Indrek Sammul: kui poleks kogemust isana, oleks lavarolle tunduvalt keerulisem teha

Teatriauhinna nominent Indrek Sammul on ainus näitleja, kes on osalenud hittfilmis või -seriaalis igal kümnendil - "Wikmani poistes", filmis "Nimed marmortahvlil" ja nüüd "Tões ja õiguses". Lisaks lava- ja filmikarjäärile jõuab mees olla pühendunud pereisa, lavavõitluse õpetaja ja sellest õppeaastast alates teatripedagoog.

47-aastane Indrek Sammul on pikalt olnud Linnateatri ja Ugala näitleja, sünnilinnas Viljandis isegi peanäitejuht, kuid viimased seitse aastat on tema teiseks koduks Draamateater, vahendas ETV "Pealtnägija".

Näitlejatee valis Indrek enda sõnul peaaegu et ootamatult, aga kohe pärast lavakunstikooli lõpetamist 1994. aasta suvel maandus ta tuntud teleseriaalis "Wikmani poisid" Richard Laasiku rollis.

Nüüd, 25 aastat hiljem on Indrek ise lavakunstikooli näitlejaeriala õpetaja. Selles rollis alustas ta käimasoleval õppeaastal, sest tundis, et tal on kogunenud üksjagu pagasit, mida teistega jagada. Märksa kauem on ta õpetanud lavalist võitlust. Mõõgavõitluse pisikuga nakatas teda 1990ndate alguses Elmo Nüganen.

"Elmo hakkas ise kodus seda raamatust õppima seda, hiljem olen kuulnud, et ta tegi seda sukavarrastega. Vaatas neid võtteid ja õppis siis, kuidas need kaitsed ja asjad käivad. Ja siis mingil hetkel, kui ta oli juba midagi endale selgeks teinud, siis ta kutsus mind appi," meenutas Sammul.

Sammuli osavus mõõgavõitlejana pani nii mõnegi nõrganärvilisema teatrikülastaja ahhetama kui ta kehastus d'Artagnaniks, üheks kolmest musketärist. Iga nädal on Indrekul Vanalinna hariduskolleegiumi lõpuklassiga lavalise võitluse tunnid. Aga veidi teistmoodi füüsilised kannatused olid Indrekul täpselt kaks aastat tagasi, kui alustati Tanel Toomi "Tõe ja õiguse" filmimist, kus ta kehastus Sauna-Madiseks.

"Esimesel võttepäeval selgus, et ma siiski olen täiesti paljasjalgne, ilmselt ainuke pasteldeta tegelane selles seltskonnas, kes no päris kõik aastaajad ei pea käima paljajalu, aga esimesed võtted olid tõesti nii, et kraade oli nulli ligi, kui me seal mudas mässasime," ütles Sammul.

Sammul pelgas Sauna-Madise rolli puhul kõige enam, et kuidas talle grimmi abil tekitatud 30 lisa-aastat kinolinal elama hakkavad. "Paratamatult sa pelgad, et see kumm ja kõik, mida sellega tehakse, kas see hakkab läbi tulema, kas ta jääb elusa inimese nägu. See on kõige suurem hirm. Kõige hullem on see, et pärast on tohutu suur ekraan ja siis on plastmassihunnik vaatab vastu ja midagi ei liigu, midagi ei ole elus," arutles Sammul.

Laval "Tõe ja õiguse" Indrek

Tegelikult on Indrekul eriline suhe "Tõe ja õigusega", sest ta on 13 aastat mänginud Andrese poega Indrek Paasi, lavapartneriks Hele Kõrve Karini rollis.

"Indrek Sammul on rohkem Sauna-Madis. Ma kujutan ette, et kui ta on juba sellises väärikas vanuses, kuidas ta annab oma lastelastele nõu - ta teeb seda hästi delikaatselt, ta ei ole selline moraliseerija, näpuga viibutaja, nagu võib-olla on Indrek Paas natukene, mulle tundub. Aga Sauna-Madis on selline rahulik mees," ütles kolleeg Hele Kõrve, võrreldes Sammuli olemust Sauna-Madise ja Indrek Paasi omaga.

Sammul ise usub, et on mõlemat. "Samamoodi ma olen Andres ja samamoodi ma olen ka Pearu. Kõik need jooned on meis peidus, erinevatel elu etappidel löövad rohkem ühed või teised välja," lausus ta.

Hele Kõrve pole ühegi teisegi näitlejaga nii palju laval koos olnud kui Indrek Sammuliga. Esimest korda astuti üles ühise stseeniga 2002. aastal etenduses "Isad ja pojad" ning edasi tuli Karin ja Indrek. Kõigi nende aastate jooksul on juhtunud nii mõndagi.

"Tal tuli naer peale ja kuna see oli nii pingeline hetk, ta oli nii-öelda suures plaanis, ja ma nägin ära Indreku murdumise, ja siis ma jõudsin ise mõelda, et, Indrek, ka sina murdud, ka sina ei suuda jääda kindlaks endale. Aga tollel hetkel selles mõttes laabus kõik kenasti, ka publik oli meiega kaasas ja kuidagi tekkis selline omaette energia, me ise naersime, publik naeris," meenutas Kõrve.

Elus on Indreku partneriks abikaasa, samuti näitleja, Liina Olmaru, kes aitab tal tekste pähe õppida ja rollideks valmistuda. "Ta väga täpselt paneb paika, kus kohas on nõrgad kohad ja mida võiks muuta. Ühesõnaga see on valus, aga kui sellest valust üle saada, siis sellest on ääretult palju kasu," tõdes Sammul.

Indrek ja Liina on mänginud ka väga paljudes lavastustes koos. Nende kodus kasvab kolm last, vanim neist 17-aastane ja noorim kümme. Isaroll on Sammuli sõnul tohutu õppelava. "Kui seda kogemust ei oleks, siis nii-öelda neid rolle, mida tuleb laval mängida, oleks tunduvalt keerulisem teha. See elutunnetusliku mõistmise pool jääks puudu. Siin väga sageli kujutlusest jääb väheks, mis kõik võib juhtuda ühel isal," ütles Sammul.

Mees armastab tegelikult ka omaette olla ja veedab päris palju aega garderoobis tekste harjutades. "Ma jagan garderoobi Tiit Sukaga, et kui temal prooviperioodi ei ole ja minul on, siis loomulikult kõige veetlevam on alati üksinda olla, siis sa saad rahulikult teksti võtta, saad rahulikult harjutada, saad pikali visata," kirjeldas Sammul.

Lavastusega "Väikekodanlased" on Sammul nomineeritud tänavusele parimale meeskõrvalosatäitja teatriauhinnale. Mõned varasemad preemiad kaunistavad ka garderoobi riiulit - Sammul on valitud parimaks meespeaosatäitjaks nii kolleegide poolt kui ka teatripäeva auhinnagalal.

Sammul ütles, et lisaks nendele on talle omistatud ka nii mõnedki näitlejast kolleegi Rain Simmuli preemiad. "Ma olen palju õnnitlusi saanud teenetemärgi puhul. Mul on väga hea meel, et mind temaga segi aetakse endiselt, ta on niivõrd sümpaatne inimene, me saame väga hästi läbi. Tänu temale ma olen mänginud "Karu südames" ja saanud presidendilt autasu ja väga palju häid asju," naljatas Sammul.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: