Oktoobris toimuv pärimusmuusika Lõikuspidu avaldas programmi

Eeva Talsi, Kristiina Ehin, Karoliina Kreintaal
Eeva Talsi, Kristiina Ehin, Karoliina Kreintaal Autor/allikas: Silver Tõnisson

Oktoobris toimuv pärimusmuusika Lõikuspidu toob Viljandisse suvisel pärimusmuusika festivalil käinud jutuvestja Tuupi Suurbritanniast ja märulibändi Dobranotchi Venemaalt. 4. oktoobril pistetakse aasta jooksul parima soorituse teinud pärimusmuusikutele pihku Etnokulbid.

Suvisel festivalil käinud rahvusvaheliselt tuntud jutuvestja, poeet ning muusik Tuup, kes professionaalse jutuvestmisega tegelenud juba enam kui 30 aastat, tuleb Viljandisse spetsiaalselt Lõikuspeoks valmiva uue kavaga.

Suvisel folgil esitletud eriprogrammiga "Juurte jootmine" astuvad Lõikuspeol üles Kristiina Ehin, Eeva Talsi ja Karoliina Kreintaal, et otsida üheskoos vastuseid küsimusele, millised lood ja laulud sobivad jootma juuri, mille pärimus algab Põhjasõja aegadel mütoloogiliste lugudega, mis on suusõnaliselt edasi kandunud, kestnud läbi erinevate riigivõimude ja sõdade, küüditamise ja ärkamisaja, jõudnud meieni välja ja ulatuvad loodetavasti ka edasi. Karoliina Kreintaal astub koos Lee Tauli ning Sänni Noormetsaga lavale ka teise eriprojektiga "Ruhnu lood", milles võetakse ette Ruhnu pärimus ja viisid. Kolmikul ilmub peagi samanimeline plaat, mille esmaesitlus toimub Lõikuspeol.

Pärimusmuusika Lõikuspeoks valmistub hoogsalt uuenduslik Eesti esimene pärimusmuusika kaverbänd "3-4". Bändiliikmed Arno Tamm, Ahto Abner, Lauri Kadalipp, Lee Taul ja Mati Tubli lubavad eepilist kontserti, kus kõlavad lood, mis tuntud nii Trad.Attack!-ilt kui Vägilastelt, pigistatakse rokki välja nii VLÜ-st kui Puuluubist, heidetakse sekka näpuotsaga Paablit ja Oorti ning lastakse Untsakate kombel tantsupillil öösse hüüda.

Lõikuspeo programmijuhi Tarmo Noormaa sõnul on tänavuse sügisese festivali kava tõesti viimase Viljandi pärimusmuusika festivali lõikus. "Suvisel festivalil juhtus mitmel korral nii, et kõik soovijad ei mahtunud kontserdipaika ära. Välja olid müüdud "Juurte jootmine" ja jutuvestja Tuupi mõlemad ülesastumised. Duo Ruut kontserdi eel ulatus soovijate järjekord mitmesaja meetrini. Ka Puuluup tõi Kaevumäe pilgeni täis. Et tegemist oli täiesti suurepäraste kavade ja kontsertidega, mis kannavad väga hästi edasi juulikuise festivali teemat "Hea lugu" ning mille kohta kuulsime kiitvaid sõnu paljudelt, kes kontsertpaikadesse kuulama pääsesid, otsustasime nad kõik Lõikuspeole tagasi kutsuda,," rääkis Noormaa.

Tänavuse Lõikuspeo programmi on paigutatud ka mitu noort pärimusbändi, kes tulevad suure tahtmise ja võimsa hooga ja ilmselt müüvad saalid täis juba järgmistel Viljandi pärimusmuusika festivalidel. Kahepäevase sügisfestivali kavasse mahuvad veel kakskümmend aastat tegutsenud kultuslik vene folk ansambel Dobranotch, ainult häid lugusid esitav Puuluup, vaimustav ja leidlik Duo Ruut, mööda Eestit tiirutav Eesti ETNO ringreis ning oma uut albumit "Nüüd on teadused suured" esitlev MandoTrio. 


Lõikuspidu toimub tänavu 17. korda 4.–5. oktoobril.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: