Balti keti dokfilm toob telepilti asjaosaliste emotsionaalsed lood

Balti keti 30. aastapäeval, 23. augustil kell 21.35 esilinastub ETV ekraanil värske dokumentaalfilm "Balti kett 30. Ärgake Baltimaad!", mis loob elava pildi 1989. aasta augusti võtmesündmustest ja meeleoludest.

Kaht miljonit inimest ühendanud Balti keti kohta on pea igal eestlasel mingi lugu rääkida – nii neil, kes kohal viibisid kui ka neil, kes 23. augusti muul moel veetsid. Värske filmi peategelased ongi Eesti inimesed ja nende lood.

Kevadel kutsus rahvusringhääling üles inimesi oma lugusid jagama ja valik neist mälestustest nüüd värskesse teledokumentaali on ka jõudnud. Mälestusi saadeti 80 ringis ning põnevaid jutte tuli nii meili, telefoni kui ka vestluste teel.

Filmi jaoks otsiti välja riided, millega toona ketis seisti ja suunduti paikadesse, mis mällu on sööbinud. Intervjuud ja meenutused on seejuures põimitud unikaalsete arhiivikaadritega, mis varem pole tele-ekraanile jõudnudki. 

Filmi autorid on Kaidor Kahar ja Priit Rajalo. Rajalo meenutas, et tema osales 30 aastat tagasi Balti ketis. Kuna samal aastal oli perekond soetanud videokaamera, siis toona 14-aastane Rajalo võttis ketis seistes ka operaatori rolli. "Ma mäletan seda tunnet, kui inimesed seisid ketis ja hoidsid käest kinni ja siis mingi 14-aastane tattnina filmib neid seal ketis," meenutas Rajalo.

Rajalo toonased kaadrid jõudsid ka dokumentaalfilmi "Balti kett 30. Ärgake Baltimaad!".

Filmis vaatavad 30 aasta tagustele päevadele tagasi ka toonaste sündmuste keskpunktis olnud inimesed, sh meenutavad Balti ketiga seonduvat Marju Lauristin ja Heinz Valk.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: