseenda üle naerma

17.01.20 ... Filmimees ja Ööülikooli loengusarja ellukutsuja Jaan Tootsen kinnitas Müürilehes Helen Tammemäele antud intervjuus, et opereerib kõiki filme ja saateid tehes põhiliselt kolme küsimusega: mis on reaalsus, mis on teadvus ning kes on inimene?

Eesti filmi instituut ja filmiarhiiv plaanivad kahe aastaga digiteerida 120 tundi kroonikafilme

16.01.20 ... Eesti filmi instituut ja filmiarhiiv on võtnud eesmärgiks alanud digikultuuri aastal ning sellele järgneval aastal digiteerida 120 tundi kroonikafilme. Sel aastal ootab digiteerimist kolm täispikka nõukogudeaegset mängufilmi.

Docpointi kavast leiab nii Oscari nominendi kui ka mitmeid kinolegende

16.01.20 ... 29. jaanuarist algab Tallinnas dokumentaalfilmifestival DocPoint, mille kavasse mahub tänavu üle 40 doki kogu maailmast. Rahvusvaheliselt hinnatud linateoste kõrval esilinastub festivalil ka Margit Lillaku "Südamering", samuti jõuab vaatajate ette Ülo Pikkovi lühidokk "Kilpkonn ja jänes".

"Eesti lugude" ankeet | Ingrid Hübscher: filme tehes ei mõtle ma tingimata eeskujudele

16.01.20 ... Sel nädalal jõudis ETV eetrisse "Eesti lugude" uue hooaja teine lühidokumentaal, Ingrid Hübscheri ja Sigrid Reede "Ära mind lahti lase". Avaldame ankeedi, kus režissöörid avasid veidi oma linateose tausta ning rääkisid ka sellest, millised on nende suurimad eeskujud.

Bondi-filmide produtsent välistab võimaluse naispeaosaliseks

16.01.20 ... James Bondi filmide produtsent Barbara Broccoli välistas võimaluse, et kuulsat spiooni võiks kunagi kehastada naine.

Charlize Theron kaalus poliitiliste erimeelsuste tõttu kaua "Pommuudise" peaosalise kehastamist

15.01.20 ... Oscarile kandideerivas filmis "Pommuudis" ("Bombshell") üht peategelast, uudisteakur Megyn Kellyt kehastanud Charlize Theron tunnistas, et pidas iseendaga tulist võitlust rolli vastuvõtmisel, kuna ei kiida mitmeid Kelly sõnavõtte heaks.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "1917", "Pommuudis" ja "Judy"

15.01.20 ... "Terevisioonis" oli külas filmikriitik Tristan Priimägi, kes oli välja valinud kolm filmi, mida võiks kinno vaatama jõuda. Seekord jõudsid valikusse tehniliselt hoomamatu "1917", #MeToo laines tehtud "Pommuudis" ja ühe tähe kustumise lugu "Judy".

Parima lavastaja Oscarit jahtis rekordiliselt naisi, lõppvalikusse ei pääsenud neist ükski

15.01.20 ... Hoolimata naisrežissööride rekordilisest nominatsioonide hulgast tänavustele Oscaritele, ei pääsenud lõppvalikusse ühtegi neist.

Kultuuriportaal soovitab: "Külm sõda" ETV2-s

15.01.20 ... Kolmapäeval, 15. jaanuaril jõuab ETV2 ekraanile Poola, Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa koostöös valminud Paweł Pawlikowski 2018. aasta film "Külm sõda".

Eesti hirmsaimate multifilmide seas on "Pingviinipoeg Lolo" ja "Naksitrallid"

14.01.20 ... "Ringvaade" pani televaatajate abiga kokku Eesti hirmsaimate multifilmide edetabeli.

Usundiajaloolane filmist "Maria paradiis": ükskõikseks see ei jäta

14.01.20 ... Eesti kinodesse jõudis Soome-Eesti koostööfilm "Maria paradiis", mis räägib Soome kunagisest karismaatilisest usuliidrist Maria Akerblomist. Usundiajaloolane Toomas Abiline ütles, et film räägib karmi loo tõestisündinud juhtumitest.

Kumu näitab Pärnu filmifestivali võidufilme

14.01.20 ... Kumu teeb 15. jaanuaril kummarduse Pärnu filmifestivalile, tuues oma kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide programmis ekraanile kaks festivalil auhinnatud linateost.

Eks-Batman Christian Bale naaseb koomiksimaailma uues "Thori" filmis

14.01.20 ... Oscari võitja Christian Bale peab läbirääkimisi, et liituda Chris Hemsworthi, Natalie Portmani ja teistega järgmises Thori-filmis "Love and Thunder".

Arvo Kruusementi "Kevade" antakse uuesti DVD-l välja

14.01.20 ... Veebruari alguses ilmub Arvo Kruusemendi 1969. aasta film "Kevade" uuesti DVD-l, kus on taastatud nii linateose heli- kui pildirida.

Alison Jackson teeb filmi Donald Trumpist

14.01.20 ... BAFTA-auhinnaga pärjatud BBC komöödiasarja "Doubletake" autor, fotograaf Alison Jackson teeb telekanalile Sky Arts täispikka dokumentaalfilmi Donald Trumpist.

Spike Lee valiti esimese afroameeriklasena Cannes'i filmifestivali žürii esimeheks

14.01.20 ... Cannes'i filmifestival valis oma 73. festivali žürii esimeheks Oscari-võitjast lavastaja Spike Lee. Viimane pole mitte ainult esimene afroameeriklane, kes sellele kohale määratud, vaid ka esimene Aafrika diasporaa esindaja, vahendab Indiewire.

Tartu Elektriteater näitab PÖFFi grand prix võitnud filmi "Vastupidi"

14.01.20 ... Tartu Elektriteater näitab 18. jaanuaril ja 12. veebruaril Pimedate Ööde filmifestivalil peaauhinna pälvinud Jaapani filmi "Vastupidi" ("Kontora"), mille jäädvustas Eesti operaator.

Kalju Kivi "Klaasikillumängust": ega ta ei olnud planeeritud lastefilmiks

13.01.20 ... "Ringvaates" oli külas filmikunstnik Kalju Kivi, kellega räägiti 35. sünnipäeva tähistavast nukufilmist "Klaaskillumäng", mis on pannud kannatama põlvkonna jagu lapsi. Samuti meenutasid filmi Anu Välba, Rene Vilbre ja mitmed teised ETV-s töötavad inimesed.

Timo Diener: "Tõe ja õiguse" meeskond tegi väga kõva tööd

13.01.20 ... "Ringvaates" oli külas filmilevitaja Timo Diener, kes tegi oma ennustused, millised filmid võiksid veebruari alguses jagatavatel Ameerika filmiakadeemia auhindadel ehk Oscaritel võidutseda.

Tristan Priimägi: "Tõde ja õigus" läks meeletu kohaliku kassaedu pealt otse Hollywoodi

13.01.20 ... "Aktuaalse kaamera" otsestuudios oli külas filmikriitik Tristan Priimägi, kes kommenteeris tänavust võõrkeelse filmi Oscari valikut, kuhu "Tõde ja õigus" ei mahtunud, ning vaatas ka laiemalt kõiki seekordseid nominente.
kuula eesti laulu poolfinaliste
võistlus lastele

praegu R2-s
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: