Galerii ja video: EKA ees sai autovabal päeval katsetada tuleviku tõukerattaid

{{1569158580000 | amCalendar}}

Autovabal päeval suleti mootorsõidukitele Eesti kunstiakadeemia esine Põhja puiestee tänav. Selleks puhuks tõid EKA tootedisaini tudengid õppehoone ette aastate jooksul valmistatud tõukerataste prototüübid ja mudelid, mida kõik huvilised said vaadata ja proovida.

Tootedisaini osakonna õppejõu ja tõukerataste prototüüpimise kursuse juhendaja Heikki Zoova sõnul on disaini mõõt inimene. "Tõukeratta funktsioon, konstruktsioon ja ehitus on hästi nähtav, arusaadav ja tema väärtus kasutaja poolt kiiresti mõõdetav. Nendel põhjustel on tootedisaini tudengite üks esimene erialaülesanne aastate jooksul olnud tõukeratas," lausus ta.

Zoova hinnangul paistab sel ajal toimunud märkimisväärne muutus tõukside disainis ja kasutuses teravalt silma linna- ja meediapildis. "Lihtne laste mänguasi on muutunud laia sihtgrupi kõrgtehnoloogiliseks liikumisvahendiks ja digitaalset platvormi kasutavaks ärimudeliks, mis nõuab oma osa linnaruumis ja seniste liikumisreeglite ümbervaatamist. Ilmnenud uued probleemid sisaldavad disainitudengitele ülesannet ja võimalusi ka uuteks lahendusteks. Selliseid katsetusi on näha näiteks elektrisõiduki mudelites, kus lisaks tehnilisele funktsionaalsusele tegeletakse ka teenuse ja kasutajaliidese disainiga," kirjeldas Zoova enese juhendatud kursuse erialaülesannet.

Tänavuste esmakursuslaste ülesandeks oli välja panna kondiauruliikurid, millele saab paigaldada elektrimootorit. Mõned maketid olid ilma mootoritagi sõidukõlblikud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui sa võtad päris rula ühistransporti, siis sa võid ennast ära määrida, sa võid teisi ära määrida. Selle kokkuvolditava rula eesmärk on pakkuda seda võimalust. Kui sa näiteks oled kusagil sõitmas, oled lõpetanud sõitmise, lähed ühistransporti, võtad selle niimoodi, ei määri ennast ära, ei määri ka ennast ümbritsevaid inimesi ära," kirjeldas esmakursuslane Lõmaš Kama oma disaini.

Kärcheri firma eeskujul oli valmistatud kojamehe neljarattaline tõukeratas. Et enamus tänapäeva tänavapühkijaid on pensionärid, peaks riistapuul olema mootor.

"Tal on mõeldud selle peale, et talle oleks väga lihtne elektrimootorit paigaldada ja ta on mõeldud elektrimootoriga kasutamiseks," rääkis tudeng Mihkel Arold.

Palju rahvast oli otsustanud autovabal päeval ühistranspordimaratonil osaleda. Start anti Tornide väljakult ja marsruut viis Koplisse välja. Balti jaama juurest said trollid ja trammid esimese hooga puupüsti maratonilisi täis.

Ka 1925. aastast pärit ja töökorda vuntsitud tramm oli rööbastele paigutatud. Sellel ei pidanud reisijad isegi rohelist kaarti välgutama.

 

Toimetaja: Rutt Ernits, Vahur Lauri, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: