Heiki Ahonen lööb kaasa "ENSV" kõrvalosas

Heiki Ahonen lööb kaasa
Heiki Ahonen lööb kaasa "ENSV-s" Autor/allikas: ERR

Esmaspäeva õhtul ETV eetrisse jõudvas "ENSV" episoodis "Leelo-Leelo" teeb kõrvalosas kaasa nõukogudeaegne dissident ja vabadusvõitleja Heiki Ahonen.

Hiljem Raadio Vaba Euroopa ajakirjaniku ning okupatsioonide muuseumi juhina töötanud Ahonen sattus "ENSV" võtteplatsile kollektsionäärist sõbra Aleks Kivinuki õhutusel.

"Ma olen sattunud oma elus erinevaid asju tegema, seda nii raha eest kui ilma. Ja kunagi tuli Aleksiga juttu sellest et Kukekese baaris ju alati suitsetatakse — andsin kord vabaõhu-intervjuu ERR-ile ilmselt ja seal ei lubatud mul suitsetada — ja nii see mõte arenema läks Aleksi kaudu," rääkis Ahonen.

Kui alguses arvasid sõbrad, et lähevad lihtsalt baaristseeni statistideks, siis kohapeal selgus, et Ahonenile pakuti ka tekstilist osa. "Ma ei osanud oodata, et stsenaarium muutub käigu pealt. Tagantjärele tundub see igati õige, et kui tegijal hea mõte tuleb ja sellele rakendus leidub, siis miks mitte," rääkis ta.

Mida arvab aga omaaegne vabadusvõitleja sellise nõukogudeaega käsitleva komöödiaseriaali tegemisest? Sarja tegijaid on süüdistatud okupatsiooniaja rehabiliteerimises ja ilustamises. "Ma ei arva, et mind saaks süüdistada nõukogudeaja järele nostalgitsemises või veel vähem romantiseerimises. Samas on ju selge, et ka sel ajal sai nalja. Kui meie täna suudame selle aja üle nalja teha ja naerda, on hästi. Kui nende kahe arusaama vahel aga vahe hästi välja ei paista, siis on muidugi paha lugu," hindas Ahonen.

Vabadusvõitleja Aadu Tuts on Heiki Ahoneni arvates sarjas muidugi üle võlli karakterina kujutatud, sest pole ju vabadusvõitleja kuskil keldris Ameerika Häält kuulanud. "Aga sellised on ju ka teised tegelased — Ats oma vingerdaja ja Illar oma kõige osavama rollides, kõrvalosadest rääkimata. Kuidas komöödiat muidu teha," lisas Ahonen.

Esmaspäeva õhtul eetris oleva "ENSV" episoodi "Leelo-Leelo!" peateemaks on 1991. aasta jaanuaris Eesti Televisiooni saates "Wigla sou" tehtud nali, kus ajakirjanik Feliks Undusk teatas, et Soome 100-margased rahatähed korjatakse ringlusest ära. Kuna alles kuu varem oli NSV Liidus korjatud käibelt ära 50- ja 100-rublased kupüürid, siis vallandas libauudis inimeste seas paanika.

"ENSV" on ETV eetris esmaspäeval kell 20.00.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: