X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

"Troonide mängu" Dothraki sõdalaste keel põhineb eesti keelel

Kõrgvalüüria keelt kõneleb sarjas Daenerys Targaryen, keda kehastab Emilia Clark.
Kõrgvalüüria keelt kõneleb sarjas Daenerys Targaryen, keda kehastab Emilia Clark. Autor/allikas: Keith Bernstein/AP/SCANPIX

Keeleteadlane David Peterson, kes mõtles välja HBO hittsarjas "Troonide mäng" kasutatava ülem-valüüria keele, rääkis intervjuus, kuidas ta ülesandele lähenes. Muu hulgas tuli välja, et enne ülem-valüüria keelt loodud dothraki keele jaoks sai ta inspiratsiooni ka eesti keelest.

"George R. R. Martini raamatutes oli natuke tema loodud keelt, kuid ainult väga vähe, vaid kaks väljendit: valar morghulis – "kõik inimesed peavad surema", ja valar dohaeris – "kõik mehed peavad teenima"," rääkis Peterson intervjuus saatele "CBSN AM". "Nii et põhimõtteliselt võtsin need aluseks, rajasin selle peale ülejäänud tegu- ja nimisõnade süsteemi ning seejärel arendasin seda edasi, et saaks terve, tõlgitava keele."

Peterson ütles, et ta on loonud keeli 10 aastat. Ta alustas keelte loomist keeleteaduse üliõpilasena California Ülikoolis Berkeleys. 2006. aastal sai ta keeleteaduse magistrikraadi California Ülikoolist San Diegos ja kaasasutas keeleloomise ühingu. Kui HBO alustas 2009. aastal "Troonide mängu" tootmist, mõistis meeskond, et neil on vaja kedagi, kes looks dothraki keele, mida räägib sarja 1. hooajas esinev rändrahvaste hõim. Sarja produtsendid valisid välja Petersoni, kes võttis väljamõeldud keele loomiseks inspiratsiooni vene, türgi, eesti ja suahiili keeltest.

"Ma mõtlesin keeli välja kogu aeg, nii et kui ma sain võimaluse luua keel "Troonide mängu" jaoks, olin ma valmis," ütles Peterson.

Kuna "Troonide mängu" populaarsus kasvas ja sarjast sai HBO megahitt, anti Petersonile ülesanne luua ülem-valüüria keel, mida kasutavad Kitsal merel asuval Essose mandril elavad inimesed ja mida kõneleb sarja üks peategelasi Daenerys Targaryen, keda kehastab Emilia Clark.

Selleks, et õpetada näitlejatele selgeks õige hääldus, salvestas Peterson ise iga sarjas esineva valüüriakeelse fraasi, mida sarjas öeldi ja lasi näitlejatel neid salvestusi kuulata.

"Tore on muidugi see, et nad ei pidanud keelt õppima," ütles ta. "Nad pidid õppima, kuidas seda õigesti hääldada ja veenvalt esitada ning see tuleb neil tõesti hästi välja."

Mis puutub vaatajatesse, kes tahavad ise õppida dothraki või ülem-valüüria keelt´, siis soovitab Peterson neil rakendada tema loodud keelte õppimisel samu viise nagu mis tahes võõrkeele õppimiselgi.

"Tõde on see, et keele õppimiseks peate sellele pühendama pisut aega iga päev. Te peate sellega pidevalt kokku puutuma," ütles Peterson. "Teil peab olema motivatsioon, sest motivatsioon aitab teil muude kohustuste kõrvalt sellele ka tegelikult aega pühendada."

Petersoni loodud ülem-valüüria keele kursus on saadaval Duolingo rakenduses, kus on ka muid, traditsioonilisemaid võõrkeeli, näiteks hispaania ja prantsuse keele kursusi.

"Troonide mängu" viimane ehk kaheksas hooaeg esilinastub esmaspäeval, 15. aprillil.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: