Normet koristuspäevast: inimesed on rõõmsad, et heategevusest on saanud uus normaalsus

Täna toimub eestlaste poolt algatatud kodanikuaktsioon, kui Fidži saarelt startiv ja Hawaii saarestikus lõppev maailmakoristuspäev toob ühel ja samal päeval planeeti puhtamaks koristama miljonid inimesed 163 riigist.

Eelmise aastal 15. septembril toimus esimene maailmakoristuspäev, millest võttis eestlaste kutsel osa 18 miljonit inimest 157 riigist. "Meie liikumine kasvab iga päev ja ma olen veendunud, et Maailmakoristuspäev 2019 on veelgi suurem ning miljonid inimesed ja organisatsioonid tulevad kokku, et tõsta teadlikkust globaalsest prügiprobleemist ja innustada meid kõiki ühiselt leidma kriisile lahendusi," ütles Heidi Solba, Let's Do It World president ja võrgustiku juht.

Varajastel hommikutundidel Fidžilt alanud koristusaktsiooni staap on sel aastal Kosovos. "Vikerhommikus" võeti kõne Kosovosse, kus on samuti rohkelt inimesi koristama tulnud. Maailmakoristuspäeval on juba osalenud Jaapan, Taiwan, Singapur, Indoneesia. Fidži saarel kogunes eelmise aastaga võrreldes veelgi rohkem inimesi koristama. Kokku peaks maailmakoristuspäeval osalema üle kümne miljoni inimese.

Eestis on selle nädala jooksul usinasti oma kodukanti koristanud lapsed mitmesajast koolist ja lasteaiast.

Eesti koristuse juht Mart Normet on noorte saadetud piltidest väga liigutatud. "Kui vaatan Facebookis neid värskeid fotosid, siis näen, et uus põlvkond toob endaga täiesti uue käitumise. Prügistamine ja hävitav tarbimine jääb minevikku. See hasart, millega lapsed oma ümbrust puhastavad on nakkav," ütles ta.

Eestis osaleb kokku umbes 30 000 koristajat, eilse seisuga oli kodumaad koristanud üle kümne tuhande õpilase. "Üks õpetaja ütles eile telefonis, et tal on nii hea meel, et heategemisest on saanud uus normaalsus," avaldas Normet.

Täna oodatakse koristama nii noori kui vanu. Sel aastal keskendub maailmakoristus Eestis väikeprügile, milleks on näiteks sigaretikonid, pudelikorgid ja muu, mis tihti silmale nähtamatu. "Kõikidele suitsetajatele panen südamele, et visake koni palun eraldi prügikasti või topsikesse, see on väga-väga ohtlik lindudele," ütles Normet, et koni pole biolagunev, vaid sünteetiline ja mürgine.

Normet ütles, et kohalikud omavalitsused on toonud juurde palju lisakohti, kuhu kogu koristatud prügi mahutada.

Oma koristuskoha saab registreerida aadressil www.maailmakoristus.ee/registreerimisvorm-2019/.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: