Vikerraadio mängis seni kuulmata Lennart Meri helilinte

Foto: Jaan Rõõmus/ERR

Alanud nädal toob fookusesse Lennart Meri, kelle sünniaastapäevast möödub sel nädalal 90 aastat. Oma elu jooksul jõudis Meri töötada Eesti Raadios ning Vikerraadio mängis esmakordselt Lennart Meri lindistusi, mis pole varem avalikkuses kõlanud.

Vikerraadio "Reporteritund" tõi eetrisse mälupildid, oletused ja järeldused Lennart Meri tehnikahuvist ja tööst Eesti Raadio soomekeelsetes saadetes. Mälestuste vahele mahtus kolm helilõiku, mis pole Eesti Raadios kunagi varem kõlanud.

Helilõigud on pärit makilintidelt, mis asusid Lennart Meri kodus ja mille poeg Mart Meri otsustas taastada. "Neid linte oli tubli poolteist meetrit ja umbes kümme aastat tagasi ma otsustasin vaadata täpsemalt, mis nende lintide peal on. Lindid polnud heas olukorras, need seisid keldris," ütles Meri, et lindid olid seisnud puutumata aastakümneid.

Linte oli nii Lennart Meri lindistatud muusikast, aga ka lindistusi saadetest, mistõttu helistas Mart Meri endisele helioperaatorile Enn Sädele, kes oli hea meelega nõus lintide restaureerimiseks appi minema. "Üks soomekeelne mees hakkas rääkima ja nendel lintidel polnud algust ega lõppu. Selle järgi ma oletan, et need polnud valmisprodukt, vaid Lennart oli tassinud koju siin raadios jääkidest kokkukleebitud linte. Raadios oli alati jääke, lindidefitsiit oli suur," kirjeldas Säde üht leidu. Karbi peale oli kirjutatud "Lennart Meri Soome raadios 1954". Säde ütles, et see on ilmselt üks esimesi Lennart Meri salvestisi.

Mart Meri ütles, et Lennart on ennast nimetatud BBC kasvandikuks ja mehele oli omane ka tehnikahuvi. "Ta ehitas maja pööningule sellise kahetoalise poistekorteri ja seal nad käisid kümnekesi ja olid kuskilt leidnud raadio vastuvõtja vraki, mida nad hakkasid üles ehitama ja leidsid imekombel ka vajalikke patareisid," ütles Meri, et pärast sõda olid patareid defitsiit.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: