Ivo Felt Oscari-võimalusest: "Tõde ja õigus" võiks ookeani taha sobida

Suurfilmi "Tõde ja õigus" produtsent Ivo Felt tõdes, et veel on vara rääkida, kas film on Eesti oscarilootus, kuid oma loo poolest on sellel potentsiaali ka piiri taga.

Seda, kas "Tõde ja õigus" tõesti Oscarile võiks pretendeerida, Felt öelda ei oska. "Ma ei tea. Kõigepealt see, et see on jälle mingi konkurss, mis alati on kahtlane business. Keegi kuskil ütleb, et midagi on hea, kellelegi meeldib ja kellelegi ei meeldi. See on meie maailmas väga imelik, kunstimaailmas üldse," selgitas Felt Raadio 2 hommikuprogrammis.

Samas tõdes ta, et mingil moel on "Tõde ja õigus" selge film. "Ta võiks ookeani taha sobida, aga kõigepealt, et selle peale hakata üldse mõtlema, peab ta olema Eesti poolt esitatud, valitud väga heade teiste filmide seast," lisas produtsent.

Felt kinnitas, et tema eesmärk on pakkuda filmi nii paljudesse välisriikidesse kui võimalik. Sellele aitab Felti sõnul kaasa, et Tammsaare räägib nii universaalsetest asjadest, et need töötavad igal pool. "Me räägime niivõrd selgetest ja universaalsetest asjadest, need asjad võivad juhtuda inimesega ükskõik kus kohas, selles mõttes ma arvan, et see ei ole võimatu. Ma arvan, et film on üsna korralikult tehtud ka tehnilises mõttes. Ma loodan, et väike levi piiri taga siiski tekib," ütles ta.

Seda, kas "Tõde ja õigus" hakkab Eestis konkureerima seni menukaima filmiga "Klassikokkutulek", Felt ennustada ei julge. "Ma päris nii suureline ei oleks ja võtaks mõõdukamalt. Kõigepealt ei saa neid kaht filmi omavahel võrrelda, me räägime täiesti erinevate žanrite kaalukategooriates. See, mis "Klassikokkutulekul" on õnnestunud teha, on fenomenaalne, ma ei ole kindel, kas meil õnnestub sellist fenomenaalsust saavutada," arutles ta.

Felt lisas, et on erinevad põhjused, miks "Tõde ja õigus" võib "Klassikokkutulekule" vaatajate arvu poolest alla jääda. "Üks põhjus on ka see, et puhtfüüsiliselt film on nii pikk, et "Klassikokkutuleku" kolm seanssi mahub ajale, kuhu mahub kaks seanssi "Tõde ja õigust"," selgitas ta.

Felti sõnul ei peaks aga pabistama, et film on pea kolm tundi pikk. "Oluline on see, et film kannab. See, kas ta on kaks tundi või kaks ja pool tundi. Inimesed, kes on filmi näinud, pigem ütlevad, et nad ei märka, et film on pikk," tõdes ta.

Kolmapäeval oli "Tõe ja õiguse" esilinastus ning Felt tunnistas, et viimane lihv anti filmile veel üleeile. "Te ei kujuta ette, et see võib olla päris pingeline filmitegija jaoks, et kas me nüüd ikkagi oleme õigeks ajaks päriselt valmis ka," ütles Felt, et muudatusi tehti veel teisipäeval.

Nüüd, kui film jookseb kinodes, on Felti hinnangul keeruline hetk. "Me kardame kohutavalt, me oleme väga hõredal pinnal, meil on film esimest päeva kinos. Kas te nüüd mõtlete, et me käime siin ringi ja laiame? Ei ole, me tunneme ennast väga hõredalt. Me hakkame praegu vaatama, mis selle filmiga saab, see on väga oluline hetk meie jaoks," tõdes ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: