Põltsamaa roosiaia perenaine: roose me välja juurima ei hakka

Põltsamaa kuulus roosiaed sai maa-ametilt korralduse oma taimed 30. aprilliks üles kaevata ja maa siledaks lükata, sest need kasvavad 1000 ruutmeetrisel maatükil, mis kuulub riigile ja mille riik tahab panna enampakkumisele. Roosiaia perenaine ütles, et praeguse seisuga siiski roosid väljajuurimisele ei lähe.

Esimese ehmatusega tegi Orasi Facebooki sõprade poole pöördumise ja kutsus neid 13. aprilliks talgutele, et roosid üles kaevata ja laiali jagada. "Tekkis tohutu hulk toetajaid, inimesed oleksid olnud valmis tulema siia kohapeale piketeerima, seisma ja kaitsma neid roose, kui keegi nõuab siiski väljajuurimist. Siis oli pakkumisi, et kusagil Rakvere lähedal on kellelgi vaba maad, et võiks üldse kogu roosiaia ära kolida, kui Põltsamaa valda teda ei soovita ja siin selleks kohta ei ole," ütles Põltsamaa roosiaia perenaine Annela Orasi

Pärast seda tekkis ka valguskiir, et asjad hakkavad liikuma, lisas Orasi. "Ja ilmselt paremuse poole. Juba panin ka uue postituse, et välja me neid kindlasti juurima ei hakka, et ootame ja vaatame. Tark ei torma."

Orasi kohtus sel teemal juba ka kohaliku omavalitsuse esindajatega. "Istusime ümber laua ja inimesed on väga mõistvad, väga hästi saavad aru, millega on tegemist ja on väga nõus kõikide ettepanekutega. Täna on küsimus ainult tingimustes. Mis tingimustel saab riik anda vallale ja mis tingimustel saab seda kasutada. Selles osas algavad läbirääkimised. Esmalt taotletakse ilmselt maa-ametilt pikendust selle valduse vabastamise osas."

Ta rääkis, et viis aastat tagasi jõuti tegelikult samale otsusele. "Keskkonnaminister andis korralduse muuta elamumaa tootmismaaks, mille kohalik omavalitsus ka koheselt ära tegi ja siis jäid asjad millegipärast toppama. Ma ei tulnud selle peale, et ma pean selle asjaga tegelema ja iga nädal küsima, et kaugel nende asjaajamistega on, sest igapäevaselt on omal tegemisi üksjagu ja nii siis läkski." Viimased viis aastat on ta tegelenud roosiaia renoveerimise ja arendamisega.

Roosiaia asutasid omal ajal Küllike ja Rein Joost. Külliki Joostiga on Orasi oma vanaisa kaudu sugulane. "Nii et kui nemad ühel päeval lõpetama hakkasid, siis jõudis see asi minu kõrvu ja juhtuski nii, et ma täna olen siin. Siin on tohutu väärtusega suur kollektsioonaed, millesse kuulub peaaegu 1000 erinevat roosisorti."

Orasi tunnistas, et kogu tema aeg kulub praegusel ajal roosidele. "Võin käe südamele panna ja öelda. Tunnen end kohati süüdi oma väikeste lastelaste ees, kelle jaoks lihtsalt on aega äärmiselt vähe." Tema kodu asub tegelikult Tallinnas, kuid seitse kuud aastas elab ta kasvuhoone külge ehitatud väikeses majas.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: