Vikerraadio kutsub emakeelepäeval kirjutama e-etteütlust

Haapsalu Kutsehariduskeskuse õpilased 2018. aastal etteütlust tegemas
Haapsalu Kutsehariduskeskuse õpilased 2018. aastal etteütlust tegemas Autor/allikas: Haapsalu Kutsehariduskeskus

Emakeelepäeval, 14. märtsil kell 10.30 toimub Vikerraadios 12. korda e-etteütluse võistlus, mis on tänavu laulupeoteemaline. Kutsume kõiki aktiivselt osalema ja kirjutamisest ka fotosid saatma!

2008. aastal 277 osalejaga alustanud etteütlus on kasvanud oodatud ettevõtmiseks, millest võtavad iga-aastaselt osa tuhanded inimesed. Senine e-etteütluse osalejate rekord sündis 2018. aastal, kui Vikerraadioni jõudis 6377 etteütlust ning osales üle 100 haridusasutuse.

Algselt ühekordse projektina mõeldud ettevõtmisest on saanud üks emakeelepäeva olulisemaid sündmusi, mis möödunud aastal tõsteti esile ka aasta keeleteo valimisel. 11 aasta jooksul on Vikerraadioni jõudnud ligi 37 000 etteütlust, kuid osalejate arv on kordades suurem, sest teadaolevalt teevad paljud etteütlust iseenda jaoks, võistlusel osalemata.

Paljud haridusasutused, ettevõtted ja organisatsioonid on e-etteütluse võtnud oma emakeelepäeva tähistamise programmi, näiteks viiakse Vikerraadio etteütlust koolides läbi terve klassiga.

Kuidas e-etteütlusel osaleda?

E-etteütluse tekst loetakse Vikerraadios ette neljapäeval, 14. märtsil kell 10.30. Kuuldu tuleb kirjutada Vikerraadio kodulehel etteütluse aknasse (leht aktiveerub sama päeva hommikul pool tundi enne aktsiooni). Etteütlust loetakse ette kuni kella 11ni, seejärel võistlus lõpeb. Tulemused selguvad kell 12.15 algavas "Uudis+" saates ning pannakse üles ka Vikerraadio kodulehele.
Samal päeval kell 13-16 saab etteütluse käigus tekkinud küsimusi täpsustada keelenõuande telefonil 631 3731.

Etteütlusel saab osaleda viies kategoorias: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad, muu emakeelega inimesed ning välismaal elavad-õppivad eestlased. Eriauhind on mõeldud parimale nutiseadmega kirjutajale, tänavu märgitakse auhinnaga ära ka noorim ja vanim osaleja. Möödunud aastal oli e-etteütlusel võimalik osaleda ka kuulmispuudega inimestel, kes said lugeda teksti huultelt. Samasugune võimalus on ka tänavu, kui ERRi portaalist on etteütluse ajal näha videopilt.
Vikerraadio eetris loeb etteütluse teksti ette Kaja Kärner, videos esitab teksti Margus Saar.  Vaegkuuljate seas annab Vikerraadio tänavu välja eriauhinna.

Harjutada saab juba praegu!

Laulupeoteemalise tekstiga teeb Vikerraadio tänavu pühenduse korraga nii eesti keele aastale kui ka Eesti laulu- ja tantsu juubeliaastale. E-etteütluse teksti koostavad 2019. aastal Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja Peeter Päll, Türi Ühisgümnaasiumi ja Rocca al Mare Kooli Vodja Individuaalõppekeskuse eesti keele õpetaja Triin Toome-Hosman, Postimehe keeletoimetaja-korrektor Maris Jõks, TLÜ emakeeledidaktika lektor Merilin Aruvee, Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik ja Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner.

Emakeelepäeval toimuvaks etteütluseks saab harjutada juba praegu, sest koostöös Eesti Keele Instituudiga on valminud etteütluse eelharjutus, mis on koostatud varasemate etteütluste levinumate vigade põhjal. Eelharjutust saab teha SIIN.

Vikerraadio kutsub kõiki keelesõpru lisaks etteütluse kirjutamisele endast ka fotodega märku andma. On ju teada, et varasematel aastatel on etteütlust kaasa tehtud kõikjal üle maailma ja algatusega on kaasa tulnud mitmed organisatsioonid lausa meeskondade kaupa. Kas kirjutad etteütlust koduses vaikuses või puhkusel basseini ääres - etteütluse meeskond ootab fotosid aadressile [email protected] ja sotsiaalmeedias jagades kasutage teemaviidet #vikerraadioetteütlus.

Lisainfo: Laura Teder, 56 618 068, [email protected]

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: