X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Lauri Kaare filmist "Matrix": tehisreaalsuse lugu on ka tänapäeval ajakohane

1999. aasta märtsis jõudis Ameerikas kinodesse vendade Wachovskite ulmefilm "Matrix", mis kogus kinodes üle 400 miljoni dollari ja võitis neli Oscarit. Filmi 20. sünnipäeva puhul rääkisid "Vikerhommikus" "Matrixi" olulisusest Anu Välba ja filmilevitaja Lauri Kaare.

Lauri Kaare kinnitas "Vikerhommikus", et kuigi 1999. aastal ilmus veel ka David Fincheri "Kaklusklubi", Sam Mendesi "American Beauty" ja "Star Wars: Osa 1 - Nähtamatu oht", siis ükski neist ei kujunenud selliseks fenomeniks nagu "Matrix". "Kui võtta ka puhtalt visuaalefektide poole pealt, siis "Matrix" oli revolutsiooniline film," ütles ta ja mainis, et paljude filmis nähtavate efektide üle on nalja heidetud, kuid samal ajal on neid tema sõnul ära kasutatud ka kümnetes reklaamides ning teistel linalugudes.

"See film ise on nii neetult põnev, kus on kokku pandud kõik alates Jaapani mangadest kuni "Alice imedemaal" ja Kafkani," tõdes ta ja tõi välja, et filmi lavastajad vennad Wachowskid tegelesid filmiga viis ja pool aastat. "Kokku oli umbes 14 erinevat versiooni sellest stsenaariumist, kuni lõpuks oli superprodutsent Joel Silver, kes andsin eile võimaluse," selgitas ta ja rõhutas, et tänases mõttes on filmi toonane eelarve - 68 miljonit dollarit - suhteliselt tagasihoidlik.

"Produtsent Joel Silver sihtis alguses kõrgemalt, sest Keanu Reevesil peale "Kiiruse" ja "Point Breaki" midagi ette näidata polnud ning esimene valik oli hoopis Will Smith," ütles Kaare ja nentis, et Will Smith aga ütles ära. "Ta läks laia leiva peale, sest samal aastal tuli vesternikomöödia "Metsik metsik lääs", kuid ta on tagantjärele öelnud, et tegelikult ta ei kahetse seda, kuna ta poleks näitlejana olnud piisavalt tasemel, et peaosalise Neo rolli kehastada."

Üks põhjus, miks "Matrix" on tänaseni oma staatust hoidnud, võib olla Lauri Kaare sõnul selles, et seal nähakse n-ö Jeesuse lugu. "Kui vaadata, siis peategelase Neo nimi tähendab uut või anagrammina "One" ehk väljavalitu ning siis, kui ta surma saab, siis ta on surnud 72 sekundit, mida võib võrrelda Jeesusega, kes oli surnud 72 tundi enne oma ülestõusu," sõnas ta ja rõhutas, et samal ajal võib filmi vaadata siiski ka lihtsalt fantastilise ja lennuka ulmefilmina.

"Kogu see tehisreaalsuse lugu on tänapäeval samamoodi ajakohane," tõdes filmilevitaja ja tõi välja, et vaadates praegu päevauudiseid, tekib tihti küsimus, kas see toimub paralleelreaalsuses või päriselt. "Mul on veidi kahju, et järjelood ei jõudnud päris samale tasemele ning nende põhiülesanne oli pigem joonida alla, kui briljantne on esimene."

Vaata ka filmi "Matrix" treilerit, mis jättis Lauri Kaarele kustumatu mulje:

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: