Galerii: ETV sünnipäeval kogunesid telemajja praegused ja endised teletegijad

{{1563532320000 | amCalendar}}

Eesti kõige pikema ajalooga ning jätkuvalt armastatud telekanal ETV saab 19. juulil 64-aastaseks. Pidupäeva tähistati endiste ja praeguste töötajate vastuvõtuga telemajas.

Eesti Televisiooni esimene ametlik proovisaade oli eetris 19. juulil 1955. Päris esimene saade läks eestrisse raadiomajast ehk praegusest uudistemajast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

19. juulil 1955 ilmus kell 19.00 eetrisse testtabel, siis läks eetrisse Nõukogude Eesti ringvaade ja mängufilm ja siis pöördus rahva poole Gustav Ernesaks, kes kutsus kõiki laulupeole - see oli algus.

Aastatel 1955–1965 kandis Eesti Televisioon nime Tallinna Televisioonistuudio. 

Peep Kasesalu astus kaamera taha aastal 1959. "Väga toredad inimesed olid tol ajal tööl. Kõik olid entusiasmi täis. Kõik tahtsid hirmsasti teha ja teha," meenutas endine operaator.

Televiisor oli algul suur luksus, mis oli kodus vaid vähestel. Saateid oodati ja vaadati põnevusega. Telest tuttavaid nägusid armastati ja teletegijad eksperimenteerisid, katsetasid nappide tehniliste vahendite kiuste.

"Ajakirjandus teisiti ei saagi eksisteerida, kui ta oma vaatajat ei armasta," ütles ETV endine programmijuht Voldemar Lindström.

"See oli uudsus, mis oli. Praegu muidugi otsitakse vanade nippide hulgast uusi ja püütakse neid ellu äratada uues soustis," rääkis ETV endine pearežissöör Hillar Peep.

Arne Kuusmann alustas "Aktuaalse kaamera" reporterina 1960. aastal.

"Tekst sai paberi peale kirjutatud, siis sobitada see filmiga, siis diktori kõrval vaadata, kuidas diktor seda loeb. Tänapäeva reporterid ei oska seda ette kujutadagi," selgitas Kuusmann.

Eesti Rahvusringhäälingus tähistati Eesti Televisiooni 64-ndat sünnipäeva täna teletöö veteranide ja praeguste töötajate ühise tordisöömisega.

"Meil on 64-aastane ajalugu - Eesti Televisoonil. Mitte ühelgi televisioonil Eestis ei ole seda. Me peame sellest aru saama, me peame seda väärtustama. Mitte arvama, et me ise oleme fa-fa-fa - nii head. Aga mõtlema, et sellel on põhjus ja taust. Ma arvan, et me võikime anda endast parima ja loota, et kõik läheb hästi," rääkis ETV ajakirjanik Vahur Kersna.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: