Galerii: Tallinna vanalinna vaateaknaid kaunistavad pühadeajal jõulusõimed ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1544086380000 | amCalendar}}

Neljapäeval avatakse Tallinna vanalinnas jõulusõimede tänav.

Pidulik avamine toimub Niguliste kiriku juures, kus laulavad koorid, EELK peapiiskop Urmas Viilmaa ja T.E. piiskop Philippe Jourdan õnnistavad Niguliste sõime ning linna juhtidele kingitakse jõulusõimed. Seejärel alustatakse regilaulu saatel protsessiooni Niguliste tänavat mööda Vene tänavale ja kirikuõpetajad õnnistavad vaateakendel olevaid sõimi.

Vanalinna hariduskolleegiumi, Miikaeli ühenduse ja Maarjamaa haridusseltsi ainulaadne tänavanäitus saab teoks juba neljandat korda.

Lisaks koolides ja kogudustes valmistatud sõimedele saab näha Eesti jõulusõimemeistrite kätetööd ning uhket lossikujulist Krakowi jõulusõime. Eelmisel nädalal kanti Krakówi jõulusõimede kunst UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja (UNESCO Lists of Intangible Cultural Heritage). Vene tänaval on väljas ehtsad Krakówi sõimed Poola saatkonna kogust. Neist uhkeim on Poola kingitus EV100 puhul, tegemist on meister Krzysztof Grela tehtud ja auhindadega pärjatud sõimega.

Näituse eestvedaja Kati Käpp ütles, et näitusel on mitu olulist tahku. "Enamik sõimi ja akendel olevad siluetid on valminud koolides õpilaste kätetööna ja nii andis meisterdamise protsess ühelt poolt võimaluse kiires igapäevaelus korraks peatuda ja rääkida lastele jõulude tõelisest tähendusest. Teisalt on kaunilt kujundatud ja valgustatud vaateakendega jõulusõimede tänav omamoodi alternatiiv kaubanduslikele jõuludele, sest toob esile nende pühade tegeliku sõnumi," lausus Käpp.

Jõulusõimed on välja pandud Vene, Munga, Uue ja Apteegi, samuti Kuninga ja Niguliste tänava kohvikute, poodide, käsitöökodade ja koolimajade ning õpetajate maja akendele, kokku võtab väljapanek enda alla ligi 40 akent. Tallinna kommunaalamet ja Kadrioru park on lisanud tänavatele pidulikkust kuuskede ja valgusinstallatsioonidega, Vene tänava algust ehib ka väravakroon, mis annab märku tänaval toimuvast.

Näitus jääb avatuks 2019. aasta küünlapäevani.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: