60 aastat ja üle 200 ameti: Barbie on ka kuus korda presidendiks kandideerinud

9. märtsil 1959 esitleti New Yorgis mänguasjade messil täiesti uut nukku. Seni levinud beebi- ja lapsnuku asemele oli tulnud modellimõõtu noor naine. Algas Barbie peadpööritav karjäär, mis kestab tänaseni.

Kõige esimest Barbie't Tartu mänguasjamuuseumil ei ole, kuid neil on kümme aastat tagasi välja antud sama nuku juubeliväljaanne.

"See Barbie oli trikooga, sale, modellimõõtu, ja küllaltki nipsaka näoga. Aga kui me hakkame mõtlema nende toonaste 50. aastate lõpu ja 60. aastate moelehtede ja kõikvõimalike siluettide peale, siis eks see mood oligi väga iseteadlik," rääkis "Prillitoosile" Tartu mänguasjamuuseumi arendusjuht Marge Pärnits.

"Kes ei tea, siis omal ajal Ruth Handler, kes oli selle Barbie nuku väljamõtleja, tema idee oligi selles, et lastele mängimiseks anda selline nukk, nagu päriselt inimesed on. Ikkagi pikad, mitte ainult töntsakad beebinukud. Lapsed tahavad ju sageli mängida printsessi- ja muinasjutumänge," lisas ta.

Pärnits nõustus, et Barbie proportsioonid on pisut ebamaised. "Tahetigi väga rõhutada seda vahet selle beebinuku ja selle täiesti uue, hoopis enneolematu ja varem mitte nähtud nuku vahel."

Erinevate kehavormidega uued Barbied. Autor: ERR

Läks 50 aastat ja Barbie hakkas võtma tavalise naise kuju. "Eks need erinevad kehavormid on sellest tulnud, et inimesed ikka rääkisid sellest, et miks see Barbie selline peenike ja ebaloomulik on. Hästi tore on mõelda, et need tootjad läksid kaasa inimeste küsimistega ja hakkasidki tootma erinevaid Barbie'sid." Olemas on isegi ratastoolis Barbie.

Ratastooliga Barbie. Autor: ERR

Barbie'sid hakkas Eestisse jõudma eriti just 90. aastatel. "Päris palju on neid lugusid, kus räägitakse, et lapsena ema või isa sai minna välismaale ja väga sellist kingituste raha või mitme kingituse raha ei olnud, aga peres siis lapsele ilmtingimata toodi Barbie," rääkis Pärnits.

"Eestis said Barbie'd leviku tänu sellele, et kui oli "Laulukarussell" või muud toredad lastesaated, siis sageli olid auhindadeks Barbie'd. Väga ilus ja kallis auhind, ja kui laps võitis mingi vooru või kogu saate, siis väga tavaline oli see, et üks nendest auhindadest oli ilusa ja uhke karbi sees Barbie-nukk."

Ajas muutuv Barbie on 60 aasta jooksul pidanud üle 200 ameti. "Barbie'ga tahetakse alati rõhutada seda, et Barbie on innovatiivne. Barbie on edumeelne. Barbie proovib kõike. Barbie võib teha ükskõik missugust tööd. Barbie on ka kuus korda presidendiks kandideerinud."

Arst-Barbie. Autor: ERR

Aga Barbie on olnud ka arst. "Muidugi saab neile teised rõivad selga panna ja seesama arst võib õhtul peole minna ja olla glamuuritar. See pole mingi piirang. Aga see Barbie võib olla ka rallisõitja. Võib-olla need väiksed tüdrukud, kes on mingisuguse spordiala endale valinud, saavad endale vastavalt sellele spordialale ka nuku saada."

Rallisõitja-Barbie. Autor: ERR

Barbie on teinud ka teleajakirjaniku tööd, aga olnud ka suusasportlane. Pärnits ei välistanud, et ka Kelly Sildarust võidakse kunagi Barbie-nukk teha, kuivõrd tal läheb väga hästi ja paljudest kuulsatest inimestest on juba Barbie-nukud tehtud.

Teleajakirjanik-Barbie. Autor: ERR

Suusasportlane-Barbie. Autor: ERR

Tartu mänguasjamuuseumis saab aasta lõpuni näha sadu erinevaid Barbie'sid. Nii lastele mängimiseks mõeldud nukke kui ka spetsiaalselt kollektsionääridele tehtud kaunitare.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: