Klassikaraadio 24 | Tiia Teder: Klassikaraadio oli Eesti raadioeetrist puudu

Tiia Teder
Tiia Teder Autor/allikas: Kaupo Kikkas

ERR-i Klassikaraadio tähistab 1. aprillil 24. sünnipäeva ning sel puhul saame kõigi tegijatega lähemalt tuttavaks. Oma tegemistest räägib peatoimetaja Tiia Teder.

Millega Klassikraadios tegeled?
Juhatan mängu, koosolekuid, täidan tabeleid, teen taotlusi ja koostan aruannet. Lihtsalt suhtlen ja kirjutan.

Kuidas Klassikraadiosse sattusid?
Sattusin Klassikaraadio-eelsesse Eesti Raadiosse kunagise klassijuhataja kutsel. 1980ndatel oli raadio väga popp koht ja vabu töökohti seal polnud. Esialgu tegin saateid, niipaljukest kui neid toimetajatest üle jäi. Töökoha sain siis, kui muusikateadlane Tiina Mattiisen läks ära Sirpi tööle, sest ta oli tüdinenud inimesi mikrofoniga taga ajamast.

Miks Klassikaraadio?
Klassikaraadiot minu tööletuleku ajal veel ei olnud, see alles hakkas sündima. Klassikaraadio oli Eesti raadioeetrist puudu.

Kas ise raadiot kuulad?
Ma kuulan kogu aeg Klassikaraadiot, väga harva olen vaikuses või mängib plaat. On paar saadet pühapäeval, mida võtan Vikerraadiost ja Raadio 2-st. Tallinnas autoga ringi sõites tsekin ka YLE programme, see on väga õpetlik ja annab ideid.

Kes on sinu iidolid?
Iidoleid ei ole.

Plaat, mille võtaksid kaasa üksikule saarele?
Üksik saar on metafoor selle kohta, mis on inimese peas - selle jaoks võtaks Pärdi "Tabula rasa". Kui tõesti peab üksikule saarele põgenema, üks plaat näpus, siis haaraksin kaasa mõne nendest, mis olid mu plaadikogus esimesed CDd, näiteks Cameli "Snow goose", mis on positiivne ja südantliigutav.

Millise tuntud muusiku või heliloojaga tahaksid intervjuu teha?
Huvitav on teha intervjuud inimesega, kes teab elust midagi lihtsat ja olemuslikku, mis kestab üle aegade. Selleks ei pea olema muusik.

Kes on klassikalise muusika kõrval sinu lemmikud popmuusikas?
1970ndatest Pink Floyd, King Crimson, Genesis, hilisemast Nick Cave, Tori Amos.

Elu parim kontserdielamus?
Vox Clamantise kontsert "Sacred Voices" sufilaulja Dhafer Youssefiga 2007. aastal. Hämmastav kontsert, erakordne kombinatsioon meisterlikkusest, spontaansusest ja andest. Samuti Youn Sun Nah kontsert Jazzkaarel 2010

Viis lugu, milleta ei kujuta enda elu ette?
Allegri – "Miserere"
Bach - Aaria Goldbergi variatsioonidest
Arvo Pärt - "My Heart´s In The Highlands"
Vox Clamantis /trad - "Ma navu", "Perotinus Beata visere"
Heinrich Schütz - "Psalmen Davids"

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: