Galerii: Laulu- ja tantsupeol jagatakse välja 30 tonni suppi

Noored lauljad, tantsulapsed ning laulu- ja tantsupeo korraldajad kogunesid täna Eesti Vabaõhumuuseumisse, et laulda hääled lahti, tantsida jalad soojaks ning võrrelda tänavusi peosuppe 150 aasta taguse retsepti järgi valminud talurahva supiga. Sel aastal jagatakse laulupeol välja 180 000 portsjonit suppi.

Juubelipidustuste eel tehti Kolu kõrtsis ERM-i ajaloolase Anu Kannikese eestvedamisel läbi kulinaarne ajarännak ning räägiti laulupeo ja toidukultuuri seostest. "Talupojakultuuris oli supp õhtusöögina päeva tähtsaim toidukord," rääkis 150 aasta tagusest toidulauast ajaloolane Anu Kannike. "Suppi keedeti mitmeks päevaks ette, kõige levinumad olid herne-, oa-, läätse- ja hapukapsasupp, osades peredes söödi juba ka kartulisuppi. Kahjuks pole dokumentides säilinud infot selle kohta, mida sõid laulupeolised 1869. aastal, tõenäoliselt võtsid oma toidumoona kodust kaasa, aga teada on, et 90 kopika eest sai osaleda Vanemuise seltsimajas toimunud pidusöögil," rääkis Kannike.

Eesti supikultuuri hoidja, laulu- ja tantsupeo suurtoetaja Põltsamaa toitlustab tänavu Naiskodukaitse abil 45 000 peolist ühtekokku 180 000 supiportsjoniga, mis valmib enam kui 30 tonnist eestimaisest köögiviljast ja lihast. "Peolistele supipõhja valmistamine algab juba aprillis, kohalikelt talunikelt on köögivili varutud, kokku tuleb menüüsse viis erinevat maitset. 180 000 portsjonit aitavad serveerida Naiskodukaitsjad, oleme nendega koostöös laulu- ja tantsupeoliste kõhtu täitnud alates 2007. aastast," rääkis Põltsamaa supitootmise turundusjuht Marek Viilol.

Laulu- ja tantsupeo teabejuhi Sten Weidebaumi sõnul on suurpeoks valmistumine 150 aasta jooksul olemuselt sarnaseks jäänud. "Me tunneme päris hästi seda eesti rahvaks olemise vaimustust, mida tundsid esimese laulupeolised," rääkis Sten Weidebaum.

Esimese laulupeo aastal kirjeldas Johann Voldemar Jannsen, et kuni lauljad kodus oma pidulaulude kallal väsimata higistasid, ei seisnud pidukomiteel ka mitte käed rüpes ega meetilgad kulmude peal, sest tööd, talitust, muret ja vaeva oli küllalt, pealegi peod tühjad, aga südamed julgust ja lootust täis. "Täpselt samamoodi higistavad täna kümned tuhanded lauljad ja tantsijad eelproovides oma repertuaari kallal ja nn pidukomiteel on tööd ja talitust küllaga, aga nagu ütleb laulusõna, siis üksi pole keegi ja koos sõprade ja toetajatega on rõõm juubelipeoks valmistuda," lausus Weidebaum.

Kolu kõrtsis toimunud üritusel esines Inglise kolledži segakoor dirigent Margot Petersoni juhendamisel ning tantsisid Õismäe kooli teise klassi lapsed õpetaja Kadri Aadma juhendamisel.

XXVII laulu- ja XX tantsupidu "Minu arm" toimub 4.-7. juulini Tallinnas.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: