Klassikaraadio 24 | Lisete Velt: oma kujunemise juures pean oluliseks Ööülikooli loenguid

Raadiopäev 13. veebruaril
Raadiopäev 13. veebruaril Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

ERR-i Klassikaraadio tähistab 1. aprillil 24. sünnipäeva ning sel puhul saame kõigi tegijatega lähemalt tuttavaks. Ankeedile vastas Listele Velt.

Millega Klassikaraadios tegeled?

Klassikaraadios teen kontserdiülekandeid, paaril korral kuus kultuurisaadet "Delta", muusikasündmusi kokkuvõtvat saadet "Helikaja" ning tutvustan uusi klassikaalbumeid. Laulu- ja tantsupeo juubeliaastal toimetan Sten Weidebaumi autorisaadet "Laulupeo nähtamatud lood".

Kuidas Klassikaraadiosse sattusid?

Läbi õpingute Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikateaduse erialal. Üheks erialaaineks on muusikateaduse üliõpilastel raadiopraktika. Pärast praktikat alustasin kooli kõrvalt kultuurisaatega "Delta". See on olnud üks õnnelike juhuste rada.

Miks Klassikaraadio?

Ühel keskkoolisuvel töötasin piletimüüjana Virtsu sadama kassas. Tööpäevad olid pikad ja kui juhtusin selles väikeses toakeses üksinda olema, kuulasin alati praamipiletite müümise kõrval Klassikaraadiot. Ühel päeval küsis vanem kolleeg: "Kas see tõesti meeldib sulle?". See küsimus tundus mulle kummaline, sest Klassikraadios kõlab valik heast klassikast, nüüdismuusikast, džässist, folgist, raadioteatrist ja mõtisklustest.

Kas ise raadiot kuulad? Kui kuulad, siis mida?

Muidugi kuulan! Kuigi tõsi, see harjumus ja armastus kasvas oluliselt siis, kui ise raadiosse tööle tulin. Viimaste aastatega olen õppinud armastama värviliste ekraanide asemel helipilte. Oma kujunemise juures pean väga oluliseks Raadio Ööülikooli loengud. Kui Ööülikooli rektor Jaan Tootsen mulle paar aastat tagasi ettepaneku tegi neid loenguid toimetada, tundsin, et nüüd on küll üks suur unistus elus täitunud. Lisaks Ööülikoolile armastan raadiost kuulata Raadioteatri kuuldemänge, "Luuleruumi" ja jutujärge. Veel naudin väga Urmas Vadi saadet "Töövari" Vikerraadios. Kodus kuulan tihti Raadio Tallinnat, aga ka Raadio 2'te.

Kes on sinu iidolid?

Siin oleks kena viidata raadiolegendidele, kellelt kahtlemata iga päev midagi õpin, ent ikka veel on suurimateks iidoliteks minu ema ja isa.

Plaat, mille võtaksid kaasa üksikule saarele? Miks?

Üks võimalus oleks kaasa haarata Kiigelaulukuuiku plaat, mille võtsin kaasa esimeses klassis klassiõhtule. Paraku hääletati see Eminemi, Spice Girlsi ja muu kõrval maha. Üksikul saarel saaksin seda segamatult kuulata.

Millise tuntud muusiku või heliloojaga tahaksid intervjuu teha? Miks?

Johann Sebastian Bachiga. Küsiksin nagu Vaiko Eplik oma loos "Hei, Sebastian": "Kas sinu mõõtu mees veel üldse tundma peab end abituna eal?"

Kes on klassikalise muusika kõrval sinu lemmikud popmuusikud?

Püüan kõrvad võimalikult avali hoida. Kodust olen kaasa saanud armastuse näiteks Led Zeppelini ja Pink Floydi vastu.

Elu parim kontserdielamus? Miks?

See jääb 2010. aastasse, kui septembri alguses kõlas esimest korda Eestis Arvo Pärdi "Aadama itk". Umbes tund enne kontserti helistas Aarne Saluveer ja pakkus piletit. Olin parasjagu keset linna ja muretsesin, et lähen Estonia kontserdisaali teksapükstes, aga siiski läksin. Tuleb tõdeda, et "Aadma itkust" on mul vähe mälestusi, ent mind rabas Pärdi teose "Mein Weg" versioon 14 keelpillile ja löökpillidele. Sellist elamust pole ma kogenud ei enne ega pärast.

Viis lugu, milleta ei kujuta enda elu ette?

Ma ei kujuta ette elu inimeste räägitud lugudeta. Muusikata aga küll.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: