Naised Köögis laulavad uues loos küüditamisest

Naised Köögis
Naised Köögis Autor/allikas: ERR

Esmaspäeval täitub 70 aastat märtsiküüditamisest 1949. aastal. Oma uue looga "Kirovi tähtede all" mälestab ansambel Naised Köögis nii märtsi- kui ka juuniküüditamise ohvreid, kellest valdav osa olid naised ja lapsed.

Ansambli liikmetel on Siberisse saadetute hulgas lähisugulasi. Vangilaagrisse saadetud vanaemade elulood puudutasid bändiliikmeid niivõrd, et tegid laulu, mille peategelaseks on keset elu õitseaegu külmale maale saadetud naine. 

Küüditamise toimumisest puudub Eestis pildi- ja filmimaterjal peaaegu täielikult. Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu jagas ansambliga oma fotokogu küüditatute elust Siberis, millest valiti välja naisi puudutavad pildid. "Tihtipeale on need helgemad pühapäevased kaadrid, kus üldse fotokaameral midagi jäädvustada lubati. On pilte, milles ei peegeldu tappev vangilaagritöö ega talvekülm, vaid pigem üürikeste suvede hurm, kus pandi taas selga kodust kaasa haaratud sitskleit ja keerati kaamera poole elu päikselisem pool," selgitasid Naised Köögis.

Karmimate talviste kaadrite hulgas on üks pilt, mida saadab kõnekas eluolu peegeldav kirjake "laenasime pildistamise tarvis kasukad selga". On pilte ka vabastamise hetkedest ja pilkudest, milles peegeldub ühekorraga kannatusaastate äng ja vabanemise imeline kergus. "Selle liigutava ja suures osas senini avaldamata pildimaterjali palusime pilt-videoks kokku panna fotokunstniku Gabriela Liivamägil," lisasid ansambli liikmed.

"Kirovi tähtede all" on üks kümnest loost, mis tuleb ka ansambli uuele plaadile "Igavesti heitlke tunnete tango", mis ilmub aprilli lõpus. 2.-12. mail lähevad Naised Köögis üle-eestilisele plaadiesitlustuurile.

Naised Köögis liikmed on Kristiina Ehin, Sofia Joons, Katrin Laidre ja Kairi Leivo.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: