Lennujuht: kukla taga on alati mõte, et sinu kätes on tuhandete inimeste elud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Delfi

ETV-s algab sügisel uus saatesari "Taevavalvurid", kus otsitakse lennujuhte. Mitukümmend aastat lennujuhina töötanud Üllar Salumäe tõdes, et lennujuhi tööd puudutavaid müüte on palju, kuid mida aeg edasi, seda enam neid ümber püütakse kummutada.

Kui veel mitmekümne aasta eest olid tuhatoosid ehitatud lennujuhi töölaua külge, siis Salumäe ütles Raadio 2 hommikuprogrammis, et lennujuhi ameti üks tingimusi on tegelikult hea tervis.

"Ma arvan, et suitsetavate lennujuhtide osakaal on aasta aastalt väiksemaks jäänud nagu ühiskonnas üldiselt. Tõsi see on, et kui mina esimest korda praktikale läksin, see oli Põhja-Soomes Rovaniemis, siis seal oli mul üks vana lennujuhiinstruktor, kes ütles, et sa pead kaks asja selgeks õppima - kuidas juua ebanormaalses koguses musta kanget suhkruta kohvi ja kuidas suitsetada ebanormaalses koguses sigarette. See oli aastal 1994. Tänapäeval me hoolitseme väga oma inimeste tervise eest," tõdes Salumäe.

Salumäe ütles, et just stressirohkus on üks asi, mida lennujuhi töö puhul peljatakse. Lisaks kardetakse liigset tehnilisust, kuigi lennujuhi ametiga saavad hakkama ka täiesti tavalised inimesed. Samas rõhutas Salumäe, et sõel lennujuhi ametisse on karm. Selle eest tasutakse aga kõrge palgaga, sest algaja lennujuhi palk algab 2500 eurost.

Salumäe tõdes, et professionaalil kukla taga kummitab alati mõte, et lennujuhi käes on tuhandete inimeste elud. "Sa pead olema väga vastutustundlik. Samas, kui sa lased ennast sellest liiga palju häirida ja sa selle peale kogu aeg väga pingsalt mõtled, ei tule sellest tööst ka väga palju välja," arutles ta.

Eestis koolitatakse lennujuhte lennuakadeemias, aga korraldatakse ka kuni üheksakuulisi koolitusi, kuhu "Taevavalvurid" osalisi otsivad. "Tõsi ta on, meil on inimesi juurde vaja. Meie lennuliiklus on kasvanud alates 1992. aastast järjepidevalt ja kogu aeg. Kasvanud veel ja rohkem kui Euroopa keskmine," selgitas Salumäe, miks otsustati appi võtta saateformaat.

Lennujuhtide kandidaate otsitakse märtsi alguseni, saate võtted algavad aprillis ja mais.

Kas sina sobid lennujuhiks?

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: