Ajateenijate bänd näitab, et kaitseväel on ka pehmem väljund

Saates "Hommik Anuga" oli külas kaitseväe ajateenijate ansambli liikmed ehk kaks reameest Joosep Järve ja Laurent Läheb ning leitant ja orkestri tseremonaaldirigent Simmu Vasar, kes rääkisid, mida tähendab ajateenijate jaoks orkestriga liitumine ja miks üldse ajateenijatel oma bändi vaja on.

Läheb märkis, et nad üritavad valida repertuaari lood, mis neile endale ka meeldivad ja pigem võtavad jala tatsuma ka suuremal publikul.

Vasar märkis küsimuse kohta ajateenijate viisipidamatusest, et kui orkester on kõrval, siis tuleb natuke viisi ka. "Aga on juhuseid, kus kuuled seda hümnilaulmist ja tuleb nagu ühe noodi peal. Aga sellest ei ole midagi. Mõte on see, mis loeb."

 "Kui on ainult rühma- ja rivilaulud, siis seal pigem tähtsam rütmi hoidmine, kui seda marssimise pealt teha. See viis võib-olla ei ole nüüd see kõige tähtsam aspekt," selgitas Läheb.

 

Ajateenijate bänd esitas saates "Hommik Anuga" loo "Maapealne Paradiis On Rock'N'Roll".

Vasar ütles, et enamus metsalaagreid teevad orkestrisse kuuluvad ajateenijad ära sõduri baaskursuse ajal, enne kui nad tulevad orkestrisse. "Orkestri teenistuse spetsiifika on teistsugune küll. Orkestrisse tulles nad pärast seda põhimõtteliselt enam metsas ei käi ja võib isegi öelda, et püssi ei lase."

Samas ei ütleks Vasar, et neil oleks selle võrra kergem. "See teenistuse spetsiifika on lihtsalt teistsugune. Rivitrummi harjutused, orkestriharjutused, bändiharjutused, lauluansambli harjutused. Esinemised, mis on tihti nädalavahetustel, kui teised mehed on kodus ja lõõgastuvad."

Läheb märkis, et graafik on tegelikult päris tihe. "Vahel on siin 7–10 esinemist nädalaga. See ikka nõuab harjutamist ja nõuab valmistumist. Ei ole niisama passimist."

 

Ajateenijate bänd esitas saates "Hommik Anuga" loo "Sein On Ees".

Vasar selgitas, et bänd on üks orkestri ajateenijate väljaõppe osa. "Kõik nad selleni mingi hetk orkestris jõuavad ja kui see bänd on valmis, kava on selge, siis võib juba öelda, et rohkem on seda bändi juba kaitseväel vaja. See on selline PR-vahend, et võib-olla käia koolides ja näidata." Ta lisas, et värbamas nad koolides noori ei käi, vaid näitavad, et kaitseväes on ka pehmem väljund.

Vasar rääkis, et neil määrustikus on kirjas, et kui temperatuur langeb alla 12 kraadi, siis orkester enam välja esinema ei lähe. Ta lisas, et piirituse trompetisse valamine aitab mõnda aega selliste juhtudel pilli soojas hoida. "Lõpuks ikka hanguvad kõik need pumbad ära, ja niiskus jäätub ära ja klapid enam ei käi lihtsalt."

Ajateenijate bänd oma esinemiste raha ei küsi. Vasar märkis ka, et sünnipäevadel, pulmades, firmapidudel see bänd ei käi. "Teda võib kutsuda koolidesse, väeosadesse mingitele rahvuslikele üritustele."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: