Anu Saagim: minu vereringes ei ole poliitikugeeni

Roheliste ridades kandideerinud Anu Saagim kogus riigikogu valimistel 604 häält. Saagim tõdes, et on tulemuse üle uhke, sest temast vähem kogusid hääli nii Andrus Vaarik, Erki Savisaar, Märt Sults, Margus Tsahkna, Aivar Riisalu kui ka paljud teised nimekad kandideerijad.

"Kujutage ette, et null raha, null aega, null kogemust. Selles mõttes pean ma ikka mütsi tõstma, kui ma oleks veel pastakaid, märke ja kalendreid käinud jagamas, siis ma ei tea. Ja muidugi valijatega kohtumine, siin ma ütlengi, et null kogemust," rääkis Saagim, kes sai paremuselt teise tulemuse erakonna esinaise Züleyxa Izmailova järel, "Vikerhommikus".

Saagim tõdes, et kuigi kandideeris Harju- ja Raplamaal, siis viimasesse ta valimisperioodi jooksul ei jõudnudki. Saagim tõdes, et ei viitsinud valijatega kohtumas käia ning pühendus stand-up etendusele "Head tüdrukud nii ei tee". "Vat, ma vist ikka ei ole see poliitik, minu vereringes ei ole seda poliitikugeeni," arutles Saagim, miks valijatega kohtumised tagasihoidlikuks jäid.

Samas tõdes Saagim, et poolteist kuud, mil Roheliste ridades kandideeris, tundus nagu poolteist aastat. "Ükskõik, kus ma inimesi kohtasin, oli see kasvõi taksos, bussis, tänaval, pargis või kohvikus, läksin ma diskussiooniga kaasa ja hakkasin sellel teemal inimestega arutama. Ma arvan, et vähemalt kümmekond inimest suutsin ma küll ümber veenda, lihtsalt pelgalt sellest, et ma astusin nendega isiklikul tasandil vestlusesse," arutles Saagim.

Saagim ütles, et ühines Roheliste erakonnaga pärast seda, kui intervjueeris Õhtulehes erakonna esinaist. Saagim ei plaaninud enne erakonnaga liitumist isegi valima minna, sest oli enda sõnul tüdinenud valetamisest ja vassimisest. "Zuzu käis siis välja veksli, et mis sa jamad. Tegelikult sa oled ju viimaste aastate jooksul suht roheliseks muutunud - liha ei söö, kasukaid ei kanna, seisad looduse eest ja käid pikettidel. Karusloomade piinamise vastu oled samuti, sa oled ju täitsa roheline, et pane ennast nimekirja kirja ja hääleta iseenda poolt. Minul kohe näpud püsti ja mõtlesin, kuidas ma selle peale varem pole tulnud," ütles Saagim, et lootis vähemalt kümme häält kokku saada.

Saagimi sõnul jäi Roheliste tagasihoidliku tulemuse taha tagasihoidlik rahaline olukord ja tema jaoks oli kogu valimisaja suurim üllatus, et tegelikult olid ärimehed nõus erakonda rahastama. "Ujusid kuskilt soost välja ärimehed, kes ütlesid, et teate, me oleme nõus kogu teie valimiskampaaniat täies mahus, väga suurte summadega toetama, aga lõpetaga Rail Balticust jahumine ja selle vastaseks olemine," avaldas Saagim ja lisas, et vastus oli kohe ei, erakonnas seda teemat seda ei arutatud.

Saagimit ärritas, et valimistel kogusid hääli erakondade liikmed, kes ei usu näiteks kliimasoojenemisesse. "Kallis Eesti rahvas, et olete ikka väga lollid, naiivsed ja rumalad. See maksab teile paarikümne aastaga kätte. Kui te arvate siin, et ma elan oma elukese ära ja pärast mind tulgu või veeuputus, kui te sellise mõttelaadiga olete, siis siin ei ole päästa mitte midagi. Siis peaksin pigem mina siit ära kolima," arultes Saagim, et võib kolida Skandinaaviasse, kus on keskkonnasäästlikust mõtteviisist aru saadud. "Kahju, et eestlased pole selleni jõudnud. Raha on see, mis on oluline ja mida kummardatakse," lausus Saagim.

Saagim lisas, et roheliste ridadest ta välja ei astu, aga europarlamenti kandideerida ei taha. Saagim tõdes, et jätkaks hea meelega paari saadet Õhtulehes, kuid vaatab veel, mis plaanid elul talle on.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: