ERR Menu soovitab nädalavahetuseks jazzi ja õudukaid

ERR Menu ja Vikerraadio "Huvitaja" aitavad endiselt kultuurihuvilistel teha valikuid eesootavate sündmuste osas.

  • Haapsalus algab neljapäeval Balti riikide suurim õudus- ja fantaasiafilmide festival, mis toob tänavatele üle saja kostümeeritud fantaasiategelase. Üle mitme aasta toimuv HÕFFi rongkäik algab kell 18.30 Haapsalu kaubamaja eest, kust marsitakse kultuurimaja juurde. Kell 19.30 esilinastub seal tasuta seansina Eesti esimene zombifilm "Reich of the Dead". Tasuta on ka kell 20.30 algav kultusfilm "Matrix", mille valmimisest möödub tänavu 20 aastat.

Festivali suur avatseremoonia leiab aset reedel, kui kultuurikeskuses rullitakse lahti punane vaip ja filmikunstnik Priit Vaher saab kätte elutööauhinna. Esilinastub Oskar Lehemaa õudusfilm "Karv". Õhtut juhib Mart Sander.

71-aastane Vaher töötas aastail 1970–1992 stuudios Tallinnfilm ligemale 30 mängufilmi juures, algul kunstnik-dekoraatorina, seejärel kunstnik-lavastajana. Tema tuntumate tööde hulka kuuluvad "Ideaalmaastik", "Karikakramäng", "Arabella, mereröövli tütar", "Keskea rõõmud" ja "Ainult hulludele ehk halastajaõde". "Ideaalmaastiku" ja "Arabella" eest võitis ta 1983. aastal teisel Nõukogude Eesti filmifestivalil ka parima kunstniku auhinna.
Iseäranis tähelepanuväärne on Vaheri panus meie fantastikafilmide valmimisse: ta kujundas Nõukogude Liidus 32 miljonit vaatajat kogunud linateose "Madude oru needus", samuti Ida-Euroopa Spielbergiks hüütud poolaka Marek Piestraki teise filmi "Saatana pisar" ning tegutses dekoraatorina legendaarsete ulmefilmide "Navigaator Pirx" ja "Hukkunud Alpinisti hotell" juures.

Kokku jõuab Haapsalus nelja päeva jooksul ekraanile 25 pikka õudus-, ulme- ja põnevusfilmi 15 riigist, sh sellistest eksootilistest maadest nagu Indoneesia ja Uus-Meremaa. Lisaks võistlevad festivalil Euroopa lühikesed õudus- ja fantaasiafilmid, millest parim pälvib hinnatud Méliès d'Ori ehk Kuldse Mélièsi nimelise Euroopa parima fantaasiafilmi auhinna nominatsiooni. Festivali peakülaline on Vene ulmeanimatsiooni legend Vladimir Tarassov.

Kavas on hulk eriüritusi: Mart Sanderi uue jutukogumiku "Kõhedad muinaslood" esitlus, folklorist Marju Kõivupuu loeng "Kuu paistab, kooljas sõidab", kirjanik Olev Remsu ekskursioon "Ekraanilt reaalsusse. Filmilinn Haapsalu", vestlusring "Eesti õudusfilm – kas õudne ootus või lõputu algus?", kohtumine legendaarse lastelavastuse "Kollane mask" peaosatäitjatega, ööorienteerumine ja palju muud.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab aset 25.–28. aprillini.

  • Reede õhtul rõõmustab Jazzkaare raames muusikasõpru Bobby McFerrin, kes on vaieldamatult jazzmuusika karismaatilisemaid ja säravamaid vokaliste. Ühe-mehe-hääleorkester, muusikastiilide ühendaja ja tänapäevase vokaaljazzi uuendaja on pälvinud kümme Grammy auhinda ning müünud üle paarkümne miljoni heliplaadi.

Neljaoktavilise hääleulatusega McFerrini hääleakrobaatika ja tubli annus huumorit said tema kaubamärgiks. Maailmas ei leidu muusikakuulajat, kes ei teaks McFerrini kõige nakatavamat hitti "Don't Worry Be Happy".

Jazzkaarel esineb laulja teistkordselt ja see kontsert on kingitus festivali 30. sünnipäevaks. Seekord toob Bobby McFerrin endaga kaasa musitseerima neli säravat ameerika vokalisti.

28. aprillini toimuva festivali Jazzkaar kavas on üle 80 kontserdi Tallinnas, Tartus, Pärnus, Viljandis, Kuressaares, Narvas, Laitses, Haapsalus, Raplas, Rakveres ja Murastes. Lisaks kontserdisaalidele jõuab Jazzkaar ka muusikasõprade kodudesse. Jazzmuusika kõlab tänu ulatuslikule linnaruumiprojektile veel kohvikutes, haiglates, rongides, trammides ning erinevates ootamatutes kohtades.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: