Kas tunned ära? Eesti Laulu tähestikku on peitunud kukk, sookurg jpm

Eesti Laul 2019 tähestik
Eesti Laul 2019 tähestik Autor/allikas: Hmmm Creative Studio

Tänavuse Eesti Laulu sümboolikas oli oluline osa ka lindudel, muusikasündmuse tunnuseks on linde visualiseeriv tähestik. Kuigi lindudel on alati olnud roll nii religioonis, mütoloogias, rahvapärimuses, heraldikas, lippudel, logodel, uuris Linnuvaatleja portaal Eesti Laulu tähestiku loojatelt, miks ja kuidas jõudsid nad just sellise visaalse lahenduseni.

Linnutähestiku loonud reklaamistuudio Hmmm Creative Studio loovjuhi ja tähestiku animeerinud Karl Saluveeri sõnul lähtub visuaalse stiili üldkontseptsioon laululinnust ning sümboliseerib eestlasi kui laulurahvast. Lisaks vihjab lind ka televaatamisele – linnud kui uudishimulikud loomad. Idee kujutada linde tuli disainerilt Andreas Roossonilt ning see meeldis kohe ka meeskonnale. Koos Helene Vetikuga sündis otsus joonistada kogu tähestik, kirjutab Linnuvaatleja ajaveeb.

"Ja loomulikult [vihjab linnutähestik] natukene ka Eesti Lauluga kaasnevale meediakajale: linnud kui sädistajad, arutajad. Tähestiku puhul üritasime leida sarnasusi lindude ja tähtede omavahelise vormi vahel. Kuigi tähtede aluseks ei olnud konkreetsed liigid, siis inspiratsiooniks sai vaadatud palju erinevaid linde. Seega võib öelda, et illustratsioonidest võib leida kindlasti mõne vihje pärislinnule," kirjeldas Karl Saluveer linnu sümbolit Eesti Laulu võtmes.

Maal on teada üle 10 000 linnuliigi ja Eestis 389 linnuliiki, eesti tähestikus on 32 tähte. Kuigi vaataja võiks eeldada, et Eesti rahvuslind suitsupääsuke on linnutähestikus olemas, ei seadnud lindude valikul Eesti Laulu visuaalse kontseptsiooni loojad endale piiranguid ega eesmärke kindlate linnuliikide kujutamiseks.

"See peegeldab olemuslikult lauluvõistlust – on ju seal artiste ning muusikastiile seinast seina, on kodumaisemaid ja traditsioonilisemaid, mõned järgivad rahvusvahelisi trende," selgitas Karl Saluveer liigivalikut.

Rohkem linde tundev vaataja võib end proovile panna tähelindude äraarvamisega – F-kukk, H-sookurg, I-rähn, L-luik, S-siidhaigur, X-õnnetult maandunud pääsuke; see oli ka üheks tähestiku loojate eesmärgiks. "Eestlaste kui loodusrahva jaoks on laululind südamelähedane sümbol," tõdeb Karl Saluveer.

Linnutähestiku loojatega vestles Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi teadur ja Linnuvaatleja teadusuudiste toimetaja Marko Mägi.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: