Klassikaraadio 24 | Liina Vainumetsa: Klassikaraadio on minu jaoks uks väga hea muusika juurde

Liina Vainumetsa
Liina Vainumetsa Autor/allikas: Ahti Tubin

ERR-i Klassikaraadio tähistab 1. aprillil 24. sünnipäeva ning sel puhul saame kõigi tegijatega lähemalt tuttavaks. Oma tegemistest räägib Liina Vainumetsa.

Millega Klassikraadios tegeled?

Praegusel ajal teen igaks nädalalõpuks valmis rahvamuusikasaate "Folgialbum" ja toimetan eetrisse ühe varajase muusika live-kontserdi saates "Miraaž". Igal esmaspäeval tutvustan mõnd heliplaati saates "Album". Lisaks teen kaastöid Tartust saadetele "Delta", "Helikaja" ja "Lisaküsimus" ning nii, nagu kõik meie muusikatoimetajad, valin "Klassikahommiku" muusikat. Samuti toimetan kontserdisalvestusi ja -ülekandeid Tartust.  

Kuidas Klassikraadiosse sattusid?

Elasin Tallinnas raadiomaja lähistel, olin lapsepuhkusel, sahtlis muusikateadlase diplom. Läksin hea sõbra julgustusel raadiomaja uksest sisse, kuna mind huvitas Eesti Raadio fonoteek – 1990. aastatel olid plaadid lihtinimese jaoks kallid.

Miks Klassikaraadio?

Klassikaraadio on minu jaoks uks väga hea muusika juurde ning võimalus koostööd teha imeliste, andekate ja suurepäraste inimestega.

Kas ise raadiot kuulad? Kui kuulad, siis mida?

Aparaadid on mul häälestatud Klassika peale, kuna see on tööks vajalik. Kui on aega, kuulan ka Raadio 2, Vikerraadiot, Kukut, vahel mõnd netiraadiot. Mulle meeldib, kui Facebookis jagatakse muusikat, kuulan alati hoolega, et mida sõbrad armastavad.

Kes on sinu iidolid?

Ema ja teised esivanemad, lisaks mitmed õpetajad ja sõbrad, vennad, lapsed.

Plaat, mille võtaksid kaasa üksikule saarele? Miks?

Coldplay "Parachutes". Tegelikult väga raske on leida albumit, mis kunagi ära ei tüüta. Aga see on just selline muusika, mis põleb minuga sarnaselt.

Millise tuntud muusiku või heliloojaga tahaksid intervjuu teha? Miks?

Chris Martiniga võib-olla, sest ma pean ta muusikat geniaalseks, lastele ka meeldib ning oleme koos kõiki Coldplay plaate palju kuulanud.

Kes on klassikalise muusika kõrval sinu lemmikud popmuusikud?

Pink Floyd, Yes, Jethro Tull, Sting, Coldplay

Elu parim kontserdielamus? Miks?

Parimad elamused on kontsertidelt, kus publik saab kaasa laulda. Meeldib see kokku kuulumise tunne, mis laulu mõnus tekib. Veel parem tantsides, sest tants on parim võimalus muusikat nautida. Näiteks traditsioonilise tantsu klubides või vahel meil Tartu Folgiklubis.

Näiteks meenub, kuidas ükskord Tartu Folgiklubis juhendas Silver Sepp labajala tantsimist, Kristiina Ehin laulis ja sinna tuli juurde kuidagi loomulikult Tartu näitleja Heilo Aadla eestlauldud "Lill, lille kõrval lill..." Artur Alliksaare tekstil. Me olime nii õnnelikud seal kaasa lauldes ja tantsides.

Viis lugu, milleta ei kujuta enda elu ette?

Pink Floyd "Sheep"

Yes "Wonderous Stories"

Coldplay "Yellow"

The Police "Roxanne"

Chopin Ballaad nr 1 g-moll

Tegelikult ma ei kujuta ette elu ilma muusikata, aga eriti rahvamuusikata. Muusika on kõikjal.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: