Moskvas tsiviilinseneriks õppiv eestlanna: inglise keel pole siin eriline pluss ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Astrid Kannel

Läbi ja lõhki Eesti tüdruk Anita Miia Marjapuu leidis, et inglise keele valdamine ei ole tänapäeval enam eriline pluss ning otsustas pärast gümnaasiumi lõpetamist minna õppima Moskvasse, ehkki paljud tema eakaaslased kandideerisid Lääne-Euroopa ülikoolidesse. Ka eriala, mida neiu õppima asus, on pigem ebaharilik - ta on tsiviilehituse tudeng.

Anita Miia Marjapuu on pärit Tallinnast, tema vanemad on eestlased ning kasvukeskkond olnud eestikeelne, vene keelt oskas ta Moskvasse minnes suhtlustasandil. "Eesti noored enam vene keelt väga ei oska ega tahagi osata. Mõtlesin, et see võiks olla minu trump," selgitas ta, kuidas tekkis mõte vaadata Venemaa ülikoolide suunas. Pärast poolt aastat bürokraatiat tuli kõigepealt kohapeal läbida ettevalmistav keelekursus.

"Alguses arvasin lihtsameelselt, et suhtlen inimestega inglise keeles, aga eksisin - Venemaal tuleb inimestega rääkida vene keeles. Nii ma veetsin esimese aasta koos teiste välistudengitega vene keelt õppides," kirjeldas neiu koolitee algust. Tänaseks kõneleb ta vene keelt nii hästi, et algul ei saa võõrad arugi, et tegemist pole venelasega, kuna tema aktsent olevat pehme ja raskesti tuvastatav.
"Kui ma pärast mitmekümneminutilist vestlust mingi ränga keelelise vea teen, ollakse ikka väga üllatunud, et ma polegi venelane," räägib Marjapuu.

Kui kohalikud kuulevad, et Marjapuu on pärit Eestist, reageeritakse ühest äärmusest teise. Pooled uurivad, mida üks eestlane on Venemaale ära kaotanud ja milleks sinna läinud, kuid teised meenutavad soojade sõnadega kunagisi Baltikumi reise.

Eestlasi on Marjapuu sõnul Moskvas vähe ning kaasmaalastest tunneb ta suurt puudust. "Olen suhelnud saatkonnaga ja teada andnud, et kõik vihjed ja kontaktid teiste eestlaste kohta on väga oodatud. Aga no ei ole kohtunud kellegagi," kurvastas ta.

Tsiviilinseneri amet, mida noor naine Moskvas õpib, lubab tulevikus projekteerida näiteks maju või sildu. "Mitte see esteetiline arhitektuur, vaid just see vastutus, et maja või sild püsti seisaks," kirjeldas ta oma tulevikutööd ning lisas, et on eriala valikuga iga aastaga üha enam rahul.

Anita Miia Marjapuu soovitas eestlastel kindlasti Moskvasse reisida ning tõi ühe põhjusena välja linna erilise arhitektuuri. "Moskva erineb väga Euroopa arhitektuurist ja atmosfäärist ning seda absoluutselt mitte halvas mõttes. Turistina on siin väga äge," kinnitas ta.

Anita Miia Marjapuuga vestles Moskvas Vikerraadio "Huvitaja" saatejuht Meelis Süld. Foto autor on Astrid Kannel.

Toimetaja: Laura Teder

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: