Tiit Maran: loodame, et Pootsmani tagasitulekuks on meil loomaaias veel paremad tingimused kui Tšehhis

Umbes poolteist aastat tagasi otsustas liigi koordinaator et Zlín-Lešná loomaaia emastiiger Tanja vajab Tallinna loomaaia isastiigrit Pootsmani ja nii viimane Tšehhi tõesti läks. Tallinna Loomaaia direktor Tiit Maran kinnitas "Ringvaatele", et Pootsman tuleb Eestisse tagasi, kui tema töö Tsehhis on tehtud ja nad loodavad, et selleks ajaks on tal Tallinna loomaaias veel paremad tingimused kui Tšehhis. Ta tunnistas, et praegu on need tingimused nii kehvad, et tiigreid ei tahakski hoida neis tingimustes.

"Algselt oli Pootsman natuke arglik. Ta ei tahtnud eriti välja minna, nii et ta oli pikka aega sees kitsastes tingimustes. Aga ühel hetkel ta läks tõesti välja. Sealsed puurid on võrreldes sellega, mis meil siin on, suurepärased."

Kuigi sellist hirmu ei olnud, et Pootsman ei võta Tanjat omaks või vastupidi, tõdes Maran, et seda võib ikka juhtuda. "Aga professionaalid nagu seal loomaaias on, nad tükk aega jälgisid läbi võre ja vaatasid, kuidas need tiigrid omavahel käituvad ja kui oli näha, et nad suurepäraselt hakkama saavad, siis sai nad kokku lasta."

Maran rääkis, et mõnda aega on nad nüüd koos, sest ühest toimunud paaritumisest ei piisa. "See toimus üle-eelmise nädala vahetusel. Täna oli see Tšehhi uudistes ka üks tähtis uudis, et selline asi toimus." Kui hakkab näha olema, et tiinus on olemas, siis eraldavad talitajad pikapeale isase eemale.

"Kiskjad kipuvad olema üksiklase eluviisiga. Nad elavad perekonnas koos, aga ongi üksiklased. Eriti kitsastes tingimustes, mis loomaaias paratamatult on võrreldes sellega, mis on looduses, võib igasuguseid asju juhtuda. Parem on neid vältida."

Põhjus, miks on oluline, et järglasi saaksid just Tanja ja Pootsman, on geneetika. "Liigi koordinaator vaatab nende isendite geneetikat ja põhiline idee on see, et kõik see geenimaterjal, mis on kunagi tehistingimustesse tulnud loodusest, et me seda võimalikult põlvkonnast põlvkonda suudaksime alal hoida, et ühel hetkel, kui on tarvis loomi tagasi loodusesse lasta, siis need on geneetiliselt terved ja tugevad looma, et ei oleks seal lähisugulusristumust ega muud probleemi."

Maran märkis, et nad ootavad siiski ühte pesakonda, tema teada võib ühel tiigril olla kokku kuni kolm pesakonda, mis on ka harukordne. "Kaks võiks olla üsna tavaline. Kui see tuleb, siis see on suur rõõmu-uudis, sest need geenid jõuavad järgmisesse põlvkonda."

Pärast seda, kui emastiigriga asjad aetud saavad, tuleb Pootsman Eestisse tagasi. "Meil on väga ametlik ja uhke leping Zlín-Lešná loomaaiaga, et kui Pootsman on oma tegevuse seal ära teinud, siis Zlín-Lešná loomaaed oma kulu ja kirjadega toob meile Pootsmani tagasi ja selleks ajaks me loodame väga, et meil on veel paremad tingimused kui Zlín-Lešná loomaaias."

Maran märkis, et nad tahaksid kangesti, et Tiigrimaja saaks valmis 2021. aasta lõpus ja avatakse 2022. aasta alguses. "Aga see sõltub paljudest asjadest. Me ikka veel viimistleme seal seda kontseptsiooni ja proovime seda laiemaks viia. See ei ole ainult tiigri kodu. See on tiigri ja tema sugulaste ja sõprade kodu. Kõik need, kes elavad Kaug-Idas. Muidugi mitte kõik liigid, aga kõige uhkemad liigid selle ala peal. Praegu on need tingimused nii kehvad, et tiigreid ei tahakski hoida neis tingimustes."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: