Munandivähist paranenud Stewart Johnson: minu ravi oli edukas huumori tõttu

USA päritolu Eesti lavakoomik Stewart Johnson rääkis avameelselt munandivähist, mille ta edukalt seljatas. Oma kogemuse loodab Johnson inimeste ette tuua kinolinal.

"Munandivähk on inimkonna lemmikteema, ma arvan. Kõik mehed tahavad oma munadest avalikult rääkida," naljatas Johnson "Vikerhommikus", miks on otsustanud oma kogemuse nii suure kella külge panna.

Haiglas ravil olles pidas Johnson ingliskeelset blogi, et ka teised tema võitlusest lugeda saaksid. "Ma otsustasin, et rääkida sellest avalikult. Muidugi ma kasutasin sel ajal hüüdnime ja see blogi pole enam internetis nähtav. Tuli välja, et see oli nii populaarne rahvusvaheliselt, et ma sain isegi välismaalt kirju inimestelt ja naistelt, kes saatsid tänu, et on väga võimalik, et sa päästsid minu mehe elu," kirjeldas Johnson.

Haigusest sai koomik teada mõned aastad tagasi kevadel. Johnson meenutas, et oli Taanis ja käis vahetult enne komöödiafestivalil esinemist duši all. "Ma pesin ennast korralikult, nagu mehed peavadki, ja leidsin midagi, mis ei olnud seal päev enne - viimane kord, kui olin duši all," ütles ta. Nädal hiljem läks mees Eestis arsti juurde. "See on meeste probleem üle maailma, mehed ei oska rääkida oma tunnetest, emotsioonidest ja haigustest. Mõni kord see on väga vajalik, et inimene räägib sellest, eriti arstiga," julgustas Johnson minema kõiki arsti juurde.

Palju on juttu naiste vähivormidest, aga mehi kimbutavad vähivormid jäävad enamasti laiema tähelepanuta. Samas diagnoositakse igal aastal 5,6 mehel sajast tuhandest munandivähk ja 70-130 mehel sajast tuhandest eesnäärmevähk. 

Vähiga võitlusel läbis mees keemiaravi, mis oli väga edukas. Haigestumise aasta oktoobris sai mees teada, et on tervenenud. "Minu keemiaravi oli eriti raske, aga ma olen väga uhke selle üle, et ma ei oksendanud ühtegi korda. Ma saan seda elu lõpuni öelda. See ongi raske, kõik need tõsised ravimid on väga rasked, aga on alati lootus. See sõltub sellest, kuidas sa tegeled sellega ja kuidas sa toime tuled sellega. Mina otsustasin, et ma teen nalja selle üle," ütles Johnson, et on täna üsna kindel, et ravi oli nii edukas huumori tõttu.

Johnson teeb oma kogemusest filmi "The Chuck Band Show", milleks kogub raha Hooandjas. Filmi esilinastust loodab mees juba novembriks.

Johnsoni elust inspiratsiooni saanud mängufilm jutustab loo 40-aastasest raadio DJ-st Chuck Bergerist. Tema kaugeltki mitte prime time ajal eetris oleval raadiosaatel pole ühtegi kuulajat, mistõttu annab Chucki ülemus Hendrik mehele kahenädalase katseaja, viimase võimaluse end tõestada. Chuckil ei ole aga oht kaotada ainult oma töö, vaid ka oma kallis abikaasa Helena, kes on otsustanud mehe maha jätta. Languse peatab veel suurem langus, ehk avastus, et Chuckil on munandivähk ning silme eest terendab oht jääda lisaks oma ahelatele ilma ka oma pommidest.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: