Margus Saar soovitab keelekasutuse rikastamiseks lugeda raamatuid

"Vikerhommiku" saatejuht Kerttu Kaldoja kutsus stuudiosse "Aktuaalse kaamera" diktori ja tänavuse Vikerraadio e-etteütluse vaegkuuljate variandi ettelugeja Margus Saare, et ühiselt teha etteütluse eelharjutust ning ajada keelejuttu.

Eesti Vaegkuuljate Liidult eelmisel aastal "Selge kõneleja" auhinna pälvinud Margus Saare jaoks on korrektne keel väga oluline ja ta muretseb eestlaste keelekasutuse pärast.

"Ma palun kõigil lugeda raamatuid, Eesti autorite raamatuid, mis on hästi toimetatud," soovitas ta ning lisas, et meie ümber on väga palju tarbeteksti, kus kasutatakse üha vähem sõnu. Oma igapäevase keele rikastamiseks on parim viis lugeda hästi kirjutatud Eesti kirjandust, leiab ta.

Oma töös puutub Saar palju kokku ministeeriumidest ja mujalt saadetud pressiteadetega, mis on paraku sageli keelevigu täis. "Pressiteadete koostajad, palun võtke end kokku, ärge kirjutage vigast eesti keelt, mis kandub tavakeelde ja kõnepruuki. See ajab mind natukene närvi," ütleb ta ja soovitab igapäevaselt õigekeelsussõnaraamatut kasutada.

Üks viis oma eesti keele oskust proovile panna on osaleda Vikerraadio e-etteütlusel, mis emakeelepäeval juba 12. korda toimub. "Vikerhommiku" saatejuht Kerttu Kaldoja tegi koos Margus Saarega Vikerraadio eetris läbi etteütluse eelharjutuse, mille Eesti Keele Instituut pani kokku varasemate etteütluste levinumate vigade põhjal. Kuidas neil läks, kuulake raadioklipist.

Harjutust saab teha siin.

Tänavuse e-etteütluse info on siin.

Toimetaja: Laura Teder

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: