Karl-Erik Taukar: ilmselt on kõik viimase poole sajandi eesti lauljad võtnud Ivo Linnalt tahtlikult või tahtmatult šnitti

Saates "Hommik Anuga" olid külas Ivo Linna, Karl-Erik Taukar ja Antti Kammiste. Suvel tähistab Linna juubelituuriga oma 70. sünnipäeva, kus temaga astub koos lavale ka Taukar ning saates kuulis ka esimest korda nende esimest ühist lugu "Loomulik sarm". Taukar tõdes Linnast rääkides, et ilmselt on kõik viimase poole sajandi eesti lauljad Linnast eeskuju võtnud, sest kellest siis veel?

Antti Kammiste on Linna kõrval laval olnud 31 aastat, Karl-Erik Taukariga on Linna tegelikult varem ka koos esinenud. Linna astus üles Taukari suurkontserdil Saku Suurhallis. Ise Linna samasugust suurt soolokontserdi Saku Suurhallis andnud ei ole.

"Mulle pigem meeldib esineda väiksemates saalides, kus sa näed publiku iga silmapaari, kus tekib mingisugune hoopis teistsugune kontakt. Ma olen harjunud nende küla rahvamajadega ja tunnen end kuidagi kindlamalt. Ma olen käinud ju omal ajal mööda Venemaad Apelsiniga suurtel lavadel, kus saalis on kümneid tuhandeid ja staadionitel sada tuhat inimest."

Taukar sai just hiljuti 30-aastaseks. Linna meenutas aega, mil ta ise oli 30-aastane, tõdedes, et eks ta oli peast segi ja tegi igasuguseid lollusi, aga ka muusikat. 1979. aastal ostis ta Tarmo Pihlapilt oma esimese auto, Žiguli 01, millest võttis Aegviidu teel välja 155 km/h.

Žiguli 01-ga tulid Taukaril meelde esimesed Rock Hoteli laulud, mida ta kuulis lapsepõlves vanaisa Žigulis sõites. "Näiteks, "Tean, ei tea", selline lugu oli. Mäletan väga eredalt – ilus suvepäev ja tõenäoliselt sellest ühes ainsast kõlarist, mis seal Žigulis oli, tuli see Rock Hoteli lugu. See ongi võib-olla esimene mälestus Ivo Linna muusikast."

Taukar tõdes, et tahtlikult või tahtmatult on ilmselt kõik viimase poole sajandi Eesti lauljad võtnud Ivo Linna pealt šnitti. "Ivo hääl on lihtsalt kogu aeg olnud igal pool meie ümber ja ma arvan, et on võimatu kasvada üles kogu aeg seda kuuldes ja mitte sealt võtta midagi. Kellelt siis ikka eeskuju võtta, kui mitte Ivo Linnalt, kui me räägime eesti meeslauljatest?"

Linna tunnistas, et ta on endagi puhul tähele pannud, et nii Eesti kui ka maailma muusikuid vaadates ta on alateadlikud ja loomu sunnil mõelnud, et tahaks kõlada nii või naa. "Mingisuguseid nippe sa õpid aja arenedes kogu aeg juurde."

Ajal, kui Linna muusikukarjääri alustas, olid tema suured eeskujud Tom Jones, Joe Cocker. "Biitlitest rääkimata. Eks me proovisime teatud vahes, kui me selle maja [ERR telemaja – toim] seinte vahele saime, natuke Joala moodi ka laulda. See on täiesti loomulik, sest sul peavad eeskujud olema. Sa leiad oma tee ja oma väljundi ja hakkadki kõlama nagu Karl-Erik. Sa leiad oma tee."

Antti Kammiste teadis rääkida, et Linna jaoks on kindlasti pea igas ruumis kohustuslik lektüür üks ristsõnavihik. "Seda ta ilmselt ei suuda jätta. Vahetevahel ta väga salaja maalib."

"See on selline hobi, et meeldib värvidega mängida. Ma ei saa öelda, et ma teen suurt kunsti. Aga mõnikord tuleb see vaim peale. Õhtu on pikk ja pime, võtad välja ja teed seal midagi. See on väga lõbus. Sa paned ennast natuke nagu proovile ja kui enda jaoks tunned, et tulebki midagi välja ka, siis on hea." Linna maalib akrüülvärvidega ja peamiselt loodust. "Muhu kodu ümbert võtan mingisuguse nurgakese."

Linna sõnul peab olema tavatööst erinevat tegevust. "Mina ei suudaks kogu aeg õppida mingeid lugusid juurde. Aeg on võib-olla selleks mööda läinud. Aga millegi täiesti teistsugusega on hea rinda pista."

Taukar tunnistas, et tal pole üldse nii põnevat hobi. "Ma olen öelnud, et mul on näiteks saatejuhtimine hobi. Minu jaoks on tore vaheldus küll, kui kutsutakse mingit õhtut või saadet juhtima, sest see on jälle täiesti uus roll ja tore vaheldus lauljatööle."

Linna kuulutas saates välja ka Eesti Rahvusringhäälingu keelealgatuse raames kõige eestilikumaks sõnaks valitud sõna, milleks osutus "sõnajalaõis".

Ansambel Supernova ja Ivo Linna esitasid saates ka loo "Sõnajalaõis", millele kirjutas sõnad Aapo Ilves, kasutades kõige eestilikuma sõna kandidaatideks enim laekunud sõnu. Lugu on seatud tuntud pala "Suur loterii" viisile, mille autor on Rainer Michelson, originaalpala sõnade autor on Urmas Jaarman.

 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: