R2 õhtuse vööndi ankeet | L.Eazy: meie saade on eetris olnud pea 18 aastat

Menu tutvustab Raadio 2 õhtuse vööndi saateid ja saatejuhte. Iga saatejuht vastab ankeedile, kus on nii nende saadet puudutavaid küsimusi kui muusikateemat laiemalt. Kuuendana on uurimise all igal reedel kell 22:00 eetrisse jõudev trummi ja bassi saade "Tjuun In", mida juhivad QBA, To-Sha ja L.Eazy.

Mis saatega on tegemist?

QBA: Tegu on iganädalase trummi-bassi saatega "Tjuun In". Palju uhiuut muusikat ning uudiseid selle elektroonilise muusikastiili käekäigust ning köögipoolelt.

To-Sha: Tjuun In on reedeõhtune trummi ja bassi saade, kus mängitakse palju uut ja erinevat muusikat, mida võib antud žanri piiridesse lugeda. Aeg-ajalt käivad külas erinevad skeene esindajad nii Eestist kui välismaalt. Kord kuus võtavad poole saate juhtimise üle Yohan & Majestim.

L.Eazy: Tjuun In on Raadio 2 õhtuse vööndi saade, mille žanripiir on trumm ja bass. Meie saade on eetris olnud pea 18 aastat ning üritame kolmekesi kajastada võimalikult palju uut ja erinevat muusikat. Saatejuhtideks oleme kolmekesi: QBA, To-Sha ja L.Eazy. Kord kuus võtavad tunniks enda kätte juhtimise ka noore generatsiooni esindajad Majestim ja Yohan. 

Artist, keda oled kõige rohkem oma saates mänginud?

Q: Keeruline öelda. Kuna saade on meil pea 18 aastat kestnud, siis selle ajaga on meie muusikastiilis väga palju jõudnud juhtuda, uusi artiste tekkida jne. 

T: Kui puhtalt statistiliselt läheneda, siis esikohal on suure tõenäosusega Break, aga kuna soov on pidevalt uut muusikat mängida, siis on eetrisse lastud artistide valik üsna kirju.

L: Kahjuks võimatu öelda, aga ilmselt keegi nn "pehmema" trummi ja bassi esindajatest on see olnud.

Kuidas leiad uut muusikat?

Q: Uus muusika jõuab meieni tavaliselt kolme teed pidi. Esiteks saadavad distributsioonifirmad promosid ehk muusikat, mis on kohe-kohe ilmumas reaalsete plaadifirmade poolt. Teiseks on artistid, kes soovivad tähelepanu ning tagasisidet, jagades seega oma muusikat. Kui muusika pole meieni kahel eelmainitud viisil jõudnud ning lood on head, siis ostame muusikapoest digitaalfaili. See on kõige aeganõudvam viis, sest nendes poodides müüdavast muusikast on 10-20% esitamiskõlbulik.

T: Kui jätame välja muusika, mis saadetakse meile otse läbi promolistide ja artistide, siis asendamatud allikad on podcast'id ja mix'id erineva raskuskategooriaga trummi-bassi esindajatelt.  Peamised kohad ilmumata muusika avastamiseks on endiselt Soundcloud, aga aina rohkem DJ-mix'e leiab juba ka Mixcloudis.

Juba välja antud muusika jaoks on peamiseks poeks Juno Download, kus peab kahjuks paljudesse võõrastesse nimedesse väga skeptiliselt suhtuma, kuna kvaliteet kõigub suurelt ja alati ei ole aega põhjalikult kogu pakutavat lugudemassiivi läbi kuulata. Õnneks on olemas võimalus jälgida endale meeldivaid artiste ja plaadifirmasid, mis teeb esialgse orienteerumise lihtsamaks. Aga üldiselt 90% muusikast, mis digitaalselt välja antakse, minu kvaliteedikontrolli ei läbi.

L: Kuulan mix'e ja lugusid Soundcloudist ja Mixcloudist. "Tjuun In" on ka õnnelik saade, kuna meile saadetakse päris korralik kogus promolugusid.

Kes on sinu iidolid?

Q: Olles olnud seda muusikat kuulanud juba 25 aastat, siis on mul suurem osa iidoleid selle muusika kuulamise algusaegades - Goldie, Dj Hype, LTJ Bukem, Fabio & Grooverider, Ray Keith. Muidugi aja jooksul on ka värskemaid tegelasi tekkinud, näiteks High Contrast, Serum jne.

T: Muusikat avastades oleks ilmselt konkreetseid nimesid nimetanud - Andy C, Dillinja, Adam F, Teebee & Polar -, aga praegu on see pidevalt muutuv protsess ja sõltub rohkem emotsioonidest ja elamustest, mida mõni subjekt pakub ja läbi selle mõjutab.

L: Kedagi konkreetselt ma välja tuua ei oska. Eeskuju annavad head ja targad ja julged inimesed. Need, kes mõtlevad ja näevad asju suuremalt kui vaid enda nina ots ning ei karda ka vähemalt üritada oma ideid ellu viia. Minu iidolid on need, kes mind parasjagu inspireerivad saama paremaks inimeseks.

Kas ise raadiot kuulad? Kui kuulad, siis mida?

Q: Kuulan raadiot reeglina kodus hommikusöögi kõrvale ning siis kas Raadio 2 või Vikerraadiot. Kommertsraadioid ei suuda kuulata, sest raadioreklaamid on out ja sealne muusikaline mitmekesisus ning teemade amplituud jätab kõvasti soovida. 

T: Kodus väga raadiot ei kuula, aga kui autos sõidan, siis on Raadio 2 peal. Eriti mõnus on pühapäeva õhtune programm - "Reispass", "Popikroonikad", "Bashment", "Jazzitup". Tööl olles kuulan klappides peamiselt erinevaid podcaste ja mix'e, et uue muusikaga kursis hoida.

L: Raadiot kuulan harva. Pigem netist BBC Radio 1 muusikasaateid ja Raadio 2 õhtuse vööndi saateid, lisaks ka "Muusikanõukogu".

Vinüül, CD, mälupulk, arvuti või miski muu? Miks?

Q: Vinüül kodus taustaks, teiseks kogu algusaegade DJ-materjal vinüülina, neid on hea nostalgiaks kuulata ikka vahel. DJ-töös aga mälupulk ning Pioneeri DJ-platvorm Rekordbox, mis teed DJ-töö nauditavaks.

T: Kuna mul oli kohe algusest peale janu uue muusika vastu, siis suur osa tellitud vinüülidest olid nn "white label" promod. See suhtumine peegeldub ka praeguses meediumi valikus ehk siis mälupulk, kuhu saab kõige kiiremini värsked lood peale panna.

L: Mälupulk ja vinüül. Enamus uusi lugusid ilmubki ainult elektrooniliselt, see on juba n-ö standard, et mängitakse pulgalt - väga mugav variant ka. Vinüülid on ikka vanast ajast alles ning aeg-ajalt ostan juurde ka, kuigi teadlik vinüülikoguja ma pole.

Plaat, mille võtaksid kaasa üksikule saarele? Miks?

Q: Arvatavasti on sellega see jama, et plaadi kuulamiseks on vaja elektrit, mida ju üksikutel saartel pole. Sellisel juhul ma võtaksin kaasa suvalise CD-plaadi, millega saaks peegeldades endast märku anda ehk mõnele ülelendavale lennukile või mööda sõitvale laevale. Kui aga seal saarel oleks elekter olemas ning mu vaimusilmas oleks see ka mõni hea kliimaga troopiline saar, siis ma võtaksin arvatavasti kaasa mõne ambienti või tugevate jazzimõjutustega plaadi. Lihtsalt mõnusasti olemiseks.

T: Vangelise "Blade Runneri" originaalmuusika. Võib kuni päästemeeskonna saabumiseni lõputult korduse peal kuulata.

L: Oi, ma loodan, et ei peaks siis väga kaua seal üksikul saarel olema. Ma usun, et ükskõik kui lemmiklugu-album ainsa kuulamismaterjalina saavutab mingi hetk teise staatuse, seega ei tahaks ära rikkuda meeldivat emotsiooni. Tegelikult ma vist valida ei oskaks, aga Goldie "Timeless" võiks ju sobida.

Viimane plaat, mille ostsid?

Q: Vaiko Eplik - "Uus karjäär uues linnas"

T: Seda plaati küll ei ostnud, aga plaadifirma TIKS alt välja antud EiK "Unerohi" on auto CD-mängijas püsiresident.

L: Piinlik tunnistada, aga pole ammu ostnud. Vist oli suvel kontserdi ajal Miljardid "Kunagi läänes" album. Muidugi elektroonilisel kandjal olen ikka pidevalt lugusid ostnud, aga plaati ei meenu kohe nii.

Viis lugu, milleta ei kujuta enda elu ette?

Q: Goldie - "Inner City Life"
Pink Floyd - "Shine you Crazy Diamond"
Nirvana - "Negative Creep"
Ray Keith - "Dark Soldier"
Adam F - "Circles"

T: High Contrast - "Love Sick"
Adam F - "Circles"
Calibre & High Contrast - "Mr Majestic"
808 State - "Pacific 808 (Grooverider Jeep Mix)"
Dillinja - "Cybotron"

L: Lähtun lugudest, mis on mind rohkem mõjutanud, aga neid lugusid on muidugi väga palju. 

Nasty Habits - "Shadow Boxing" (lugu, mis viis mind trummi ja bassi lummusesse, tõeline sügav kummituslugu)

De La Soul - "Ring Ring Ring (Ha Ha Hey)"

Madonna - "Cherish" 

High Contrast - "Return of Forever"

Lugu (või plaat), mida oled alati vihanud? Miks?

Q: Kõigi aastatega on mul need suured nurgad maha lihvitud ning võib öelda, et olen võrdlemisi kõigesööja. Samas kui aus olla, siis ma endiselt ei kannata ikkagi tuima trance'i ning sarnase olemusega popi ja vist ka tehnot. 

T: "Mute" või "Next" nupp päästab sellele küsimusele vastamast.

L: Ei meenu hetkel sellist konkreetset lugu.

Miks peaks sinu saadet kuulama?

Q: Puhtalt trummi-bassi olemuse pärast. Jah, paljud ehmuvad sellest, et on trummid ja on bassid ja nad on igas loos, kuid see on supipõhi ning trummid ja bassid on alati maitsestatud kogu ülejäänud muusikamaailma vürtsidega - jazzi, rocki, house'i, popi, hip-hopi, soul'i jne. Just see kooslus teeb sellest ühe maitsva roa. Lisaks on meil ikkagi hariv raadiosaade, seega katsume näidata trummi-bassi kogu spektrit - ilusast karmini, valgest mustani, tavalisest eriliseni. Lihtsalt lase end sõidutada igal reedel alates kell 22:00.

T: Sest toome kuulajateni kureeritud valiku värskest trummist ja bassist nii Eestist kui välismaalt. Ajapikku on kujunenud välja nii, et esimeses saatetunnis mängime peamiselt ilusamaid, sügavamaid ja eksperimentaalsemaid radu, aga teises tunnis laseme peobängeritega korralikult rõhu välja. Kindlaid reegleid me endale seadnud ei ole nii muusikavalikus kui juhtimises, mille tulemusena on saade alati dünaamiline ja mõnus kulg nii saatejuhtidele kui loodetavasti ka kuulajale.

L: "Tjuun In" annab üsna kiiresti ülevaate, mis trummis ja bassis toimub nii Eestis kui välismaal. Ma loodan, et meie saade on kvaliteetne meelelahutus ja toob kuulaja argipäeva värvi ja head muusikat.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: