"Tõe ja õiguse" filmiga kasvas hüppeliselt huvi Tammsaare raamatute vastu

"Tõde ja õigus" Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

"Tõde ja õigus" on kinodes jooksnud napilt nädala, kuid kära filmi ümber on hüppeliselt kasvatanud inimeste huvi nii raamatukogudes kui ka -poodides A. H. Tammsaare raamatute vastu.

Tallinna Keskraamatukogu arendusjuht Mari Sieberk ütles ERR Menule, et keskraamatukogus küsitakse viimasel ajal väga tihti A. H. Tammsaare "Tõde ja õigust", eriti muidugi sarja esimest osa. "Huvi suurenes järsult kohe, kui meedias hakkasid ilmuma artiklid filmi kohta, aga täheldasime huvi kasvu raamatu vastu juba siis, kui filmimist alles alustati," ütles Sieberk.

Sama kinnitas ka Tartu linnaraamatukogu teenindusjuht Merike Karolin, et lugejate huvi tärkas juba suvel, mil filmiti "Tõe ja õiguse" viimaseid stseene. Huvitaval kombel on hakatud huvi üles näitama ka inglisekeelse raamatu vastu, mida raamatukogul kahjuks pakkuda ei ole.

Sieberk lisas, et kui varem laenati raamatut rohkem õpilaste poolt kooli soovituslikuks kirjanduseks, siis nüüd tunnevad huvi ka teised. "Raamatukoguhoidjatele meenus, et hiljuti soovis raamatut laenata üks vanem vene keelt kõnelev proua, kes tahtis esimest osa ja seda just eesti keeles," ütles Sieberk. Eestikeelne oli paraku sellel hetkel välja laenatud ning siis otsustas naine laenata oma emakeelse tõlke. "Kuna huvi venekeelse tõlke vastu on tõusnud, siis plaanime seda juurde tellida," lisas Sieberk.

Raamatukogust on Sieberki sõnul reeglina "Tõe ja õiguse" esimene osa väljas ja seda on võimalik laenata haruraamatukogudest. "Aga ka haruraamatukogudest on "Tõe ja õiguse" esimest osa päris palju laenatud, eriti Mustamäe raamatukogudes," ütles Sieberk. Praegu on keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonnas laenamiseks vaid "Tõe ja õiguse" kolmas ja neljas osa.

Sieberk lisasm et ootejärjekorda Tammsaare "Tõe ja õiguse" köidetele praegu ei ole, kuid laenutuste arv on suurenenud. "Hakkab silma, et eelistatakse kirjastuse Hea Lugu poolt välja antud trükki, mille kaanel on filmitegelaste pildid," lisas ta.

Lisaks on ka Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogus ELLU märgata huvi tõusu "Tõe ja õiguse" vastu. Selle aasta esimese kahe kuuga on teose erinevaid osasid laenatud rohkem, kui eelmisel aastal kuue kuuga kokku. 

Huvi ka raamatupoodides 

Rahva Raamatu turundusjuht Ingrid Karell tõdes, et ka raamatupoes on huvi Tammsaare teoste vastu suurenenud. "Äsja linastud filmi "Tõde ja õigus" kliendid väga kiidavad ja raamaturiiulitelt leitakse järjest sagedamini üles Eesti 100 raames välja antud kaheosaline pidulik raamatukomplekt," selgitas Karell. Veebruaris müüdud Eesti autorite ilukirjanduse topis on raamatukomplekt viiendal kohal.

Huvi "Tõe ja õiguse" vastu oli Karelli sõnul aga suurem juba mõni aeg enne filmi linastumist. "Loodetavasti sooviga see enne kinoskäiku läbi lugeda ning kindlasti jääb huvi ka mõneks ajaks püsima," ütles Karell ja lisas, et ka teised Tammsaare teosed on tänu filmile muutunud populaarsemaks.

Apollo raamatupoe ostu- ja turundusjuht Helena Hyldahl ütles, et müüginumbrite järgi on huvi just raamatu esimese ja teise osa vastu kasvanud. "Kindlasti oleks kultuurihuviliste lugejate huvi ka orgaaniline, kuid oleme loomulikult ka ise filmi esilinastumisest alates neid raamatuid esile tõstnud," täpsustas ta.

Kui võtta lisaks Tammsaare originaalteostele arvesse "Tõe ja õiguse" audioraamatud, e-raamatud ja värske tsitaadi- ja filmiraamat, on nende müük teinud Apollos umbes kaheksakordse müügihüppe. "Peame aga arvestama, et baas ei olnud väga kõrge ning olulise panuse andis sinna ka uue raamatu "Tõde ja õigus. Algus." lisandumine," ütles Hyldahl.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: