Jüri Pihel: oleks Stefanil olnud parem laul, oleks meil teine võitja

Teleekspert Jüri Pihel analüüsis laupäevast Eesti Laulu finaalsaadet ja ütles, et poolfinaalidega võrreldes oli tegemist edasiminekuga. Victor Crone'i võidulaulu analüüsides tõdes Pihel, et kui kolme sekka jõudnud Stefanil või Ukul oleks olnud natukenegi paremad lood, oleksid nemad tänavu Eurovisioonile sõitnud.

"Finaal tõi jälle välja selle, et meil on üks laulja, kes on häbitult vähe häid hitte saanud endale. Uku Suviste on hiilgav laulja, väga šarmantne, väga hea lavaesineja, aga talle kuluks ära palju häid laule," arutles Pihel Raadio 2 hommikuprogrammis.

Teise silmapaistva artistina tõi Pihel välja Stefani. "Oleks see laul veidikenegi parem olndud, ma arvan, et meil oleks olnud teine võitja. Väga-väga hea artist, ma arvan, et tal on suur tulevik ees," ütles Pihel.

Piheli sõnul jäi talle Tartu poolfinaalidest kõrva, et lauljaid, kes teeksid laval tugeva etteaste, on Eestis vähe. "Mulle kui televaatajale täna on esimene asi, mis kõrvu jäi, see, et meil on väga palju artiste, kes viisi ei pea ega oska laulda. Ja neid oli sel aastal otsitud kokku rohkem kui tavaliselt. See jäi silma eelvoorus ikka väga-väga," ütles Pihel, kuid tõdes, et finaalis oli olukord juba palju parem.

Finaali muudatust, et taustalauljad võisid kõlada salvestuselt, pidas Pihel võistluse kontekstis ohtlikuks. "Kui laupäeva õhtul keegi tänu sellele kõlas laval võimsamalt, paremini ja puhtamalt, siis muidugi oma Eurovisiooni esitlusel jääks see sama inimene kindlasti palju rohkem alasti," arutles Pihel, et Eurovisioonil peavad kõik vokaalid otse olema.

Pihel loodab, et Victor Crone'i kõrged noodid Eurovisioonil alt ei vea. "Vaatame, kuidas tal läheb. Ta on hästi šarmikas laval, ta on särava silmaga, elavaloomuline inimene laval, kes kindlasti haarab kaasa. See lugu ise on rõõmus ja natuke rokilik," kiitis ta siiski võidulaulu.  

Taukari õhtu

Piheli sõnul oli laupäevases finaalis selgelt tunda, kui tugev on Karl-Erik Taukar saatejuhina. "Meil on Eestis olemas üks väga-väga hea saatejuht, üks väga hea õhtujuht, Karl-Erik Taukar. Ma arvan, et see laupäeva õhtu oli Karl-Erik Taukari õhtu. Kõigile oma lavastuste ja stsenaariumi puudustele vaatamata tegi ta sellest õhtust päris sujuva ja toreda. Piretil on kasvuruumi, Piret on kindlasti väga andekas näitleja," arutles Pihel.

Tema sõnul on Taukaril olemas kõik, mida näitlejatel ei ole, sest kui näitleja töötab laval partneriga, siis artist suhtleb publikuga näost näkku. "Ma näen, et see on see mees, kes seda õhtut päriselt veab. Ta ei tee rolli, ta on saatejuht. Ta võtab lipsust kinni vaatajal ja tõmbab ta endaga kaasa," lausus Pihel.

Pihel lisas, et uuel meeskonnal on muidugi ka eksimisruumi ja seda näitasid Tartu poolfinaalid. "Eks see oli päris närviline see Tartu, need kaks õhtut Tartus nägid päris õnnetud välja. Nad venisid ja ega seal polnud seda lugu ega laulu. Oli vilets, ütleme täitsa ausalt," lausus Pihel.

Kui finaali üle norida, siis Piheli sõnul jättis hääletussüsteem logiseva mulje. "Kui väga-väga tahaks norida ja me näeksime mustvalgel punkte, mis publikust kokku saadi, siis lihtne arvutus ütleb, et tegelikult oleks tõenäoliselt pidanud olema neli inimest lõppfinaalis, sest punktid mängisid nii kokku," ütles Pihel, et koos Crone'iga oleks superfinaalis pidanud olema ka žüriilt palju punkte teeninud Sissi. "See on puhas spekulatsioon minu kui televaataja poolt, kes veetis oma õhtu sellega, et tegime ennustusvõistlust ja jälgisime punktimängu," lisas Pihel.

Välisžürii kaasamine oli mehe sõnul aga õigustatud. "Ta natuke puhastab seda liigset sõbramehelikkust, aga siis peab lõpus vaatama, et ei teki korraldajal kiusatust ise otsustama hakata žüriile vaatamata," ütles ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: