Muhu poepidaja Ilme – arvelauda kasutab ja kalkulaatorit ei usalda

Lumiste poodi Muhumaal peab Saaremaa kõige vanem poepidaja Ilme Auväärt. Arved lööb ta kokku arvelauaga ja kuigi poodi satub päeva jooksul kümmekond inimest, on pood ikkagi lahti esmaspäevast pühapäevani.

Ilme rääkis "Ringvaatele", et kui suvel Muhusse võõrad sattuvad, siis need lausa innustavad teda arvelauda kasutama. "Siin ma korrutan ja siin ma jagan." Kontrolli mõttes laseb Ilme siiski ka kõik kassasmasinast läbi, et midagi valesti ei läheks. Arvelauaga saab kõik tehted tehtud, sest numbrid liiga suureks ei lähe. "Arvuti tihtipeale valetab. Aga arvelaud ei valeta, kui sa ise lohakas ei ole," märkis Ilme.

Lumiste kauplus asub Muhu saarel Mõisaküla tee ristis. Suurt reklaami poepidaja, 83aastane Ilme omale ei tee. Esmapilgul võib silt, mis poodi juhatab, sootuks märkamata jääda.

"Ma ei teagi, kui kaua ma olen siin olnud järgemööda. Ikka üle 20 aasta. See võib olla nii ja naa, ma täpipealt ei tea," tunnistas ta.

Ilme märkis, et leib ja sai ei ole sugugi see, mida kõige rohkem ostetakse, sest nüüd käiakse Muhu käsitööleiba ostmas. Kõige rohkem ostetakse liha, vorsti, alkoholi ja kommi.

Ta rääkis, et kuivõrd Muhus ei tule pensionärid pensioniga toime, siis võetakse ka võlgu. "Olen andnud küll, mis seal salata. Kuu lõpuks saab 1000 eurot täis, mis neile antud on, aga kui nad viiendal saavad seda palgakest, siis nad ikka tulevad ja maksavad ka jälle. Paar tükki on sellist ka, kellega ma olen need ärid lõpetanud."

Niisiis kasumist Lumiste kaupluse puhul rääkida ei maksa. Ilme sõnul on hästi, kui talle endale kuu lõpuks 50 eurot kätte jääb. Teenistuse pärast ta aga poodi ei pea. "Ma ei viitsi kodus midagi teha. Suvel istutan lillesid. See on mulle üks suhtlemise koht."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: