Video: ülevaade Balti ketist ühe minuti sees

30 aasta eest 23. augusti õhtul ühendasid kaks miljonit Eesti, Läti ja Leedu inimest käed, nii sündis 600-kilomeetrine Balti kett, mis lookles Tallinnast läbi Riia Vilniusesse. ERR teeb ülevaate, milles seisnes Balti keti tähtsus.

Balti ketiga juhiti tähelepanu Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahel sõlmitud ajaloolisele Molotovi-Ribbentropi paktile (MRP), mis mõjutas traagiliselt meie rahva saatust ja mille salaprotokollid viisid Balti riikide okupeerimiseni.

Noored ja vanad seisid külg külje kõrval, et avaldada meelt valitseva diktatuuri vastu. Massiivne meeleavaldus ajastati MRP allkirjastamise 50. aastapäevale. Sellega nõuti Balti riikide iseseisvuse taastamist.

Nõukogude Liit eitas nii salaprotokollide olemasolu kui ka okupatsiooni. Väideti, et kolm Balti riiki ühinesid Nõukogude Liiduga vabatahtlikult.

Balti kett tõi Eesti Läti ja Leedu ühise võitluse rahvusvahelise tähelepanu keskmesse ja andis eeskuju demokraatlikule liikumisele ka mujal maailmas.  

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: