Esimene aprill: uus "Nukitsamees" ja külmavolinikud

Nukitsamees
Nukitsamees Autor/allikas: Pressiteade

Täna on esimene aprill, mis tähendab, et uudistesse tuleb suhtuda suure tähelepanelikkusega. Koondame siia päeva jooksul vahvad palad esimese aprilli uudistest.

EFTA 2019 võtab eeskuju Oscarite galast, Niinemets vallandatud

Juba täna jagatakse välja kolmandad Eesti filmi- ja teleauhinnad ja tegemist on ajaloolise aastaga. Nii nagu EFTA-sid on hellitavalt kutsutud Eesti Oscariteks, otsustaski Eesti Filmi Instituut võtta eeskuju tänavusest Oscari galast, mis tähendab, et EFTA 2019 toimub ilma õhtujuhita.

Tõnis Niinemetsa vallandamisel on mitmeid põhjuseid, neist tähtsaimana toob Eesti filmi instituut esile asjaolu, et soovitakse olla edaspidi üha rohkem Oscarite galale sarnane. Kuid korraldajad rahustavad publikut ja televaatajaid, et kindlasti on sellegipoolest päris palju, mida vaadata. Lubatud on kuulsaid auhindade üleandjaid, veel kuulsamaid võitjad ning naljakaid vaheklippe.

Samuti läheb täna hommikul tehtud otsus Niinemetsast loobuda kokku ERR-i tulevikustrateegiaga asendada üha enam inimtööjõudu tehnoloogiliste uuendustega.

Arvestades, et õhtujuhi roll on sellise ürituse juures marginaalne, on korraldajad lubanud, et suurt kahju ei sünni.

EFTA 2019 otseülekanne algab ETV2 kanalis kell 18.30. Alates kell 20.00 on ülekanne nähtav ETV kanalis. Kogu üritus on nähtav ka ERR.ee portaalis.

---

---

Lumehelbekeste põlvkonna tööturule jõudmine suurendab vajadust külmavolinike järele

Külmavolinike ülesandeks on lumehelbekestele sobiva töökeskkonna loomine, et takistada nende sulamist. Selliseid töötajaid läheb vaja kõigis ettevõtetes, kus lumehelbekesed töötavad.

Lumehelbekeste tööturule jõudmise mõju analüüsinud uuringu autori, Rain Leoma sõnul on vajalik luua neile sobiv töökeskkond – hoida jahedat temperatuuri ja pidevat tuuletõmbust, et nad saaksid sulamata töökohal ringi lennelda. "Kuna lumehelbekesed on väga õrnad, peab nende töötingimustesse suhtuma suurima hoolega. Selle töö saab usaldada vaid erialase väljaõppega spetsialistidele, nagu külmavolinikud," selgitas Leoma.

Külmavolinike ametikohtadele on oodata suurt kasvu, neile on vajalikud teadmised füüsikast ja keemiast, lumehelbekeste tekkimise ja säilimise tingimustest, kliimamuudatustest ja keskkonnaohtudest.

Kahjuks ei ole külmavolinikuks võimalik õppida ei kutse- ega kõrgkoolides, üksikud juba Eesti ettevõtetes töötavad volinikud on õppinud töö käigus ning käinud kogemusi omandamas ka välismaal. Uuringus tehakse ettepanek koostada külmavoliniku kutsestandard ning selle alusel avada külmavolinike tasemeõpe, et täita tuleviku töökohad kvalifitseeritud töötajatega.

Uuringu järgi tuleb ka teistel töötajatel lumehelbekestest töökaaslastega kohaneda, mistõttu kasvab vajadus sooja pesu ning kinnaste, mütside ja sallide järele. Seega on käibe kasvu oodata nii rõivatööstuses kui ka käsitöölistel.

Uuringus analüüsiti lumehelbekeste põlvkonna mõju tööturule järgmisel kümnel aastal.

Tuleviku tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoosisüsteem OSKA koostab aastaks 2020 kõigil elualadel Eestis tuleviku tööjõu ja oskuste prognoosid ning võrdleb neid pakutava koolitusega kutse- ja kõrghariduses ning täiendõppes. OSKA uuringuid koostab kutsekoda Euroopa sotsiaalfondi vahenditest.

---

---

---

HÕFF toob ekraanile Sulev Nõmmiku tundmatu õudusfilmi

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival tegi enneolematu avastuse, sattudes arhiivis armastatud Sulev Nõmmiku õudusfilmile, mis kannab pealkirja "Muhu rappija".

Kirjade järgi 1966. aastal valminud kammerlikust linateosest on säilinud ainult esimesed 20 minutit, pole ei lõputiitreid ega kaasautorite nimesid. Tegelaseks on üksik Muhu kalamees, kes oma hütis kalu rappides satub üleloomuliku jõu meelevalda, mis avab tema hinge süngema poole. Kalameest kehastab Ervin Abel.

Üllatusliku linateose saamisloost pole peaaegu midagi teada. Selle olemasolu ei maini armastatud näitleja ja lavastaja oma mälestustes ega pole sellest juttu ka tema elulooraamatus "Kui näeme, siis teretame!".

Filmirull tuli välja tolmukorraga kaetud roostes metallkarbist, millele oli kirjutatud vene keeles "Hävitada!". Tõenäoliselt ajendas just selle filmi kurb saatus pöörduma Nõmmikut edaspidi komöödiafilmide juurde: "Mehed ei nuta" tuli välja 1968., "Noor pensionär" 1972. ja "Siin me oleme" 1978. aastal.

"Selle leiuga kirjutatakse ümber ka Eesti, aga miks mitte kogu maailma filmiajalugu," ütles HÕFFi juht Helmut Jänes, kes komistas hinnalise metallkarbi otsa filmiarhiivi veel sorteerimata materjali hulgast festivali tarbeks nõukogudeaegseid õppefilme otsides. "Esiotsa ei osanud aimatagi, millega on tegu, aga filmi läbi vaadates hakkasid käed värisema."

Leiu väärtust suurendab see, et maailmas algas rapperite õitseaeg alles 1970ndatel, kui valmisid "Texase mootorsaemõrvad", "Halloween" ja "Reede 13". Viimastest eristab "Muhu rappijat" aga peen psühholoogiline läbitöötatus, mis sarnaneb pigem Alfred Hitchcocki "Psühhole".

Esimest ja ainsat korda on võimalik "Muhu rappijat" näha Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil, mis leiab aset 25.-28. aprillini.

---

Algasid legendaarse Eesti lastefilmi järje "Nukitsamees 2: Tagasi metsa" võtted

1981. aastal kinoekraanidele jõudnud "Nukitsamees" on senini üks armastatumaid Eesti filme, mida hea meelega teleekraanilt uuesti üle vaadatakse. 38 aastat on aga vastuseta küsimus "Mis Itist, Kustist ja Nukitsamehest edasi sai? Ja kust on salapärane metsapere pärit?". Peagi saavad need küsimused aga vastuse, sest täna algasid Raplamaal "Nukitsamehe" kauaoodatud järje "Tagasi metsa" võtted.

Järjefilmi produtsent Urmas Eero Liiv lubab, et uus suure-eelarveline film on mõeldud neile, kes esimest osa lapsena vaatasid ja nüüd keskealised on. "Tegu saab olema tõsise ja ängistava looga keskealisest sarvekandjast, kes nüüd kasutab artistinime Nucky, ning ei ole siiani elus oma kohta leidnud," ütleb Liiv. 45-aastast Nucky't hakkab filmis kehastama Ago Anderson (pildil). Tagasi on oodata ka salapärase Moori tegelast, keda kehastab taas loomulikult Ita Ever isiklikult. Stsenarist Indrek Hargla sõnul ongi täiskasvanud Nukitsamehe ning teda endiselt kummitava Moori konflikt filmiloo põhiliin. Hargla lisab: "Rändame filmis episoodiliselt tagasi ka 19. sajandi Tallinna, kus saame teada salapärase sarvilise metsapere tausta ja saamisloo, mida esimene film ei käsitlenud." Tagasivaate stseenides kasutatakse Mõhki kehastajana taas Tõnu Karku, kelle nägu digitaalselt noorendatakse.

Suurejoonelise filmi režissöör Elmo Nüganen lubab, et "Nukitsamees 2: Tagasi metsa" saab olema üks Eesti kõigi aegade ambitsioonikamaid filme oma eriefektide rohkuse ja žanrimääratluse tõttu. On ju tegu lastefilmist välja kasvanud tõsise psühholoogilise thrilleriga, mille sündmustik areneb ülemöödunud sajandi lõpupäevil, olles omamoodi paralleelfilm "Tõele ja õigusele".

"Nukitsamees 2: Tagasi metsa" esilinastub Eesti kinodes 7. jaanuaril 2021, olles sedasi ka filmitegijate kingitus Oskar Lutsule tema 134. sünniaastapäeva puhul.

Nukitsamees Autor: Pressiteade

---

Piixpay annab Eesti metsale uue väärtuse

Bitcoin on ajaloolisest tipust 18. detsembril 2017, mil ta saavutas ligi 20 000 USD langenud tänaseks ligikaudu 3000 USD piirile. Oma tipust on Bitcoin langenud seega kuus korda. 

Teoreetiliselt ei takista mitte miski Bitcoini muutumast täiesti väärtusetuks, sest tal puudub n-ö vastupidavuspiir. Näiteks naftasaaduste puhul valitseb keemiatööstuse, transpordisektori ja teiste valdkondade hulgas ühelt poolt nõudlus ja teiseltpoolt nafta tootmise maksumus. Kui hind peaks kukkuma alla tootmishinda, siis kallima hinnaga tootjad hakkavad oma naftakraane kinni keerama. See tekitab turul defitsiidi ja nõudluse-pakkumise vahekord nihkub pakkuja kasuks ehk hinnad hakkavad tõusma, kuniks kallima hinnaga tootjad oma kraanid jälle lahti keeravad. Selline mehhanism krüptovaluutade puhul puudub. Seal on küll kaevandamismaksumus, kuid ei ole baasnõudlust. Enamus nõudlusest on põhjustatud krüptovaluutadega kauplejate tehingutest. Sisuliselt ei takista mitte miski krüptovaluuta hinna langemist nulli. 

Eesti seni veel vähe kuulsust kogunud ettevõte Payster Group tõi turule PuitCoinid, mis on loodud seda olukorda muutma. Eestis on 2 330 600 hektarit metsaga kaetud metsamaad, mille väärtus kokku on hinnanguliselt 23 miljardit eurot. Payster Group saavutas Eesti e-riigiga kokkuleppe selle ressursi kasutamiseks e-raha tagatisena. See loob Eestile enneolematud võimalused saada osa krüptomaailma ja e-raha eduloost, nii nagu on saavutatud edu Eesti e-valitsuse ja e-valimistega esimesena maailmas. Peale ICO väljakuulutamist müüdi kõik väljaantud PuitCoinid Bitcoini asutajatele vaid kahe päevaga. ICO käigus müüdi kokku 790 miljoni EUR väärtuses PuitCoine.

Eesti vabariigi 101. aastapäeva puhul laiendas Payster Group seda teenust ka Eestisse ja kõigil, kellel on kodus kasutamata puud, saab seda vahetada bitcoinide vastu. Pakkumine kehtib ainult 101 kiiremale, kes oma puidukoormaga kohale jõuavad. Puidukoorem tuleb tuua Tallinna kaubamaja kõrval olevale parkimisplatsile Gonsiori ja Laikmaa tänava nurgal, ning täita aadressil www.piixpay.com/puitcoin/mulleka ära vorm toodud puidu koguse ning panga andmetega. Seepeale kantakse puitcoinid nädala jooksul juba teie kontole. Nii saab ka iga eestimaalane osa rikkusest, mida Eesti mets on meile toonud.   

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: