Vabariigi aastapäev ERR-is: presidendi vastuvõtt

{{1550746440000 | amCalendar}}
Estonia kontserdisaal
Estonia kontserdisaal Autor/allikas: ERR

Eesti Rahvusringhäälingu kanalid vahendavad Eesti Vabariigi sünnipäeva tähtsündmusi terve pühapäeva jooksul alustades 24. veebruari varahommikul riigilipu heiskamisega Pika Hermanni tornist. Pidulik päev kulmineerub õhtuse otseülekandega rahvusooper Estoniast president Kersti Kaljulaidi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtult.

Vabariigi aastapäeva sündmusi vahendavad ERR-i telekanalid ja ERR.ee portaal, Eestiga seotud teemad kõlavad pühapäeval ka raadiokanalites.

ETV

07.30 EV101. Pidulik riigilipu heiskamine Pika Hermanni torni (sündmust vahendab ka ETV+)
Eesti Vabariigi 101. sünnipäev algab päikesetõusu ajal pidulikult rahvuslipu heiskamisega Pika Hermanni torni. Kuberneri aias toimuval sündmusel peab kõne riigikogu esimees Eiki Nestor. Õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Eesti iseseisvusmanifesti loeb ette Linnateatri näitleja Kaspar Velberg. Esinevad Eesti Meestelaulu Seltsi meeskoorid ning politsei- ja piirivalveorkester. Saatejuhid Jevgenia Volohhonskaja ja Indrek Treufeldt.

08.05 "Tuleme varsti koju"
Mida tähendab lapsele see, kui ta peab kodust lahkuma, sest kodumaa on sõtta kistud ja perekond hädaohus? Mis tunne on jätta maha kõik lähedased ja kõik omane? Lugu Eesti lastest, kes põgenesid 1944. aastal Eestist. Põgnikelaagris elanud ja laias maailmas laiali pillutud eestlased meenutavad oma minevikku, uue eluga kohanemist, kokkuhoidmist, raskustega toime tulekut. Nad suutsid säilitada rahvustunde ja optimismi ning rajada endale uue elu.

08.55 EV101. Pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile (sündmust vahendab ka ETV+)
Tseremoonial esineb kõnega peaminister Jüri Ratas. Sündmust kommenteerivad Andres Kuusk ja kolonel Aron Kalmus.

10.00 EV101. Oikumeeniline jumalateenistus Tallinna Kaarli kirikus
Jutlustab EELK peapiiskop Urmas Viilma. Teenivad Urmas Viilma ja EELK Tallinna Toompea Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus. Muusikaliselt teevad kaasa Kaarli koguduse ühendkoor Pärtel Toompere ja Piret Aidulo juhatusel, orelil Piret Aidulo ning Marika Kahar. Kaasa teenivad ka Eesti kirikute nõukogu liikmeskirikute esindajad.

11.00 "Hetk ajaloos. Manifest" (ETV 2018)
Kuidas sündis Eesti Päästekomitee ja iseseisvuse manifest ning miks ebaõnnestus kolm esimest katset vabariik välja kuulutada. Seitse episoodi seitsmest päevast, mil Jüri Vilms, Konstantin Päts ja Konstantin Konik lõid Eesti Vabariiki. Peaosades Tanel Jonas, Taavi Teplenkov ja Jan Uuspõld.

11.55 EV101. Kaitsejõudude paraad Vabaduse väljakul (sündmust vahendab ka ETV+)
Eesti Vabariigi 101. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas Vabaduse väljakul. Paraadi võtab vastu vabariigi president Kersti Kaljulaid, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem. Kommenteerivad Andres Kuusk ja kolonel Aron Kalmus, reporter Indrek Treufeldt.

13.10 Mängufilm "Nimed marmortahvlil" (Eesti 2002)
Sõjadraama koolipoistest, kes vabatahtlikena läksid Vabadussõja rindele kaitsma oma kodumaad ja aateid. See on kaasakiskuv lugu mehistumisest, esimesest armastusest ja vabaduse rängast hinnast. Kas saavad nad tasuks armastuse ja isamaa või jäävad neist mälestuseks vaid nimed marmortahvlil? Osades Priit Võigemast, Hele Kõre, Alo Kõrve, Indrek Sammul, Argo Aadli, Ott Aardam, Karol Kuntsel, Anti Reinthal, Ott Sepp, Mart Toome, Jaan Tätte, Guido Kangur, Hannes Kaljujärv, Peter Franzén, Elmo Nüganen jt.

14.40 Dokfilm "Tuulte tahutud maa" (Eesti 2018)
Joosep Matjuse film Eestimaa metsikust loodusest, kus vaataja ees avanevad meie kodumaa eriilmelised maastikud koos metsloomade ja tuhandete läbirändavate linnuparvedega. Kordumatud ja unenäolised vaated teevad kummarduse Eestimaa loodusele. Läbi looduse avanevad meie mineviku püüdlused ja meie iseloom, mida maastikud on tuhandete aastate jooksul hoidnud ning tahunud.

15.45 Eesti tänab. Riiklike teenetemärkide üleandmine (sündmust vahendab ka ETV+)
Iseseisvuspäeva eel andis president Kersti Kaljulaid 112 riiklikku teenetemärki tänuks inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks. Tänuüritus toimus Laulasmaal, Arvo Pärdi keskuses.

17.00 Üleilmne Üheslaulmine: Laulu võim (ETV 2018)
EV100 suvise peonädala üheks tähtsündmuseks oli Üheslaulmine. Näete valikut ainukordse muusikalise suursündmuse "Laulu võim" lauludest, kus eeslauljad olid Maria Listra, Mikk Dede, Hele Kõrve, Kihnu Virve, Jaan Tätte ja Arno Tamm, Mait Malmsten ja Evelin Võigemast. Idee autor ja kunstiline juht Tõnu Kaljuste.

17.30 EV101. Vabariigi presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt
Eesti 101. sünnipäeva vastuvõtt ja pidulik kontsert toimub sel aastal rahvusooperis Estonia, kuhu on palutud ligi tuhat külalist Eestist ja välismaalt. Meeleolu vahendavad saatejuhid Anu Välba ja Marko Reikop.

18.00 EV101. Vabariigi presidendi kõne (otseülekanne kõikidest ERR-i kanalites)

18.30 EV101. Vabariigi aastapäeva kontsert (sündmust vahendab ka ETV+)
Aastapäeva kontserdi "Jäljed" lavastaja on Hendrik Toompere jr, muusikajuht Rasmus Puur, dramaturg Mehis Pihla, kunstnik Kristjan Suits, režissöör Ove Musting.

19.10 EV101. Vabariigi presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt
Eesti 101. sünnipäeva vastuvõtt ja pidulik kontsert toimub sel aastal rahvusooperis Estonia, kuhu on palutud ligi tuhat külalist Eestist ja välismaalt. Meeleolu vahendavad saatejuhid Anu Välba ja Marko Reikop, kätlemist kommenteerivad Urmas Vaino ja Reet Weidebaum.

21.15   EV101. Vabariigi presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt jätkub

21.50   EV101. Vabaõhukontsert. "Aja mustrid" (sündmust vahendab ka ETV+)
Tallinna linn teeb Eestile meeleoluka kingituse ja korraldab vabariigi aastapäeva puhul Islandi väljakul rahvapeo. Üles astuvad armastatud muusikud "The Swingers", Ott Lepland ja Maarja, Rein Rannap bändiga, noorte segakoor Vox Populi Janne Fridolini juhendamisel. Tervitama tulevad vabariigi president, Tallinna linnapea ja Doris Kareva. Toimub ühiskallistamine ja juhatatakse sisse eesti keele aasta. Välisministeeriumi fassaad kaetakse keeleaastale pühendatud suurejoonelise valgusshow'ga. Reporter Marko Reikop.

22.25   Mängufilm "Viimne reliikvia" (Eesti 1969)
16. sajandil Liivi sõja päevil toimuva ajaloolise seiklusfilmi sündmustik, lausungid ja laulud on kinnistunud Eesti rahva meelde ning keelde. Stsenaariumi kirjutas Eduard Bornhöhe jutustuse "Vürst Gabriel" ainetel Arvo Valton. Film taastati 2002. aastal.

Vabariigi sünnipäev eel

22.02 kell 20.00 "Tõde ja õigus. Filmi lugu" (kordus 23.02 kell 16.05)
Kuidas kirjandusklassikast sündis läbi aegade pikim eestikeelne film? Eesti Televisiooni dokumentaali vahendusel avaneb erakordne võimalus jälgida "Tõe ja õiguse" sünnilugu. Režissöör Tanel Toom, võttegrupp ja näitlejad lasid ilustamata salvestada kuude pikkust pingutust ning tammsaarelikku töörabamist. Autor Anna Pihl, rezissöör Raivo Maripuu, produtsent Piret Priisaar.

23.02 kell 13.20 "Presidendid" (ETV 2018)
1937. aastal kehtima hakanud põhiseadus nägi ette, et Eesti riigipea on vabariigi president. 21. aprillil 1938. aastal tegi kindral Johan Laidoner tollasele riiginõukogule ettepaneku valida riigihoidja Konstantin Päts vabariigi presidendiks. Riiginõukogu oli poolt. 80 aastat on möödas ja ametis on kümnes president.

23.02 kell 14.05 "Eesti lood: Vastuvõtt" (Eesti 2017)
Igal aastal 24. veebruaril toimub Eesti Vabariigis vähemalt kaks tähtsat vastuvõttu. Ühel neist võtab külalisi vastu vabariigi president, teisel, osalejate jaoks mitte vähemtähtsamal, lahke pererahvas oma kodus Tartus, Karlovas. Režissöör Aleksandr Heifets, produtsent Jaak Kilmi. Tootja Taiga Film OÜ.

ETV2 filmiprogramm 24.02

19.30 "Ruudi" (Eesti 2006)
Lugu väikesest Ruudist, kes isadele-poegadele mõeldud viikingireisile pääsemiseks korraldab isa leidmise konkursi, mille auhinnaks on tema ise, tema ema ja muinasjutuline viikingivarandus. Osades Paul-Oskar Soe, Juta Altmets, Katariina Lauk, Guido Kangur, Aarne Mägi, Jan Uuspõld ja Dan Põldroos. Stsenaristid Aare Toikka, Aarne Mägi ja Katrin Laur.

21.10 "Eesti lood: Vastuvõtt" (Eesti 2017)
Igal aastal 24. veebruaril toimub Eesti Vabariigis vähemalt kaks tähtsat vastuvõttu. Ühel neist võtab külalisi vastu Vabariigi president, teisel, osalejate jaoks mitte vähemtähtsamal, lahke pererahvas oma kodus Tartus Karlovas. Reþissöör Aleksandr Heifets, produtsent Jaak Kilmi. Tootja Taiga Film OÜ.

21.40 "Disko ja tuumasõda" (Eesti 2009)
Jaak Kilmi ja Kiur Aarma mänguline dokumentaalfilm lapsepõlvest Nõukogude Eestis, külmast sõjast ning kuumadest ihadest. "Disko ja tuumasõda" räägib ühest veidrast infosõjast, kus totalitaristlik võim seisis vastamisi popkultuuri kangelastega. Ja kaotas. Toonaste laste maailmapildi kujunemisel etendas lääne popkultuur üliolulist, ent nüüdse pilgu jaoks veidrat rolli. Paralleelselt poliitilise trilleriga kulgevad filmis lavastatud lood, mis põhinevad tol ajal üles kasvanud laste mälestustel. Autorid Jaak Kilmi ja Kiur Aarma.

23.55 "Hõbepulm" (Eesti 2013)
Andres Maimiku ja Katrin Maimiku film on kurbnaljakas lugu keskealisest paarist, kes otsustavad suurejooneliselt tähistada oma saabuvaid hõbepulmi. Klopitakse puhtaks vana pulmakleit ja aetakse see kärinate saatel pereemale selga. Alguses tundub, et kõik sujub ladusalt, aga peo käigus hakkab ideaalne fassaad tasapisi laiali pudenema ning paljastuvad aastaid allasurutud konfliktid, hirmud ja kompleksid. Osades Anne Reemann, Eero Spriit jt.

ETV+

07.30 EV101. Pidulik riigilipu heiskamine Pika Hermanni torni
Eesti Vabariigi 101. sünnipäev algab päikesetõusu ajal pidulikult rahvuslipu heiskamisega Pika Hermanni torni. ETV+ põikab ka Narva ning vahendab sealseid sündmuseid. ETV ja ETV+ otseülekannet juhivad Indrek Treufeldt ja Jevgenia Volohhonskaja. Hommikut kommenteerib ETV+ ajakirjanik Mihhail Malkin.

08.55 EV101. Pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile
Tseremoonial esineb kõnega peaminister Jüri Ratas. Sündmust kommenteerivad Artur Tjulenev ja ajaloolane Dmitri Rybakov.

09.20 "Seltsimees laps. Filmi lugu" (ETV 2018)
Filmi "Seltsimees laps" ideest räägivad ja selle tegemist meenutavad stsenarist ning rezissöör Moonika Siimets, peaosalised Helena Maria Reisner ja Tambet Tuisk, operaator Rein Kotov ning filmi aluseks olevad eluloolised raamatud kirjutanud Leelo Tungal.

11.55 EV101. Kaitsejõudude paraad Vabaduse väljakul
Eesti Vabariigi 101. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas Vabaduse väljakul. Paraadi võtab vastu vabariigi president Kersti Kaljulaid, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem. Aastapäeva paraadi kommenteerivad Artur Zahharov ja ajaloolane Igor Kopõtin.

13.10 Mängufilm "Seltsimees laps" (Eesti 2018)
Moonika Siimetsa auhinnatud film viib stalinismi kõrgaega, kui kuueaastase Leelo silme all viiakse ta koolidirektorist ema püssimeeste vahel ära. Film vaatleb läbi lapse silmade tolle sünge aja kahtlustusi, hirme ja kahepalgelisust, mida lapsel oma siiruses on keeruline mõista. Film põhineb Leelo Tungla autobiograafilistel romaanidel "Seltsimees laps ja suured inimesed" ning "Samet ja saepuru" ning valmis Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Peaosades Helena Maria Reisner, Tambet Tuisk, Eva Koldits jt.

15.45 Eesti tänab. Riiklike teenetemärkide üleandmine
Iseseisvuspäeva eel andis president Kersti Kaljulaid 112 riiklikku teenetemärki tänuks inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks. Tänuüritus toimus Laulasmaal, Arvo Pärdi keskuses. Kommenteerivad ERR-i ajakirjanikud Ilja Dotšar ja Eldar Nisametdinov.

17.00 "Pidulik stuudio", otsesaade jätkub kell 19.10 ja 20.10
Läbi õhtu vahendab ETV+ "Pidulik stuudio" muljeid presidendi traditsioonilisest kõnest, kontserdist ja kõige oodatavamast vastuvõtust. Kõlab muusika ja tehakse tagasivaade aasta sündmustele. Õhtu kulmineerub kulmineerub vabaõhukontserdiga Islandi väljakul. Vastuvõtu meeleolusid vahendavad Estonia kontserdisaalist reporterid Jelena Solomina ja Nikolai Loštšin. Saatejuhid on Uljana Gussev ja Dmitri Pastuhhov.

18.00 EV101. Vabariigi presidendi kõne

18.30   EV101. Vabariigi aastapäeva kontsert
Aastapäeva kontserdi "Jäljed" lavastaja on Hendrik Toompere jr, muusikajuht Rasmus Puur, dramaturg Mehis Pihla, kunstnik Kristjan Suits, režissöör Ove Musting. Kommenteerib Aleksandr Hobotov.

21.50 EV101. Vabaõhukontsert. "Aja mustrid"
Tallinna linn teeb Eestile meeleoluka kingituse ja korraldab vabariigi aastapäeva puhul Islandi väljakul rahvapeo. Üles astuvad armastatud muusikud "The Swingers", Ott Lepland ja Rein Rannap. Välisministeeriumi fassaad kaetakse keele-aastale pühendatud suurejoonelise valgusshow'ga. Tervitama tulevad vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Tallinna linnapea Taavi Aas. Kommenteerib Aleksandr Hobotov.

22.15 "Anne Veski. 40 aastat laval" (ETV 2018)
Vahetult enne aasta lõppu toimus Saku Suurhallis suurejooneline kontsert, kus kõlasid palavalt armastatud Anne Veski parimad hitid, aga ka uued lood. Suur soolokontsert oli pühendatud Eesti suurimaks staariks nimetatud laulja karjääri 40. juubelile. Erikülalistena olid laval Koit Toome, Uku Suviste ja The Swingin' Sisters.

VIKERRAADIO

Südaööst südaööni kõlab Vikerraadio eetris emakeelne ja isamaalise hõnguga Eesti muusika.

5.30 juhatab vabariigi aastapäeva sisse "Vikerhommik" Veronika Uibo juhtimisel. Kuulajani jõuavad Jüri Nikolajevi vahendusel pidulik lipuheiskamine Narvast ja Jaan Elgula kaudu muljed Toompealt Pika Hermanni jalamilt.
6.05 Kaja Kärner vestleb Viivi Luigega saates "Kajalood".
10.00 Vabariigi aastapäeva jumalateenistuse ülekanne Kaarli kirikust.
12.05 Mõeldes sellele, mis on meile kõige olulisem, valis Andres Oja oma pidupäeva muusikasaate teemaks kodu. On ju keegi mõttetark ütelnud: "Ma ei välju iial kodust soovita sinna tagasi tulla!".
15.05 Loeme ja kuulame Hando Runneli luulet. Saate autor on Piret Kriivan.
16.05 Algab "Teatrivaht", kus Lea Tormis, Ene Paavel ja Madis Kolk kõnelevad eesti näitekirjandusest taasiseseisvunud Eestis.
18.00 EV101. Vabariigi presidendi kõnet, aastapäeva kontserti ja sellele järgnevat vabariigi presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtu meeleolusid vahendab Meelis Süld.

RAADIO 4

9.05 saates "Aasta Muusik 2018" suhtleb muusikatoimetaja Irina Svensson dirigendiga Risto Joostiga.
10.05 jõuab kuulajateni põnev vestlus aasta arsti 2018 Jüri Terasega.
11.05 saates "Kirjanduslik diksiländ" jutustab tuntud luuletaja ja kirjanik Jelena Skulskaja Eesti luule šedöövridest.
12.05 jõuab eetrisse otseülekanne kaitsejõudude paraadist Vabaduse väljakul, mida kommenteerivad Jelizaveta Tustanovskaja ja Kaitseväe peastaabi major Vladimir Kuznetsov.
14.05 külastatakse koos kuulajatega Tudulinna Asenduskodu ning kohtutakse selle asutajaga Maria Minhofiga, kes on olnud kasuemaks paljudele vanemliku hoolitsuseta jäänud lastele.
15.05 saates "Lugejapilet" kutsub Raadio 4 toimetaja Kira Evve ekskursioonile Eesti rahvusraamatukokku, et koos kuulajatega tähistada raamatukogu 100. aastapäeva.
18.00 Vabariigi presidendi kõne rahvusooperist Estonia.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: