Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert: varusse tuleb võtta toite, mida igapäevaselt ka tarbite

Riik on välja töötanud juhised, kuidas inimesed kriisiolukorras käituma peaksid ja muu hulgas on seal ka soovitused, et nädalaaegne toiduvaru võiks inimestel kodus olla. "Ringvaade" saatis reporterid Jüri Muttika ja Hannes Hermaküla poodi, et nad muretseksid omale nädala toiduvaru.

"Härra Muttikal läks väga hästi pihta näkileivad. Ta on muidugi varunud seda terveks aastaks," märkis Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala. Muttika võttis seitse pakki näkileibu.

"Kindlasti on hommikupudru jaoks kiirhelbed väga hea valik," sõnas Virkala. Ta märkis, et konservid sobivad säilitamiseks ka toatemperatuuril. "Konservid on väga hea valik. Konservi ostes kindlasti jälgige, et saaksite selle ka lahti. Kui võtate ilma kiiravajata, siis ilmselt on vigastused ka kerged tulema."

Virkala märkis, et alkoholi oleks pidanud Muttika ostmata jätma. "Selle asemel oleks pidanud väikse matkapliidi ostma."

Head toidud on ka purgisupid, tõi Virkala välja. Pasta jätaks ta kõrvale. "Ma võtaks kiiresti valmivaid, mis võtavad vähe energiat, et kütet kokku hoida. Kindlasti mitte tatart ja riisi, mida on vaja pool tundi soojendada. Neid ma ei valiks."

Hermaküla otsus banaanid kriisiolukorraks osta ei olnud hea mõte, sest mõelda tuleb sellised, et need toiduained oleksid pikalt säilivad, märkis Virkala. Tomatid, kurgid jne ei käi samuti sobivate toiduainete nimistusse.

Siiski tõi Virkala välja, et hea valik on pähklid. Šokolaad ja mesi on samuti head vajalikud asjad, lisas ta. "Ilmtingimata võtkegi ja sööge ning võtke varusse neid asju, mida te igapäevaselt ka tarbite, et teil oleks võimalik hakkama saada. Et kui ma muidu igapäevaselt peeti ei võta, et ma nüüd ostan keldrisse kilo peeti ja hakkan kriisi ajal sööma. Ei hakka."

Kartulid ei ole samuti väga hea valik, sest need seisavad pikalt ainult heas külmas keldris ja nende valmistamiseks läheb vaja palju soojaenergiat ja vett.

Virkala tõi ka välja, et esimestel päevadel tuleks kiiresti riknevad toidud ära süüa ja siis minna muude toitude kallale.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: