Film

Laupäeva õhtul näeb tele-ekraanil ajaloolost draamat "Voolusõda"

10.04.21 FILM ... ETV eetrisse jõuab laupäeva õhtul ajalooline draama "Voolusõda" (The Current War), mis heidab pilgu XIX sajandi lõpu suursündmustele.

"Bridgertoni" näitlejate nimekiri sai täiendust

09.04.21 FILM ... Netflixi hittseriaali "Bridgerton" teises hooajas saab näha mitmeid uusi nägusid. Lisaks Simone Ashleyle, kelle rollist teatati veebruaris, kehastavad sarjas uusi tegelasi ka Charithra Chandran, Shelley Conn ("Charlie ja šokolaadivabrik"), Calam Lynch ("Dunkirk") ja Rupert Young ("Merlin").

Jonas Tauli esimene nukufilm näitab, kuhu võib inimkonna viia loodusest kaugenemine

08.04.21 FILM ... Jonas Tauli debüüt-nukufilm "Üks imeline mees" räägib minimalistlikus mustvalges keeles elu väärtustest läänelikus ühiskonnas ja eksistentsiaalsest kriisist, kuhu loodusest kaugenemine inimkonna viia võib.

Ilmus filmi "Tondipüüdjad: pärand" uusi tegelasi tutvustav õrritusvideo

08.04.21 FILM ... Hiljuti ilmus sügisel kinodesse jõudva filmi "Tondipüüdjad: pärand" uus õrritusvideo, kus tutvustatakse uusi tegelasi, kelleks on vahukommimehikesed.

HÕFF-il avatakse rämpsfilmidele pühendatud tasuta vabaõhukino

08.04.21 FILM ... Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival avab juunis tasuta vabaõhukino, mille asukoht avaldatakse vahetult enne festivali. Väliekraanil tulevad näitamisele aastatetagused B-kategooria filmid.

Eesti filmid lükkuvad suvesse: "Öölapsed" esilinastub juulis, "Kratt" augustis

08.04.21 FILM ... Eesti filmitegijad on uute piirangute tõttu pidanud 2021. aastal korduvalt filmide esilinastusi edasi lükkama, nüüd on kaks linateost liikunud isegi suvesse: Priit Pääsukese "Öölapsed" nihkus maist juulisse, Rasmus Merivoo "Kratt" lükati aprillikuust augustisse.

Iberofest ETV2-s: Sorogoyeni "Emast" 87-aastase Tšiili salaagendini

06.04.21 FILM ... Aprillis alustab ETV2 eetris Iberofest, mille raames pühendab ETV2 kolmapäevad hispaaniakeelsetele filmidele ja toob vaatajate ette neli eripalgelist mängufilmi, mis avavad inimsuhteid nende valus ja võlus.

Regé-Jean Page "Bridgertoni" teises hooajas kaasa ei tee

06.04.21 FILM ... Netflixi hittseriaalis "Bridgerton" Hastingsi hertsogit kehastanud Regé-Jean Page teatas, et sarja teises hooajas ta kaasa ei tee.

Veebi jõudis 90-ndatel Venemaal valminud "Sõrmuste isanda" telelavastus

05.04.21 FILM ... Lisaks tuntud J. R. R. Tolkieni "Sõrmuste isanda" adaptsioonidele on veebi jõudnud ka 1991. aastal Venemaal valminud televersioon "Хранители", mis põhineb raamatul "Sõrmuse vennaskond".

Kodune kultuurisoovitus | Meisterlikult lihvitud "Sound of Metal"

01.04.21 FILM ... Üks möödunud aasta tugevamaid (ja omanäolisemaid!) draamasid on kahtlemata režissöör Darius Marderi "Sound of Metal", mis on nomineeritud ka lausa kuuele Oscarile. Kinod on küll suletud, kuid film on legaalselt kättesaadav ka Amazon Prime'i vahendusel.

Netflix ostis 450 miljoni dollari eest filmi "Nugade peal" järgede õigused

01.04.21 FILM ... Voogedastusplatvorm Netflix ostis 450 miljoni dollari eest õigused filmi "Nugade peal" ("Knives Out") kahele järjele.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Eesti esimene helimängufilm "Päikese lapsed"

31.03.21 FILM ... Kui Eesti filmiajaloo seisukohalt räägitakse kogu aeg Eesti esimesest mängufilmist "Karujaht Pärnumaal", siis samavõrd märgiline on ka meie esimene helimängufilm "Päikese lapsed". 1932. aastal valminud linateos on otsekui pisike vodevill, mis näitab eluolu toonases Eestis.

Oscarite gala lisas nomineeritutele Londonisse tseremooniapaiga

31.03.21 FILM ... Kuna Oscaritel tänavu Zoomi vahendusel auhinda vastu võtta ei lubata, kuid paljud staarid Los Angelesse tseremooniale kohale minna ei saa, lisas teleülekande meeskond Londonisse lisatseremooniapaiga.

Uues "Thori" filmis teeb kaasa ka Russell Crowe

30.03.21 FILM ... Marveli uue filmi "Thor: Love and Thunder" näitlejate nimekiri täienes Russell Crowe'i nimega, kes teeb filmis salapärase rolli.

HÕFF tähistab sõna "robot" juubelit

29.03.21 FILM ... Sõna "robot" 100. sünnipäeva puhul teeb Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival kummarduse legendaarsetele lapsrobotitele Ropsile ja Elektroonikule.

Ilmus "Suitsiidisalga" uue filmi treiler

29.03.21 FILM ... 2016. aasta hittfilm "Suitsiidisalk" ("The Suicide Squad") saab James Gunni käe all uue versiooni. Hiljuti ilmus ka filmi esimene treiler.

Reimo Sagor Elektriteatrist: ebatraditsiooniline, aga samas väga kodune

28.03.21 FILM ... Elektriteater on omaette nähtus. Kõik, kes maailmas rännates hubaseid art house'i kinosid imetlenud, saavad sama tunnet kogeda Tartus Elektriteatris, mis seisab juba kümme aastat ühe sõpruskonna fanatismil. Üks kino austajaid on ka näitleja Reimo Sagor.

George R.R. Martin sõlmis HBO-ga uue megalepingu

27.03.21 FILM ... Kirjanik George R.R. Martin sõlmis USA telekanaliga HBO uue pikaajalise sisutootmislepingu, mis väidetavalt hõlmab viit aastat ja on väärt kaheksakohalist summat. Martin hakkab sisu looma nii HBO kui ka selle voogedastusplatvormi HBO Maxi jaoks.

Oskas Lutsu jutustusel põhinev mängufilm "Soo" lükkus novembrisse

26.03.21 FILM ... Režissöör Ergo Kulla mängufilmi "Soo", mis põhine Oskar Lutsu samanimelisel jutustusel, on tänaseks juba korduvalt edasi lükatud, uute plaanide kohaselt jõuab film Eesti kinodesse alates 5. novembrist.

Zoomi kõnede keeld Oscaritel tekitab nomineeritutes pahameelt

25.03.21 FILM ... Möödunud nädalal saadetud teade, mille kohaselt Oscarite võitjad tänavu auhindu Zoomi vahendusel vastu võtta ei saa, on nomineeritutes pahameelt tekitanud.

Marveli "Musta lese" esilinastust lükati kahe kuu võrra edasi

24.03.21 FILM ... Marveli filmi "Musta lese" ("Black Widow") esilinastust lükati taas edasi ning nüüd esilinastub film üheaegselt nii kinodes kui ka voogedastusplatvormil Disney+ 9. juulil.

EFI jagas animafilmide toetusi: enim sai Kaspar Jancise film "Antipolis"

24.03.21 FILM ... Eesti Filmi Instituut (EFI) eraldas 2021. aasta esimeses animafilmide toetusvoorus kodumaistele animafilmidele 578 100 eurot. Tootmistoetuse sai viis animafilmi, lisaks anti arendustoetus kuuele projektile.

Kodune kultuurisoovitus | "Calls" ehk telesari ilma pildita

23.03.21 FILM ... Esmapilgul on see voogedastusplatvormi Apple TV+ poolt täiesti absurdne käik: võtame oma programmi telesarja "Calls", mis pole reaalsuses mitte klassikaline audiovisuaalne programm, vaid ekvalaiseri saatel kõlav raadioteater. Üllataval kombel töötab see mudel aga veatult ja mõjub igati filmilikult.

"Kiirete ja vihaste" uues filmis teeb rolli ka Vin Dieseli poeg

23.03.21 FILM ... Filmi "Kiired ja vihased" üheksandas osas teeb kaasa ka näitleja Vin Dieseli kümneaastane poeg Vincent Sinclair.

Aretha Franklini lähedased protestivad lauljatarist valminud eluloosarja vastu

23.03.21 FILM ... Laulja Aretha Franklini (1942–2018) perekond protsetib uue National Geographicu eluloosarja "Genius: Aretha" vastu, mille peaosas mängib Cynthia Erivo.

Ülevaade. 14 veebiplatvormi, kust vaadata filme ajal, kui kinod on suletud

22.03.21 FILM ... Tartu Elektriteatri eestvedaja Andres Kauts ja filmikriitik Mart Noorkõiv tegid saates "Delta" ülevaate veebiplatvormidest, kust vaadata filme ajal, kui kinod on suletud ning andsid ka mõned konkreetsed filmisoovitused.

Edith Sepp: uute Eesti filmide esilinastused lükkuvad pigem sügisesse

22.03.21 FILM ... Kuigi hetkel on veel keeruline prognoosida, millal kinosaalid uuesti avatakse, usub Eesti filmi instituudi juht Edith Sepp, et enamik kevadesse planeeritud kodumaised linateosed lükkuvad ikkagi sügisesse. Välistatud pole ka see, et suuremad linateosed jõuavad vaatajate ette alles 2022. aastal

Kultuuriportaal soovitab: "Tagaotsitav: Banksy!" ETV2-s

20.03.21 FILM ... Laupäeval, 20. märtsil on esmakordselt ETV2 eetris 2020. aasta film "Tagaotsitav: Banksy!", mis jutustab tuntud tänavakunstnikust Banksyst, kelle identiteet senini saladus on.

Otseülekanne lõppenud: Eesti animatsiooni juubeliaasta konverents

20.03.21 FILM ... 20. märtsil toimub Eesti animatsiooni liidu ja Eesti kunstiakadeemia eestvedamisel virtuaalne konverents, mis on pühendatud Eesti animatsiooni 90. aastapäevale ja Rein Raamatu 90. sünnipäevale. ERR-i kultuuriportaalist on võimalik konverentsi jälgida.

PÖFF pakub uuel veebiplatvormil aastaringselt filmialaseid haridusprogramme

19.03.21 FILM ... Pimedate Ööde filmifestival avab filmiõppe edendamiseks ja filmihariduse Eesti üldhariduskoolidesse viimiseks uue õppeplatvormi.

Oscarite võitjad auhindu Zoomi vahendusel vastu võtta ei saa

19.03.21 FILM ... Kui Kuldseid Gloobuseid ja Grammysid jagati tänavu virtuaalselt ning ilma suurema reaalse tseremooniata, siis Oscarite galale lubatakse inimestel kohale minna. Tänavustele nominentidele teatati isegi, et sel aastal auhinda Zoomi keskkonna vahendusel vastu võtta ei saa.

HÕFF avalikustas osa juunikuisest programmist

18.03.21 FILM ... Koroonaviiruse leviku tõttu juunisse lükkunud Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival (HÕFF) kergitas saladuseloori oma kavalt ja avalikustas veel kaks filmi oma suve alguse programmist.

Teist korda toimuval ülilühifilmide konkursil valiti välja 13 ideekavandit

18.03.21 FILM ... Eesti filmi instituut korraldas teist korda konkursi üheminutiliste lühifilmide loomiseks. Teemal "Keel ja keskkond" laekus konkursile 63 ideekavandit, millest valiti välja 13 toetust saavat filmiprojekti.

Tiigrikuningas Joe Exoticust on valmimas uus dokumentaalfilm

17.03.21 FILM ... Dokumentaalide tegija ja ajakirjanik Louis Theroux töötab uue BBC dokumentaalfilmi kallal, mis jutustab loo Joe Exoticust, kes kogus laiemat tuntust Netflixi dokumentaalseriaalist "Tiger King".

Marianne Kõrver: Olev Subbi loomingus on esil eemalolek ja eskapism

17.03.21 FILM ... 18. märtsil teleesilinastub ETV-s Marianne Kõrveri värske dokumentaalfilm "Olev Subbi. Elu kuues peatükis", kus taaslavastatakse tema maalide keskkonnad ning intervjueeritakse kunstnikke ja Subbi kaasteelisi. ERR-ile antud intervjuus kinnitas režissöör, et naudib väga portreefilmide tegemist.

Peeter Rebane oma filmist "Firebird": universaalse looga, aga väga unikaalse aja ja kohaga film

17.03.21 FILM ... Peeter Rebase debüütmängufilm "Firebird" esilinastus teisipäeval Londoni filmifestivalil BFI Flare. Rebase sõnul võib esialgsest tagasisidest järeldada, et tegemist on universaalselt kõnetava looga, aga väga unikaalse tegevusaja ja -kohaga, mida kinofilmides ei ole enne käsitletud.

Andres Kauts: arvan, et Elektriteater on aidanud kaasa kohaliku filmivaliku mitmekesistamisele

16.03.21 FILM ... Väärtfilmide näitamisele keskendunud ja suvel välikinoga mööda Eestit rändaval Tartu Elektriteatril täitus äsja kümnes tegutsemisaasta. Aleksander Tsapov tegi kino eestvedajatega sel puhul Müürilehte ka intervjuu.

Tristan Priimägi. Berliini filmifestivali 11 parimat linateost

16.03.21 FILM ... Filmikriitik Tristan Priimägi osales virtuaalsel Berliini filmifestivalil ja pani kokku edetabeli 11 väljapaistvamast ja meeldejäävamast filmist, mida tal Berlinalel näha õnnestus.

Kultuuriportaali koroonaleevendus | Esimene "Eesti lugude" lühidokumentaal "Tuleproov"

16.03.21 FILM ... Möödunud nädalal lõppes juba 18. lühidokumentaalide sarja "Eesti lood" hooaeg, mistõttu on igati kohane vaadata korra ajas tagasi ning meenutada kõige esimest filmi, mis selle sarjas valmis: selleks on Liina Triškina-Vanhatalo "Tuleproov", mis jõudis ETV eetrisse 2003. aasta sügisel.

Glenn Close on sama rolli eest nomineeritud nii Oscarile kui ka Kuldvaarikale

16.03.21 FILM ... Filmis "Hillbilly Elegy" Bonnie "Mamaw" Vance'i kehastanud näitleja Glenn Close on selle rolli eest tänavu nomineeritud nii Oscarile kui ka Kuldvaarikale.

Timo Diener ennustas Oscarite võitjaid

15.03.21 FILM ... Esmaspäeval avaldati 93. Ameerika filmiakadeemia auhindade ehk Oscarite nominendid, mis jagatakse tänavu välja 26. aprilli varahommikul. "Ringvaate" stuudios oli filmilevitaja Timo Diener, kes pani paika oma ennustused, kes võiksid veidi enam kui kuu aja pärast olulisemates kategooriates Oscaritega pärjatud saada.

Selgusid Oscarite nominendid, "Mank" konkureerib kümnele auhinnale

15.03.21 FILM ... Veebiülekandes avaldati seekordsed Ameerika filmiakadeemia auhindade Oscarite nominendid, enim ehk kümnele auhinnale konkureerib film "Mank".

"Avatar" on taas enimteeninud film maailmas

14.03.21 FILM ... Kunagi juba rekordit hoidnud James Cameroni film "Avatar" edestas esikohal olnud filmi "Tasujad: lõppmäng".

Selgusid Kuldse Vaarika nominendid

13.03.21 FILM ... Oscarite galaga paralleelselt jagatakse välja ka Kuldsed Vaarikad 2020. aasta halvimatele näitlejatele ja filmidele. Enim nominatsioone said filmid "365 Days" ja "Doktor Dolittle" peaosas Robert Downey jr.-ga.

Kodune kultuurisoovitus | Ootamatult julge krimisari "Behind Her Eyes"

11.03.21 FILM ... Esialgu suhtusin skeptiliselt uude Netflixi krimisarja "Behind Her Eyes". Lühiklippide põhjal meenutas see rohkem kriminaalsete elementidega versiooni "50 hallist varjundist". Õnneks on reaalsus aga midagi hoopis muud: Sarah Pinborough samanimelisel romaanil põhinev kuueosaline sari muutub lõpuks ikka üllatavalt veidraks.

Olga Stalev: nukufilmi tehes peab olema palju kannatlikkust

10.03.21 FILM ... Nukufilmi tegemine nõuab keskendumist detailidele ja kannatlikku meelt. "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised said loa piiluda animastuudio ukse vahelt sisse ning vaadata uue nukufilmi "Eha vari" valmimist.

Kodune kultuurisoovitus | Tragikoomiline õudussari "Servant"

05.03.21 FILM ... Žanrikino legendi M. Night Shyamalani produtseeritud õudussari "Servant", mida saab näha voogedastusplatvormilt Apple TV+, on jõudnud teise hooajani. Komplektina, kus ühendatakse ühe perekonna tragikoomiline saatus veidra religioosse õudusega, on sari küllaltki meeldejääv ja eriline.

Netflix alustab peagi oma seni kalleima filmi võtetega, peaosas on Ryan Gosling

04.03.21 FILM ... Netflix töötab uue filmi "The Gray Man" kallal, mis saab olema Netflixi seni kallim film – filmi eelarve on enam kui 200 miljonit dollarit.

Uuring: Netflixi toodang on mitmekesisem kui teiste stuudiote kinofilmid

03.03.21 FILM ... Netflixi filmid ja sarjad on soolise ning vähemusrühmade esindatuse osas mitmekesisemad kui teiste stuudiote kinofilmid, selgub Lõuna-California ülikooli mitmekesisuse ja kaasatuse uurimisega tegeleva mõttekoja uuringust.

Virtuaalsel kinoseansil näidatakse huvilistele Baltimaade animafilme

03.03.21 FILM ... Rein Raamatu 90. juubeli puhul korraldavad Eesti animatsiooni liit ja Eesti kunstiakadeemia 17. märtsil virtuaalse kinoseansi, kus näidatakse Läti ja Leedu animafilme 1970. ja 1980. aastatest.

esita küsimus

õpi kodus

praegu R2-s

LEIA MEID FACEBOOKIST

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: