Tallinna loomaaed tähistab rahvusvahelist jääkarupäeva

Tallinna loomaaia jääkarud Aron ja Friida
Tallinna loomaaia jääkarud Aron ja Friida Autor/allikas: Tallinna loomaaed

Täna, 27. veebruaril tähistab Tallinna loomaaed rahvusvahelist jääkarupäeva. See päev on pühendatud Arktika valitsejale, polaaralade karmide elutingimustega kohastunud tippkiskjale, kes on kliima soojenemise ja arktiliste jääväljade sulamise tõttu sattunud raskesse olukorda.

Pärastlõunal, alates kella 15st kõnelevad Arktika valitsejatest loomaaia polaariumis Aleksei Turovski ja loomaaia juhtivspetsialist Anne Saluneem. Huvilised saavad uurida lähemalt jääkarude karva ja õppida juhendaja käe all jääkarusid joonistama.

Jääkaru on maailma suurim maismaakiskja. See lihatoidulisim ja arengulooliselt noorim liik karude peres on arktiliste jääväljade väsimatu rändur, kes veedab oma elu põhiliselt hulkudes suurte lahvanduste ja rüsijää piiril, kus leidub enim saakloomi. Oma suurele kogule vaatamata on jääkaru kiire ja osav liikuja, samas ka hea ujuja ja sukelduja. Tüüpiline Arktika-asukas, keda külma eest kaitseb tihe karvastik ning paks rasvakiht.

Arktilise ökosüsteemi võtmeliigina mõjutab jääkaru käekäik paratamatult kõiki teisi selle ökosüsteemi osi. Arktika ökosüsteem, mis hõlmab väga kitsa kohastumusega liike, on iseäranis haavatav, olgu siis kiirete keskkonna-muutuste tõttu või seotud mõne liigi kadumisega. Jääkaru kadudes suureneks järsult hüljeste populatsioon, mis mõjutaks kalade ja koorikloomade arvukust. See omakorda avaldaks mõju lindudele, vaaladele, aga ka inimestele. Jääkaru käekäik on omamoodi Arktika looduskeskkonna tervislikku seisundit iseloomustav indikaator. Paraku ei tea me, millised täpselt on jääkaru kadumisega seotud tagajärjed ja seda enam peaksime olema ettevaatlikud.

Jääkarupäpev loomaaias saab alguse, 27. veebruaril kell 15-17.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: