Hannes Hermaküla käis vaatamas rahatähte, mis maksab sama palju kui uus luksusauto

Hannes Hermaküla käis tutvumas eriti haruldaste rahatähtedega, mille eest osta ei saa midagi, aga mis ise maksab sama palju kui uus luksusauto.

Kollektsionäär Tõnu Karu silmis on kõige haruldasem rahatäht on 5000-margane aastast 1923. "1927.–28. aastal tehti rahareform ja vahetati vanad rahad ära. See 5000 marka, sellest sai 50 krooni. Aga see oli ühe töölise palk ja keegi ei raatsinud seda vahetamata jätta ja seetõttu on Eestis teada kolm, numbriliselt on kõik teada, kelle käes on, Soomes on üks teada. Rohkem minul teada ei ole."

Karu ütles, et kui ta paneks oma 5000-margase 50 000 euro eest müüki, leiduks sellele kohe ka ostja. "Neid rikkureid on küll ja küll."

1000-margane kassaveksel. Autor: ERR

Huvitav ja eripärane on 1000-margane kassaveksel, märkis Karu. "Eripärane on ta seepärast, et ta on kustutamata. Kui kustutati ära, viidi sealt kassavekslid panka või kuhugi tagasi, siis löödi augud sisse. Aga sellel ei ole." Neid on teadaolevat kolm tükki. "Kaks on minu käes," lisas Karu.

Kollektsionäär Arvo-Mart Elvisto ütles, et seerianumbreid tuleb jälgida. 0000001 näitab, et tegemist on päris esimese rahatähega. Elvisto tõstis näituselt esile ka 100 000-margase kassaveksli. "Ta on kustutatud, aga nominaal on lihtsalt nii suur. Sel ajal, kui need käibele tulid, siis kindral Laidoneri kuupalk oli 4000 marka kuus. See annab aimu, kui suur see on." Neid on teadaolevalt ainult kolm tükki.

Elvisto tunnistas, et sularahas on tal üsna keeruline maksta, alati tuleb kõik seerianumbrid üle vaadata. "Teinekord isegi inimesed vaatavad imelikult, et keegi loeb raha ja ma tulen kõrvale ja vaatan, kuidas tundub."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: