Teletorni näitusel "Geeniaalne" saab otsida oma geneetilist ideaalpartnerit

Teletornis avatakse reedel näitus "Geeniaalne" ja sel puhul olid "Ringvaate" stuudios Tallinna Teletorni juhataja Jüri Kriisemann ja Eesti Geenivaramu teabejuht Annely Allik, kes rääkisid ja näitasid, mida näitusel näha ning proovida saab.

"Teletornis saab olema maast laeni ainult geneetika. Juba sellest hetkest alates, kui te astute teletorni tunnelisse, saate näha, miljonite aastate taha, kuidas inimene on arenenud. Te saate uue faktina teada seda, et inimene ei arenenudki ahvist, vaid meil olid omad eellased ja te saate näha nende elusuuruses pilte ja teha nendega koos ka selfit," selgitas Allik.

Allik märkis, et selle näituse taga on paljude teadlaste aastapikkune töö. "Ühtegi umbluu asja, mis oleks lihtsalt lõbus, seal ei ole."

Näiteks on võimalik teha näitusel, aga ka veebis testi, et leida, kas Eestis on olemas testi tegijale geneetiliselt sarnaseid inimesi. "Geenivaramus on tegelikult praegu juba olemas üle 150 000 inimese andmed, aga need esimesed 50 000, kes 10 aastat tagasi liitusid, nende andmed on väga põhjalikult läbi uuritud ja nende andmete põhjal oleme me oma statistika välja arvutanud."

Allik lisas, et mänge ja avastamist on näitusel väga palju. "Seal on suur inimese rakk, kuhu saab sisse minna ja vaadata, kus asub DNA, millised kromosoomid jne."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: