Loomaaed kogub ahvipäeval ahvide ja nende elupaikade kaitseks vanu mobiiltelefone ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kääbusmarmosett.
Kääbusmarmosett. Autor/allikas: Tallinna Loomaaed

Laupäeval, 15. detsembril tähistab loomaaed rahvusvahelist ahvipäeva. Loomaaia primaadid saavad kingitusi ning külastajad kuulda harivaid ja põnevaid lugusid. Lisaks sellele juhib loomaaia ahvipäev tähelepanu meie lähimaid sugulasi ja nende looduslikke elukeskkondi ohustavatele tegevustele. Sel eesmärgil avatakse Troopikamajas materjalide ümbertöötlemisse suunamiseks vanade telefonide kogumiskast.

Kogumiskastist viiakse telefonid jäätmekäitleja juurde. Ümbertöötlemisse minevad mobiiltelefonid demonteeritakse käsitsi ning sealt saadav plast, metallosad, akud ning trükiplaadilt saadavad osad taaskasutatakse, kumm ja muud põlevad jäätmed kasutatakse energia saamiseks.

Pintsetamariin. Autor: Tallinna Loomaaed

Turu-uuringufirma GfK Retail and Technology andmetel osteti Eestis eelmisel aastal 402 000 uut mobiiltelefoni, aasta varem oli sama number ligi 404 800, mis tähendab, et uue mobiili soetab keskmiselt iga kolmas eestlane. Telefonides kasutatavatest materjalidest 80,02 protsenti on taaskasutatavad. Üks neist on koltan ehk kolumbiit-tantaliit, millest rafineeritud kuumakindlat metalli tantaali kasutatakse laialdaselt telefonide jm elektroonika trükkplaatidel stabiilse elektrivoolu kontrolli all hoidmiseks. Kogu maailmas kaevandatavast koltanist pärineb 80 protsenti Kongo Demokraatlikust Vabariigist. Maagi kaevandamine kahjustab ja hävitab metsa ning metsaelanike looduslikke elupaiku.

Šimpans. Autor: Tallinna Loomaaed

Ahvipäeva kava:

- 11.00 kingitused šimpansitele vaderilt AS TV Play Baltics. Ahvidest räägib Aleksei Turovski.

- 12.00 toit ja keskkonnarikastus küünisahvidele. Väikeses troopikamajas kõneleb ahvidest Inari Leiman.

- Kasutatud telefonide kogumiskasti avamine

Külastajatele on tutvumiseks loomaaia primaate tutvustav stend. Üritus kestab 11-14-ni. Lisainfo loomaaia kodulehel ja Facebookis. Loomaaed on jalutamiseks avatud kella 17-ni.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: