X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

HÕFF tähistab telelavastuse "Kollane mask" sünnipäeva

Saša (Olavi Antons) on sattunud vastamisi salapärase Jerry Blake'iga
Saša (Olavi Antons) on sattunud vastamisi salapärase Jerry Blake'iga Autor/allikas: Jaak Maisma / ERR

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival toob kinoekraanile 1980. aastatel lastes kõhedust tekitanud telelavastuse "Kollane mask", mis saab sel aastal 40-aastaseks.

HÕFFi juht Helmut Jänes ei oska selgitada, miks kollases maskis aknast sisse roniv Jerry Blake nii hirmutav oli. "See pähetõmmatud sukk oli ikkagi paras šokk minusugusele nõukogude noorele," sõnas ta ja kinnitas, et sama kehtis ka telelavatustega "Kikerikii" ja "Nõiakiviga". "Neis kõigis oli fluidum, mis korraga hirmutas ja naelutas ekraani ette."

Eriseanss leiab aset telelavastuse 40. sünnipäeva puhul ja selle külalisteks on peaosatäitjad Olavi Antons (Saša) ja Lauri Aav (Krum). 12-aastasest poistest on nüüdseks saanud vastavalt Kanaari saartel tegutseva ekskursioonibüroo omanik ja giid ning Eesti Kontserdi peaprodutsent.

Ka Antons nimetab "Kollast maski" omas ajas esileküündivaks. "Noortele suunatud saated pidid olema pedagoogilised ja ideoloogiliselt kallutatud ehk igavad, teravama süžeega või lihtsalt põnevaid asju lastele oli teles vähe. Ma isegi olen mingis lavastuslikus luulesaates osalenud, samal ajal mõeldes, et kas nad tõesti arvavad, et seda mõni teismeline vaatab ka?" rääkis ta.

1979. aastal valminud ja 1980. aasta algul ETV ekraanile jõudnud "Kollane mask", milles noored detektiivid ajavad ennast Jerry Blake´iks nimetava murdvarga jälgi, põhineb Bulgaaria kirjaniku Nikolai Miziiski jutustusel. Lavastas nüüdseks meie seast lahkunud Elvi Koppel, kelle tööde sekka kuuluvad ka "Kardemoni linna rahvas ja röövlid", "Kuidas kuningas kuu peale kippus" ja "Vanaema õunapuu otsas". Jerry Blake´i ja veel kolme tegelast kehastab Kalju Orro.

Ajaproovile on vastu pidanud ka Tõnis Kõrvitsa ja Priit Aimla laulud, mida on korduvalt tõlgendatud, näiteks Kago ehk Lauri Sommer, kelle plaadilt "Piimaš" võib leida pala "Jerry Blake".

Seanss kuulub sarja, milles HÕFF toob ekraanile aastakümneid tagasi lapsi ja noori mõjutanud kodumaised filmid ja lavastused. Mullu oli selleks "Keskpäev", tunamullu "Kevad südames".

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab aset 25.–28. aprillini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: