Film

Sten Karpov õuduka võtetest: need viis päeva olid täis piina

25.04.19 ... Reedel esilinastub Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide festivalil Eesti lühiõudukas "Karv", kus peaosas on Sten Karpov. Viimane tunnistas, et viis võttepäeva olid täis piina ja hiljem tuli tal ka kodus haavu lakkuda. Samuti märkis ta, et samastub peategelasega täielikult, sest langes isegi aastaid tagasi kiilanemisega kaasnevasse meeleheitesse ja otsis sellele imeravimit.

HÕFF algab suure rongkäiguga

25.04.19 ... Haapsalus algab neljapäeval, 25. aprillil Balti riikide suurim õudus- ja fantaasiafilmide festival, mistoob Eesti kõige kuulsama kummituse kodulinna tänavatele üle saja kostümeeritud fantaasiategelase.

Filmiakadeemia otsustas, et Netflix jätkab Oscaritele kandideerimist

24.04.19 ... Netflix võitis lahingu filmimaailma tipprežissööri Steven Spielbergiga, kes ütles, et voogedastusplatvormide toodang ei peaks kandideerima Oscaritele.

Kultuuriportaal soovitab: Andrei Kontšalovski "Paradiis" ETV2-s

24.04.19 ... 24. aprillil jõuab ETV2 eetrisse Vene režissööri Andrei Kontšalovski 2016. aasta film "Paradiis" ("Rai"). Kontšalovski on teinud filme alates 1960. aastatest, tema tuntumate tööde hulka kuuluvad näiteks "Postiljon Aleksei Trjapitsõni valged ööd" ja "Hullumaja".

Edith Sepp: filmiloomingu kaadritagune maailm

23.04.19 ... Cannes'i filmifestivali eel on Euroopa filmiringkondades hakatud üha häälekamalt küsima, mis on hea film ja kes on andekas filmitegija. Festival on seni kiivalt hoidnud vaka all uue võistlusprogrammi väljakuulutamist, sest "annet" tundub olevat ja vajadus on pigem uue programmi järele.

"Ott Tänak: The Movie" tõusis läbi aegade vaadatuimaks Eesti dokumentaalfilmiks

23.04.19 ... Tarvo Mölderi dokumentaalfilm "Ott Tänak: The Movie" on tänaseks kogunud üle 50 000 vaatamise ning on sellega tõusnud läbi aegade vaadatuimaks kodumaiseks dokumentaalfilmiks. Senine rekord kuulus Joosep Matjuse "Tuulte tahutud maale", mis kogus 43 140 kinokülastust.

Roman Polanski andis Ameerika filmiakadeemia kohtusse

20.04.19 ... Filmirežissöör Roman Polanski kaebas kohtusse Ameerika filmiakadeemia, nõudes oma liikmelisuse taastamist.

Režissöör Raimo Jõerand Peep Puksi dokumentaalist: paljud on öelnud, et ta on nagu ingel

18.04.19 ... Kinos Artis esilinastus 18. aprillil dokumentaalfilm "Peep Puksi lugu", mis räägib Eesti dokumentaalfilmi- ja telerežissöörist Peep Puksist, kes on teinud režissöörina 61 tõsielufilmi ja autorina ligi 40 telesaadet.

Galerii: Haapsalus avati Eesti filmiplakatite välinäitus

18.04.19 ... Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja nädala pärast algava Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali koostöös valiti välja 20 valdavalt 1970. ja 1980. aastatest pärit filmiplakatit, mis saab välinäitusel vaadata kuni festivali lõpuni.

Ralf Sauteri filmisoovitused: "Jumalale tänu", "Shazam" ja "Rannaparm"

18.04.19 ... "Terevisioonis" andis tulevaks pühadeperioodiks filmisoovitusi Ralf Sauter, kelle valikus oli nii Prantsuse tipplavastaja François Ozon uus film, südamlik koomiskifilm kui ka lollakas narkokomöödia.

Ilmus "X-Meeste" uue osa viimane treiler

18.04.19 ... Ilmus fantaasiafilmi "X-Men: Dark Phoenix" ("X-Mehed: Tume Fööniks") viimane täispikk treiler.

Jennifer Lawrence naaseb pärast aastast pausi taas filmimaailma

18.04.19 ... Oscarivõitja Jennifer Lawrence tuleb üle aasta kestnud ekraanipausi taas kinolinale levitaja A24 projektis.

Filmikriitik Laurence Boyce: Briti 1970. aastate autorikino oli vastus sellele ajastule

17.04.19 ... Kinos Sõprus linastub nädala lõpuni erikava Suurbritannia filmikunsti 1970. aastate pärlitest. "Aktuaalses kaameras" avas tolle ajastu Briti filmikunsti olulisust filmikriitik Laurence Boyce.

Ott Tänaku filmi stsenarist: tundsin nii mõnigi kord ennast idioodina

17.04.19 ... 11. aprillil esilinastus kinodes film tipprallisõitjast Ott Tänakust. Filmi "Ott Tänak: The Movie" stsenarist ja toimetaja Kaidi Klein rääkis, kui keeruline oli kidakeelsuse poolest tuntud rallisõitjast filmi teha.

HÕFF avab Haapsalus filmiplakatite välinäituse

17.04.19 ... Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival avab 18. aprillil Haapsalu kultuurikeskuse ees vabaõhunäituse "Eesti filmi autoriplakat 1969–1993".

Kultuuriportaal soovitab: "Sinu nimi on..." ETV2-s

17.04.19 ... 17. aprillil jõuab ETV2 eetrisse Jaapani lavastaja Makoto Shinkai 2016. aasta linateos "Sinu nimi on..." ("Your name"), mida saatis suur edu nii rahvusvahelistel filmifestivalidel kui ka kinolevis.

Sõpruses alustab eriprogramm "Jumal, kaitse Inglismaad!"

15.04.19 ... 15. aprillil alustab kinos Sõprus eriprogramm "Jumal, kaitse Inglismaad!", mille raames tulevad näitamisele seitse Briti autorifilmi 1970. aastatest. Vaatajate ette jõuavad linateosed teiste seas Stanley Kubrickult, Ken Loachilt ja Mike Hodgesilt. Programmi on kokku pannud Mart Rummo.

"Troonide mängu" Dothraki sõdalaste keel põhineb eesti keelel

13.04.19 ... Keeleteadlane David Peterson, kes mõtles välja HBO hittsarjas "Troonide mäng" kasutatava ülem-valüüria keele, rääkis intervjuus, kuidas ta ülesandele lähenes. Muu hulgas tuli välja, et enne ülem-valüüria keelt loodud dothraki keele jaoks sai ta inspiratsiooni ka eesti keelest.

Ilmus "Star Warsi" IX osa treiler

13.04.19 ... "Star Warsi" järjetriloogia viimasel osal on lõpuks olemas pealkiri. Lucasfilm avalikustas reedel fännikokkutuleku Star Wars Celebration ühe paneelvestluse ajal IX osa esimese treileri. Osa ametlik pealkiri on "Star Wars: The Rise of Skywalker" (eesti keeles mitteametlikult "Star Wars: Skywalker'i tõus").

Algab Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival JAFF

12.04.19 ... Täna algab Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival JAFF, mille fookus sel korral on tehisintellektil ja kokandusel.

Kanada filmi päeva tähistatakse Oscarile nomineeritud filmi "The Breadwinner" seansiga

12.04.19 ... 17. aprillil tähistatakse rahvusvahelist Kanada filmi päeva, mille puhul korraldab Kanada saatkond kinos Sõprus erilinastuse, kus jõuab ekraanile möödunud aastal parima animatsiooni Oscarile nomineeritud "The Breadwinner".

Kultuuriportaal soovitab: Andrei Tarkovski "Ohverdus" ETV2-s

12.04.19 ... 12. aprillil jõuab ETV2 eetrisse legendaarse režissööri Andrei Tarkovski 1986. aastal ilmunud film "Ohverdus", mis jäi ka tema viimaseks.

Arvustus. "Hellboy" arusaamatult tõsimeelne paroodia

12.04.19 ... Uus film kinolevis"Hellboy"Režissöör: Neil MarshallOsades: David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane, Mark Stanley, Brian Gleeson jpt.3/10

"Tõde ja õigus" ületas veerand miljoni kinokülastaja piiri

12.04.19 ... Eesti Vabariigi sünnipäevaks valminud mängufilm "Tõde ja õigus" ületas 11. aprillil veerand miljoni kinokülastaja piiri.

Hendrik Alla Tänaku-dokfilmist: film ei vasta küsimusele, miks seda kõike teha

11.04.19 ... Neljapäevast jõuab kinodesse Tarvo Mölderi dokumentaalfilm "Ott Tänak – The Movie". Film jutustab läbi rallihooaja Ott Tänaku loo. Filmikriitiku Hendrik Alla sõnul on see film inimesest, mitte kangelasest.

Kultuuriportaal soovitab: portreedokumentaal "Tõnu Kõrvits. Lageda laulud" ETV-s

11.04.19 ... 11. aprillil jõuab ETV eetrisse režissöör Marianne Kõrveri dokumentaalfilm "Tõnu Kõrvits, Lageda laulud", mis kuulub ka Eesti kultuuriloojatest valmivate portreefilmide sarja.

Legendaarne "Grease" saab eelloo

10.04.19 ... Paramounti filmistuudio töötab legendaarse muusikafilmi "Grease" eelloo kallal.

Kultuuriportaal soovitab: "Armastusega Vincent" ETV2-s

10.04.19 ... 10. aprillil jõuab ETV2 eetrisse maailma esimene õlimaalidest koosnev linateos "Armastusega Vincent", mis oli nomineeritud nii parima animafilmi Kuldgloobusele, Oscarile kui ka BAFTA'le.

Kolm Eesti filmi võistlevad HÕFF-il mainekale auhinnale

10.04.19 ... Esimest korda Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali ajaloos võistleb Hõbedase Mélièsi nime kandvale auhinnale koguni kolm Eesti filmi.

Aiadisainer maastikuarhitekti Piet Oudolfi edust: ta on loonud uue fenomeni

09.04.19 ... Hollandlane Piet Oudolf on aianduse superstaar, kellest on valminud film "Viis aastaaega: Piet Oudolfi aiad". Film kaasaaja mõjukaimast maastikuarhitektist on kinno meelitanud ka rohkelt Eesti publikut.

Richard Madden kehapildist filmitööstuses: toidame seda, millele ise vastu seisame

09.04.19 ... Seriaali "Bodyguard" peategelane Richard Madden ütles, et filmitööstus ei sea kehaideaale ainult naisnäitlejatele, vaid ka temal on palutud rolli jaoks kaalu kaotada.

Portreefilmide sari jätkub Ruti Murusalu dokfilmiga Toomas Edurist

09.04.19 ... 22. aprillil esilinastub Ruti Murusalu dokumentaalfilm "Mees muinasjutust", mis räägib loo Toomas Eduri otsingutest, elumuutustest ja nendega kohanemisest. Film on ka osa portreefilmide sarjast, mis jäädvustab Eesti kultuuriloojaid.

JAFF-i fookus on sel aastal tehisintellektil ja kokandusel

09.04.19 ... Tallinnas toimub 12.–22. aprillini 13. JAFF – Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival, mille fookus sel korral on tehisintellektil ja kokandusel.

"Tuulte tahutud maa" valiti Saksamaa festivali võistlusprogrammi

09.04.19 ... Eesti vaadatuim dokumentaalfilm "Tuulte tahutud maa" valiti 300 filmi seast Saksamaa vanimale loodusfilmide festivali NatureVisioni võistlusprogrammi.

Suri näitleja Seymour Cassel

09.04.19 ... Meie seast lahkus 84-aastasena näitleja Seymour Cassel (22.01.1935-07.04.2019), kes astus üles mitmetes John Cassavetese ning Wes Andersoni filmides.

Kultuuriportaal soovitab: "Gimme Danger. Iggy Popi ja The Stoogesi lugu" ETV2-s

09.04.19 ... 9. aprillil jõuab ETV2 eetrisse 2016. aasta dokumentaalfilm "Gimme Danger. Iggy Popi ja The Stoogersi lugu", milles Jim Jarmusch esitleb The Stoogesi rolli toonases muusikalises, kultuurilises, poliitilises ja ajaloolises kontekstis.

Kumus näeb filmi hea disaini kümme käsku sõnastanud Dieter Ramsist

09.04.19 ... "Kui ma saaksin uuesti alustada, ei hakkaks ma disaineriks – maailmas on liiga palju ebavajalikke asju," ütleb mees, kes disainis sadu nüüdseks klassikaks muutunud tooteid – tema nimi on Dieter Rams.

Sõpruse kino dokiõhtul avatakse New Yorgi ööklubi Studio 54 lugu

08.04.19 ... 8. aprillil jõuab Sõpruse kino dokiõhtu raames ekraanile režissöör Matt Tyrnauer dokumentaalfilm "Studio 54", mis avab samanimelise legendaarse New Yorgi ööklubi loo. Film kuulus ka möödunud aasta lõpus toimunud PÖFFi Moekino eriprogrammi.

Sel nädalal startiv toidufilmide festival toob tippkokad kinosaali

08.04.19 ... Sel neljapäeval algab kinos Sõprus esimene Toidufilmide festival, mis pakub kulinaarseid elamusi nii kinolinal kui ka mujal. Nelja päeva jooksul linastuvate dokumentaalfilmide mitmed seansid juhatatakse sisse kodumaiste tippkokkade pool.

Artises näeb dokfilmi maailmaklassi aiakujundusest

03.04.19 ... Kino Artis toob 10. aprillist ekraanile inspireeriva dokfilmi "Viis aastaaega: Piet Oudolfi aiad", mis viib vaataja kaasa maailma ühe mõjukama aiakujundaja tegemiste ja loominguga.

"Avatari" järjefilmiga liitub Vin Diesel

05.04.19 ... James Cameroni kauaoodatud "Avatari" järjefilmiga liitub Vin Diesel.

Galerii: Viljandis avati komöödiafilmide festival Wilkom

05.04.19 ... Viljandis avati komöödiafilmidefestival Wilkom. Avafilmiks oli Prantsuse režissööri Gilles Lellouche'i uus komöödia "Uju või upu".

Rita Rätsepp filmist "Gloria Bell": igas inimeses on kaks eri poolust

05.04.19 ... Eesti kinodesse on jõudnud Oscari võitnud režissööri Sebastián Lelio uus film "Gloria Bell", mida kultuurisaates "OP+" kommenteeris näitleja Rita Rätsepp.

Kultuuriportaal soovitab: "Seitse aastat Tiibetis" ETV2-s

05.04.19 ... 5. aprillil jõuab ETV2 eetrisse Prantsuse režissööri Jean-Jacques Annaud' 1997. aasta linateos "Seitse aastat Tiibetis" ("Seven Years in Tibet").

Helen Mirren võitleb aktiivselt Netflixi vastu: pole midagi paremat kinos istumisest

04.04.19 ... Oma uue filmi "The Good Liar" pressituuri raames astus Helen Mirren aktiivselt voogedastusplatvormi Netflix vastu, tõdedes, et kuigi talle meeldib Netflix, ei ole midagi paremat kinos istumisest.

Võrumaal avatakse filmi "Tõde ja õigus" külastuskeskus

04.04.19 ... Mai lõpus avatakse Võrumaal Vastse-Roosa külas külastuskeskus Filmi Vargamäe, mis avab kõigile huvilistele hooned ja paigad, kus filmiti 2017. ja 2018. aastal Tanel Toomi täispikka debüütfilmi "Tõde ja õigus".

Belgias avati tänapäeva moodsaim veefilmistuudio

03.04.19 ... Belgias avati tänapäeva moodsaim veefilmistuudio. Vilvoordes asuv filmistuudio võimaldab läbi viia veealuseid või suuri veemasse nõudvaid filmivõtteid.

Ilmus filmi "Joker" esimene treiler

03.04.19 ... Warner Bros avaldas kolmapäeval esimese treileri filmile "Joker", kus kinoajaloo ühe ikoonilisema pahalase rollis astub üles Joaquin Phoenix.

Soovitused Wilkom festivaliks: näha saab nii sataniste, kangeid vanamehi kui ka absurdi

03.04.19 ... Suurte kodumaiste filmifestivalide kõrval on juba teist aastat toimumas ka Viljandi komöödiafilmide festival Wilkom, mille seekordne kava on huvitav ja eripalgaline - kultuuriportaal annab neli soovitust, mille järgi kavas orienteeruda.

HÕFFil esilinastub uus Eesti lühiõudusfilm "Karv"

03.04.19 ... Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali avamine tuleb tänavu eriline, sest esimest korda jõuab ekraanile Eesti lühiõudusfilm "Karv".

Valijakompass

praegu R2-s
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: