Lennart Merile pühendatud eriprogramm kestab ERR-is läbi nädala

Lennart Meri
Lennart Meri Autor/allikas: Faivi Kljutšik /ERR

Alanud nädalal leiab Eesti Rahvusringhäälingu tele- ja raadioprogrammidest mitmeid arhiivi- ja erisaateid, mis on pühendatud president Lennart Merile, kes 29. märtsil oleks saanud 90-aastaseks.

Lennart Meri 90. sünniaastapäevale pühendatud eriprogramm annab mitmekülgse ülevaate Lennart Merist kui kultuuri- ja riigitegelasest. ERR-i raadio- ja teleprogrammides kõlavad sel nädalal Lennart Meri hääl ja mõtted ning elustuvad mitmed kultuurilukku läinud teosed filmidest raadiosaadeteni.

VIKERRAADIO

Esmaspäevast pühapäevani (25.-31. märts) kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Lennart Meri tsitaat. Rubriigis "Lennart Meri ütles" valib riigimehe märgilisemaid ütlusi ja aitab neid lahti mõtestada Urmas Vadi.

Teisipäeval, 26. märtsil kell 14.05 on eetris "Reporteritund", mis sisaldab mälestuskilde, legende, oletusi ja järeldusi Lennart Meri raadiohuvist, tööst Eesti Raadio soomekeelsetes saadetes ja siin kohatud inimestest, mis tekitas huvi soome-ugri rahvaste vastu. Sellest huvist sündinud raamatud, filmid ja rahvusvaheline tunnustus on juba asjade loogiline kulg. Kaja Kärneri saates on restaureerimise läbinud helilõike, mis pole Eestis varem kõlanud.

Kolmapäeval, 27. märtsil kell 23.03. "Luuleruum. Südamesaared "Hõbevalges"" Katkendeid Lennart Meri "Hõbevalgest" loeb Kalju Orro. Kommenteerivad Hasso Krull, Jaan Undusk, Ain Mäesalu ja Marek Tamm. Helirežissöör Külli Tüli. Toimetaja Maris Johannes. Helisalvestatud 2009.

Reedel, 29. märtsil, Lennart Meri sünniaastapäeval kell 14.05 tuleb kultuurisaates "Vasar" juttu Lennart Merist kui originaalsest mõtlejast ning kultuuri ja riigi mõtestajast. Saatejuht on Maarja Vaino.

Laupäeval kell 13.05 uurib Piret Kriivan saates "Eesti lugu" akadeemik Valter Langilt, mida arvata uute teadmiste valguses Lennart Meri teooriast läänemeresoomlaste päritolu kohta. Missugune oli Lennart Meri propageeritud hüpoteesi eestlaste viie tuhande aasta tagusest sisserändest Uurali algkodust Läänemere kaldale tähtsus omas ajas ja kas tema ülipopulaarne raamat "Hõbevalge" on mõjutanud ka teaduse arengut?

Laupäeval kell 14.05 loeb kirjandussaade "Loetud ja kirjutatud" Urmas Vadi eestvedamisel uuesti üle Lennart Meri raamatu "Hõbevalge" ja vaatab, kuidas see läigib.

Laupäeval kell 16.05 algavas Ülle Karu saates "Päevatee" on eetris arhiivilõik 2017. aastast, kus Lennart Merist räägivad Variuse teatri etenduse "Lennud" lavastaja Alo Kõrve ning Merit kehastavad Priit Volmer ja Egon Nuter.

Laupäeval kell 19.05 kõlab Vikerraadios Tom Godwini kuuldemäng "Julm võrrand", mille raadiole on seadnud Lennart Meri (Raadioteater 1963). Ulmekuuldemängu tegevus toimub 13. aprillil 2178. aastal kosmoselaevas. Osades: Barton, Erakorralise Abistamise Raketi piloot – Ants Eskola. Marilyn Ly Gross, julma võrrandi ohver – Meeli Sööt. Tema vend Jerry Gross – Heino Mandri. Delhart, ruumilaeva Tähetolm kapten – Aksel Orav. Valveoperaator – Sander Raus. Topograafid – Ain Jürisson ja Johannes Rebane. Informatsioonikeskuse ametnik – Ants Korv. "Päevakaja" teadustaja aastal 2178 – Vello Rummo. Režissöör on Aarne Ruus, helirežissöör Eero Sepling ja helilooja Jaan Rääts.

Kuuldemängu kordab Raadio 2 pühapäeval, 31. märtsil kell 7.

Laupäeval on kell 22.10 Vikerraadio eetris "Ööülikool. Lennart Meri "Hõbevalge 2"". 2009. aastast pärit saate toimetaja on Maris Johannes, kõnelevad Mart Meri, Marek Tamm, Ain Mäesalu, Hasso Krull ja Aavo Kokk.

Klassikaraadios kuuleb salvestust pühapäeval, 31.märtsil kell 22.05.

RAADIO 4

Esmaspäevast reedeni (25.-29. märts) kell 10.05 on Raadio 4 eetris viieosalineosaline saatesari "Lennart".

KLASSIKARAADIO

Esmaspäevast reedeni (25.-29. märts) kell 16.30 loeb Egon Nuter "Jutujärje" raames katkendeid Mihkel Muti romaanist "Rahvusvaheline mees". Tekst on helisalvestatud Raadioteatris 2015. aastal. Romaan "Rahvusvaheline mees" ilmus 1994. aastal ja vaatleb kujundlik-iroonilises laadis Eesti Vabariigi tööd ja missiooni iseseisvuse taastamisel. Aastatel 1990-1992 oli tulevane president Lennart Meri välisminister. Romaanis on Meri ekstravagantse isiksuse, tantsus väljenduva šeff Rudolfo äratuntav prototüüp.

Pühapäeval, 31. märtsil kell 15.05 kõlab Klassikaraadios Raadioteatri kuuldemäng "Kohtunik lõksus", autor Henry Fielding. Kuuldemängu on raadiole seadnud Lennart Meri (Raadioteater 1954). Kuuldemängu tegevus toimub Londonis 18. Sajandil, kus põrkuvad õiglus ja armastus.

Osades: Squeezam – Hugo Laur. Worthy – Olev Eskola. Ramble – Kalju Karask. Constant – Kaarel Karm. Sotmore – Franz Malmsten. Staff – Ado Hõimre. Politic – Aleksander Mägi. Quill – Aarne Ruus. Hilaret – Linda Rummo. Isabella – Silvia Laidla. Mrs. Squeezam – Lisl Lindau. Mrs. Staff – Betty Kuuskemaa. Chloris – Ita Ever. Brazencourt – Herman Iila. Kapten Fireball – Arvo Kruusement. Režissöör on Leo Martin, helirežissöör Eero Sepling, muusikaline kujundaja Eino Tamberg, toimetaja Lennart Meri.

ETV

Pühapäeval, 31. märtsil kell 20.00 jõuab ETV ekraanile Lennart Merile pühendatud erisaade "Mina olengi protokoll. Lennart Meri"

"Mind ei ole protokoll kunagi seganud. Kui see on teel ees, siis ma astun üle". Nii olevat öelnud president Lennart Meri. Protokollist üle astuda saab see, kes seda hästi tunneb, teised lihtsalt eksivad üldtuntud reeglite vastu. Lennart Meri oskas keerulistes olukordades särada, välja paista ja meelde jääda. Oma ametiaega lõpetades on ta öelnud: "... ma jään Eestisse teie hulka. Te võite mind kõnetada kui president Meri, te võite mind kõnetada Lennart, sõltuvalt sellest, kuidas me teineteist tunneme..." Ta vastab meile oma raamatutes, filmides, arhiivilintidel. Saates meenutavad riigimeest kunagised kolleegid ja lähedased, sh Mart Meri, Piret Saluri, Jüri Luik, Tiit Pruuli, Enn Säde ja Tiina Kaalep. Saate tegid Renita Timak, Indrek Kangur ja Lii Kuldmäe.

ETV2

Pühapäevane (31.03) teemaõhtu: Lennart Meri rännuteedel

Kell 21.15 President Lennart Meri viimane intervjuu presidendina (ETV 2001). Ametist lahkuva presidendi viimane intervjuu. Küsitleb Vahur Kersna.

Kell 21.45 Veelinnurahvas (Eesti 1971). Lennart Meri autorifilm soome-ugri väikerahvastest.

Kell 22.40 Tantsud Linnuteele. Pildistusi Lennart Meri filmirännakutelt (Eesti 2011). Film jälgib Lennart Meri filmitegemisi alates 1964. aastast, mil ta kutsuti tööle Tallinnfilmi toimetusse ja üsna varsti sai temast võtmeisik Eesti-Soome filmikoostööplaanide kavandamisel. Dokfilmis jutustatakse antropoloogiliste dokumentaalfilmide "Veelinnurahvas" (1970), "Linnutee tuuled" (1977), "Kaleva hääled" (1986), "Toorumi pojad" (1989) ja "Šamaan" (1997) valmimislugu. Stsenarist ja režissöör Jaak Lõhmus, produtsent Mati Sepping. Tootis Estinfilm.

Kell 23.40 Teemaõhtu. Linnutee tuuled (Eesti 1977). Film jutustab Uurali hõimude juurtest. Režissöör Lennart Meri, operaator Rein Maran, helilooja Veljo Tormis. Film taastati projekti Eesti film 100 raames.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: