"Ringvaade" Tartu maratonil: määrimata suusad, hullud laskumised ja viimane koht

Jüri Muttika, Hannes Hermaküla ja Grete Lõbu, kes käisid pühapäeval 46. Tartu maratoni sõitmas, olid esmaspäeval kõik medalitega "Ringvaate" otsestuudios ja rääkisid, kuidas neil läks.

Lõbu ütles, et tuli oma vanuseklassis naiste hulgas 40. kohale. Hermaküla oli oma vanuseklassis 117. kohal ja Muttika sai oma vintage-suuskadel aukirja järgi 60. koha.

Hermaküla lõpetas ajaga 3:52, millega ta oli ülimalt rahul ja mis oli ka tema isiklik rekord. "Ma tunnen end täitsa hästi. Paar seljalihast või natuke rohkem on väsinud, kuna ma pole nii palju nii kiiresti paaristõukeid enne lükanud. Aga täitsa okei on ausalt öelda olla," märkis Hermaküla. Ta tõdes, et ei saanud väga magada.

Hermaküla oli sunnitud rajale minema määrimata suuskadega, sest suusad, mis ta sisse määris, nendel polnud ta uute saabaste tarvis ära vahetanud klambreid. Ta avastas selle kaks minutit enne starti.

"Mõtlesin, et mul jääb Tartu maraton sõitmata. Aga siis tuli äkitselt meelde, et mul on auto kuskil pressialas ja auto suusaboksis on määrimata trennisuusad. Jooksin täiest jõust sinna üles, sain autost suusad kätte, jooksin alla tagasi, panin alla, start käis, kui panin parasjagu keppe kätte. Natuke kaotasin oma stardipositsiooni, aga enam-vähem."

Vahetult pärast sõitu märkis Lõbu, et talle tundub, et ta on oma ajukäärud natuke siledaks sõitnud. "Mul neid sõnu ei kipu väga tulema. Kõik väriseb. Käed-jalad, kõik." Lõbu lõpetas 2695. kohal ajaga 5:45.

Lõbu tunnistas, et tal pole õrna aimugi, kuidas ta nii hea aja välja suusatas. "Rada oli tõesti väga libe. Kõik need laskumised, mida ma kartsin, olid 10 000 korda hullemad, peale selle olid seal ümber need inimesed." Ta lisas, et tal on väga hea meel, et ta võttis seda väga tõsiselt.

"Selles mõttes seda treeningu poolt, et ma nii palju sõitsin ja ma nii palju üritasin suuskade peal olla ajaliselt kui palju mu ajamaht üldse võimaldas, sest tänu sellele ma üldse ellu jäin."

Muttika lõpetas Tartu maratoni uudist vääriva kohaga kell 18.55 õhtul ehk kuus tundi pärast seda, kui võistluse oli lõpetanud Hannes Hermaküla.

"Kui ma tavaliselt sõidan suusaga, kus suusk sõidab ja mees puhkab, siis täna oli vastupidi," rääkis Muttika vahetult pärast finišeerimist. "Mees töötas ja suusk puhkas."

Ta tunnistas, et ei teinud midagi selleks, et viimaseks jääda. "Ma tegin kõik selleks, et nendel puusuuskadel jõuda enne kella seitset finišisse. See, et teised varem jõudsid, on nende probleem." Muttika oli Tartu maratoni absoluutne viimase koha mees.

Muttika sõitis oma vintage-puusuusad täiesti siledaks. "Nad on umbes 3–4 mm õhemad kui stardis. Suusk libises mäkke sama hästi kui mäest alla." Ta tunnistas, et põhimõtteliselt ta suusad absoluutselt ei libisenud. "Nagu oleks liivapaberi alla sidunud ja lasknud mööda seda liivapaberit."

Muttika sõnul tekkis tal esimene kord katkestamise mõte 1. kilomeetril. "Mõtlesin, et issand jumal, kuhu ma end seganud olen, kuidas ma selle ajaga sõidetud saan, sest ma arvutasin kogu aeg seda kümnetunnist akent, mille sisse peab enne finišit peab mahtuma."

"Iga kord, kui 10 kilomeetrit oli läbi sõidetud, muudkui arvutasin, et nii, see esimene 10 km läks 1 tund ja 20 min, see tähendab, et 60 km tuleb umbes 6–7,5 tundi. Siis mingi hetk vaatasin, et 20 km läbimiseks oli kulunud 1 tund ja 40 min, mõtlesin, et oot-oot, kiireks läheb," lisas Muttika.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: