Kumu reivi korraldaja: kui Rick Owens on Michèle Lamyga ühes saalis, tuleb valmistuda üllatusteks

Tommy Cashi ja Rick Owensi Kumus avatud näitusest inspireerituna toimub 15. juunil Kumus reiv, mis kestab varaste hommikutundideni ja pakub korraldaja sõnul rohkelt üllatusi.

Reivi korraldaja Tõnis Hiiesalu ütles Raadio 2 saates "Suveraadio", et peoga tähistatakse edukat näitust. "Ma võtsin selle päris suurelt ette. Tegu ei ole tavapärase reiviga, vaid pigem suurvorm. Seal on neli või viis erinevat osa," ütles Hiiesalu, et üritusele tasub kohale tulla kohe alguseks.

Lisaks näitusele saab osa performance'itest, Tommy Cashi live'ist ja tantsumuusikast. Hommikul kell viis stardib eraldi broneeritud laev, kuhu pääsevad ka sada esimest huvilist. "Ilmselt Rick tuleb koos oma kaasa Michèle Lamyga ja arvatavasti kui need kaks on ühes ruumis, siis midagi võib seal kindlasti juhtuda. Üllatusteks võib valmis olla," ütles Hiiesalu, et põnevust laupäeva õhtuks ja varahommikuks jagub.

Sel kevadel avati kumus Tommy Cashi ja Rick Owensi ühisnäitus "Süütud ja neetud", mille kuraatoriks on Kati Ilves. Ilvese sõnul on näituse eellugu suhteliselt pikk. "Algas sellega, et me hakkasime Tommyga mingi hetk rääkima sellest, mida ta teeb - tema muusikavideotest, tema lavaperformance'itest, millel on talle väga iseloomulikuks kujunenud visuaalne keel. Need on väga läbitöötatud, väga mastaapsed, aga ka märgilised, huvitavad ja radikaalsed," arutles Ilves.

Ta lisas, et Tommy mõtleb endast kui kunstnikust. "See, et ta võib-olla on seda siiamaani teinud ühes konkreetses vormis, ta on pigem muusikaartistina tuntud, talle endale tundus, et seal on veel nii palju, mida ta ise tahaks avastada või teha või teistes meediumites väljendada," selgitas Ilves, kuidas näitusele alus pandi.

"Süütud ja neetud" on Ilvese sõnul Cashi loomingu žanriline laiendus. "Tema küsimus mulle oli, et kui ta tahaks saada kunstnikuks ja olla visuaalne kunstnik, mida ta peaks selleks tegema," ütles Ilves, et tema esimene soovitus Tommyle oli teha midagi ruumilist ja füüsilist, mis oma olemuselt erineks videoformaadist.

Pool aastat hiljem nägi Ilves Milanos Rick Owensi retrospektiivi. "Ma teadsin, et nad olid tuttavaks saanud omavahel, et neil oli väike link ja kolle tekkinud. Mida rohkem ma vaatasin Rickile otsa ja olles saanud aru, kuidas Tommy mõtleb, siis mulle tundus, et nad on tegelikult väga sarnased," ütles Ilves, kuidas idee ühisnäituseks sündis.

Ilvese sõnul esindavad Owens ja Cash sama telje vastaspoolusi. "See, millega nad tegelevad ja kuidas neil mõlemal on teatud viis kehade kujutamisel, hästi piiridevaba, selgele teisesusele orienteeritud. Kuidas nad töötavad läbi erinevaid subkultuurseid teemasid ja toovad need väga laia publikuni selle läbi, mis nad teevad nähtavaks. Mulle tundus see asi, millega võiks edasi töötada. See idee sobis nii Tommyle kui ka Rickile ja see mõte, mida rohkem see hakkas kuju võtma, seda huvitavamaks see läks," avaldas Ilves.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: